Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Nu stiu daca s-a vorbit de ea, e o autoare americana, nu stiu daca s-a tradus inca in romana, se numeste Jodi Picoult si eu am citit de ea www.jodipicoult.com/my-sisters-keeper.html" target="_blank">My Sister's Keeper, o carte absolut impresionanta. Tipa scrie foarte bine, se vede ca e foarte documentata si cartea (despre fetita de 13 ani care se naste pentru a servi de material genetic la transplant surorii ei bolnave de leucemie) se citeste pe nerasuflate.

Mai multe despre autoare aflati aici:

www.jodipicoult.com

Smilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Am terminat "Mie nu mi-e frica", Niccolo Amaniti. Mi-a placut. Se pare ca exista si un film, mi-ar placea sa-l vad.

Am terminat si "Cele douasprzece scaune", Ilf si Petrov, ca de obicei, captivant (pentru mine), plin de subintelesuri la adresa regimului si a naturii umane. Si am recitit "Satana din nadragi - o istorie a relatiilor dintre femei si barbati", imi scapa autorul. Foarte amuzanta si bine scrisa, o recomand.

Am inceput - tot recitire - "Groapa", a lui Eugen Barbu.

************
Li

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Groapa de Eugen Barbu e una din cartile mele favorite.

Sant pe ultima suta de metrii cu "Omul din vis" a lui Cezar Petrescu.
Am inceput acu un week end cartea lui Ishiguro "The Remains of the Day." Sant numa la inceput, odata ce termin cu Petrescu, o sa petrec mai mult timp cu Ishiguro.

Spor la citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Eu am acantonat pentru moment Lorelei,si citesc o carte spumoasa, chic, se numeste 'Ale mele sunt un spectacol' de janice Kaplan si Lynn Schnurnberger


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Nushu filmul il gasesti daca dai cautare dupa "io non ho paura" . Si zici ca ti-a placut cartea? Eu n.am apucat sa vad filmul dar am vazut reclama si era tare emotionanta .. Uite www.iononhopaura.it/home.html" target="_blank">aici o paginuta despre film ( in italiana din pacate dar sigur intelegi )

Crini tb si noi sa citim asta ... eu o trec pe lista , chiar dc e o poveste trista .

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Am terminat Gillian White- "Refuge"
Am inceput Maureen Lee- "Stepping stones"



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."

"Fereste-te de a da sfaturi. Problema e prea grea si raspunderea mare."
Titu Maiorescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Multumesc pentru site, Crista si pentru sugestie. Mi-a placut trailer-ul.

Ieri mi-am mai luat cateva carti, dintre care pe cea a Ioanei Parvulescu, In intimitatea secolului 19, o editie foarte eleganta. Ma pregatesc pentru ea .

Am citit din M-am hotarat sa devin prost, a lui Martin Page. Ironie si umor care m-au binedispus.

Plus o carte pe care am luat-o gandidu-ma ca subiectul ei va deveni istorie "mondena" (nu gasesc alt cuvant): Steak de ton rosu sau fasole batuta? – Ghid insolit cu 33 de restaurante bucurestene, Sanda Nitescu. Foarte agreabila cartea. Mi-a facut pofta sa fiu si eu "degustator" de restaurante; din pacate, nu am suficient rafinament (de toate felurile).

************
Li

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cine a citit Cronica de familie de Petru Dumitriu? am auzit ca ar fi faina, as mai vrea pareri, ca am inprumutat-o, e cam lung asi vreau sa stiu daca se merita citita.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by Ramonika

cine a citit Cronica de familie de Petru Dumitriu? am auzit ca ar fi faina, as mai vrea pareri, ca am inprumutat-o, e cam lung asi vreau sa stiu daca se merita citita.




Ramonika, merita sa o citesti, ai sa vezi ca are de toate cartea asta,istorie, amor, intrigi si cel putin primele doua volume pe mine m-au tinut "lipita" de ele. Si mi-a fost cam rusine ca nu am stiut pana anul trecut ca literatura romana are asa o saga de familie.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Carti de suflet pe care le-as putea citi de 100 de ori :Shogun -James Clavel,Cele doua Diane -Alexandre Dumas ,Cleopatra -Falconer si tot ce tine de istorie , de cultura si civilizatia altor popoare , in general carti mai vechi din secolele XVII,XVIII .mAI SPUNETI SI VOI CARTI DE GENUL ACESTA PE CARE LE-ATI CITIT .Chiar ma gandeam zilele acestea ce sa mai citesc .Poate ma lamuriti voi.Pupici

Mergi la inceput