Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by lilanda


E de la el!!!! Ce mai, curat jucat sotron!!!


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet



Danke! Bine ca nu joaca sotron in cadrul cuvintelor!


Alina


In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea! (proverb german)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Nuschu, te trec cu "Frumoasa domnului" si cu "Baudolino" pe lista cu favorite;vrei sa fie acolo si Ilf si Petrov si Daniel Pennac? Te invidiez ca ai citit cartea lui Albert Cohen ,eu am tot cautat-o fara sa dau de ea, astept reeditarea... "Insuportabila usuratate..." o voi trece insa pe lista mea de favorite, merita sa o citesti pana la capat. "Insemnarile lui GH.Milescu" a aparut la Humanitas in 2004, in librariile virtuale nu cred ca o mai gasesti, dar poate dai de ea intr-o librarie obisnuita; nu se ridica la inaltimea memoriilor lui Djuvara, dar nu e nici rea.

Alina(copiloi), si la mine a "mers" greu "Sotronul", mi-e si greu sa-l incadrez, nu pot sa spun nici ca mi-a placut, nici ca nu, indiferent oricum nu te lasa.

Lilanda, m-ai facut curioasa- ce carti ai luat cu tine in Danemarca?


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Teo, poti sa adaugi la lista data de mine faptul ca sunt recomandari recente? Please...
Iar la all time favourite ai putea pune la mine
Mihail Bulgakov - Maestrul si Margareta - roman
?

Multam fain.

On topic: Mi-am cumparat astazi Sa nu ma parasesti de Kazuo Ishiguro, recomandata tot aici pe topic. De abia astept sa ma apuc de citit. Si pentru ca am luat-o de la libraria cu ceaiuri mi-am luat, evident, si un ceai pe care de abia astept sa-l degust.

Lecturi placute.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Ce atmosfera aici la noi fetelor...carti bune, ceaiuri .... de vis, nu alta. Voiam sa intreb pe cine a citit cartea Devil wears Prada , ce fel de carte e? Am vazut-o si aici in magazine si ma intrebam ce hram poarta.

Laura, ą propos de The Hooligan's return aici la mine la tara e stock consumat deja demult la Chapters iar la biblioteca n-am gasit-o .

Roxana, unde mai esti cu cititul la Kafka? Sa-mi spui cand ai terminat-o si ce impresie ti-a lasat

Cristina



noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by khristin

Ce atmosfera aici la noi fetelor...carti bune, ceaiuri .... de vis, nu alta. Voiam sa intreb pe cine a citit cartea Devil wears Prada , ce fel de carte e? Am vazut-o si aici in magazine si ma intrebam ce hram poarta.



Khristin,asa-i,e bine aici!
"Diavolul se imbraca de la Prada" e o carte din categoria chic-lit, de relaxare cu accente haioase; pe mine prea tare nu m-a amuzat, poate pt. ca mi-a amintit prea mult de o sefa afurisita pe care am avut-o sau poate nu gust eu stilul autoarei, Lauren Weisberger, care prin aceasta carte se pare ca s-a razbunat pe sefa ei de la revista Vogue(Anna Wintour?). Oricum, am inteles ca a aparut si filmul, cu Meryl Streep in rolul zgripturoaicei si adevarul e ca abia astept sa-l vad.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

The Devil Wears Prada, am vazut filmul, cartea nu as fi avut rabdare de ea. Am terminat de citit "The Peacefull Warrior" de Dan Millman. O carte interesanta, si buna de citit, multe de invatat din ea. As vrea sa citesc si Socrate's Journal, dar asta trebuie sa mai astepte. A aparut si filmul, cu Nick Nolte, si deabea astept sa merg sa-l vad, poate in week endul asta.
Am trecut la clasicii romani, am scos din biblioteca Camil Petrescu.
Dintre cartile mai recente (in ultimii 5 ani), care ar merita mentionate ar fi "Viata lui Pi" - Yann Martel. Mi-a placut stilul, subiectul, umorul, finalul. Tot recent, am citit "Strainul" de Albert Camus, care e in top 10. Decameronul nu se pune ca e parte din clasici a-ti zis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

quote:
Originally posted by khristin

Ce atmosfera aici la noi fetelor...carti bune, ceaiuri .... de vis, nu alta. Voiam sa intreb pe cine a citit cartea Devil wears Prada , ce fel de carte e? Am vazut-o si aici in magazine si ma intrebam ce hram poarta.



Khristin,asa-i,e bine aici!
"Diavolul se imbraca de la Prada" e o carte din categoria chic-lit, de relaxare cu accente haioase; pe mine prea tare nu m-a amuzat, poate pt. ca mi-a amintit prea mult de o sefa afurisita pe care am avut-o sau poate nu gust eu stilul autoarei, Lauren Weisberger, care prin aceasta carte se pare ca s-a razbunat pe sefa ei de la revista Vogue(Anna Wintour?). Oricum, am inteles ca a aparut si filmul, cu Meryl Streep in rolul zgripturoaicei si adevarul e ca abia astept sa-l vad.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.




Chiar aseara am vizionat filmul ...dar mare dezamagire ,slabut ,slabut ,slabut .
Chiar nu am pierdut timpul cu vizionarea lui...am dat pe rapid dvd-ului , chiar m-am enervat .
Cartea este ok ,nu zic ca este un bestseller , dar e dragutica .
In schimb filmul ......nu pierdeti timpul cu el ,parerea mea.


"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neatza!
Khristin, spre rusinea mea tot la jumatate sunt cu toate ca imi place muuult! dar am tone de musafiri care vor sa iesim in fiecare seara, merg la munca, gatesc, stau si io cu piticu meu....si uite asa timpul de citit se reduce la minim . dar imi scot eu parleala din septembrie!
Lulu zici ca nu e misto filmul? ce pacaaaat.....pe mine una cartea m-a distrat! (e adevarat ca nu am avut vreo sefa asa....probabil ca alta era situatia atunci! :))
pupici tuturor si o zi frumoasa! (terminata cu o carte buna!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Teodora, īnainte de toate un buchet mare de pt. timpul si munca pe care le investesti aici. Promit sa fac si eu o listuta cu recomandari, cīndva īn cursul sapt. viitoare.
De citit n-am apucat mare lucru īn ultimele zile, c-a avut colici Dar vin mereu cu placere aici, īn afara de membrii familiei (care au gusturi cam diferite de ale mele), sunteti singurele cu care pot sta de vorba despre lecturi.
O zi frumoasa tuturor!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Si lista mea top 5 (fara clasici!!! si nu neaparat in ordine):
- "Daniel Martin" - John Fowles
- "Darul lui Humboldt" - Saul Bellow
- "Un veac de singuratate" - Gabriel Garcia Marquez
- "Evanghelia dupa Isus Christios" - Jose Saramago
- "Orasul si ciinii" - Mario Vargas Llosa

Oarecum noutati:
- "Kafka on The Shore" ("Kafka la malul marii", la noi??) - Haruki Murakami
- "Conjuratia imbecililor" - Jhon Kennedy Toole - o carte pe care nu trebuie s-o ratati; e comica, de un burlesc aproape imposibil si, cu toate astea, atit de plina de sens
- "Fredydurke" si
- "Trans-atlantic", de Witoldt Gombrowicz (asta din urma, despre trufia emigrarii, mi-a mers la inima!!!)
- "Periplul lui Baldassare" - Amin Maalouf ( o carte despre cautarea altei carti cu Al o sutalea nume, prilej al unui periplu extraordinar prin lumea Levantului si nu numai, in plin sec al XVII-lea!!)
- "Boyhood", un roman al lui J.M. Coetzee - nu am auzit sa fi aparut in Romania. Insa daca apare, vi-l recomand...o radiografie superba a copilariei

Teo, pe linga alea din top 5, am mai luat cu mine Ulysse, Cel mai iubit dintre paminteni, Noaptea de sinziene si Procesul :-))

M-ati facut curioasa cu "Intoarcerea Huliganului"...am sa incerc sa fac rost de ea!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput