Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by miruta

Carti de suflet pe care le-as putea citi de 100 de ori :Shogun -James Clavel,Cele doua Diane -Alexandre Dumas ,Cleopatra -Falconer si tot ce tine de istorie , de cultura si civilizatia altor popoare , in general carti mai vechi din secolele XVII,XVIII .mAI SPUNETI SI VOI CARTI DE GENUL ACESTA PE CARE LE-ATI CITIT .Chiar ma gandeam zilele acestea ce sa mai citesc .Poate ma lamuriti voi.Pupici


Miruta, cred ca te referi la carti a caror actiune se desfasoara in acele secole, nu care au fost scrise atunci. Daca iti plac Dumas si istoria, poti incerca "Ludovic al XIV-lea si secolul sau", "Ludovic al XV-lea si curtea sa", eu le-am citit acum 7-8 ani si sper sa le recitesc intr-o zi.De asemenea, Doamna de Lafayette scrie f. placut, iar daca ai timp si te descurci printre multe personaje, "Memoriile" lui Saint Simon iti vor placea. O carte despre care am scris anul acesta e "Amante si regine" de Benedetta Craveri", aparuta nu de mult timp la editura Curtea Veche, in care se povesteste despre femeile "puternice" din istoria Frantei.
Cam atat imi vine acum in minte, dar daca imi mai amintesc ceva revin cu sugestii.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

Ramonika - eu am citit Cronica de familie. Exista varianta lunga (3 volume) si una scurta (un singur volum). Mi-a placut la nebunie si daca iti place stilul scriitorilor romani interbelici - sigur o sa-ti placa si tie. Eu personal cred ca Petru Dumitriu e cel mai bun scriitor interbelic al nostru. Stiu ca s-a studiat in scoala numai Rebreanu, Camil Petrescu si Papadat-Bengescu dar dupa mine Dumitriu este mai bun. Macar give it a try!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

Fetelor, stiu sigur ca s-a mai discutat dar nu stiu de unde sa comand niste carti. Poate ma ajutati voi cu niste site-uri. Ma intereseaza Impreuna - Anna Gavalda, Povesti ale doamnelor din Bucuresti, autori romani contemporani. As putea sa le comand acum pe adresa unei cunostiinte din Romania si sa mi le aduca cineva la sfirsitul lui Octombrie. Multumesc mult de ajutor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

quote:
Originally posted by miruta

Carti de suflet pe care le-as putea citi de 100 de ori :Shogun -James Clavel,Cele doua Diane -Alexandre Dumas ,Cleopatra -Falconer si tot ce tine de istorie , de cultura si civilizatia altor popoare , in general carti mai vechi din secolele XVII,XVIII .mAI SPUNETI SI VOI CARTI DE GENUL ACESTA PE CARE LE-ATI CITIT .Chiar ma gandeam zilele acestea ce sa mai citesc .Poate ma lamuriti voi.Pupici




Pe mine ma fascineaza istoria Angliei, in general si Henry VIII in special. "THE IVY CROWN" -MARY LUKE ("Coroana de iedera") E o biografie a Catherine Parr, ultima sotie (a sasea) a Regelui HenryVIII.



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."

"Fereste-te de a da sfaturi. Problema e prea grea si raspunderea prea mare."
Titu Maiorescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by Georgia2

Fetelor, stiu sigur ca s-a mai discutat dar nu stiu de unde sa comand niste carti. Poate ma ajutati voi cu niste site-uri. Ma intereseaza Impreuna - Anna Gavalda, Povesti ale doamnelor din Bucuresti, autori romani contemporani. As putea sa le comand acum pe adresa unei cunostiinte din Romania si sa mi le aduca cineva la sfirsitul lui Octombrie. Multumesc mult de ajutor!!!


Georgia, site-uri f. bune si serioase sunt www.librariilehumanitas.ro si www.polirom.ro. Pe primul gasesti www.librariilehumanitas.ro/product.php/Povesti_ale_doamnelor_din_Bucuresti/4199/" target="_blank">"Povestile doamnelor...", iar la polirom www.polirom.ro/cauta.cgi?action=cauta&class=search&domeniu=toate&colectia=38" target="_blank">autori www.polirom.ro/cauta.cgi?action=cauta&class=search&domeniu=toate&colectia=41" target="_blank">romani(poti cerceta tot domeniul "colectii").
Din pacate "Impreuna" s-a epuizat pe ambele site-uri, se mai gaseste fie in librarii, fie dai o cautare pe google si vezi unde mai au, de exemplu www.supercarti.ro/carte/impreuna.html" target="_blank">aici nu figureaza ca e titlu epuizat.
Succes la cumparaturile virtuale si spor la citit!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Bine v-am regasit, cititoarelor.
Am revenit dintr-o vacanta lunga, fara internet, in schimb, cu o geanta de carti noi, din care am si citit cateva si o sa le enumar aici, sunt un amalgam de stiluri:

- "Amantele" de Elfriede Jelineck, austriaca ce a scris si "Pianista", o carte ciudata in care autoarea prezinta intr-un mod dur relatiile inter-umane.

- "Indragostita de un masai", experienta keniana a Corinnei Hofmann, o carte scrisa simplu de eroina care a trait cativa ani o viata semi-salbatica, apoi revine in "lumea civilizata"

- "The Solitaire Mystery", frumoasa, emotionanta, carte ce ramane in minte ca toate cartile norvegianului Jostein Gaarder.

- "Animal pe moarte", un roman mic, dar captivant prin limbajul lui, al maestrului frazelor, care este Philip Roth. Ca o paranteza, il pun si pe el alaturi de scriitorii pe care ii iubesc eu, Virginia Woolf si Marquez.

- "O istorie a romanilor povestita celor tineri" a lui Neagu Djuvara, deja o feblete a mea, dupa cartile pe care i le-am savurat in ultima vreme si din care am invatat multe.

Mai asteata pe raft carti de Murakami, Rushdie, Djuvara, Scott Fitzerald, Mihail Sebastian, Norman Manea, abia astept sa citesc.
Acum voi citi ce ati mai scris voi in acest capitol ca nu am reusit pana acum, m-am grabit sa scriu impresiile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Tocmai am terminat de citit "Fructul interzis", cartea Nedjimei, "romanul erotic scris de o femeie din lumea araba" asa suna reclama care m-a facut sa cumpar cartea de pe raft. Am devorat-o pur si simplu in doua dupa-amieze...mi s-a parut surprinzatoare, si socant de sincera!

Odata cu "Fructul..." am gasit si "Casa Spiritelor" a Isabellei Allende asa ca imediat ce am terminat-o pe prima, m-am apucat de ea. Nu am vazut filmul, asa ca pot sa savurez in liniste cartea!

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004)
Poze nou-noutze cu Stefanutz
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Am terminat de curīnd o carte buna, A Histroy of Tractors in Ukrainian (O istorie a tractoarelor īn ucraineana) de Marina Lewycka. E vorba despre un octogenar ucrainean stabilit īn Anglia, care se īndragosteste de o ucraineanca tīnara, venita la munca si dispusa sa se marite cu el, pentru a putea ramīne īn Anglia. Romanul a primit un premiu pentru fictiune comica, dar mie nici batrīnul singur, visīnd la Ucraina tineretii lui, nici femeia tīnara, capabila de orice sacrificiu pentru a-i asigura un viitor mai bun baiatului ei, nu mi s-au parut personaje comice, desi unele situatii, prezentate din perspectiva fiicei oripilate a batrīnului inginer, sunt īntr-adevar amuzante.
Mi-a placut mult cartea, sper sa se traduca īn curīnd si īn ro.
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by enn
Mi-a placut mult cartea, sper sa se traduca īn curīnd si īn ro.


daca nu ma insel s-a tradus deja, a aparut la humanitas. verific acum pe site.
eu nu mai am deloc timp de citit ..... si cartile stau vraf pe noptiera....o veni si vremea mea!
lectura placuta tuturor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

quote:
Originally posted by miruta

Carti de suflet pe care le-as putea citi de 100 de ori :Shogun -James Clavel,Cele doua Diane -Alexandre Dumas ,Cleopatra -Falconer si tot ce tine de istorie , de cultura si civilizatia altor popoare , in general carti mai vechi din secolele XVII,XVIII .mAI SPUNETI SI VOI CARTI DE GENUL ACESTA PE CARE LE-ATI CITIT .Chiar ma gandeam zilele acestea ce sa mai citesc .Poate ma lamuriti voi.Pupici



O alta idee ar mai fi "Regii blestemati", Maurice Druon.

************
Li

Mergi la inceput