Prurit (mincarime) in sarcina

Prurit (mincarime) in sarcina | Autor: micaela2ro

Link direct la acest mesaj

Buna ziua la toata lumea,
Sunt o viitoare mamica de septembrie 2006 si va urmaresc mesajele si raspunsurile de citeva luni bune, insa am tot ezitat sa va scriu.
Imi iau insa inima in dinti acum pentru ca, in ciuda eforturilor, nu am reusit sa obtin un raspuns fundamentat.
De la inceputul sarcinii, a aparut o hipervascularizare a palmelor; seamana cu un pepene rosu. Am sesizat anomalia, cind s-a incalzit afara dar nu am intrat in panica, deoarece nu ma deranjau.
De citeva saptamini insa, au inceput sa ma manince. Ai senzatia unei bacterii care iti maninca palma. Am discutat cu medicul meu care mi-a cerut sa nu intru in panica, deoarece este o reactie de la sarcina. Si dermatologul consultat a spus acelasi lucru.
Sint curioasa, a mai patit cineva o chestie din asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Micaela2ro, in primul rand bun venit pe forum. Ca si tine, sunt o viitoare mamica de septembrie 2006. Eu nu am problema ta, insa te sfatuiesc sa intri pe subiectul nostru (Mamici de septembrie octombrie 2006) si sa postezi acolo intrebarea ta. Sunt multe fete acolo, poate macar una din ele s-a confruntat cu aceeasi problema. Si oricum toate fetele sunt foarte dragute, te vor primi cu bratele deschise.

36+ cu Maria Cornelia
Poze diverse
Poze cu bebe si burtica
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev256pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Micaela, dr. tai ti-au spus bine. Unele gravide asa patesc... le apuca o mincarime innebunitoare, localizata prin diverse parti ale corpului.
Eu spre exemplu, ma trait o saptamina de cosmar prin sapt a 10-a de sarcina cind am avut pieptul plin de bubulitze rosii si mincacioase rau. La fel, dr. mi-au zis ca e "reactie adversa" la sarcina. Pentru ca eram inca la inceputul sarcinii, mi-au recomdandat numai Fenystil gel sau in caz de prurit sever, o pastila de Claritine.

Tu, pentru ca esti in trim. 3, poti sa iei si alt buline, dar poti sa incepi tot cu unguentul acela gel sau cu Claritine. Ultimul mai scade si edemul, daca cumva ai palmele umflate.




Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

din cate stiu eu,acest prurit palmo-plantar,adica mancarimea palmelor si a talpei s-ar putea datora unei colestaze hepatice,caracteristica gravidelor!

nu ar strica sa iti faci si niste analize de ficat ,gen TGO,TGP,bilirubina,pe care sa le vada si ginecologul tau!

multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Ei uite ca am patit-o si eu.Am avut pe burta, dar dupa ce am nascut(acum 3 saptamani) a fost si mai rau.Mi s-au extins bubele pe picioare, pe coapse, pe mana apoi si cu toate ca la inceput am fost asigurata ca vor trece, aveam niste mancarimi de-mi venea sa imi dau pielea jos.Am fost diagnosticata cu dermatita de contact, apoi au cam ridicat din umeri ca nu stiau ce-ar fi si dupa multe creme si solutii mentolate au trecut.Dar parca si-acum ma iau mancarimile cand ma gandesc prin ce-am trecut.Sper sa nu patiti la fel

-----------------------------

Gabriela, Rebecca si Phillip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

si mie mi s-a intamplat acum 3 zile.mi-au aparut la incheieturile mainilor niste bubitze mici si rosii care ma mancau grozav.am crezut ca am facut alergie la un parfum pe care-l folosisem in zona respectiva.daca stau bine si ma gandesc la 10 sapt mi s-a intamplat sa-mi apara intre sani si am spus atunci ca e de la transpiratie,transpirasem fff abundent in ziua aceea.

18,KEN(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaela2ro spune:

Dragele mele,
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Mi-a mai venit un pic inima la loc, pentru ca am tot intrebat in dreapta si in stinga. Un coleg de servici mi--a spus ca este posibil sa fie o dermatita de contact, posibilitate respinsa de ginecolog. Am fost la un dermatolog care mi-a recomandat o crema, mai degraba cosmetica....fara efect. Al doilea dermatolog a spus ca posibil din cauza sarcinii și mi-a recomandat alte doua creme, din care una are și putin antibiotic. L-am folosit o singura data, de teama sa nu-i cauzeze bebelusei.
Dar, citind raspunsurile voastre, cred ca ar putea fi un semn al colestazei hepatice, mai ales ca la ultimele analize, transaminazele au iesit putin marite si am un istoric de sensibilitate hepatica. Ma straduiesc sa trec cu vederea si ma gindesc ca mai avem un pic pina la "marea întâlnire".
Multumesc inca o data,
micaela2ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyboy spune:

bun venit pe forum!
si eu am patit asta prin luna a patra ...ma mancau sanii si pieptul ingrozitor
imi venea sa le rup.... dar mi-a trecut! o sa fie ok...o sa vezi...
sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stellutza spune:

Mara. Karula, va multumesc frumos. Am cautat pe net, am gasit si pe forum un topic dedicat acestui fenomen, si am inteles si cauza lui. Am avut noroc ca am avut in casa Claritine si am luat unul si .. deja simt o ameliorare ma mai mananca pielea dar nu imi mai vine sa o rup
Astfel de mancarimi mai aveam si inainte, cand imi decoloram parul, eu fiind blonda, insa durau 2 ore maxim si treceau cu claritine asa ca nu m-am gandit ca ar fi la fel de vreme ce acum le am de 4 zile .
Saru'mana inca o data

+40 cu Maya Maria-Ayeneea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Stiam de Claritine, si se mai poate lua si Zyrtec (in sarcina), dar m-am gandit ca daca ginecologul nu ti-a prescris, sa nu-mi permit eu sa dau sfaturi... Dar sunt sigura ca nu face rau ca iei doza admisa si astfel mai diminuezi disconfortul ala groaznic.
Sanatate multa si nastere usoara!

Mergi la inceput