Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg | Autor: gabi_j

Link direct la acest mesaj

In iunie m-am inscris pe situl epso (european personnel selection office) pentru un post de asistent (cetatean roman). de fapt dupa ce am citit toata documentatia am inteles ca se dau 2 teste, unul in bucuresti si celalalt in bruxelles, si daca le iei pe amandoua, ajungi pe o lista de rezerve, de 225 de locuri (pentru asistenti). nimeni nu iti garanteaza ca vei fi angajat, ci pur si simplu daca esti pe lista finala, ai sanse, ca la eliberarea unui post sa fii contactat pentru ocuparea lui.
as vrea sa stiu daca mai e cineva pe forum care s-a inregistrat pentru asistenti sau administratori, ca sa putem sa facem schimb de informatii. oricum, informarea e foarte nasoala. cel putin eu abia azi am aflat ca in 9-10 septembrie se organizeaza un curs pregatitor pentru primul test, si e prea tarziu.
citind asta:http://www.euractiv.ro/content/section|readStory?stID=6&pT=sumare&pID=6488
m-am cam descurajat, si acum nu mai stiu daca merita sa invat toata istoria, structura si politica EU si sa imi pierd timpul cu tot felul de teste de limbaj, sau sa las balta, si sa imi economisesc banii, timpul si nervii.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:


www.euractiv.ro/content/section|readStory?stID=6&pT=sumare&pID=6488" target="_blank">Link corect
nu stiu de ce nu s-a copiat linkul bine...

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Intamplator chiar azi am citit un articol despre cum (nu) se ajunge la un job bine platit la Bruxelles. Vezi www.euractiv.ro/content/section|readStory?stID=6&pT=sumare&pID=6488" target="_blank">aici



Gabitza si nazdravanul Andrei-Stefan (25.05.05)
Andrei 0-5luni | Andrei 6-10luni | Andrei 11-12luni | Poze noi cu maimutzica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Gabita si eu linkul asta am vrut sa il trimit, dar nu a vrut sa mearga.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

"Newsletter Euroconcurs. ro" <newsletter@euroconc urs.ro> wrote:

Date: Wed, 06 Sep 2006 16:21:40 +0300
From: "Newsletter Euroconcurs. ro" <newsletter@euroconc urs.ro>
To: newsletter@euroconc urs.ro
Subject: Newsletter Euroconcurs. ro - 6 septembrie 2006


Seminar Euroconcurs. ro
Bucuresti
9-10 septembrie 2006
Datorita programarii testelor de pre-selectie pentru AD/47 in luna octombrie si numarului mare de inscrieri primite pentru seminariile de pregatire pentru concursurile UEl din 2-3 septembrie si 5-6 septembrie 2006, Euroconcurs. ro organizeaza in parteneriat cu CERPECO/CCIR un al doilea seminar de pregatire pentru concursurile UE in Bucuresti, in zilele de 9 si 10 septembrie 2006.

Programul si formularul de inscriere pentru seminarul de pe 9-10 septembrie sunt disponibile pe site. Taxa de inscriere este si ea tot de 390 RON. Pentru acest seminar sunt disponibile 60 de locuri.

Informatii despre seminariile Euroconcurs. ro sunt disponibile pe www.euroconcurs. ro"

Sper ca nu se ia ca reclama. Inscrie-te pe liste de discutii specifice si fa ce zice si in articol: nu te descuraja si nu te baza pe aceste concursuri, ca-ti vor aduce un mijloc de trai. Intre timp, munceste si invata, poate iti surade sansa.

PS Eu am un coleg de birou care a picat a doua oara cu 50 de sutimi la acest concurs, dupa ce a ajuns in faza de interviu la Bxls. Si continua...

************
Li

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

nuschu merci, abia azi am gasit si eu situl euroconcurs si m-am mai informat.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu m-am inscirs la postul de secretara, dar fara sa am cea mai mica idee, ca e concurs de felul asta. Eu cum ar trebui sa ma duc si la Br. sa dau examenul, ma gindesc serios daca are sens sa cheltui un purcoi de bani. Mai ales ca eu nu sunt din domeniul de relatii internationale sau ASE, ci am studiu de stiinte exacte (ma rog, nici in clin, nici in mineca cu EU, dar am zis ca imi incerc sansa).
Asa ca Gabi, daca sunt multi ca mine, care s-au inscris fara nici o idee, ai sanse mult mai mari!
Eu nici nu stiu dupa ce as putea invata si nici sa fac cursul ala din Bucuresti nu am sanse...
--------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

aschiutza, din cate am inteles trebuie sa stii cam tot despre uniune. am gasit istoricul, structura, politicile aplicate pe www.infoeuropa.ro. modele de teste gasesti pe http://www.quizzeuro.com/, teste de 'verbal & numerical reasoning' si legate de EU. este foarte mult de invatat.
ceea ce ma enerveaza ca pe situl epso, la inscriere nu era foarte clar ce fel de teste se vor da. erau niste modele, dar acelea se refereau strict la utilizarea calculatorului si la anumite procedee care se utilizeaza in secretariat (de ex: ce inseamna R pe un plic: inregistrat, returnat, si inca o varianta), care mi se pareau relativ usoare. in schimb chestiile pe care le-am gasit acum, mi se par exagerat de grele avand in vedere ca nu exista nici o garantie ca vei fi vreodata angajat. plus, am inteles ca in bruxelles/luxembourg, salariul de 2.400 euro e cam putinel. nu imi este clar nici cum se acorda alocatiile si bonusurile extra...deci, totul este f neclar.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Saliu!
Si eu m-am inscris in primavara pentru un post de asistent in cadrul uniunii...examenul s-a tinut la Bucuresti(urma si cel oral la Bruxelles sau Luxembourg), si din pacate nu l-am luat...concurenta a fost f.f.f. mare(respectiv aproape 600 pe 25 locuri), si informatiile sarace...am gasit cate ceva pe infoeuropa, dar nu indeajuns, din moment ce am picat...testele au fost f. greoaie, mai ales cel despre U.E (acela de verbal&numerical reasoning mai mergea)...daca esti interesata caut testele si le scanez, ca sa-ti faci o idee de felul in care se organizeaza un astfel de concurs!

Daca doresti sa ma intrebi cate ceva, nu ezita s-o faci, aici sau pe p.m.!
Multa bafta!



poze cu noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Gabi, multzam de raspuns si de situri. Ma mai gindesc daca are vreun rost sa ma duc. Poate doar ca sa vad cum e un asemenea examen, dar costurile pina in Br, ma vor minca...
Baby-boom, daca gasesti testele, m-ar interesa si pe mine, ca sa na evaluez putin.

---------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dialex spune:

Multumesc pentru informatii si comentarii.
Înca un candidat aici, dar mărturisesc cá m-am înscris mai mult la insistentele unei colege de serviciu (directorul economic). Acum, dupa ce am citit si linkurile postate de voi, ma tem ca sunt cel mai potrivit (ca sa ma exprim delicat). Dar asa mi s-a întâmplat si cu facultatea: am tocit si picat cu brio de câteva ori si când m-am dus la deruta (cu doar o sáptámâna de învátat, si atunci fara convingere) am intrat al 7-lea pe lista! Într-adevár, Dumnezeu are simtul umorului.
Mult noroc, tuturor!

Mergi la inceput