Intretinere mai mare la apartamente cu centrala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

De abia astept sa sara pretul la gaze sa vad ce fac cei cu centrala. ...in plus aia cu centrala personala de apt este ca si cum in loc sa folositi busul sa mergeti toti de la A la B voi mergeti cu masini personale.

In EU toti se dau cu kuru de pamint sa gaseasca metode de a scapa de dependenta de gazele rusesti....iar cei din Ro fac tocmai pe dos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Guestus
Nu prea inteleg mesajul tau.
Ai ceva impotriva noastra, celor cu centrale proprii?
Sau ce ca nu inteleg?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Rautatea din mine vrea sa va spuna ca cei 15% or sa fie nimic pe linga ce o sa platiti la gaze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Dar scoate tevile din casa. Tu nu ai nevoie de ele, daca ei iti cer plata pt ceva ce tu nu ai nevoie atunci scoate-le.

La noi in bloc toti avem centrale individuale. Asta ar fi alta solutie. Si platesc exact cat consum. Daca nu o sa-mi permit sa platesc o sa inchid o camera pe perioada iernii.
Dar macar eu hotarasc cat pot plati.

fluturasul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina30tg spune:

Pt Guestus. Am facut un calcul astaprimavara cu o ruda din Buc care are un apartament similar cu al meu si ca suprafata, si ca numar de persoane. In timp ce la ea caldura a fost ca si cu bus-ul tau, cand vor altii stabilesc traseul, fara nici o legatura cu temp de afara, la mine au fost constant in casa 21-22 grade, cat am dorit, iar cheltuielile mele cu intretinerea au fost la jumate fata de ea. Si, sincer, prefer sa merg cu masina mea, pt ca-mi stabilesc eu traseul, nu imi place sa depind de nimeni!

Corina, mama de Mihai Alexandru
20 dec 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Rautatea din mine vrea sa va spuna ca cei 15% or sa fie nimic pe linga ce o sa platiti la gaze.


Guestus... ai vorbit exact ca vecinii care ne-au intrebat cat am platit gazele si ne-au ras in nas ca ei au platit jumatate... apoi i-am intrebat cate grade au ei in case si din ce luna in ce luna... si au tacut...

Problema mea nu este sa platesc gazele pe care le consum... eu nu mi-am pus centrala ca sa fac economie ci ca sa am confort... Oricum platesc mai mult cu centrala, decat cei care au repartitoare, dar la mine in casa sunt 24 de grade, ca asa ne simtim bine, si am scapat de caloriferul electric pe care invariabil il foloseam primavara si toamna...

In ceea ce priveste legile sunt prost facute, in plus procentul de plata a partilor comune trebuie aprobata in Adunarea Generala a proprietarilor... nu prea rezolvati mare lucru asa ca nu aveti decat sa platiti...
La noi au pus 22 % partile comune (caloriferul din baie, care este sub forma de tevi, toate tevile care va trec prin casa, uscatoria, casa scarilor... si culmea... diversi coeficienti pentru caldura care radiaza prin pereti, desi toti vecinii mei au centrala...) Am izolat si tevile, ne-am certat cu administratorul, i-am facut chiar un audit si i-am descoperit nicte nereguli... A fost in zadar. Am ajuns in faza in care ne gandim daca reclamam administratorul la curtea de conturi sau firma cu repartitoarele la ISCIR...
Ne luptam de un an si n-am avut nici un rezultat, desi jumatate avem centrala...
Oricum nu-mi pare rau ca avem centrala... ci ca ni se baga "mana" in buzunar...

Iar in occident vor incalzire centrala, dar centralele nu sunt aceste CET-uri imense care alimenteaza un oras intreg si implicit au pierderi foarte mari, ci centralizarea se face pe cartiere... zone mici, cu instalatii performante, pierderi mici... etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Ideea este ca nu centrala individuala este solutia....pina acum a mers ca este gazu subventionat..a fost ieftin...blabla...dar va garantez ca rusii nu sint prosti sa va lase pe voi sa va lafaiti in caldura ieftina. Sa incalzesti cu gaz apa este lux...ascultati ce va spun eu. ...basca ai sanse sa sari in aer in orice minut..centrale montate de mesterul gigi sau mai stiu ce autoritate in domeniu.

Citi bani au fost cheltuiti pe centrale de apt se repara sistemul ala ceausist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

"Guestus... ai vorbit exact ca vecinii care ne-au intrebat cat am platit gazele si ne-au ras in nas ca ei au platit jumatate... apoi i-am intrebat cate grade au ei in case si din ce luna in ce luna... si au tacut..."

invidia din mine vorbeste
romanul trebuia sa se zbata sa faca la toti un minim de 18-19 si apoi daca tu vrei climat tropical sa platesti extra centrala.
daca tu ai 40 C in apt si eu am 5 C iarna ca sint sarac se face condens la incheieturi...si-ti cade si tie tavanul/peretele si mie si etc. atunci te mai amuzi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Ai ramas in urma Guestus cu informatia... gazul nu mai este subventionat si nici nu ai voie sa montezi centrala cu nea Gigi...
Noi suntem mai "rai" asa ca i-am pus pe toti cu centrala din asociatie sa predea proiectele, sa vina cu toate autorizatiile, inclusiv cea la al ISCIR si cu inspectia periodica a centralei... si sa-si puna electrovane de siguranta cei care au termopane.
Ca sa nu mai vorbesc ca mai fac inspectii si cei de la gaze, care, cel putin la noi in oras, se fac pe bune... adica lui soacra-mea i-au sigilat gazele pentru ca nu au gasit-o acasa in decurs de o saptamana.

Eu nu am saraci de 5 C in cartier, ca am avut grija cand m-am mutat...unde o fac...tocmai sa nu-mi cada tavalul din cauza vecinilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

poate's venita cu pluta, da' pe asta cu izolatul tevilor din casa n-am auzit-o
de 3 ani avem centrala proprie, dar in nici un an nu am platit acel procent din caldura data de CET-uri. cred ca e vb de administrator, al nostru are si el centrala si se fofileaza intr-un fel si nu plateste nici el, sau ne pacaleste pe alte parti, habar nu am...

alexa

Mergi la inceput