Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Clubul cartilor

Clubul cititoarelor (6)

(13 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 32

Marox

2130 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Marox un Mesaj Privat
"Ramasitele zilei" - Mie mi-a placut mai mult filmul decit romanul. Iar romanul mi-a placut mai mult in engleza decit tradus in româna. Oricum, au ales actorii foarte bine, Anthony Hopkins si Emma Thompson erau geniali!

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Mergi la inceput
nuschu
nuschu

546 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinuschu Adauga semn de carte la raspuns Trimite nuschu un Mesaj Privat
Am terminat M-am hotarat sa devin prost, Martin Page si Bucurestiul monden. Radiografia unei prabusiri (1940-1970), Constantin Olariu.

Mi-au placut amandoua. Prima e usurica, scrisa f. cursiv, mi s-a parut foarte pretabila la un scenariu. Finalul mi-a placut cel mai mult.

A doua, e o nostalgie intreaga. Nostalgie amestecata cu "ciuda" (?) impotriva regimului trecut. Mi-a "fixat" anumite inexactitati despre unele locuri. Sunt povesti despre localuri bucurestene, un capitol intreg dedicat Caii Victoriei, insa pentru mine a fost cam putin. Ma asteptam la mai mult. Imi pare rau ca aceste volume despre Bucuresti seamana intr-o oarecare masura unele cu altele, pentru ca au vesnic aceleasi puncte de interes.

Teo, ma duc si eu dupa Athenee Palace. Si cred ca ma intorc putin si la Jurnalul lui Sebastian.

Li
Mergi la inceput
Georgia2
Georgia2

229 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Georgia2 un Mesaj Privat
Eu am terminat "Flesh and Blood" de Michael Cunningham. O recomand. Michael Cunningham e scriitorul dupa cartea caruia s-a facut filmul "The Hours" (Nicole Kidman a luat Oscarul pentru rolul din film). Super buna cartea - istoria unei familii timp de 3 generatii.De-abia astept sa citesc "A house at the end of the world" tot de el.

Nu stiu daca e tradus in romaneste.
Mergi la inceput
pisi-pis
pisi-pis

1169 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luipisi-pis Adauga semn de carte la raspuns Trimite pisi-pis un Mesaj Privat
Asa e Marox, "Ramasitele zilei" este un film deosebit, si mi-a fost frica sa citesc cartea pentru a nu strica atmosfera intiparita in minte.

A citit cineva "Les Ames Griser" de Philippe Claudel? Am terminat de curand Nepoata domnului Linth ("La Petite fille de Monsieur Linh")(care e mai mult o brosurica decat roman), e emotionanta, desi foarte trista. Si nu stiu daca se merita sa o caut.

Mergi la inceput
smillaraaq
smillaraaq

878 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui smillaraaq Adauga semn de carte la raspuns Trimite smillaraaq un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Teodora D.
Si ca sa schimb registrul, m-ar tenta si un roman oarecum politist, gen pe care nu prea il agreez, dar se pare ca a aparut o carte buna "de profil", www.librariilehumanitas.ro/product.php/Crimele_din_Oxford/5194/" target="_blank">Crimele din Oxford, as dori si aici opinii daca a citit-o cineva. [/teal][/font=Comic Sans MS]

E buna! Are toate atuurile, dealtfel: autor matematician (de fapt doctor in logica matematica) si argentinian stiutor/iubitor de Borges, personaje bine conturate, intriga, crime bazate pe serii pitagoreice... suna a Dan Brown, dar e cu totul altceva. E frumos scrisa, e o carte destul de docta si desi rezolvarea misterului nu e WOW poate (ca la agatha christie), eu nu regret ca mi-am luat-o. Plus ca surprinde bine atmosfera universitara engleza.

Alte lecturi recente:

Aziz Nesin: Daca as fi fost femeie (culegere de povestiri de un umor fantastic; o carte din 1963 pe care eu o am rupta toata; daca cineva undeva o vede/o are de vanzare, SUNT INTERESATA!!)

John Galsworthy - trilogia "Sfarsit de capitol", un fel de sequel la Forsyte Saga incantator (inca se gaseste in anticariate)

Si pentru ca mi-a placut filmul, m-am apucat de o carte care mereu mi s-a parut mega-nesuferita, Balciul desertaciunilor (Thackeray) si nu va pot spune cat de fermecatoare si de amuzanta o gasesc! Sunt foarte placut surprinsa :-)

In rest, in ultima vreme recitesc mai mult decat citesc ... si constat ca altfel se traduceau cartile odata si altfel sunau dect (majoritatea) traducerilor de acum.

Smilla
Mergi la inceput

crini

1187 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crini un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by smillaraaq

In rest, in ultima vreme recitesc mai mult decat citesc ... si constat ca altfel se traduceau cartile odata si altfel sunau dect (majoritatea) traducerilor de acum.

Smilla

Altfel in bine sau in rau?

Mami de fetita (1999)si baietel (2004)
Mergi la inceput
Teodora D.
Teodora D.

2932 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Teodora D. un Mesaj Privat
Smilla, multumesc pt. sugestii,voi lua "Crimele din Oxford". Mi-a placut si mie filmul cu Reese Whiterspoon si am si cartea, o trec pe lista, pana acum aveam rezerve in privinta ei, dar nu mai stiu de ce :). Pe Galsworthy imi doresc de mult sa-l recitesc, insa nu am timp de atatea volume, din pacate.

Crini, eu am inteles ca erau mai bune traducerile "de altadata"; acum probabil se lucreaza mai la repezeala, cu atatea carti care se editeaza si calitatea are uneori de suferit.

Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.
Mergi la inceput
Bimilit
Bimilit

8310 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bimilit un Mesaj Privat
buna ziua.fetelor am facut comanta la humanitas si de aiurita ce sunt am comandat 2 buc Michelangelo Electric si O iubeam.daca doreste cineva aceste carti sunt dispusa sa le trimit prin posta.

Bianca - soacra cu DOUA nurori!
Mergi la inceput

membru veteran Sabina

17484 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sabina un Mesaj Privat
bine v-am gasit cititoarelor!

am si eu o intrebare pentru "experte"
in ce cheie se citeste Ulisse?
trebuie s-o citesc la modul stiintific...

daca e sa facem un top..
1.Herman Hesse,Jocul cu margele de sticla.Cartea mea cea mai preferata daca pot sa spun asa:D.
2.Thomas Mann, Dr Faustus.
astea doua m-au influentat decisiv la 18 ani.
3. Marquez, Un veac de singuratate.asta mi-a schimbat perspectiva asupra lecturii si a timpului...pot spune ca a fost ca la compozitie, dupa ce am invatat tehnica, logica, m-am lasat in voia sentimentului, asa cu Marquez:)

sa vad daca mai pot pune inca 2 ca sa fie 5, dar impactul lor nu l-a mai avut nici una.

Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Editat de - Sabina on 03/10/2006 21:22:38
Mergi la inceput
Natasa
Natasa

4889 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Natasa Adauga semn de carte la raspuns Trimite Natasa un Mesaj Privat
Eu am citit "Meserie" si mi-a placut tare mult! Citeste cu incredere, o sa-ti placa David Lodge!
Mergi la inceput
Pag. din 32 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com