Sa testam creme de zi - experiente impartasite

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaellena spune:

quote:
Originally posted by renah

sunt adepta produselor organice, sunt mult mai sanatoase si fara chimicale si nu sunt mai scumpe ca produsele de lux..va recomand un site care are in baza de date o gama foarte larga de produse de la diferite firme din care reiese care sunt mai sanatoase si care mai de evitat: http://www.ewg.org/reports/skindeep2/index.php


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gehas spune:

quote:
Originally posted by Allure

Gerovital H3 rocks!!! ...
De la Lancome: "Maximum Resolution for Eyes" (fosta "Resolution D-contraxol)- super pentru ochi! chiar face treaba...
Creme de la Mer...Ntz! Ntz! ....Pentru tenul meu mixt, Proactiv System functioneaza de minune in combaterea acneei. De fapt nici nu mai am cosuri de cind il folosesc.



Draga Allure,

Sper sa mai apari la subiectul asta si sa-mi raspunzi si mie:)

Mi-a placut postarea ta...scurta, la obiect si folositoare. Sa-ti spun despre tenul meu:) care e cu probleme mari - mixt, cu niste cosuri ingrozitoarea (nu mereu, dar destul de des sa ma enervez si sa ma zgandar). Si ca sa fie tacamul complet, mi s-a umplut fata si de pete maro (initial de la soare, apoi de la tratamente hormonale - nu anti-conceptionale ci d-alelalte)
Stiu de acest proactiv (acu' au aparut standuri si prin mall-uri, deci nu mai e nevoie de comanda) si am auzit ca face minuni. Dar ce se intampla daca nu-l mai folosesti dupa ce te tratezi? devine oare tenul "dependent" de el?

Am incercat o multime de creme de la nenumarate firme (scumpe, mai putin scumpe, frantuzesti, elvetiene, englezesti, canadiene) dar tot nemultumita sunt. Sau poate, cum spunea si o cosmeticiana, nu am rabdare sa le folosesc pana isi fac efectu'. Termin cutia dupa care trec la alt brand. O sa incerc si Gerovital. Culmea e ca am fost in Romania de curand si l-am cumparat ca si cadou pentru o prietena. O sa fac "comanda" si pentru mine.
Nu stiu daca e vreo postare pentru petele maro, dar stii vreun remediu babesc? Am incercat Neostrata.

Cu bine si merci,

BTW, imi place motto-ul tau: Dance, sing, floss and travel:) E atat de adevarat si


Gabi

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza." Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Buna, Gabi!
Incerc sa fiu la obiect si de data asta. Problema cu petele maro e complicata, s-a mai discutat pe forum. Concluzia e ca nici o crema nu face minuni (unele mai estompeaza, dar foarte putin). Tratamentul sigur se face cu laser la cabinete specializate (la noi se cheama "photofacials") dar sint extrem de scumpe (e nevoie de minim 6 sedinte, care sedinta costa ~$500, m-am interesat la un cabinet in Toronto).Petele apar de la sensibilizarea pielii prin diverse tratamente sau aplicare de creme cu agenti chimici agresivi.
Pentru cosurile de pe fata Proactiv face minuni pentru unele persoane (am inteles ca nu "merge" la oricine) dar merita incercat. Stiu ca se vinde prin mall-uri insa pretul e mai scump la mall decit daca suni si faci comanda de la "club". Devii membru al clubului Proactiv si beneficiezi de un discount frumusel pentru orice produs cumparat de la ei. In principiu ei iti trimit un kit la fiecare 2 luni fara sa mai comanzi tu prin telefon (te chargeaza pe visa), eu insa am aranjat sa mi-l trimita la 5 luni, ca asa ma tine un kit...(sint foarte flexibili si parolisti!). Poti sa cancelezi la orice moment. Am vazut ca au acum oferta de kit pentru "one month supply" costa vreo 20$ si merita sa incerci daca produsul asta e pentru tine. In caz ca nu, il trimiti inapoi si iti face refund. Ce ai de pierdut? Neaparat sa folosesti sunscreen pe perioada aplicarii produsului!
Nu stiu ce se intimpla daca opresti folosirea lui, caci eu il folosesc de vreo 4 ani incoace si n-am avut motiv sa intrerup: e ieftin si functioneaza E drept ca in ultima vreme am fost stresata rau si mi-a mai aparut cite o bubita pe ici pe colo, dar nimic grav.

Gerovital mi se pare ca hidrateaza cel mai bine si e bun la pret. Dpdv calitativ cred ca depaseste multe produse de marca ce costa de 5 ori mai mult. Desi am tenul mixt si H3 e foarte grasa, nu mi se pare nepotrivita deloc...nu ma umple de cosuri. Ca sa nu mai spun ce buna e pentru decolteu!! Daca as avea un borcan mare m-as scalda in gerovital H3
Imi place sa fiu fidela unei marci pe termen lung. Se pare ca asa obtii rezultate mai bune. Asa ca rabdare!
Neostrata am incercat numai body milk cu acid glicolic si mi-a placut foarte mult pentru pielea uscata de pe picioare.

Motto-ul meu e cules de pe o plasa inscriptionata cu multe "vorbe de duh" de la LuluLemon, firma de imbracaminte si produse sportive ce imi e foarte draga (din pacate practica niste preturi prohibitive )

Cam atit.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gehas spune:

quote:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.



Allure, multumesc. Am dat deja comanda de Gerovital H3 (pentru fata si ochi). Stiam de photofacials, dar ma gandeam sa le evit daca pot. Asta e ceea ce mi-a recomandat si o tipa de la un centru medical & spa din Richmond Hill. Daca nu e alta scapare, o fac si p-asta. O colega de serviciu mi-a spus ca la ea a dat rezultate chiar dupa 2 sedinte, dar a mers la vreo 5.

Lululemon e si "febletea" mea :)

Numa' bine.

Gabi

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza." Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Apiderminul pt ce tip de ten este va rog?

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamelika spune:

Mereu am avut probleme cu tenul:acnee.Nimic nu a mers si credeti-ma am incercat tot ce era pe piata(la nivel de EU).

Gama Gerovital Plant (Stop acnee) pe mine m-a ajutat sa scap de problema mea.Folosesc "crema "pentru spalarea fetei de la Johnson&Johnson si apoi crema sebo-reglatoare de la Gerovital.

V-am pupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

quote:
Originally posted by Witchie

Apiderminul pt ce tip de ten este va rog?

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana




Nu cred ca exista regula. Incearca-l si vezi daca ii prieste tenului tau. Apidermin e o crema buna, ar trebui sa mearga la orice ten. Daca ai tenul gras si te temi sa nu iti ramina fata "uleioasa", tamponezi usor excesul de produs la sfirsit cu un servetel.
Chiar si tenurile grase au nevoie de hidratare (cu curatare in prealabil)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Allure, am tenul foarte uscat...
din pacate si contrar asteptarilor mele, pentru ca eu am considerat ca este ten mixt multa vreme... Si dupa ce eram foarte incantata de o gama de la Boots, foarte buna dar nu pentru tenul meu:)
Acum ma tratez cu happyderm de la L'Oreal si pare bun.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Am folosit multa vreme Lancome. Apoi am intrat intr-o degringolada totala, si-am incercat multe. De o vreme m-am oprit la Helena Rubinstein ( de fata si de ochi)- din pacate nu se gaseste in Romania, de altfel nu se gaseste in multe tari - eu o iau de la Praga sau Viena din duty-free, cand nu am drum pe acolo ma descurc cu Avene de la farmacie. Vichy am folosit o vreme -ok dar parca prea acida.

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

quote:
Originally posted by Witchie

Allure, am tenul foarte uscat...
din pacate si contrar asteptarilor mele, pentru ca eu am considerat ca este ten mixt multa vreme... Si dupa ce eram foarte incantata de o gama de la Boots, foarte buna dar nu pentru tenul meu:)
Acum ma tratez cu happyderm de la L'Oreal si pare bun.



Witchie, si eu am ten mixt, dar ffff uscat in zona obrajilor, sub pometi. Apiderminul e excelent pentru mine, mi l-a echilibrat fff bine. Cred ca ai putea incerca, merita, e si f ieftin. Eu am dat 42.000 pe o cutiuta la HelpNet

Zenobia
Cununia civila
Deja casatoriti
Despre Barbye - una dintre noi!Trebuie sa ajuti!
Forum despre imbracaminte, reduceri etc!
-----------------------
Love, think, help

Mergi la inceput