Vacanta in Grecia (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

quote:
Originally posted by flavia5

Noi am vrut, initial, sa mergem in Grecia. Dar pentru doi adulti si un copil de trei ani ajungeam lejer la 1000 euro. Asa ca am fost doua saptamani la munte, la o pensiune in Bran cu 600.000 lei cam/noapte si 10 zile la Jupiter la un hotel cu all inclusiv(trei mese principale bufet suedez plus sucuri, bauturi, prajituri si inghetata la orice ora)cu 28.mil. Asa ca am avut o super vacanta, copilul s-a simtit foarte, foarte bine - la munte a avut loc de joaca si intra in casa numai sa doarma iar cu noi nici nu avea treba(fugea toata ziua dupa gaini).Iar la mare am fost linistiti, masa fiind asigurata nu am avut cheltuieli suplimentare, in fiecare seara era spectacol pentru copii sustinut de un grup de actori-studenti nemti, piscina si loc de joaca super amenajat, asa ca se poate face concediu bun si in tara.





Da , ai dreptate , se poate face , dar depinde si de ce conditii iti ofera hotelul unde esti cazat , depinde de cat de curata este plaja , ceea ce in RO majoritataea se plange .
Si mai depinde de ce anume astepti tu si de cat de multumit esti .
De ex. , am o colega care a fost la amre la 3 stele si cand sa se culce au constatat ca patul in loc de un picior avea caramizi ...
Asa ca .... fiecare cu ce asteapta pe banii lui si cu ce se multumeste ...

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia5 spune:

Cazare in Bran vila 3 margarete, incalzire centrala- apa calda tot timpul si bucatarie utilata separat de gazda.
Cazare Jupiter hotel 3 stele din 1971 pana in 2000 circuit inchis, primeau doar turisti straini. Acum sunt primiti si romanii iar daca vezi conditiile nu iti vine sa crezi ca este aici.Plaja...nici nu am ajuns la plaja decat dimineata si sera in rest la piscina...iar asta pot spune si de Bulgaria.Poti merge in Albena si nici nu vezi marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu n-am auzit pe nimeni care sa spuna ca a fost mai urat in Grecia decat in Romania. Toti care au fost in Grecia, sunt convinsa ca nu mai calca pe litoralul romanesc. S-au spus multe de cum e in Grecia, nu mai repet si eu, dar fac un top:
1. apa muuuuult mai curata, limpede, frumoasa, etc
2. serviciile de masa impecabile, inclusiv mancarea proaspata servita
3. ospitalitatea celor care te servesc (primirea cu zambetul pe buze in toate locurile), care la noi....nu exista.

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

& Poze noi &

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUIZAM spune:

Noi am vizitat insulele Poros, Eghina si Hydra.Dintre acestea Eghina este cea mai mare, unde se poate face plaja. Apa e super albastra si foarte curata.
Hydra e destul de mica, se poate face doar baie, nu are plaja. Apa este insa foaret adanca. Mai e numita si insula pisicilo. Aici poti sa calatoresti doar cu magarusul.
Croaziera am facut-o cu vaporasul din Atena, dar a durat cam 10 ore.



quote:
Originally posted by dulcetica

v-au cerut la granita in grecia rezervarile,voucerele,sa aratati banii aferenti sejurului?Ati vizitat Eghina,Hydra?Merita deranjul?De unde ati facut croaziera?Din tolo sau Atena?
Multumesc!

dulcetica



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

se cer vaucherele si cartea verde in vami, nimeni nu cere sa arati banii sau cardul!!

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili78 spune:

Salutare,

M-am intors ieri din Grecia, Neos Marmaras. Mi-a placut foarte mult. Oraselul este foarte dragut. Plaja cu nisip fin si apa curata. Pentru o zi am inchiriat o masina si am putut sa facem un tur al bratului Sithonia. Peisajul este super. Am facut opriri sa admiram peisajul. Am oprit si pt plaja la Kalamitsi (e super plaja de acolo - apa foarte limpede), la Karidi (langa Vourvouru). Apa aici e mai putin adanca, dar la fel e foarte frumos, la Parthenon. Intr-o alta zi am fost in croaziera in Golful Toroneos. Asa am putut sa vedem 2 statiuni din Kasandra. O alta excursie care am facut-o a fost pana la Salonic. Am fost cu autobuzul care pleaca din Neos Marmaras (10,20 euro-un drum). Am crezut ca iesim mai ieftin decat excursia organizata care era 23 euro, dar tot acolo am iesit. Oricum, ne-am putut plimba pe unde am vrut. Mi-a placut Salonicul. Merita vazut. Per total, a fost o vacanta foarte faina.

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickolle spune:

Buna fetelor! Am o inrebare! fratele meu vrea sa mearga in grecia in concediu , in luna septembrie. Au 2 copilasi mici(4 si 1,5ani) si buget nu forte mare. eu am cautat cate ceva pe net dar am gasit preturi destul de mari! Nu stiti ceva oferte bune pt septebrie? Si unde in Grecia e cel mai recomandabil sa mearga? va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Tocmai am sosit din a doua mea vacanta in Grecia (prima in august anul trecut) si ne-am hotarat ca nu vom mai calca vreodata pe acolo. Am fost in Kasandra, statiunea Skala Fourka, la hotel Avra. Era o statiune cu foarte putini turisti straini, iar grecii ne-au facut sa ne simtim ca si cum le-am fi invadat statiunea. Conditiile au fost sub orice critica, camera foarte murdara, la parter, plina de vietuitoare, cu igrasie in baie; mancarea - putin comestibila si desi aveam all inclusive exista cineva care ii monitoriza atent pe romani, mai ales. Ziua era foarte cald, 42 de grade, si nu aveam decat doua solutii: sa stam in camera la aerul conditionat (a carui telecomanda am obtinut-o cu greu) sau sa ne plimbam cu masina. Am ales a doua varianta si am umblat sute de km, doar-doar o trece vremea si om mai vedea si altceva decat faimoasa zona Meteora pe ca o vazusem anul trecut (si care ne-a placut intr-adevar). In Salonic tot ce am vrut sa vizitam era inchis (Turnul alb- pana in 2007, doua biserici si un muzeu). Am facut turul bratului Kasandra, dar nimic senzational, am mers si in jos, catre Atena, am trecut prin Paralia Katerini si am ajuns la Muntele Olimp. Plaja din statiunea noastra era foarte mica, murdara si aglomerata, totul culminand cu un grec care, in lipsa de alt loc probabil, si-a asezat confortabil sezlongul sub umbrela noastra. La vama bulgarii si romanii au fost de toata jena; taxele la romani sunt de aproape 2 milioane (taxe ecologice!!!), iar bulgarii ne-au cerut direct "atentii" (putin ne-a pasat insa, le-am reamintit ca le-am dat anul trecut cand eram mai nestiutori. Va recomand sa ocoliti bratul Kasandra sau cel ptin hotelul Avra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Mai este putin si plecam si noi...
Cred ca o sa o luam din loc pe la 11-12 noaptea, macar asa o sa doarma Rebecutza in masina...
Nu mai am rabdare... acum imi fac lista cu ce trebuie cumparat... cred ca, in afara de apa pentru fetita, nu o sa luam mare lucru.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

draga ana_p, regret sincer intimplarile neplacute care te-au dus la concluzia ca nu mai mergi nicioadata acolo;nu-mi explic calitatea slaba a serviciilor si nu vreau sa le caut vreo scuza, poate esti noua pe forumul DC pt k eu cred ca inainte de a pleca acolo ar fi fost oportun sa te interesezi despre localitate, hotel, preturi etc....te-ai documentat inainte sa pleci?
Pe DC se discuta de ani de zile despre vacante in Grecia, ai fi putut intreba fetele daca a fost cineva in zona;eu una sint interesata sa-mi spui cu ce agentie ai fost,la ce hotel, n-as vrea sa ma trezesc vreodata in situatia ta, imi pare rau si nu intzeleg cum e posibi, astept detalii,

M.

ps.revin dar erau atitea de vizitat in Salonic- arcul lui Galeriu,Rotonda, biserica Sf.Dumitru(Patronul orasului)biserica Sf.Sofia,bazarul, puteati sta la un nessfrappe la terasele cu vedere la mare,in Halkidiki merita vizitata pestera de la Petralona, statiuni ca Neos Marmaras si Porto Carras, croaziera pe mare la poalele muntelui Athos....

Mergi la inceput