Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Clubul cartilor

Clubul cititoarelor (6)

(13 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 32
nuschu
nuschu

546 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinuschu Adauga semn de carte la raspuns Trimite nuschu un Mesaj Privat
Tot eu: am terminat si eu "Impreuna" a Annei Gavalda si va multumesc pentru sugestie !

Apoi as vrea sa va intreb cum sunt "Pendulul lui Foucault" si "Insula din ziua de ieri", ale lui Ecco. Eu am citit "Numele trandafirului", "Baudolino" si "Minunea Sfantului Baudolino" si mi-au placut. Au primele ceva in comun cu celelalte ?

Am citit si eu "O istorie a romanilor repovestita celor tineri" si mi-a placut mult, ca de altfel si "Amintiri din pribegie"...

Li
Mergi la inceput
Teodora D.
Teodora D.

2932 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Teodora D. un Mesaj Privat
"Scurta istorie a tractoarelor in limba ucraineana", cartea recomandata de Enn, a aparut de cateva luni la polirom.

Iar "Regii blestemati", de care s-a pomenit, sunt o super carte!

Eu momentan sunt "blocata" la primele pagini din "Impreuna" si la 100 de pagini din "Conjuratia imbecililor"; amandoua carti bune, dar nu au reusit sa ma subjuge, deocamdata.

Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.
Mergi la inceput
ingerash
ingerash

1409 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingerash un Mesaj Privat
dupa luuuuuuuuuungi chinuri am reusit sa termin "portretul lui Dorian Grey"...dupa ce am ajuns la cea de-a doua jumatate totul "a curs" mult mai usor...dar...mi-a dat asa o senzatie de ciudat, parca m-as fi imbolnavit in timp ce citeam ...

a mai patit cineva asa cu o carte sau am inebunit eu?

p.s. a citit cineva "Viata si peripetiile lui Alexis Zorbas" de Kazantzakis? k nu m-am putut abtine sa nu o cumpar de la oferta din real
Mergi la inceput

Sanca

2267 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sanca un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by nuschu

Apoi as vrea sa va intreb cum sunt "Pendulul lui Foucault" si "Insula din ziua de ieri", ale lui Ecco. Eu am citit "Numele trandafirului", "Baudolino" si "Minunea Sfantului Baudolino" si mi-au placut. Au primele ceva in comun cu celelalte ?

[/b]"...

Li

Recent am citit Pendulul lui Focault. Nu are nimic in comun cu Numele Trandafirului. Nu am terminat-o. Mai am cam un sfert din al doilea volum, dar nu prea ma mai cheama. Daca nu stii despre istoria templieriilor inainte de a te apuca de carte, te cam pierde. . .E scrisa bine, dar m-a cam depasit...
Mergi la inceput
enn
enn

565 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite enn un Mesaj Privat
M-am bucurat sa vad c-a aparut Scurta istorie a tractoarelor la Polirom. Daca a citit-o cineva, sunt curioasa cum vi s-a parut.

Nici pe mine nu m-a prea īncīntat Pendulul lui Foucault...

O zi īnsorita tuturor!
E.
Mergi la inceput

crini

1187 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crini un Mesaj Privat
Eu am terminat Lorelai de Ionel Teodoreanu, trebuie sa spun ca mi-a placut mai mult decat ma asteptam, nu e siropel. Ii dau 2,5 *.
Mi-a venit comanda de la Polirom si ma gandeam sa mai fac una, ca ar trebui sa am reducerea permanenta de 30%. (Asa functioneaza, nu?)
Ce parere aveti de 'O iubeam' s-o cumpar sau nu?

Mami de fetita (1999)si baietel (2004)
Mergi la inceput

lulu77

5293 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui lulu77  Trimite mesaj yahoo luilulu77 Adauga semn de carte la raspuns Trimite lulu77 un Mesaj Privat
Eu stau fff prost cu timpul .....ma chinui sa termin "Paunul Alb"-D.H.Lawrence , si mor de ciuda ca nu am timp !

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"
Mergi la inceput
Natasa
Natasa

4889 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Natasa Adauga semn de carte la raspuns Trimite Natasa un Mesaj Privat
Crini, mie mi-a placut "O iubeam", e in acelasi stil cu "Impreuna", carti care nu te lasa sa le lasi din mina.
Mergi la inceput
Asterix
Asterix

95 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAsterix Adauga semn de carte la raspuns Trimite Asterix un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by crini

Eu am terminat Lorelai de Ionel Teodoreanu, trebuie sa spun ca mi-a placut mai mult decat ma asteptam, nu e siropel. Ii dau 2,5 *.

Am recitit si eu "Lorelei" anul asta, dar nu a mai avut impactul din liceu, cand am citit-o prima oara si cand am trait-o intens, stiam scrisorile ei pe dinafara :-). Acum mi-a placut "altfel", nu vreau sa ii dau stele, pentru ca e pacat sa aiba mai putine acum, fata de acu' 15 ani, cand i-as fi dat cu usurinta 5 stele. Oricum, Teodoreanu ramane unul din scriitorii preferati, cu care am crescut, savurandu-i cartile, cu Olgutza, Monica, pana la Lorelei in adolescenta.

Asterix
Mergi la inceput

crini

1187 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crini un Mesaj Privat
Natasa, am comandat-o,sper sa ajunga mai repede decat celalalt pachet.
Am inceput Amelie Nothomb, Anticrista. Mi se pare destul de dura, nu stiu cum va avansa lectura, va tin la curent.

Mami de fetita (1999)si baietel (2004)
Mergi la inceput
Pag. din 32 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com