Viena

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Unboticutz, multumesc de idei! Datorita tie am avut si eu curaj sa fac rezervare pe yeego.com.
Acum sper sa nu raman fara bani de tot!

Tie cand ti-au oprit banii. Si au fost doar cei care apar pe voucher nu in plus?

Oricum, in goana mea pentru oferta cea mai buna a trebuit sa fac o groaza de compromisuri. Acum sper sa nu ma omoare sotu

Am rezervat de pe yeego.com hotelul Terminus pentru ca era cel mai aproape de centru (Fillgradergasse 4). As fi vrut la Savoy dar nu s-a putut...
Oricum, sunt doar 3 nopti....

Pentru ca avionul meu pleaca la 6 si 20 ar trebui sa fiu la aeroport la 5 jumate cel tarziu nu? Ei bine, din experienta celor care au mai trecut prin asa ceva cum ajung cel mai repede?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

A fost cineva cu trenul? cu vremea asta poate nu decoleaza avioanele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Unboticutz, multumesc de idei! Datorita tie am avut si eu curaj sa fac rezervare pe yeego.com.
Acum sper sa nu raman fara bani de tot!

Tie cand ti-au oprit banii. Si au fost doar cei care apar pe voucher nu in plus?

Oricum, in goana mea pentru oferta cea mai buna a trebuit sa fac o groaza de compromisuri. Acum sper sa nu ma omoare sotu

Am rezervat de pe yeego.com hotelul Terminus pentru ca era cel mai aproape de centru (Fillgradergasse 4). As fi vrut la Savoy dar nu s-a putut...
Oricum, sunt doar 3 nopti....

Pentru ca avionul meu pleaca la 6 si 20 ar trebui sa fiu la aeroport la 5 jumate cel tarziu nu? Ei bine, din experienta celor care au mai trecut prin asa ceva cum ajung cel mai repede?




banii mi i-au luat de pe card cu doua saptamani inainte de data cazarii; nu am platit absolut nimic in plus. si mie mi-a fost teama si i-am terorizat pe cei de la hotel cu intrebarile. rezervarea se trece de pe numele operatorului pe numele tau aprox cu o saptamana inainte; in cazul meu cei de la yeego au anuntat numele la hotel mai devreme (chiar inainte sa imi ia banii) vazandu-ma asa disperata .

teoretic la aeroport ar trebui sa fii cu doua ore inainte; noi am intarziat un pic dar n-am avut probleme. cel mai rapid mijloc de transport din centru pana la aeroport cred este CAT-ul (16min) dar trebuie sa verifici cat iti ia tie sa ajungi pana la CAT. ora nu cred ca e o problema. uite aici mai multe informatii:
http://www.cityairporttrain.com/langen/

pentru trei zile, daca vrei sa vizitezi mai multe obiective e foarte bun "vienna card" care iti ofera transport gratis + reduceri. vezi detalii aici:
http://www.wien.info/article.asp?IDArticle=9400




---------------------------------------
common sense is not really so common

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

GATA!
Am bilet de avion , am platit si cazarea (hotel Terminus, de o stea dar extrem de bine localizat pe Fillgradergasse).
Acum stau si fremat de nerabdare, vorba unei prietene, ca sa ajung acolo!


Unboticutz, am avut ieri un schimb de mesaje cu agentul yeego. A fost extrem de serviabila si prompta in a-mi raspunde. Plus ca nu s-ar fi grabit sa ma penalizeze atunci cand i-am intrebat daca as putea sa schimb hotelul la care primisem deja rezervare.
Extrem de binevoitori si rapizi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Miri, ai dreptate.
Cu trenul costa un bilet la cuseta de 2 persoane, clasa I dus-intors 571 RON iar la cuseta de 6 persoane 460 RON.
Eu am platit pe 2 bilete de avion 175 euro.

Avantajul ar fi ca trenul te ia din gara noastra si te lasa la Westbanhof (in mijlocul Vienei), deci numai dai in plus pe transportul de la aeroport.
Alt avantaj ar fi ca poti sa cobori in statii intermediare si sa iti reiei calatoria cu trenul urmator dupa 2-3 zile in care ai stat in orasul respectiv (asa am auzit).
Dezavantaje: trenul pleaca la ora 16 din Buc si ajunge la ora 9 a doua zi la Viena, iar iarna, are risc sa intarzie mai mult decat are un avion.

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Cat costa taxiul in Viena?
Am inteles ca tariful este pe km.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Noi am fost acum o sapt. in Viena la SCs si la Parndorf.
Cazare am luat la Paprika Hotel.
Vineri la ora 9.30 dim. eram la SCS-ul din Viena, in 5 ore AM FACUT 520 km cu tot cu opriri.
Seara am plecat spre centrul Vienei. am parcat chiar langa ring si vreo 2 ore am colindat centrul. este superbbb....ne-am propus sa mergem mai multe zile si sa vizitam, nu doar shopping.
Ne-am intors la \paprika, iar sambata dimineata am fost la Parndorf de unde am luat cam toate cumparaturile.
am facut 3 ore de la Viena la Szeged....ce inseaman sa ai autostrada...si 2 ore din Szeged in Timisoara. la 40 km de Tm a deraiat un tren si a trebuit sa mergem pe alta varianta mai lunga.
Oricum merita vazuta Viena, este foarte misto!!!

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ameea spune:

Fetelor,nu mai spuneti nimic despre Viena? Nu s-a intors nimeni de curand?
Sheannamp,cum a fost la Hotel Terminus? Merita sa-mi iau si eu cazare aici pentru la vara(4 nopti)?

Hai,ca v-am innebunit cu intrebarile.
Va pup.
Ameea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by ameea

Fetelor,nu mai spuneti nimic despre Viena? Nu s-a intors nimeni de curand?
Sheannamp,cum a fost la Hotel Terminus? Merita sa-mi iau si eu cazare aici pentru la vara(4 nopti)?

Hai,ca v-am innebunit cu intrebarile.
Va pup.
Ameea



A fost foarte frumos.
Sunt multe de spus asa ca cel mai bine ar fi sa iti raspund la intrebarile tale.

Hotel Terminus a fost o alegere buna.
ieftin, excelent localizat (3 minute pe jos de mariahilferstrasse si 8 fatza de Hofburg).
Camere mari, curate, cu baie/dus, apa calda, pat comod, lift care merge dar mobila mai veche, era nevoie de nitica renovare pe aici pe acolo.
Micul dejun era de tip continental (nu bufet), destul de multe lucruri dar in cantitati mici (daca nu esti extrem de mancacios te saturai).
Personalul era de treaba.
parerea mea ca a facut exact pretul mic pe care l-am dat.
Daca sunteti mai pretentiosi insa te sfatuiesc sa alegi altceva, dar mai scump (aproape dublu).
Iar daca mergeti vara sa verificati daca se pot deschide ferestrele pentru ca nu au aer conditionat.

Daca mergeti 4 zile, sa va luati inca de la aeroport fie viena card fie biletul de 8 zile (pe care il folositi 4 zile doua persoane) pentru transport gratuit in interiorul Vienei.
Daca nu il luati inainte biletul la S7, tren sau autobuz costa dublu (pentru ca platesti doua zone). daca ai o forma de transport gratuit in viena platesti doar o singura zona.
Nu te baza pe serviciul de informatii, noi am nimerit o tanti extrem de plictisita care NU a catadicsit sa ne spuna acest lucru, pur si simplu ne-a dat biletele.

Apoi, vezi ca exista in statii niste aparate rosii, in care trebuie a bagi biletele pentru inregistrarea orei si datei, asa ele devin valabile. Nu exista bariere ca la noi si nici prea multe informatii in limba engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ameea spune:

Sheannamp,merci mult de tot pentru informatii.
Noi vom merge in perioada 19-23 Iulie (5 zile-4 nopti).Referitor la cazare am gasit pe "yeego"-Hotel Delta (4 stele,zic ei,ma rog...),115 Euro/camera de 3 adulti,dar platesti 3 nopti si stai 4:adica iesi undeva pe la 86 Euro/camera de 3 locuri cu mic dejun.(bineanteles,are aer conditionat).Iar ca pozitie ,e destul de bine situat.Nu stiu ce sa zic mai vad.As alege "Terminus",ca nu suntem pretentiosi,dar ma gandesc sa nu fie prea cald in perioada aia.
Mai e timp,oricum.

Ameea.

Mergi la inceput