Vacanta in Grecia (2)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

crisstin merci frumos de informatii si daca mai afli cate ceva te rog sa imi spui si mie. Apropo de viespi, crede-ma ca eu sunt tare fricoasa cand vine vorba de orice ganganie. A fost mai greu la inceput dupa care nu le mai bagam in seama chiar asa mult. Nu au intepat pe nimeni cat am stat. Vroiau doar sa manance si le placea tare mult carnea (mai ales sunca presata). asa ca nu iti face prea mari griji.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

quote:
Originally posted by roxana c.
Crinutz, cum ai facut rezervare anul trecut la vila Elsa, direct pe net sau printr-o agentie? Eu am trimis un mail si acolo, dar nu mi-a raspuns, desi a trecut ceva timp. Singurul care mi-a raspuns ca mai au locuri si mi-a convenit si pretul, a fost de la Vila Sonia, dar cand i-am trimis iarasi alt mail prin care-l anuntam data sigura (cand ajung si cand plec) si ii rugam sa-mi spuna cum fac ptr rezervare....nu mai mi-a raspuns.

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)
POZE



Daca nu ai rezervat pana acum poate iti sunt de folos si sugestiile mele. In primul rand insista cu cererile de rezervare, da-le telefon, scrie mai multe e-mailuri. Grecii raspund tare greu... se uita pe e-mail cand si cand si tot asa... dar in cele din urma poti sa rezervi. Anul trecut am fost in Thassos, in Skala Potamia. Mi se pare cea mai buna alegere de pe insula. Potos mi s-a parut prea aglomerat si galagios. Acum depinde si ce cauti. Noi am stat intr-un apartament gen bungalow chiar la plaja, il recomand oricui, a fost foarte bun. Apartments Pelago.
Vacanta placuta!

In general pentru Thassos nu va ingrijorati atat de albine (albine sunt, nu neaparat viespi, e vestita mierea de pe Thassos) nu sunt asa agresive. Mai degraba inarmativa contra tantarilor, va vor devora seara.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiutza spune:

quote:
Originally posted by adi_e

Adiutza, am primit mesajul tau, insa cand am incercat sa-ti trimit pm, mi-a aparut :
"Scuze, adiutza nu accepta mesaje private"

Cred ca se dezactiveaza dupa un timp optiunea de primire a mesajelor...Daca ti-o poti reactiva, iti voi trimite intrebarile mele referitoare la Hotelul Mare Blu. Multumesc.
In mare acestea sunt cam urmatoarele :
1. Ati avut specificat pe bilet faptul ca rezervarea s-a facut pt. o anume locatie sau repartizarea s-a facut dupa bunul plac al receptionerei (deci o “negociere” la fata locului) ? Daca ati avut specificat pe bilet – anume ce era scris ? Au mai fost persoane carora nu le-a fost respectata rezervarea facuta initial si au fost mutati de la Hotel Mare Blu la Hotel Mare Blu Beach sau invers ? Cumva cei din vest erau gazduiti la hotel si romanii la bungalowuri?
2. Exista denumiri diferite ale corpurilor de cladiri ce compun Complexul Mare Blu ? Adica ceva de genul MB HOTEL, MB Bungalow A, MB Resort, MB Alevas , etc ? Clasificarea este diferita , 2 respectiv 3 stele ? AC-ul este in toate camerele free? La piscina hotelului aveau acces si cei cazati la bungalow ?
3.Cam ce distanta este intre hotelul propriu-zis si bungalowuri ?
4.Ai observat daca repartizarea tinea cont de copii ( datorita posibilitatii introducerii unui extra bed in camera) sau nu avea importanta...

5. Sezlongurile si umbrelutele de pe plaja MB cam la ce pret erau? Nisipul plajei este fin , gen Mamaia sau de tip pietris macinat (alb) ? Intrarea in mare este cu pietre/alge/scoici/nisip fin ?

Iti multumesc anticipat pt. raspunsurile la care memoria si timpul disponibil iti va permite s-o faci.





adi_e , iata ceva raspunsuri...

1. Noi am ales de la agentie Mare Blu Beach fiindca vroiam sa fie aproape de plaja. Sunt doar bungalow-uri, iar Mare Blu Hotel este la vreo 200 de m de plaja si are piscina. Noi, cei de la bungalow trebuia sa platim 5 euro intrare la piscina de persoana (mai putin rusii) cu toate ca faceam parte din acelasi complex.

2. Camerele in care am stat noi, in final au fost ok. Sunt doua tipuri de cladiri: unele cu etaj si unele stil casute de piatra fara etaj (acestea din urma sunt mai nasoale, iar unele aveau chiar igrasie). Trebuie sa vorbesti direct cu patronul pentru orice chestie ce nu-ti convine (de exemplu in camera socrilor mei nu mergea aerul conditionat si abia dupa doua zile s-a rezolvat...)

3. Cam 200 m.

4. Erau unele camere dotate standard cu 3 paturi. Noi am stat intr-un apartament chiar daca eram doar doua persoane, deoarece nu aveau altceva liber cand am ajuns (tariful nu s-a schimbat).

5. Sezlongurile si umbrelutele nu se plateau suplimentar, iar plaja este cu nisip si amenajata cu teren de fotbal, volei si baschet. In apa erau ceva pietricele, dar mici si doar la mal. Nu era aglomerata fiindca sunt doar cei de la Mare Blu Hotel si Mare Blu Beach (este usor izolat, cam la 3 km de statiunea Gerakini...)

Daca mai ai intrebari, nu ezita...




Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Buna.

Pe 30 iunie vrem sa mergem la un concert la Thessaloniki si caut cazare accesibila. O sa fim cu masina, iar concertul va fi la Moni Lazariston Arts Center. Am vazut ca este aproape de centru. Imi puteti da cateva idei de cazare pentru patru persoane, eventual apartamente cu 2 camere?

Saru' mult.

www.margento.ro" target="_blank">Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze1
Poze2



...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiutza spune:

adi_e,

ti-am trimis poze pe yahoo. Spune-mi daca este ok.




Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Just Blue - eu am fost in Grecia de mai multe ori....si daca ar fi sa-ti recomand vreo insula atunci Corfu ar fi cu siguranta!!! Sunt si plaje cu nisip auriu fin dar si plaje cu pietre dar unde apa este limpede ca smaraldul. Insula este de o vegetatie luxurianta, ca mai toate I-lele Ionice...sunt plaje unde se poate ajunge doar cu taxi-boat, oamenii primitori, cazarea ieftina (noi am fost cu masina pe cont propriu)iar mancare buna si accesibila ca si pret.

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns just_blue spune:

Multumesc mult, Roxana!
Sunt foarte suparata pentru ca eram asa de entuziasmata, ma si vedeam acolo si ...totul s-a naruit pt. anul asta! Bugetul asta bata-l vina!
Dar parca totusi nu as merge in Romania.
Am gasit ceva oferta ok in Bulgaria, Balcik. A fost cineva?
Acuma sa vedem, pana la urma cine stie ce o sa se mai intample.
Dar eu tot o sa va urmaresc din umbra.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_e spune:

Multumesc foarte mult pentru raspuns si poze.
Ai reusit sa ma mai lamuresti cum sta treaba…
Din poze am inteles de ce erai dezamagita de locatie. Intradevar, e destu de dezolant sa faci concediu langa un santier, printre ciment, lucratori etc. Anul asta poate se muta cu lucrarile la hotel ca sa nu fiu privat nici eu de atmosfera dezvoltarii in plin sezon.
Poti detalia , te rog , in afara de faptul ca v-a mintit in legatura cu (ne)finalizarea lucrarilor in ce a constat tratamentul inadecvat al celor de la ROMADRIA ? “Cei de la Romadria ne-au mintit cu nerusinare si am sunat in tara cand eram acolo fiindca trebuiau sa ne ajute, dar ne-au tratat ca pe niste animale.” –nu au vrut sa vorbeasca cu directorul hotelului sau mai rau… ?
Daca tot mi-ai zis sa nu ezit, ti-am trimis mesaj cu o gramada de intrebari...
Oriunde vei raspunde si la oricate, iti multumesc din nou.

O zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Crisstin daca pleci in Vourvourou sa imi zici si mie ce vila ai ales. Eu m-am tot uitat dar nu stiu ce sa aleg de teama sa nu fie pe site ceva si la fata locului altceva. De asta prefer sa am pareri de la cei care au stat efectiv intr-un loc. Am scris aseara la vila Vour52 care pare ok si despre care am citit pe un alt forum ca au fost acolo cateva persoane si le-a placut. Sa vedem insa si ce preturi au.


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

quote:
Originally posted by Roxana Claudia

Just Blue - eu am fost in Grecia de mai multe ori....si daca ar fi sa-ti recomand vreo insula atunci Corfu ar fi cu siguranta!!! Sunt si plaje cu nisip auriu fin dar si plaje cu pietre dar unde apa este limpede ca smaraldul. Insula este de o vegetatie luxurianta, ca mai toate I-lele Ionice...sunt plaje unde se poate ajunge doar cu taxi-boat, oamenii primitori, cazarea ieftina (noi am fost cu masina pe cont propriu)iar mancare buna si accesibila ca si pret.

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

inteleg ca ai fost in Corfu, te-as ruga sa-mi faci si mie niste recomandari de cazare, hotel si vila, cit mai aproape de plaja si, eventual, plaja sa fie cu nisip;
am gasit ceva la panoramavillas dar parca nu am mare incredere,
astept sugestii,
thank's

M.




Mergi la inceput