Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Eu citesc acum Norman Manea- "Intoarcerea huliganului" dar nu ma prinde deloc deloc. Nu e stilul meu si cred ca de-asta merge atat de greu. Vazusem ca au fost mesaje care au recomandat-o si inca sper sa descopar ....ceva... care sa ma faca sa nu o mai las din mana pana nu o termin.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

buna seara,
ma prezint in clubul cititoarelor, cu o oferta de lectura. e o carte pe care am scris-o eu, pe care au citit-o prietenele pe care le-am cunoscut pe DC, si nu numai, si la sfatul lor, incerc sa v-o prezint si voua. se numeste "Cenusa de jar". aparent roman de gara, in format mic, e un concentrat de ganduri despre viata. un drum initiatic introspectiv pe care se regasesc un el si o ea. "omul negru" si "cenusareasa", daca vreti, cu o tenta usor autobiografica.

am deschis chiar si un topic pe marginea cartii: Cenusa de jar-canavas pentru opinii. eventuale pareri, veti gasi acolo. eu am sa spun doar ca sunt mandra ca am scris-o si ca mi-ar place s-o cunoasca mai multa lume. si cine altcineva mai porivit decat oameni carora le face placere sa citeasca.

va multumesc pentru rabdare si astept sa vi se fgaca pofta s-o cititi:)
o seara placuta

miri_mik, fericit mamik si bebe bruno, pestisorul auriu (28.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

quote:
Originally posted by miri_mik

buna seara,
ma prezint in clubul cititoarelor, cu o oferta de lectura. e o carte pe care am scris-o eu, pe care au citit-o prietenele pe care le-am cunoscut pe DC, si nu numai, si la sfatul lor, incerc sa v-o prezint si voua. se numeste "Cenusa de jar". aparent roman de gara, in format mic, e un concentrat de ganduri despre viata. un drum initiatic introspectiv pe care se regasesc un el si o ea. "omul negru" si "cenusareasa", daca vreti, cu o tenta usor autobiografica.

am deschis chiar si un topic pe marginea cartii: Cenusa de jar-canavas pentru opinii. eventuale pareri, veti gasi acolo. eu am sa spun doar ca sunt mandra ca am scris-o si ca mi-ar place s-o cunoasca mai multa lume. si cine altcineva mai porivit decat oameni carora le face placere sa citeasca.

va multumesc pentru rabdare si astept sa vi se fgaca pofta s-o cititi:)
o seara placuta

miri_mik, fericit mamik si bebe bruno, pestisorul auriu (28.02.2006)




Buna Miri,
Unde e topicul? Unde se poate gasi cartea?

A citit cineva Pianista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Am citi eu Pianista. Nu mi-a placut in mod deosebit. O carte "dura". De altfel am incercat sa citesc si Exclusii si am sucombat pe traseu.
Elfriede Jelinek scrie parca numai despre alienati.

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

quote:
Originally posted by miki68

Am citi eu Pianista. Nu mi-a placut in mod deosebit. O carte "dura". De altfel am incercat sa citesc si Exclusii si am sucombat pe traseu.
Elfriede Jelinek scrie parca numai despre alienati.

cristina d.



Multumesc Miki. Am citit ca a luat Premiul Nobel si ma tenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Anca, tin sa-ti multumesc pentru incurajare. Numai datorita tie m-am intors la "The Life of Pi" si sint tare bucuroasa ca am facut-o. De data asta s-a produs click-ul si am citit-o pe nerasuflate. Deodata paginile au inceput sa se scurga pe nesimtite si am citit cu o deosebita placere.

pisi-pis, nu stiu cum poate fi ecranizata asa o carte. Sint curioasa.

Vreau sa citesc acum "The Kite Runner" a lui Khaled Hosseini.

Middlesex mi-am comandat-o si e pe drum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Am terminat "Brick Lane" de Monica Ali, mi-a placut! In ciuda primelor 100 de pagini mai deprimante, e o carte cum aveam nevoie sa citesc, despre femei inteligente, rabdatoare, perseverente si puternice, mai puternice decat barbatii. O carte scrisa frumos, in care mediul musulman e prezentat (aproape) complet lipsit de fanatism religios, o carte care te determina sa te mai gandesti si la altceva decat la clasicele imagini cu musulmani cu care ne asalteaza mass-media.





Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns contactnicole spune:

Buna fetelor,
n-am mai scris de mult dar am mai citit.
Ultimele care le-am inca in minte fiindca mi-au placut:

Jurnalul uni mag- de Paul Coelho despre initiarea unui pelerin prin
drumul spre Compostella. Povesti cu templieri, magie, incercari.
Milarepa - de Eric-Emmanuel Schmitt o poveste despre vietile multiple si paralele, despre timp si vremelnicia lucrurilor, prezentate intr-o nota optimista totusi. Autorul e publicat acum la Humanitas in colectie de autor. Ma tenteaza sa iau tot ce a mai aparut.
Din colectia Chic: Marian Keys scrie super si genul de umor pe care-l agreez eu.


Nickidutza
The day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Strutza spune:

Buna tuturor,

Sint nou venita pe site-ul desprecopii si obsedata de citit, asa ca m-am bucurat sa gasesc threadul vostru. Asa ca ma bag si eu in discutie :)

Eu tocmai am terminat Ha Jin - In asteptare, mi s-a parut interesanta dar nu pe cit ma asteptam avind in vedere ca a cistigat o groaza de premii prestigioase. Inainte de asta am citit Vraja Shanghaiului de Juan Marse care la fel, mi s-a parut interesanta dar nu fara sa intre in topul primelor 10 de pe anul asta. In timpul verii am citit foarte mult Greene, din colectia de la Polirom, Comediantii, Omul nostru din Havana, Ministerul groazei, Consulul Onorific, Americanul linistit. Imi place mult cum scrie Greene, mi se pare ca surprinde foarte bine locurile in care se petrece actiunea.

Acum citesc o carte politista - mai e cineva aici careia ii plac cartile politiste? Eu dupa 2-3 romane mai "serioase" citesc cite o carte politista. E ca o destindere... Sint multe carti politiste care mi se par bine scrise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by silvana.ady

Anca, tin sa-ti multumesc pentru incurajare. Numai datorita tie m-am intors la "The Life of Pi" si sint tare bucuroasa ca am facut-o. De data asta s-a produs click-ul si am citit-o pe nerasuflate. Deodata paginile au inceput sa se scurga pe nesimtite si am citit cu o deosebita placere.
Sivi - mami de doua printzese
Shirly (12.09.1999) & Danielle (27.03.2003)
( poze mai vechi si mai noi )



Felicitari ca ai terminat-o.

Eu am ramas tot la "Blandetzea noptii" a lui Fitzgerald. Am avut o gramada de filme de vizionat, si am ramas in urma cu lectura....
Strutza, bine ai venit in clubul nostru. Eu nu prea le am cu cartile politiste, nu prea am rabdare pentru ele.

Mergi la inceput