Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Eu am terminat de citit "Harun si Marea de povesti" a lui Rushdie, o poveste cu iz de "O mie si una de nopti", dupa numele personajelor, o poveste fantastica imaginata intr-un oras vechi cu oameni vesnic tristi, care uitasera numele locului in care traiau. Are si final fericit, asa cum ii sta bine unei povesti ce poate fi citita la diferite varste si fiecare percepe altfel continutul ei.

Am inceput acum "Intoarcerea huliganului" de Norman Manea, m-a cucerit de la primele pagini, merci acelora dintre voi care ati vorbit despre aceasta carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Am terminat "Kafka pe malul marii" (carte de care am aflat de aici) si mi-a placut tare mult. Ieri am citit o carte draguta, scrisa in stilul lui Marquez- "Ca apa pentru ciocolata" (Laura Esquivel). O carte usor de citit si care poate face placuta o zi ploioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:


O poveste de dragoste minunata, fara granite in timp este "The Time Traveler's Wife" de Audrey Niffenegger. Imi pare rau dar nu stiu daca s-a tradus in romaneste. O carte dinamica si antrenanta pe care nu poti sa o lasi din mina.

O alta carte care mi-a placut a fost "Memorile unei gheise" de Arthur Golden. Sfirsitul a fost un pic dezamagitor dar restul a meritat. Am fost sfatuita sa nu vad filmul ca sa nu-mi stric parerea.

Ce parere aveti despre seria "Harry Potter"? Mie imi plac nemaipomenit povestile asa ca am citit toata seria din ziua in care a aparut fiecare carte.

Acum citesc "Love in the Time of Cholera" a lui Marquez. Merge greu. Parca nu inaintez. Dar sint perseverenta si nu ma las.

La rind ma asteapta in biblioteca "The Kite Runner" de Khaled Hosseini si "Zahir" de Paulo Coelho.

O sa rideti dar stiti ce vreau sa recitesc, poate impreuna cu fetele mele? Ciresarii.


Sivi - mami de doua printzese
Shirly & Danielle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lory2004 spune:

Ati citit "Indragostita de un masai?" (Die weisse massai) de Corinne Hofman?

Lory si scumpetea lu' mami Rares 15.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/loryoprea/my_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by silvana.ady


OO sa rideti dar stiti ce vreau sa recitesc, poate impreuna cu fetele mele? Ciresarii.


Sivi - mami de doua printzese
Shirly & Danielle



Nu rad, ca si pe mine ma bate gandul sa citesc Aventurile lui Tom Sawyer
Acuma citesc "Leaganul Pisicii" de Maurice Baring.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

quote:
Originally posted by Lory2004

Ati citit "Indragostita de un masai?" (Die weisse massai) de Corinne Hofman?

Lory si scumpetea lu' mami Rares 15.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/loryoprea/my_photo



Eu una n-am citit cartea dar maica-mea a citit-o si ia placut foarte mult. Asa ca acum sta la mine in biblioteca si isi asteapta frumusel rindul.

Mi-am adus aminte de inca niste carti care mi-au placut. Seria lui Dan Brown. Toate sint usurele, de citit intr-o zi ploioasa cind nu ai altceva de facut. Sint captivante si paginile ti se scurg ca nici nu-ti dai seama. Le-am citit pe toate a le lui si vi le enumerez in ordinea preferintelor mele (de la cea mai reusita la cea mai putin reusita):
  1. Ingeri si demoni

  2. Codul lui DaVinci

  3. Teoria conspiratiei

  4. Fortareata digitala

Cineva a citit "The life of Pi" a lui Yann Martel? Ma chinui la ea de o buna bucata de vreme si nu reusesc sa inaintez de loc.

Spor la citit!

De cind m-am inscris de DC nu mai am timp de citit


Sivi - mami de doua printzese
Shirly & Danielle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Silvana,

Eu am citit cartea Life of Pi, si mi-a placut mult. Rabdare cu ea. Mie mi-a placut mult de tot, mai ales umorul din ea. Merita citita pana la sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Silvana,

Eu am citit cartea Life of Pi, si mi-a placut mult. Rabdare cu ea. Mie mi-a placut mult de tot, mai ales umorul din ea. Merita citita pana la sfarsit.




Ancuta, merci mult de raspuns. Acum ca am primit incurajari o sa ma intorc mai rabdatoare la ea.

Sivi - mami de doua printzese
Shirly & Danielle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

acum citesc tot Peter Mayle, Accept orice, si asta e o carte placuta, usoara, cred ca este ideala de citit in avion sau in vacanta....

cind o sa o termin vreau sa recitesc Rebecca, de Daphne du Maurier....am citit-o prima oara in liceu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Silvana, si mie imi place "Harry Potter", am citit fiecare carte cu multa placere si o astept si pe ultima cu nerabdare.
Acum citesc "The Dark Tower" (cartea a7a si ultima) de Stephen King si ma asteapta Anne Rice cu "The Witching Hour". Imi plac povestile misterioase cu secrete si aventuri.
Am citit si "Zahir", cartea lui Paul Coehlo, mi s-a parut cam dificila si nu prea pe gustul meu.

www.wrongspelling.com" target="_blank">Blog • www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele • www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput