Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Am terminat :"Elefantul a disparut" - H.Murakami ,povestiri superbe .

Acum citesc "Sezonul de imperechere" - P.G. Wodehouse - super relaxant ,distractiv si comic.

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Teodora am citit-o. De asemeni am citit "Snow", si "The new Life".
My name is Red e draguta, e un rman istoric. ACtiunea se petrece in Istanbul in sec. 16. Mie mi-a placut pt. ca in vara asta am fost sa vad locurile despre care vorbeste el. Cartea care m-a adrmit este "The new Life", iar cealalta, Snow, mi s-a parut prea politica. Iti spun, nu m-a impresionat ca stil ci ca si tematica. Se pare ca si-a ales subiecte calde, care prind la mase...
Oricum My name is red e draguta, f. diferita de celelalte. ma scuzi ca n-am vazut intrebarea ta pe pag. 10...





Adrienne, nu ai de ce sa te scuzi. Daca mai aveam nevoie de un imbold ca sa comand
"Numele meu e Rosu" l-am primit de la tine. www.librariabucuresti.com/cgi-bin/Carti-.Ma-numesc-Rosu-0-2061-0-.htm" target="_blank">Aici poate fi citit primul capitol, iar daca vreti sa cumparati de pe net, puteti face comanda de pe site-ul www.curteaveche.ro/booksearch.php?search=ma numesc rosu&criteria=all&collection=0" target="_blank">editurii Curtea Veche,care are reduceri(eu mi-am comandat si "Brick Lane", despre care a scris Enn pe o pagina precedenta, tot cu 50.000 lei vechi reducere).


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Eu am citit de Pamuk, "Istanbul - memories of a city" si "The black book" ... si mi-au placut amindoua :-)) Iar daca pentru "The Black Book" as da o cota de 3,5-4 stele, "Istanbul" se apropie cu siguranta de 5, din punctul meu de vedere. E o carte document despre orasul aflat intre doua lumi (are si poze ) dar cuprinde si fragmente autobiografice. Felul in care este scrisa, mi-a trezit curiozitatea de a vizita cindva, Istanbulul!!! Dupa ce am citi cartea am realizat ca nu numai orasul se afla la granita intre doua civilizatii, ci si oamenii...sau cel putin asta era situatia la inceputul anilor '50, cind bogatii traiau dupa normele vestice, iar poporul de rind era inca atasat de lumea otomana. Am ramas surprinsa sa aflu ca familii cu stare, cum a fost cea a lui Pamuk, desi musulmane, erau total nereligioase si asta cu ceva vreme inainte de Ataturk.
Intr-adevar Pamuk nu are un stil sa te "dea pe spate", insa pe mine m-a sedus declaratia lui de dragoste pentru un asemenea oras, glorios si stralucitor cindva, dar decadent astazi. E o declaratie scrisa cu hüzün asta fiind un fel de melancolie colectiva

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by lilanda


Cei care stiti melodia Beatlesilor, ce va sugereaza versul www.sing365.com/music/lyric.nsf/Norwegian-Wood-lyrics-The-Beatles/638D4149F90F2D2748256BC200139391" target="_blank">"So I lit a fire, isn't it good, norwegian wood" ???

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet


Oare ce....daca nu si tema principala a cartii.
si pe mine m-a fascinat leitmotivu asta.Plus ca melodia asta are ceva foarte adolescentin in ea.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Sabina
Cei care stiti melodia Beatlesilor, ce va sugereaza versul www.sing365.com/music/lyric.nsf/Norwegian-Wood-lyrics-The-Beatles/638D4149F90F2D2748256BC200139391" target="_blank">"So I lit a fire, isn't it good, norwegian wood" ???


Oare ce....daca nu si tema principala a cartii.



ceee?? :-))
Noh...io intrebam de variantele de interpretare a ultimului vers: adica daca dadu omu' foc la mobila fetei, ori isi aprinse o pipa...ori o alta pipa, dat fiind ca relatia sexuala n-a fost consumata???
Murakami se refera clar la padure ca metafora pentru izolare/alienare insa nu stiu pina unde a mers cu inspiratia pe care a procurat-o de la Beatlesi??!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu am vazut focul ca distrugere aici in ultimul vers....la Murakami moartea am resimtit-o ca pe un fel de rezolvare prin purificare, a unor destine deja condamnate.De aia foc = purificare etc.
dar e adevarat ca eu despic firul in 14,deformatie profdesionala de la partituri, unde operezi cu simbolurile cele mai abstracte cu putinta:-)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Sabina

eu am vazut focul ca distrugere aici in ultimul vers....la Murakami moartea am resimtit-o ca pe un fel de rezolvare prin purificare, a unor destine deja condamnate.De aia foc = purificare etc.



hmmmm...poate fi o varianta , insa nu cred ca moartea e vazuta de Murakami ca o purificare, ci mai degraba ca o "indreptare" voluntara a destinului...zic io :-))

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Sabina si eu cred ca moartea e vazuta ca o purificare. Nu e primul si nici ultimul scriitor care foloseste acest simbol si in al doilea rind acesta este si un percept al religiei budiste.Lilanda, din cite am citit exact pt. asta i s-a si dat Nobelul. Citat din NYT"Announcing the award in Stockholm, the Swedish Academy said Mr. Pamuk’s “quest for the melancholic soul of his native city,” Istanbul, led him to discover “new symbols for the clash and interlacing of cultures.” "Tot articolul aicihttp://www.nytimes.com/2006/10/13/books/13nobel.html si aici.http://en.wikipedia.org/wiki/Orhan_Pamuk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai cred ca ne gandim la acelasi lucru, doar ca eu sunt mai radicala in exprimare.Moartea, solutia pentru regasire sau moartea,
distrugerea suferintei ?
mai e posibil ca Murakami sa considere moartea doar finish si atat.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by olim

Am inceput sa citesc Paulo Coehlo el Zahir, sper sa il fii scris bine, ca nu am cartea la mineSi sper sa o termin azi.
O zi frumoasa tuturor



Olim, Zahirul m-a dezamagit... Nu m-a captivat mai deloc, si si-a pierdut din spiritualitate.

Azi trebuie sa ma inspir pe cine sa incep sa citesc, ca am terminat povestirea lui Stevens
Cartea lui Ishiguro - Remainds of a Day - este bunicia. Mi-a trebuit un pic pana cand sa ma obisnuiesc cu stilul si umorul britanic.

Spor la citit in continuare

Mergi la inceput