Corpuri de iluminat

Corpuri de iluminat | Autor: Liliann

Link direct la acest mesaj

Ma dispera acest subieect.
Am incercat o gramada de tipuri (aplica cu bec dedesubt, aplica cu 3 becuri orientate in 3 directii), si toate fac o lumina slaba, chiar daca punem becuri cu putere mare.
Ultimul corp l-am luat si pus duminica (tot ceva cu 3 becuri care se orienteaza sus/jos stanga/dreapta), cu becuri ca niste spoturi , am intrebat in praktiker care face lumina cea mai mare si ni l-a recomandat pe asta, dar degeaba , lumineaza camera pe portiuni....
Verau o corp de iluminat care sa lumineze toata camera si sa fie o lumina puternica, precum cea de neon.
Voi de care aveti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Si eu sunt disperata dupa lumina puternica, dar nu cea de neon, ca mi se pare rece, ireala. In schimb am lustre normale cu becuri de 100w, iar in bucatarie o lampa obisnuita cu un bec de 200.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Poti sa-ti plasezi in cele 4 colturi ale camerei reflectoare din alea casnice de 500W dar cred ca glumesti, ce faci cu atata lumina?

Mai bine analizeaza ce faci in camera si plaseaza-ti niste lampadare (1-2) cu picior, mobile, cu bec normal, nu halogen, pe care insa le poti si cara dupa tine pe unde simti nevoia de lumina "a giorno".

pisici si floricele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

liliann

din pacate, un singur corp de iluminat nu va putea niciodata sa lumineze toata camera.
ai nevoie de cateva surse:
cea de baza va da o lumina ambianta in primul rand. aceasta poate fi o torchiere(http://www.robinsoniron.com/pages/torchere.html), o lustra cu becurile indreptate in sus asa incat lumina va cadea direct pe tavan, sau mai multe aplice pe perete in jurul camerei, care deasemenea vor ilumina tavanul.
cove lighting e o aplicatie ideala pentru lumina ambianta( din pacate nu stiu corespondentul in romaneste) dar uite un ex http://www.junolighting.com/applications/product_default.asp?path=36&subcategory=4 si ar mai fi wallwashing http://www.cooperlighting.com/content/design/easy_selection_guide/easy_selection_guide5.cfm aceasta metoda poate fi folosita si daca vrei sa scoti in evidenta un perete mai deosebit, de ex. unul din piatra sau caramida (in engl. grazing).
in plus vei avea nevoie de task lighting, adica lampi simple cu abajur( abajururi cat mai putin opace), pe o masuta alaturi de canapea, sau spoturi instalate special pentru diverse operatii specifice cum ar fi: citit, computer, lectii pt. copii, lucru manual, gatit(pt. bucatarie).

este foarte importanta culoarea peretilor, nu uita ca o culoare inchisa absoarbe lumina, deci camera ramane intunecata, pe cand o culoare deschisa reflecta lumina.
sper ca te-am ajutat un pic si scuze pentru exprimarea greoaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

poate ar trebui sa vorbesti cu un arhitect sau cu un designer, te-ar ajuta cum sa plasezi corpurile tinand cont de mobila si de obiectele care decoreaza camera..



am o intrebare pentru voi, pentru cei care au ajuns la capitolul "de unde achizitionez corpurile de iluminat?" am vizitat cateva magazine, dar nu am gasit nimic sa mearga cu ce am dori noi. in primul rand nu vreau corpuri de iluminat cu brate sau alte parti metalice, mai degraba cu lemn, panza, sticla sablata... ce magazine stiti? astept sfaturile voastre. multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Eu am o lampa inalta (~1.85m) cu doua "umbrele", ambele cu intensitate reglabila separat, cea mare poate da o lumina foarte puternica si placuta in toata camera pana la o lumina scazuta in intensitate si romantica iar cea mica e pentru lumina redusa, difuza, potrivita pentru vizionarea unui film sau pentru statul la calculator.

Am cumparat-o de la unul din magazinele cu corpuri de iluminat vis-a-vis de magazinul Obor si a costat 2.800.000. Arata foarte frumos si lumina e tare placuta.



If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput