HELP! - Caloriferele

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

eu am calorifere de otel in casa , sunt f multumita de caldura, am costatnt 28 grade iarna ... nu am probleme cu ele , nu am centrala proprie .

ANDANII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

OK............eu care urmaresc subiectul de ceva vreme,care trebuie sa imi renovez noul apartament,unde nu am gaz si in care am calorifere din cele vechi,de fonta,nu stiu ce sa fac.Sa le schim cu cele de otel,sau nu?????
Nu m-am lamurit dom'ne!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai nici nu vei stii sigur ce sa faci daca nu ai vazut cum functioneaza cele pe care le ai deja. Parerea mea e ca daca merg bine cele din fonta sunt mai bune, basca bani economisiti care i-ai da pe alte calorifere. Pe de alta parte nestiind ce si cum si renovand acum e aiurea sa faci iar mizerie in casa la anul daca o fi nevoie. Basca o iarna cu dintii clantanind in gura...
Te-am ajutat, nu?

Andreea mamica lui Filip Stefan


Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

quote:
Originally posted by Androix

Pai nici nu vei stii sigur ce sa faci daca nu ai vazut cum functioneaza cele pe care le ai deja. Parerea mea e ca daca merg bine cele din fonta sunt mai bune, basca bani economisiti care i-ai da pe alte calorifere. Pe de alta parte nestiind ce si cum si renovand acum e aiurea sa faci iar mizerie in casa la anul daca o fi nevoie. Basca o iarna cu dintii clantanind in gura...
Te-am ajutat, nu?

Andreea mamica lui Filip Stefan
Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.





Sa sti ca m-ai ajutat!!!!! Fostii proprietari mi-au zis ca nu are rost sa le schimb pt ca ei iarna stau in maieuri prin casa (si ACUM nu ar mai avea motive sa ma minta),asa ca nu cred ca le voi schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Noi neam pus centrala termica si ne-a recomandat sa le schimbam cele vechi cu altele noi. Din cauza ca se pot desprinde mizerii din ineriorul caloriferelor vechi care pot bloca centrala.
Daca nu ai centrala, e indicat sa le ti pe cele de fonta, care le speli o data pe an si folosesti si aerisitoare.
Caloriferele pot sa nu se incalzeasca bine daca sunt prea mari si intrarea cu iesirea apei din calorifere nu este facuta in diagonala.
Dyadya, poti pune termostat la calorifer sa nu iti dea atata caldura, poate doar un robinet.

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

& Poze noi &

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

quote:
Originally posted by codruta_grg

Dyadya, poti pune termostat la calorifer sa nu iti dea atata caldura, poate doar un robinet.




Nu pot sa zic ca ma plang, eu care mi-s friguroasa, prefer sa fie iarna prea cald in casa decat prea frig.
Dar explica-mi ce-i cu termostatul asta? Pot sa-l pun daca nu am centrala?

Creta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Dyadya eu cred ca se poate pune, pentru ca, inainte sa avem noi centrala mi-a recomandat instalatorul. Trebuie pus si la tur si la retur robinet. La tur cred ca merge termostatul. Acum e la noi la apartament instalatorul si am sa il intreb cand merg si eu acolo. Sper sa nu uit.

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

& Poze noi &

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tincutza spune:

Pana la urma am optat pentru fonta si calorifere din alea rusesti, zdravene. Vorba vanzatoarei, sunt la fel ca orice marfa ruseasca - nu sunt grozave la vedere (sunt cam butucanoase), dar sunt cele mai trainice si au randamentul cel mai mare.
Vopsite un pic, arata super. De la magazin ni s-a spus ca acelea "finutze" sunt numai pentru centrale de apartament, deci in nici un caz nu ar face fata substantelor si apei din instalatiile de la centrala termica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Oau, pai eu numai cand ma gandesc ca trebuie sa sui un calorifer d-ala ghiolbanos la etajul 10 imi piere cheful. Oricum trebuie sa cobor unul. Dar totusi de curiozitate: unde ai gasit si cat costa unul?

Andreea mamica lui Filip Stefan


Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Noi am dat 4 calorifere de fonta cu 1.500.000 toate (erau vreo 25 elementi)-aveau si aerisitoare. Chiar sunt curioasa cat costa. Noi am vrut doar sa scapam de ele.
PS: am intrebat instalatorul si termostat nu merita pus. Poate doar robineti.

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

& Poze noi &

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput