Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Clubul cartilor

Clubul cititoarelor (6)

(13 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 32
ina32
ina32

885 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ina32 un Mesaj Privat
mqqm-da, mie mi s-a parut bine tradusa "Flori pentru Algernon" si, ma repet, cartea e suuper super. Dar as fi zis ca e destul de grea pentru un copil de 12 ani...
Mergi la inceput

membru veteran roxanaz

18695 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite roxanaz un Mesaj Privat
Asterix, ce imi mai placea si mie Eric Maria Remarque....nu am mai citit de 15 ani cred
la curtea veche a iesit si a doua carte a lui Orhan Pamuk, "Viata cea noua', am comandat-o azi.

Roxana
Mergi la inceput
CriPOD
CriPOD

2818 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiCriPOD Adauga semn de carte la raspuns Trimite CriPOD un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by ina32

mqqm-da, mie mi s-a parut bine tradusa "Flori pentru Algernon" si, ma repet, cartea e suuper super. Dar as fi zis ca e destul de grea pentru un copil de 12 ani...

Multumesc frumos de opinie, cred ca va fi o surpriza frumoasa pt cumnata mea! Cat despre fiu-meu, da, stiu ca e o carte de adulti, dar aia era vremea lui de glorie, acum, de cand l-au lovit hormonii a regresat constant, asa ca nu mai trebe sa-mi fac griji ca nu mai citeste nik....

www.myspace.com/mqqm" target="_blank">
Mergi la inceput

mimitete

811 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mimitete un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by silvana.ady

O poveste de dragoste minunata, fara granite in timp este "The Time Traveler's Wife" de Audrey Niffenegger. Imi pare rau dar nu stiu daca s-a tradus in romaneste. O carte dinamica si antrenanta pe care nu poti sa o lasi din mina.

O alta carte care mi-a placut a fost "Memorile unei gheise" de Arthur Golden. Sfirsitul a fost un pic dezamagitor dar restul a meritat. Am fost sfatuita sa nu vad filmul ca sa nu-mi stric parerea.

Ce parere aveti despre seria "Harry Potter"? Mie imi plac nemaipomenit povestile asa ca am citit toata seria din ziua in care a aparut fiecare carte.

Acum citesc "Love in the Time of Cholera" a lui Marquez. Merge greu. Parca nu inaintez. Dar sint perseverenta si nu ma las.

La rind ma asteapta in biblioteca "The Kite Runner" de Khaled Hosseini si "Zahir" de Paulo Coelho.

O sa rideti dar stiti ce vreau sa recitesc, poate impreuna cu fetele mele? Ciresarii.

Sivi - mami de doua printzese
Shirly & Danielle

Excelent "the Kite runner" si mie imi place si Harry Potter.

Mihaela

"Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Mergi la inceput

mimitete

811 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mimitete un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Natasa

Am citit si eu Middlesex. Daca ar fi sa-i dau o nota, i-as da...8. Are o tehnica ireprosabila, e poate prea corect scrisa si desi nu stiam ca s-a facut si un film, pare ca fost scrisa ca un scenariu, nu ca un roman. Evident, parerea e subiectiva, dar eu una n-am fost suficioent de incintata cit sa mai cumpar alta carte de acelasi autor.

Si eu tot 8 i-as da, interesanta dar nu de luat pe insula

Mihaela

"Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Mergi la inceput

mimitete

811 Mesaje
Recomand si eu un autor mai putin cunoscut, Chaim Potok si cartile: My Name Is Asher Lev, The Chosen,Davita's Harp.

Mihaela

Mergi la inceput
mama lia
mama lia

1035 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mama lia un Mesaj Privat
am citit in acest wk, pe nerasuflete o carte careia eu i-as da 5 stele....Vanilie si ciocolata.

superba...m-a captivat si n-am lasat-o din mina tot wk-ul...

daca va intereseaza detalii gasiti aici:

http://www.nemira.ro/noutati.asp?id=0&pg=1&ord=1&tid=1124

mama domnisoarei Cristina (28.09.1993)
Mergi la inceput

Sanca

2267 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sanca un Mesaj Privat
Am terminat cu Scott Fitzgerald.

Pentru ca am auzit numa bune despre Middlesex, ieri eram la bliblioteca si luat-o la citit. Sant inca la inceput, asa ca nu mi-am format inca o parere.
Mergi la inceput

Ramonika

8888 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ramonika un Mesaj Privat
eu am inceput sa citesc Galeria cu vitza salbatica de C-tin Tzoiu. cica ar fi super. eu de-abia am citit 5 pagini. a mai citit-o careva?

Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor
Mergi la inceput
silvana.ady
silvana.ady

398 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite silvana.ady un Mesaj Privat
mimitete, am inceput de vreo saptamina "The Kite Runner" si este intr-adevar captivanta. Stie cineva cum se numeste in romaneste? As fi vrut sa o cumpar pentru maica-mea.

Am comandat de pe Amazon doua carti a lui Audrey Niffenegger (tipa care a scris "The Time Traveler's Wife" - carte pe care o recomand cu toata inima). "The Three Incestuous Sisters" si "The Adventuress". A auzit cineva de ele? Le-am luat pentru ca mi-a placut foarte mult prima ei carte asa ca sper sa fie la aceasi valoare.

Am mai cumparat "Sister of My Heart" de Chitra Banerjee Divakaruni. Am citit citeva pagini si pare interesanta cartea.

Spor la citit!
Ce pacat ca nu sint mai multe ore pe zi - poate asa as fi avut mai mult timp de citit

Sivi - mami de doua printzese
Shirly (12.09.1999) & Danielle (27.03.2003)
( poze mai vechi si mai noi )
Mergi la inceput
Pag. din 32 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com