Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Catrinel , abia astept sa o citesc pe Kristin de Sigrid Undset, are vreo 700 pagini... momentan le iau in ordine.

Lectura placuta tuturor

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by magga
Lil ni-l traduce pe coetzee atunci si eu pe shahar. lil, poate tu stai mai bine cu limba lui coetzee decit stau eu cu a lui shahar. poate peste zece ani voi fi terminat de tradus.



Sa nu-mi zici ca-l citesti pe Shahar in ebraica !!! :-))L-am cautat la biblioteca aici si am gasit doar doua volume din "Palatul vaselor sparte" in engleza...restu' totul pe evreieste!!
Cit despre Coetzee, are el o carte - Elisabath Costello - care nu mi-a placut...nu prea pot sa definesc ce anume, insa stilul in care a fost scrisa mi se pare cumva strain de Coetzee .. (stii ce-i dragut, ca io chiar m-am apucat, asta ca exercitiu, de tradus in romaneste citeva capitole din Boyhood...problema e ca traducerea e via daneza )
No...ca mi-am amintit de un alt scriitor evreu care mi-a mers la inima si pe care l-am mai recomandat aici: Isaac Bashevis Singer, cu Robul!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magga spune:

quote:
Originally posted by lilanda

quote:
Originally posted by magga
Lil ni-l traduce pe coetzee atunci si eu pe shahar. lil, poate tu stai mai bine cu limba lui coetzee decit stau eu cu a lui shahar. poate peste zece ani voi fi terminat de tradus.



Sa nu-mi zici ca-l citesti pe Shahar in ebraica !!! :-))L-am cautat la biblioteca aici si am gasit doar doua volume din "Palatul vaselor sparte" in engleza...restu' totul pe evreieste!!

nununu
talmacit pe franzujeste
ar fi ceva sa fiu in stare sa cetesc shahar pe evreieste

Cit despre Coetzee, are el o carte - Elisabath Costello - care nu mi-a placut...nu prea pot sa definesc ce anume, insa stilul in care a fost scrisa mi se pare cumva strain de Coetzee .. (stii ce-i dragut, ca io chiar m-am apucat, asta ca exercitiu, de tradus in romaneste citeva capitole din Boyhood...problema e ca traducerea e via daneza )

No...ca mi-am amintit de un alt scriitor evreu care mi-a mers la inima si pe care l-am mai recomandat aici: Isaac Bashevis Singer, cu Robul!!

IBS imi mere si mie drept la inima. Atunci sa-l pomenim si pe Amos Oz cu "Michael" si cu "O poveste de dragoste si tenebre".
Insa nici unul nu are farmecul lui david shahar. gustul meu"

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Am citit in week-end o super-carte, www.librariilehumanitas.ro/product.php/Marti_cu_Morrie/5100/" target="_blank">"Marti cu Morrie" a lui Mitch Albom, o recomand cu caldura, cred ca e imposibil sa nu atinga cuiva macar o coarda sensibila; se poate citi in maximum 2 ore, dar se poate medita pe marginea ei mult mai mult timp. si e bine sa o ai in biblioteca sa mai recitesti din ea din cand in cand. am pus-o si pe lista de recomandari, dar cred ca am inteles ceva gresit la lista de la debutul subiectului- aveam impresia ca vom trece acolo cele mai bune carti pe care le-am citit, iar pe parcursul topicului vom povesti despre restul cartilor pe care le lecturam. acum am intrat putin in ceata- sa trec la inceput sutele de titluri pe care le citim noi aici?

mai vreau sa le rog pe fetele care au citit "impreuna" de anna gavalda sa dea mai multe amanunte despre carte, daca e intr-adevar buna as vrea sa o cumpar pana nu se epuizeaza si din librarii(pe site-ul polirom am vazut ca nu se mai gaseste).


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magga spune:

quote:
Originally posted by khristin

Catrinel , abia astept sa o citesc pe Kristin de Sigrid Undset, are vreo 700 pagini... momentan le iau in ordine.

Lectura placuta tuturor

Cristina

noi si poze mai noi



Frumoasa cartulie. merita vazut si filmul, joaca si liv ullman actrita fetish a lui bergman.
asteptam impresii.

eu miine sunt hotarita sa chiulesc de la uzina de vorbe goale unde dau cu sapa sa-l gasesc pe coetzee.

lectura placuta!

Digitale Dissidenz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Teodora, eu pot sa-ti povestesc cate ceva despre Impreuna a Annei Gavalda. E o carte pe care o citesti dintr-o suflare, desi e destul de voluminoasa. Stilul e cursiv si nepretentios, fara sa fie insa superficial. Personajele cartii sunt patru oameni care ajung sa imparta acelasi acoperis, desi aparent n-au multe in comun. Fiecare cu povestea lui, cu propria viziune asupra vietii. Cartea povesteste cum prietenia trece dincolo de "scutul" construit pentru a ne apara de lume. Actiunea are loc la Paris, si reuseste sa surprinda o farama mica-mica din atmosfera de acolo. Si, asa cum ii scriam Nokiei ceva mai sus, e o carte care se incadreaza in categoria carti optimiste. O mica avertizare: nu e o carte dupa care sa-ti pui sute de intrebari - cum mi s-a intamplat de exemplu cu Eseu despre orbire a lui Saramago - dar e o carte dupa care ramai cu o stare de bine. Sper sa te ajute ce ti-am scris .

In legatura cu recomandarile, eu am facut o lista in care au intrat cinci carti din lecturile recente pe care le-as reciti cu placere. Dar nu stiu ce se intampla cu lecturile viitoare. Si ma gandesc ca ai dreptate, o sa creasca lista prea mult, la un moment dat. Poate ar trebui sa treci in lista de la inceputul subiectului doar daca exista o cerere speciala in sensul asta. Dar tot e multa munca pentru tine... Poate ar trebui sa deschidem un topic separat? In care fiecare sa scrie cartile pe care le recomanda, eventual cu cateva cuvinte despre carte si cu stelutele acordate (mi-a placut ideea asta ). Iar aici sa ramanem sa discutam lecturile curente. Asa nu vei avea nici tu asa mult de munca. O pentru efort, oricum.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

In week-end ,pe plaja , am citit "Blonde de milioane"-**** - Colectia CHIC - m-a relaxat , m-a distrat .
Am acordat 4* ptr cartile din Colectia Chic .
Aseara am inceput sa citesc "Paunul Alb " -D.H. Lawrence .Atat cat am apucat sa citesc - interesanta ,scrisa bine ,descrierea peisajelor f bine ...revin cu pareri si cu stelute cand o voi termina (sper saptamana asta )>

Va doresc o saptamana frumosa si cu multa lectura!

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Citesc si eu o carte chic, Poti sa tii un secret? in speranta ca imi va reda buna dispozitie pierduta cu Ishiguro.
Cineva ar putea sa-mi spuna mai pe larg cum e Ramasitele zilei?
Lectura placuta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Buna dimineata!
Postez aici listuta cu carti de 5 stele, citite, recitite si facute cadou unor persoane dragi (īn ultimii 5 ani):
The Calcutta Chromosome de Amitav Ghosh
Die Tore von Damaskus (Portile Damascului) de Lieve Joris
Native Speaker de Chang-rae Lee
Kitchen de Banana Yoshimoto
Cartea fericirii de Nina Berberova

Revin mai tīrziu cu recomandarile recente.
Teodora, cred ca te-a convins deja Daniela cu privire la cartea Annei Gavalda. Pot sa mai adaug ca eu am īmprumutat-o atīt soacrei mele, īn etate de 70 de ani, cīt si nepoatei, īn prag de majorat, si ambele au fost īncīntate (din motive diferite).
Isaac B. Singer īmi place mult si mie, va recomand romanul Meshugah.
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

multumesc pentru informatiile despre "impreuna"!
nu mi-e greu sa editez listuta, dar mi-e mai greu sa ghicesc ce sa trec in ea si ce nu; de aceea, va rog sa ma trageti de maneca atunci cand doriti sa adaug un titlu nou-"teodora, adauga pe lista cutare titlu". cred ca lista cu recomandari e utila la inceputul subiectului, chiar daca va cuprinde multe titluri. ba chiar e indicat ca mai multe persoane sa recomande aceeasi carte, asta cred eu nu face decat sa sublinieze ca e buna cartea respectiva.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput