Parinti cu copii de SD 7

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Din cauza mentalitatii romanilor ,am ales sa nu spun la nimenica are sd.Acum ma intelegeti?Si nu multi dr sau asistente isi dau seama ca are sd.Asa ca tac de cele mai multe ori.
pt voi ,sanatate si multa putere pt puiutii vostri.
Si noi suntem putin raciti.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

da crisa,ai dreptate.cred ca ar fi mai bine sa procedam asa.nu ar mai avea dr-ii pe ce sa dea vina.si mie mi s-a intamplat de multe ori ca ei sa nu isi dea seama ca are sd.a trebuit sa le spun eu"are si sd.."bineinteles ca au avut de ce se lega spunand ca e de la asta.va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Procedezi asa pana la 2-3 ani, dar pe urma se vede vizibil ca copilul are ceva. Nu se poate ascunde, nu ne putem feri de ochii curiosi a celor din jurul nostru.



Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanadelia spune:

asa e paula, procedezi asa pana pe la 2-3 ani, dupa aia clar se vede, asta se poate constata f usor, pe strada, cand vezi in privirea celorlalti ca isi dau seama ca are ceva, probabil nu stiu multi ca e vorba de sd, dar se vede clar ca sesizeaza ceva. Noi, de multe ori, pt ca ne-am obisnuit cu ei, nu ne mai dam seama ca exista diferente intre ei si ceilalti copii. Oricum, nicio problema, trebuie sa-i infruntam si sa spunem deschis celor care isi dau seama. Da, are sindrom down ! Altfel, e posibil, sa devenim penibili cand toata lumea constata acest fapt.Sper ca ma intelegeti ce vreau sa spun , sa nu se interpreteze gresit.Eu, asa gandesc dar nu stiu daca procedez intocmai. Va pup !
P.S. ulterior, mi-am permis sa modific in parte mesajul meu pt ca era posibil sa fie interpretat gresit si nepotrivit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Aici ai dreptate ,Paula.
La multi ani tuturor celor ce poarta numele de Maria/Marian!Multa sanatate ,fericire,indeplinirea dorintelor si mult noroc.
pt voi.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanadelia spune:

Constat cu bucurie ca e f serioasa campania de strangere de fonduri initiata de posta romana, in fiecare zi apare un anunt, pe un sfert de pagina, intr-un ziar de sport foarte citit cu indemnul "Cumpara o bratara din oficiile postei romane si ajuta copiii cu sindrom down ! ". De fapt este afisul campaniei. Trebuie sa ajung neaparat la posta , sa cumpar 2-3 bratari....voi ati cumparat ?
Dan,
sotul Oanei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Nu pot sa va mai scriu. M-am internat si eu cu Paul, are pneumonie si el. Am fost sa vad ce face fetita, ce au mai descoperit si cand in colo si piticul e grav. De fapt de cand am internat fetita am spus ca e si el bolnav si nu manca, tuseste.... Fetita am gasit-o foarte rau, arata ....nu pot sa descriu cum. Febra nu-i mai scade, are buzele crapate, palida rau de tot si analizele sunt bune!. Azi cand a fost la control au descoperit ca are si otita, amigdalite, polipi si pneumonie.....deci mai sta inca 2 sapt. minim. Am venit sa iau una alta pentru pitici si nu pot sta. Va pupic si mai vorbim cand vin din spital.
Daca vreti sa sti ceva de noi sa ne sunati pe mobil.




Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

PAULA,va doresc multa sanatae si insanatosire grabnica piticilor.imi pare tare rau.MERGE SI PAGINA DE SD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bAly spune:

Paula multa sanatate la copilasi, iar tie multa putere de a merge mai inainte.

Din fericire ale mele gize nu au probleme, dar eu intru destul de des pe la voi sa vad ce mai faceti. Pur si simplu va admir cita putere aveti si cita dragoste pt puii vostri. Probabil intru pentru la ca eco de 19 saptamini cu Andreea, fetita mare, si noua ni s-a spus ca sunt sanse de 1% sa fie SD. Nu am ales sa fac amnio pt ca pur si simplu nu am vrut sa stiu, probabil si de frica presiunii celor din jur in cazut in care rezultatul ar fi fost pozitiv. Am fost un caz fericit si toata perioada urmatoare a trecut (chiar daca nu usor si cu griji ffff mari)si Andreea s-a nascut sanatoasa.

M-am cam intins dar vreau sa va zic ca sunteti de admirat si de asemenea sunteti un exemplu pentru noi mamicile care nu aveam asa mari probleme cu copii nostri.

Multa sanatate tuturor.

Alina, mamica de 2 fetite, Andreea cea nazdravana si Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soma spune:

am gasit site-ul acesta unde poti sa vezi descrierea medicamente vs afectiuni. Sigur nu gasesti toate informatiile, mai ales efecte secundare pentru cazurile SD(chiar m-am uitat la gentamicin fiole).
http://www.medicamente.romedic.ro/

Sanatate si sanatate

Mergi la inceput