Vacanta in Grecia (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisstin spune:

Ce ghinion noi plecam in noaptea de 26 spre 27 aug.( 2 masini) , avem rezervare in Psakoudia din 27 si era bine sa mergem mai multe masini prin Bulgaria. Oricum vacanta placuta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Multumesc, melina, sper sa fie la inaltimea asteptarilor sejurul nostru. Nu am luat circuit, vom sta in Tolo, doar ca am platit si o noapte la Atena. In rest ne vom misca pe cont propriu cu masina.
Drumul il vom face in doua zile, am luat cazare la Paralia la dus si intors. Sper sa rezistam cu bine, mai ales fetita noastra de 2 ani. Dar sper sa merite efortul, cum ai zis si tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Am ramas pe Leptokaria , cu plecare din 01.09-10.09 , ne-a sosit confirmarea . Cat se face cu autocarul din Cluj , stie cineva ? A mai calatorit cineva cu autocarul pe ruta aceasta ? Mi-e un pic groaza de drum , dar asta e.... la anul speram sa reusim sa mergem cu avionul .

Concediu placut tuturor !!!

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Ana, din Cluj faci cam 24-25 de ore, dar sa te astepti si la 30.
Drumul incolo este mai lung pt ca se sta mult prin vame (noi am stat in Giurgiu 5 ore) dar poate din cauza ca am prins si week-end. In rest in celelalte am stat cam 2 ore...
La intoarcere tot la romani am stat cel mai mult, 2 ore, in rest la una din vamile bulgarilor toate formalitatile au durat 15 minute. Deci depinde cum aveti noroc.
Oricum inarmati-va cu rabdare. Nu vreau sa te sperii, dar la noi a fost 1 si ultima data cand am mers cu autocarul. Anul viitor ori masina personala, ori avion. Cei cu masini mici treceau atat de repede prin vama incat nici nu apuca sa se formeze coada, in schimb autocarele asteptau cu zecile
Daca mai vrei info despre Leptokaria, spune.

Fla (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Flavia mersi tare mult de informatii . Imi sunt de un real folos . Pai chestia nasoala la noi este ca ne-am hotarat tarziu cu plecarea in concediu si de pe Cluj s-au anulat toate cursele aeriene , cica nu au avut pasageri . Masina ca lumea nu avem , asa ca am optat pentru autocar . Din pacate , daca zici ca e nasol , si noi plecam vinerea din Cluj , dar sper sa nu stam prea mult prin vami . La anul ne gandim din timp si facem rezervare la avion .
M-ar interesa unde se mananca bine si ieftin in leptokaria , noi optand fara masa . Si unde am putea merge in vizite . Sau orice alte informati privitoare la statiune ne-ar ajuta , daca aveti experienta e mai usor .

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Lasa Ana ca acolo va fi frumos si veti uita de drumul lung si obositor:)
Veti putea vizita multe locuri, se organizeaza excursii, cred ca cea mai faina este la insula Schiatos. Sa stiti doar ca cei de la agentie va vor bate la cap sa va inscrieti inca de pe drum, pentru ca odata ajunsi acolo dati cu ochii de agentii locale care organizeaza aceleasi excursii dar la preturi mult mai mici:) Chestia e ca daca stiti engleza se merita si iesiti mult mai ieftin.
Noi am fost pe cont propriu prin Katerini, cu trenul (biletul e cam 1 euro) si ne-am mai facut cumparaturi si de acolo.
De mancat se mananca la fel de ieftin peste tot, preturile sunt cam aceleasi. Exista insa un restaurant langa hotelul Balkan unde daca iti iei meniu intreg te incadrezi cam la 7 euro. Va vor spune si cei de la agentie mai multe.
Supermarket-uri sunt destule, adica vre-o 4-5 si preturile sunt bune, noi cumparam pt micul dejun mai mult ca dimineata ne grabeam sa ajungem la plaja nu aveam chef sa umblam prin oras sa mancam.
Daca vreti papuci de plaja cu care sa intrati si in apa puteti cumpara de la orice magazin, in special in centru (cam 5 euro/pereche). Plaja este cu nisip, dar la intrarea in apa sunt pietre si daca va deranjeaza e bine sa fiti incaltati:)
Daca vreti sa dati telefoane, cautati cartela "talk-talk" cu care puteti suna in Ro pe fix 1 ora si 40 de minute. Costa 5 euro.
Altceva nu stiu ce ti-as mai putea spune, dar ma gandesc. Unde veti fi cazati pana la urma, ati ramas la vila Maria?

Fla (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Ancacezara, noi am platit 100 euro pe avion dus intors de persoana si 55 euro taxele de aeroport. Cat platiti voi cu autocarul? Decat sa fi mers atatea ore cu autocarul (desi mi frica cu avionul ).....

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstin spune:

Ce acte trebuie sa-ti dea agentia de la care ai rezervat cazarea si masa daca mergi cu auto propriu? Se poate verifica la hotel daca agentia ti-a facut rezervare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Flavia mersi de sfaturi . Imi prind bine . Bine ca mi-ai zis si chestia cu slapii , ca doar avem cu gramada acasa si o sa ne ducem cate 2 perechi / persoana cu noi , in caz ca se rup sau ceva . Pe plaja se poate manca undeva ? Sunt ceva de genul fast-food-urilor de la noi ? Sau sucuri , fructe , inghetate ? Sezlongurile se inchiriaza sau te poti aseza asa pur si simplu ????
Pana la uram la vila Maria am ramas . Ziceau cei de la agentie ca e Ok , avand 3 stele .... ma gandesc si eu ca nu e orisice...

Codruta pe noi ne-a costat tot pachetul 392 euro / 3 persoane . Asta insemnand transport + cazare .
Am fi vrut si noi sa mergem cu avionul dar nu mai erau curse de pe Cluj in perioada respectiva , cica s-au anulat pentru ca nu au avut pasageri . La anul ne vom gandi din timp si vom face rezervari in primavara sa stim sigur ca avem locuri . Acum eu sper sa treaca rpd timpul si sa nu ne plictisim .

Crisstin nu stiu ce acte ar trebui sa-ti dea agentia , dar un nr. de telefon poti sa ceri de la proprietarii din Grecia ca sa-ti confirme daca e OK . Am inteles ca ar fi ceva vouccere ( asa se scrie , oare ? )... care se dau clientilor si cu care se prezinta la hotel pentru cazare .



albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

v-au cerut la granita in grecia rezervarile,voucerele,sa aratati banii aferenti sejurului?Ati vizitat Eghina,Hydra?Merita deranjul?De unde ati facut croaziera?Din tolo sau Atena?
Multumesc!

Mergi la inceput