Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca.n spune:

Buna fetelor,

FELICITARI ellej!!!! Si eu am fost chemata la proba orala, tot in iunie pe 14. Cine mai merge? Hai poate ne intalnim in avion .... ca mie-mi e asa o friiiicccaaaaa sa zbor cu avionul si speram sa nu fiu singura. Cine mai vine cu noi?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Felicitari Raluca!

Eu inca nu stiu cand ajung acolo, n-am inca bilet de avion. Tot caut varinate mai ieftine. Adevarul e ca si mie mi-e cam frica avion, dar cum merg cu sotzu' poate ma mai tine de vorba :)

mai e cineva?

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirka spune:

Buna !!!

Felicitari!!!
Si eu merg, dar pe 26 iunie. Mai e cineva programat pe 26?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Voi cei care mergeti la interviuri aveti copii? Cum va veti descurca daca primiti un job contractual, de exemplu? Ce veti face cu copilul/copiii si sotul/sotia? mie nu-mi dau pace gandurile astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu stiu ca aceste examene se dau tocmai pentru a obtine un post permanent; pentru cele temporare sunt nu se dau atatea teste si para-teste. Noi am decis ca daca e sa fie ne strangem toti trei catrafusele, sotzu' isi cauta job si el pe acolo (e calculatorist, ceva gaseste el). Ma tot gandesc la faptul ca piticul va trebui sa mearga la cresa/gradi si presupun ca acolo nu vorbesc romana, dar... ne descurcam noi.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Daca esti la curent, stii cu siguranta de joburile contractuale pe care le poti obtine doar dupa ce treci cu brio de unele teste si interviuri similare cu cele pentru joburile permanente... Deci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by monaraus

Daca esti la curent, stii cu siguranta de joburile contractuale pe care le poti obtine doar dupa ce treci cu brio de unele teste si interviuri similare cu cele pentru joburile permanente... Deci...



Testele pentru posturile temporare nu dureaza 12 luni, ca in cazul celor pentru un post permanent de functionar european. In plus, in momentul cand dai concursul pentru un post anume stii daca este temporar sau permanent pentru ca e clar specificat in anuntul de concurs. Iar in cazul concrect al concursului pentru cele 225 de posturi de AST in ghidul candidatilor se precizeaza ca "Vous serez d'abord recrutés comme fonctionnaires stagiaires. La titularisation intervient après avoir accompli avec succès un stage d’une durée de neuf mois."
Deci mai intai esti stagiar 9 luni (perioada de proba), dupa care urmeaza o evaluare si esti titularizat. In principiu daca ai ajuns pana acolo evaluarea nu are de ce sa fie negativa. La urma urmei oriunde, chiar si in RO, la inceput tot trebuie sa treci printr-o perioada de proba, 3 luni parca e la noi.

Eu zic ca merita sa dai examenele, n-ai nimic de pierdut.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Bun. Am auzit de mamici care se gandesc sa isi dea acolo copiii la camin, chiar daca nu stiu llimba... Ce costuri presupune acest lucru? Sunt deja mamici care trec prin asta? Eu intreb caci sunt pe o lista de rezerva si, sincer, mi-e frica ca ma vor chema si efectiv nu stiu ce voi face cu familia mea: fiica-mea are doar 2,9 ani, sotul are un serviciu cu contract de la care nu poate pleca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by monaraus

Bun. Am auzit de mamici care se gandesc sa isi dea acolo copiii la camin, chiar daca nu stiu llimba... Ce costuri presupune acest lucru? Sunt deja mamici care trec prin asta? Eu intreb caci sunt pe o lista de rezerva si, sincer, mi-e frica ca ma vor chema si efectiv nu stiu ce voi face cu familia mea: fiica-mea are doar 2,9 ani, sotul are un serviciu cu contract de la care nu poate pleca...



Felicitari! Deci esti pe lista pentru un post temporar, nu? eu stiu pe cineva care a plecat pe post temporar si intre timp a dat examen la alte posturi, permanente, urmand ca mai apoi sa se afle pe o lista de rezerva pentru unul din aceste posturi permanente. Si are mai multe sanse sa fie recrutata, pentru ca deja a lucrat ca si "contractual" si asta conteaza (dar n-are copii, deci nu stie cuim e cu gradinitele, subiect care ma intereseaza si pe mine).

Sotul tau cand s-ar "elibera" de contract? Daca va ganditi sa plecati acolo pentru mai mult timp (si tu sa dai intre timp concurs si pentru un post permanent) ma gandesc ca sotul tau ar trebui sa caute si el ceva pe acolo si sa vina cu fetita atunci cand va termina cu contractul. Desi cred ca ti-ar fi foarte greu sa pleci doar tu singura.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.n spune:

Dupa cum spune si ellej e bine si un post temporar la inceput si apoi ai sanse mai mari sa obtii un post permanent. Chiar m-am uitat la noile posturi pentru agenti contractuali, au si ceva pentru secretare parca, si ma batea gandul sa aplic si eu in cazul in care nu am succes la testul oral. Oare se poate? Nu am vazut nicaieri sa scrie ca nu poti aplica la agenti contractuali daca participi si la alte competitii....

Mergi la inceput