Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

azi au venit cartile de la humanitas! deci diseara incep "ma numesc rosu". abia asteeeept!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

A aparut la noi "O mica istorie a lumii" (sau cam asa ceva ar trebui sa fie) de E. H. Gombrich? Ca aici e jenant de scumpa, si ma gandeam s-o cumpar cand ajung in Bucuresti. Stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Imi cer scuze ca nu mai stiu cine era interesata de cartea "Domnilor copii" de D. Pennac. Vreau sa-i dau o veste buna: a aparut in colectia ziarului Cotidianul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

A citit cineva HERMANN HESSE? mi-a imprumutat o colega cartea lui: "cele mai frumoase povestiri" si eram curioasa daca a atras pe cineva.
despre "Padurea neagra" a lui Murakami(despre care am citit aici numai cuvinte de lauda) am citit azi pe un alt forum al cititorilor ca ar fi o copie destul de fidela a celebrei "De veghe in lanul de secara". voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

nemaryDespre Herman Hesse eu am doar cuvinte de lauda desi nu am citit decat Jocul cu margele de sticla si Ioan Gura de Aur.
Legatura dintre Padurea Norvegiana a lui Murakami si De veghe in lanul de secara mie mi-a scapat. Mi-a placut mult Padurea norvegiana si deloc De veghe in lanul de secara, pe care de altfel nici nu amj putut s-o termin.

Acum citesc In alta viata de Marc Levy, o carte care chiar imi place, face parte din categoria cartilor psi si v-o recomand cu caldura, daca va place acest gen.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Strutza, bine ai venit! :)
Eu citesc cu placere carti politiste (pe prima pagina gasesti o lista, acolo am scris ce-mi place si mie). Pe langa autorii numiti mai e Elizabeth George (americanca, actiunea se petrece insa in Anglia) cu seria despre Inspector Lynley. E bine sa cauti primul volum ... asa poti urmarii mai usor viata actorilor principali, ptr. "crima" - in sine - nu conteaza cu ce volum incepi.
Uite aici: http://www.elizabethgeorgeonline.com/

Toate cele bune!

Irinusha cu Cris ( 3 Mai 04 ) & a2a minune ( DPN: 2 Iulie 07 )


www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

de Hesse am citit doar "Narcis si Gura de Aur" si pot sa spun ca mi-a placut...nu foarte mult incat sa ma impresioneze dar e o carte care se citeste usor si e frumos scrisa...dar de restul povestirilor lui nu stiu

pentru mine "Padurea Norvegiana" nu a avut efectul pe care il asteptam mai ales dupa atatea laude din partea voastra la adresa ei...am citit-o destul de greu la fel ca si "De veghe in lanul de secara" dar nu pot sa spun ca sunt asemanatoare...dar cine stie poate nu le-am inteles eu cum "trebuie"

o carte faina care am citit-o in ultimul timp si pe care o recomand este

"umbra vantului" de Zafron sau "Arsa de vie" Suad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Strutza spune:

Eu am citit mult Hesse, aproape tot ce-a aparut in Romania. Cel mai mult mi-a placut "Jocul cu margele de sticla" pe care am citit-o prima. Odata ce-am trecut de primele 50 de pagini am citit-o pe nerasuflate. Desi si Siddartha sau Lupul de stepa sint foarte aproape de Jocul in topul meu. Toate sint carti foarte bune, dar nu cred ca se potrivesc tuturor (am prietene care-l gasesc prea "greu" si "searbad").

Nici eu una nu vad legatura intre Padurea norvegiana si De veghe in lanul de secara.

Irinusha, m-am uitat la lista ta dar n-am citit nici una dintre seriile mentionate de tine. Ceea ce e bine, am idei noi despre ce sa citesc. Mie cel mai mult mi-au placut:

- Henning Mankell (seria despre detectivul suedez Kurt Wallander)
- Donna Leon (comisarul Guido Brunetti)
- Michael Connely (detectivul Harry Bosch din LA)

In general imi plac cartile politiste care surprind bine atmosfera locului si in care nu pot sa ghicesc sfirsitul din primele 50 de pagini (de multe ori mi se intimpla ca il ghicesc, fiindca am citit multe romane politiste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu am citit doar "jocul cu margele de sticla" a lui Hesse...pe vremea aceea mi-a placut (e cam mult timp de atunci, sa zic 15 ani).
sincera sa fiu nici eu nu vad legatura intre "De veghe in lanul de secara" si "Padurea norvegiana". mie imi placura amandoua.
Zizica, eu si Lulu am spus ca ne place "Domnilor copii" de Pennac. am luat-o acum doua saptamani

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Va recomand cu entuziasm(am recomandat-o pe unde am putut),
"Indragostita de un masai"Nu veti regreta!

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput