Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Clubul cartilor

Clubul cititoarelor (6)

(13 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 32
Nastea23
Nastea23

346 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Nastea23 un Mesaj Privat
Buna Cititoarelor, am si eu o intrebare.
Ce parere aveti de : ZAHIR--- Paulo Coelho? A citit cineva in romana sau mai bine in original.

Multumesc mult.

Um amigo e alguem que compreende o teu passado, acredita no teu futuro e aceita-te como es.
Mergi la inceput

lulu77

5293 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui lulu77  Trimite mesaj yahoo luilulu77 Adauga semn de carte la raspuns Trimite lulu77 un Mesaj Privat
Eu am citi ZAHIR ...e in genul lui Coelho ,nimic nou ,e ok dar nu nemaipomenita.

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"
Mergi la inceput
daniella4
daniella4

3817 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite daniella4 un Mesaj Privat
Dar "11 minute" tot a lui Coehllo?

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"
Mergi la inceput
ina32
ina32

885 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ina32 un Mesaj Privat
Doua carti m-au impresionat mult in ultima perioada, si le recomand -Raul -Jan Guillou, si Flori pentru Algernon-Daniel Keyes, ultima absolut superba.
Acum am inceput Conjuratia imbecililor, am vazut ca a mai primit recomadari de la voi.
Mergi la inceput
Delidana
Delidana

4478 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Delidana un Mesaj Privat
Am citit si eu "Zahir", este captivanta insa cam incurcata pentru mine....
Brenda, eu am vazut filmul "The White Massai" si mi-a placut foarte mult, cartea nu am citit-o.

www.wrongspelling.com" target="_blank">Blog www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie
Mergi la inceput
nemary
nemary

3265 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinemary Adauga semn de carte la raspuns Trimite nemary un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by daniella4

Dar "11 minute" tot a lui Coehllo?

mie mi-a placut foarte mult "11 minute". este altfel decat tot ce a scris Coehloo pana acum. am imprumutat-o si colegelor mele si le-a placut si lor foarte mult.
eu am descoperit de curand un scriitor german, Hesse. prima carte citita de-a lui au fost "cele mai frumoase povestiri", iar acum am inceput alta, "knulp * demian" care imi place si ea foarte mult.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze
Mergi la inceput
nemary
nemary

3265 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinemary Adauga semn de carte la raspuns Trimite nemary un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by brendamitran

Va recomand cu entuziasm(am recomandat-o pe unde am putut),
"Indragostita de un masai"Nu veti regreta!

BRENDA

cine a scris-o?

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze
Mergi la inceput

capra cu trei iezi

951 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite capra cu trei iezi un Mesaj Privat
mark levy a citit cineva?
si inca o intrebare: din raftul denisei de la humanitas ati citit/recomansdati ceva?

indragostita de un masai -o experienta de viata interesanta, traita de o femeie foarte curajoasa zic eu, astept sa apara si continuarea:intoarsa din africa.autor:corinne hofmann
hesse-eu am citi narcis si gura de aur si mi-a placut f mult.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Editat de - capra cu trei iezi on 06/12/2006 14:04:20
Mergi la inceput
Natasa
Natasa

4889 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Natasa Adauga semn de carte la raspuns Trimite Natasa un Mesaj Privat
Hesse era preferatul meu in facultate- adica acum vreo 10 ani. In ordinea preferintelor: Siddartha, Jocul cu margele de sticla, Knulp, Lupul de stepa. E un autor care mi-a placut foarte mult si imi pare rau ca nu mai am timp sa-l recitesc.
Mergi la inceput
CriPOD
CriPOD

2818 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiCriPOD Adauga semn de carte la raspuns Trimite CriPOD un Mesaj Privat
Ina32, tare ma bucur c-ai mentionat cartea asta! Te rog sa-mi spui un pic mai mult despre "Flori pt Algernon". Eu am citit aici, acum vreo 5-6 ani, cartea in engleza, pe vremea aia fiind si cumnata mea in vizita. M-a vazut atat de prinsa de carte (o imparteam in acelasi timp cu fiu-meu de 12 ani, desi initial o luasem pentru el)... Long story short, ar fi vrut s-o citeasca si ea dar nu a gasit-o in Ro la vremea aia. As vrea sa i-o iau de Craciun acum, la fix ar pica, dar sunt tare nedumerita de traducere. Cum a putut traducatorul exprima nivelul lui Charlie de la inceput si sfarsit in romaneste? Ca in engleza era folosita o tehnica bazata mai mult pe "misspellings", chestie care nu se poate folosi in romaneste, scrierea fiind fonetica... Asta ar fi singura chestie, daca tu zici ca traducatorul a reusit si a facut treaba buna, m-am si dus sa o comand.

Multumesc...

www.myspace.com/mqqm" target="_blank">
Mergi la inceput
Pag. din 32 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com