Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

mqqm-da, mie mi s-a parut bine tradusa "Flori pentru Algernon" si, ma repet, cartea e suuper super. Dar as fi zis ca e destul de grea pentru un copil de 12 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Asterix, ce imi mai placea si mie Eric Maria Remarque....nu am mai citit de 15 ani cred
la curtea veche a iesit si a doua carte a lui Orhan Pamuk, "Viata cea noua', am comandat-o azi.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

quote:
Originally posted by ina32

mqqm-da, mie mi s-a parut bine tradusa "Flori pentru Algernon" si, ma repet, cartea e suuper super. Dar as fi zis ca e destul de grea pentru un copil de 12 ani...


Multumesc frumos de opinie, cred ca va fi o surpriza frumoasa pt cumnata mea! Cat despre fiu-meu, da, stiu ca e o carte de adulti, dar aia era vremea lui de glorie, acum, de cand l-au lovit hormonii a regresat constant, asa ca nu mai trebe sa-mi fac griji ca nu mai citeste nik....


www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

quote:
Originally posted by silvana.ady


O poveste de dragoste minunata, fara granite in timp este "The Time Traveler's Wife" de Audrey Niffenegger. Imi pare rau dar nu stiu daca s-a tradus in romaneste. O carte dinamica si antrenanta pe care nu poti sa o lasi din mina.

O alta carte care mi-a placut a fost "Memorile unei gheise" de Arthur Golden. Sfirsitul a fost un pic dezamagitor dar restul a meritat. Am fost sfatuita sa nu vad filmul ca sa nu-mi stric parerea.

Ce parere aveti despre seria "Harry Potter"? Mie imi plac nemaipomenit povestile asa ca am citit toata seria din ziua in care a aparut fiecare carte.

Acum citesc "Love in the Time of Cholera" a lui Marquez. Merge greu. Parca nu inaintez. Dar sint perseverenta si nu ma las.

La rind ma asteapta in biblioteca "The Kite Runner" de Khaled Hosseini si "Zahir" de Paulo Coelho.

O sa rideti dar stiti ce vreau sa recitesc, poate impreuna cu fetele mele? Ciresarii.


Sivi - mami de doua printzese
Shirly & Danielle



Excelent "the Kite runner" si mie imi place si Harry Potter.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

quote:
Originally posted by Natasa

Am citit si eu Middlesex. Daca ar fi sa-i dau o nota, i-as da...8. Are o tehnica ireprosabila, e poate prea corect scrisa si desi nu stiam ca s-a facut si un film, pare ca fost scrisa ca un scenariu, nu ca un roman. Evident, parerea e subiectiva, dar eu una n-am fost suficioent de incintata cit sa mai cumpar alta carte de acelasi autor.


Si eu tot 8 i-as da, interesanta dar nu de luat pe insula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Recomand si eu un autor mai putin cunoscut, Chaim Potok si cartile: My Name Is Asher Lev, The Chosen,Davita's Harp.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

am citit in acest wk, pe nerasuflete o carte careia eu i-as da 5 stele....Vanilie si ciocolata.

superba...m-a captivat si n-am lasat-o din mina tot wk-ul...

daca va intereseaza detalii gasiti aici:

http://www.nemira.ro/noutati.asp?id=0&pg=1&ord=1&tid=1124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Am terminat cu Scott Fitzgerald.

Pentru ca am auzit numa bune despre Middlesex, ieri eram la bliblioteca si luat-o la citit. Sant inca la inceput, asa ca nu mi-am format inca o parere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu am inceput sa citesc Galeria cu vitza salbatica de C-tin Tzoiu. cica ar fi super. eu de-abia am citit 5 pagini. a mai citit-o careva?


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

mimitete, am inceput de vreo saptamina "The Kite Runner" si este intr-adevar captivanta. Stie cineva cum se numeste in romaneste? As fi vrut sa o cumpar pentru maica-mea.

Am comandat de pe Amazon doua carti a lui Audrey Niffenegger (tipa care a scris "The Time Traveler's Wife" - carte pe care o recomand cu toata inima). "The Three Incestuous Sisters" si "The Adventuress". A auzit cineva de ele? Le-am luat pentru ca mi-a placut foarte mult prima ei carte asa ca sper sa fie la aceasi valoare.

Am mai cumparat "Sister of My Heart" de Chitra Banerjee Divakaruni. Am citit citeva pagini si pare interesanta cartea.

Spor la citit!
Ce pacat ca nu sint mai multe ore pe zi - poate asa as fi avut mai mult timp de citit

Mergi la inceput