Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Danielag, multumesc de explicatie.
Lilanda, am facut comanda la Polirom, dar in Ro, la o prietena. Le voi lua in iarna cand merg acasa. Partea proasta e ca desi le-am comandat pe 10 aug si am avut confirmarea pe 11, inca nu au ajuns.
Iti multumesc si tie pentru traducere. Eu cred ca sunt la stadiul 2, iubesc o multime de locuri si le simt ale mele.
Eu am terminat 'Regina casei' (2*), Sophie Kinsella, o carte draguta, care desi chic pune in discutie o problema reala a timpurilor noastre, neputinta de a tine un echilibru intre componentele vietii noastre (servici si viata personala). Poti fi oricat de bun profesional, daca nu investesti o multime din timpul tau in servici, degeaba. Imediat ce vorbesti de un part-time dispari din toate proiectele, esti suportat acolo intr-un coltisor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

din "colectia rasul lumii" de la humanitas am terminat "arsuri la stomac"(2,5*), pe care am cumparat-o doar pt. ca autoarea, nora ephron, e scenarista unor celebre comedii romantice cu meg ryan(si o voi pomeni doar pe favorita mea," you've got mail", dar toate sunt f. dragute), asa ca am fost curioasa cum "arata" o carte de-a ei.e o poveste inspirata din a doua casnicie a autoarei si sper ca filonul real a fost subtirel, pt. ca protagonista cartii are un copil de 2 ani, e in 7 luni si afla ca sotul pe care il adora e indragostit de alta si are planuri de viitor cu respectiva.chiar daca situatia e privita cu simtul umorului(atat cat e posibil) mie mi s-a parut asa de trista, mai ales ca tot citesc si pe DC de povesti de dragoste care se fac farame, incat nu pot spune ca m-am amuzat prea mult...

acum vreo 2 ani am citit "a trai pt. a-ti povesti viata" a lui garcia marquez, de care s-a discutat pe pagina precedenta; depanarea amintirilor din copilarie si tinerete lasa cumva loc de un "va urma", dar nu cred ca va exista o continuare, din pacate se pare ca scriitorul e grav bolnav. lectura autobiografiei lui-care are si elemente fantastice, cum spunea si natasa- a fost si un prilej de a afla cate ceva despre istoria si geografia columbiei.

acum ma gasesc inaintea unui moment f. placut mie[si anticiparea lui imi provoaca placere:-) ]- sa ma asez in fata bibliotecii si sa decid ce carte incep-sa fie "ferdydurke", sa fie "middlesex"?


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.
acum ma gasesc inaintea unui moment f. placut mie[si anticiparea lui imi provoaca placere:-) ]- sa ma asez in fata bibliotecii si sa decid ce carte incep-sa fie "ferdydurke", sa fie "middlesex"? [/font=Comic Sans MS][/teal]




Fredydurke, fredydurke...pupa si alte gombrowitzcianisme!!!


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by lilanda


Fredydurke, fredydurke...pupa si alte gombrowitzcianisme!!!




Bine, Lil, o sa fie cum zici tu.da' pe cartea mea nu e "fredy",ci "ferdy" :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Teo, bineinteles ca-i Ferdydurke...da' mie cind imi ramine-n cap o prostie, o pastrez!!!

Chiar is curioasa cum apar in romaneste numele unor personaje ca de exemplu Kneadus (ala de se certa cu Syphon) si dna si dra Youngblood la care fuse cazat mititelu' Joey (sper sa-i poti repera dupa englezisme, ca io as am citit cartea si, recunosc, mi-a dat ceva dureri de cap din cauza jocurilor de cuvinte, a cuvintelor inventate de Gombrowicz insusi-iegzact ca Ferdydurke )

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

eu va citesc pe sarite in ultima vreme fetelor, si tot pe fuga si lecturez. Insa am incercat sa-mi fac timp pentru Portretul lui M de Matei Calinescu si s-o citesc pe indelete. Nu stiu de ce m-am ferit de ea atunci cand a aparut prima oara,m-am decis s-o cumpar dupa ce am citit nr. revistei Dilema despre autism, in care aparea si un fragment din Post Scriptum la Portretul lui M. Recunosc ca pe alocuri mi s-a parut ca incerca sa perceapa pur metafizic boala baiatului si ca poate o perspectiva mai realista ar fi fost mai utila, insa imi schimbam parerea la urmatorul fragment,apoi iar mi se parea abordarea gresita...cert este ca au facut tot ce era omeneste posibil...si ca , cc confruntat cu un asemenea disgnostic, fiecare parinte are un mod propriu de abordare, de intelegere, de acceptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by lilanda

Chiar is curioasa cum apar in romaneste numele unor personaje ca de exemplu Kneadus (ala de se certa cu Syphon) si dna si dra Youngblood la care fuse cazat mititelu' Joey (sper sa-i poti repera dupa englezisme, ca io as am citit cartea si, recunosc, mi-a dat ceva dureri de cap din cauza jocurilor de cuvinte, a cuvintelor inventate de Gombrowicz insusi-iegzact ca Ferdydurke )


Lil, pe personajul principal il cheama Jozio;pana acum, din cat am citit eu,Syfon s-a certat cu Mietus si a mai aparut un Hopek :); la partea cu gazdele nu am ajuns.Marturisesc ca m-am speriat un pic cand mi-am dat seama ca e un roman absurd, sper ca voi pricepe ceva din el.

Iarina, am aflat si eu de drama lui Matei Calinescu si am avut aceeasi retinere fata de cartea lui, retinere pe care nu am depasit-o inca; problema la mine e ca empatizez prea mult cu personajele cartilor si nu as suporta in acest moment sa ma incarc cu o tragedie, mai ales ca stiu ca nu e fictiune.

Uitai ieri sa scriu ca in "Arsuri la stomac" apare o idee pe care am intalnit-o si in "Ca apa pentru ciocolata" a Laurei Esquivel- "impanarea" scrierii cu retete culinare; ideea originala este insa a Norei Ephron, deoarece cartea ei a aparut in '83, iar "ciocolata" in '89.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

intru si eu ca nu am mai intrat de mult si vreau sa vad ce noutati sunt :). Intre timp mi-au venit cartile de la Polirom, totul a fost in ordine, sunt perfecte , una dintre ele (Dictionar Robert de nume proprii de Amelie Nothomb) am si citit-o deja si mi-a placut la nebunie - e tare ciudatica dar pur si simplu nu am putut sa o las din mana. Acum ma gandesc daca sa trec mai departe...la Emma lui Jane Austen pt. ca deja am 3 carti pe care le citesc in paralel (Portretul lui Dorian Grey, Un an in provence si Cupluri celebre: Diego si Frida)dar niciuna nu ma fascineaza :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Am primit acum doua zile Kim, de Rudyard Kipling. O stiti? Sa o citesc sau sa o las pentru mai incolo?

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Mie nu mi-a venit inca pachetul de la Polirom, desi au trecut 20 zile. La voi ajunge in 7-10, asa cum spun ei?
M-am apucat intre timp sa citesc Lorelei, pe care am adus-o ultima data cand am fost in tara. Mi se pare cam plictisitoare, siropel.
Probabil trebuia citita la alta varsta.

Mergi la inceput