Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

www.cotidianul.ro/index.php?id=6735&art=16923&cHash=0c77b04642" target="_blank">Pentru Teodora



Alina


In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea! (proverb german)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Alina, desi era pt. Teodora, mi-a placut interviul

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Am apucat sa citesc doar vreo 200 de pagini (din lipsa de timp ) din Paunul Alb - D.H. Lawrence ...dar imi place enorm de mult , m-a fascinat .

Ieri am primit si coletul de la Polirom - Daniel Pennac -toate cartile si completarea colectiei lui Murakami ,acum m-am linistit - am toate crtile lui .

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by copiloi

www.cotidianul.ro/index.php?id=6735&art=16923&cHash=0c77b04642" target="_blank">Pentru Teodora



Superb!!!

"Ce tara iubiti?

Sint silit sa reiau un citat care imi place, il repet deseori, il stiu pe de rost: „The person who finds his homeland sweet is still a tender beginner; he to whom every soil is as his native one is already strong; but he is perfect to whom the entire world is a foreign soil“. Apartine calugarului saxon Hugo of St. Victor, din secolul al XII-lea. Textul nu presupune deloc ca nu ti-ai „iubi tara“, ci doar ca i-ai depasi limitarile."


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Alina, mi-a placut mult interviul cu Norman Manea si am recunoscut o parte din ideile din "Intoarcerea huliganului"; am retinut ca "este un compromis sa traiesti, pur si simplu, oricind si oriunde", idee care razbate si din "Autoportret intr-o oglinda sparta" a lui Octavian Paler,carte pe care tocmai am terminat-o. Nu stiu daca sa ii dau 4*sau 4,5*, dar are mai putina importanta acest lucru, mi se pare important ca m-am regasit in multe din comentariile lui Paler(sa fie de vina zodia comuna?; m-a mirat ca scriitorul face frecvent trimitere la zodie).
Cartea se poate citi intr-o zi-doua, dar cand am ajuns la jumatatea ei am simtit nevoia sa "prelungesc" lectura si am inceput si o alta carte.
Va redau un scurt fragment din amintirile "intr-o oglinda sparta" ale lui Paler:"O viata mediocra poate fi justificata.Mai ales intr-o lume mediocra.Dar mediocritatea iluziilor n-are nici o scuza.Nimic nu ne opreste sa visam "fara masura" "
Visati,fetelor, visati fara masura!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

N-am mai scris pe aici de ceva timp. Cu Intoarcerea huliganului m-am oprit. Cred ca e prea devreme dupa Jurnalul lui Sebastian. Mai am cam 100 de pagini din ea, poate reusesc sa o termin. Am citit putin si din interviul cu Norman Manea de mai sus (multam Alina pentru link ).

Intre timp am terminat Sa nu ma parasesti de Kazuo Ishiguro (3*). Cartea e frumoasa, dar foarte trista. Am retinut cateva intrebari pe care si le pun personajele:
- Cum isi dau seama ceilalti ca doi oameni se iubesc cu adevarat? (In carte raspunsul e de o inocenta care te dezarmeaza, explicabila prin context, dar ramai fara glas...)
si a doua intrebare:
- Arta si/sau dragostea pot sa te ajute sa amani ceva din ceea ce este inevitabil?
Mi-a placut si o recomand, desi e o carte trista.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Lilanda, ai putea traduce si pentru cei care nu mai stiu engleza?
danielag, dupa tine care ar fi raspunsul la prima intrebare, ca eu nu m-am prins din carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by crini

Lilanda, ai putea traduce si pentru cei care nu mai stiu engleza?



Scuze, mea culpa ...am dat numai citatul lui Manea :-)

„The person who finds his homeland sweet is still a tender beginner; he to whom every soil is as his native one is already strong; but he is perfect to whom the entire world is a foreign soil“. Apartine calugarului saxon Hugo of St. Victor, din secolul al XII-lea. Textul nu presupune deloc ca nu ti-ai „iubi tara“, ci doar ca i-ai depasi limitarile."

"Persoana care isi considera tara de origine ca fiind dulce este inca un sensibil incepator (s-ar mai putea traduce si "necopt" ); cel caruia fiecare pamint i se pare ca ar fi ca pamintul sau natal este deja puternic; dar perfect este doar cel caruia intreaga lume ii este un pamint strain".

BTW "Intoarcerea huliganului" este scrisa in original in engleza??? Daca da, atunci as comanda-o asa de pe amazon

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

crini, eu din carte am inteles asa raspunsul la prima intrebare: cei care privesc "productiile" de arta a doua persoane pot sa-si dea seama ce e in sufletul lor, si ,mai departe, pot sa-si dea seama daca sunt compatibile. De-asta pleaca ei in cautarea lui Madame, si de-asta Tommy se apuca de desenat, sperand ca cineva va vedea ca ei se iubesc, si ca vor primi cei trei ani de gratie... Pe mine m-a impresionat modul in care isi pun ei problema asta. Si faptul ca isi pun toata increderea in rationamentul asta care e atat de inocent, pana la urma...

lilanda, Intoarcerea huliganului e scrisa in romana:
„Cartea a fost scrisa in romaneste, limba autorului, si este preocupata de Romania. Presupune, deci, o anume complicitate cu cititorul roman, care mi-as dori sa descopere, in paginile ei, nu doar istoria turbulenta a unui destin individual, a unei comunitati, a unei epoci, ci si o viziune originala in reconstructia literara a trecutului, in instrumentalizarea creatoare a memoriei.”

(Norman MANEA in interviu cu George ONOFREI, in Suplimentul de cultura, 10 iunie 2006)

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

danielag, multumesc de lamuriri...in cazul asta prefer sa-l citesc in romaneste :-)) ....desi e mai usor si mai ieftin, in cazul meu, sa comanzi ceva de pe amazon decit din Romania. Crini, parca pe tine te auzisem ca vrei sa faci comanda de la Polirom. Din cite stiu io, Poliromul nu livreaza in strainatate...inca. Sper ca doar inca...

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput