Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Si mie mi-a placut Middlesex. Intoarcerea fecioarelor e de acelasi autor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

De Intoarcerea fecioarelor nu stiu nimic. Sinuciderea fecioarelor si Middlesex sunt scrise de Jeffrey Eugenides. Dupa prima a fost facut si www.amazon.com/Virgin-Suicides-Kirsten-Dunst/dp/B00003CXH1/ref=pd_sim_b_4/102-5226070-7897746" target="_blank">film, nu l-am vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Am citit si eu Middlesex. Daca ar fi sa-i dau o nota, i-as da...8. Are o tehnica ireprosabila, e poate prea corect scrisa si desi nu stiam ca s-a facut si un film, pare ca fost scrisa ca un scenariu, nu ca un roman. Evident, parerea e subiectiva, dar eu una n-am fost suficioent de incintata cit sa mai cumpar alta carte de acelasi autor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Si eu am ochii pe Middlesex. Speram sa o gasesc redusa la preturi sau la used books unde mai gasesc eu cartile preferate. Daca nu, o sa-l rog pe Mos Craciun sa mi-0 puna sub pom

Eu tocmai am terminat de citit "De ce iubim femeile." Haioasa cartea, mi-a placut stilul lui Cartarescu.

Acum citesc Scott Fitzgerald - Blandetea Noptii. The Great Gatsby mi-a placut. L-am citit acu cativa ani, si m-am indragostit....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Cornelia, abia astept sa aflu parerea ta despre "Sinuciderea fecioarelor", la fel ca si pisi-pis, eu am fost tare dezamagita de carte, nici nu ma atrage ideea de a cumpara "Middlesex". Ar fi trebuit, probabil, sa incep prima data cu asta.Am citit si eu "O iubeam", mi-a placut ideea, dar cam usurica, intr-adevar...desi ascunde totusi cateva idei profunde si dureroase. "Impreuna" mi-a placut la fel de mult, dar pe alocuri imi pierdeam din interes citind-o.Am cateva carti pe lista de asteptare, printre ele: Celine-"Calatorie la capatul noptii" , Murakami -"Dupa cutremur" , Marquez- "A trai pentru a-ti povesti viata" , Mika Waltari - "Etruscul". Fetele care le-ati citit, cu ce imi recomandati sa incep?Ana-MariaDon't worry about what people think, they don't do it very often.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Ce coincidenta ! Si eu citesc acum "Middlesex" si sunt de acord cu ce spunea cineva mai sus: e o carte scrisa bine, dar ii lipseste acea tusa de ... roman, nu mi se pare ca apare o legatura stransa intre cititor si personajul principal. In schimb nu pot sa contest faptul ca imi place umorul/autoironia autorului.

Si am terminat de citit Neagu Djuvara- "Amintiri din pribegie". De mult nu am citit o carte atat de buna, atat de frumos scrisa. Eu nu sunt un fan al memoriilor, dar cartea asta mi-a mers la suflet. E extraordinar omul asta , il admiram cand eram in Romania si mai aparea la televizor. Acum ca i-am citit si o frantura ( "mica frantura" de vreo 30 si de ani ) din viatza stiu ca e inclus in topul meu de oameni admirabili, de "MARI romani"(ca tot a fost la moda clasamentul de genul asta).

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

epidemie de middlesex. si eu tocmai am terminat-o. cineva ii dadea nota 8. mi se pare o nota potrivita. merita citita cartea. vroiam sa cumpar si "sinuciderea fecioarelor", dar daca spuneti ca este slaba, ma abtin. mai astept comentarii. acum citesc cronica pasarii-arc. cele care cunosc "raftul denisei", ce ati citit si ce recomandati din aceasta colectie? lectura placuta

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

quote:
Originally posted by anamariame

Cornelia, abia astept sa aflu parerea ta despre "Sinuciderea fecioarelor", la fel ca si pisi-pis, eu am fost tare dezamagita de carte, nici nu ma atrage ideea de a cumpara "Middlesex". Ar fi trebuit, probabil, sa incep prima data cu asta.



Cele doua carti sunt complet diferite. Merita totusi citita si Middlesex, in ciuda deziluziei provocate de Sinuciderea fecioarelor. Eu le-am citit si in limbi diferite, nici macar n-am avut senzatia ca au fost scrise de aceelasi autor. Oricum au fost scrise si la o mare diferenta de timp, prima a aparut in 1993, a doua in 2002, a mai evoluat si autorul .

Natasa, filmul a fost facut dupa Sinuciderea fecioarelor, n-am auzit nimic de Middlesex.

Si daca suntem la filme, am auzit ca Jean-Pierre Jeunet (Un long dimanche de fiançailles si Amélie) va ecraniza Viata lui Pi.

Am citit o critica foarte buna a Daliei negre, a citit-o cineva, ce parere a avut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

m-ati innebunit cu "middlesex"-ul asta! voi incepe in curand o noua carte si oscilam intre "middlesex" si "brick lane", dar daca prima a primit nota 8 parca nu mai am chef de ea acum, incerc altceva, care s-ar putea sa fie de nota 6, dar macar nu stiu treaba asta.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

quote:
Originally posted by anamariame


Am cateva carti pe lista de asteptare, printre ele: Celine-"Calatorie la capatul noptii" , Murakami -"Dupa cutremur" , Marquez- "A trai pentru a-ti povesti viata" , Mika Waltari - "Etruscul".
Fetele care le-ati citit, cu ce imi recomandati sa incep?


Ana-Maria

Don't worry about what people think, they don't do it very often.



Din cartile aflate pe lista ta de asteptare eu le-am citit pe ultimele doua. "Etruscul" nu mi-a placut, in comparatie cu "Egipteanul" e mult mai plictisitoare, ii lipseste suflul, povestea care sa te captiveze... In schimb, "Amantii din Bizant" e o carte frumoasa (chiar daca pentru mine nu se ridica la nivelul "Egipteanului"). "A trai pentru a-ti povesti viata" e o carte frumoasa in masura in care ai citit si iti place Marquez. E o carte de amintiri, dar si un roman in care fantasticul din celelalte carti ale lui e prezent in multe capitole. Ai eterna senzatie din cartile lui Marquez ca nu stii unde se termina visul si incepe realitatea. Mie una mi-a placut.
Lectura placuta orice ai incepe!

Mergi la inceput