Vacanta in Grecia (2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Am fost anul trecut in Tolo, unde a fost superb, mult mai frumos si mai exotic decat in Halkidiki. Este ceva mai scump (nu cu mult) si nu exista all inclusive in zona (un dezavantaj, zic eu), dar in final am avut o vacanta minunata.
Pentru cei interesati, pot recomanda hotelul in care am stat noi: Paradise Lost.
http://www.gto.gr/eng/accomm/hotel/detail.php?id=6040
Este un hotel foarte intim si foarte frumos, cu o curte superba si piscina foarte frumoasa.
Plaja amenajata este cam la 500 m de hotel, dar este super: lata, cu nisip, apa excelenta.
Imprejurimile sunt demne de interes, trebuie sa aveti o masina la indemana pentru a explora toata peninsula Peloponez care este superba.
Am mers doua zile (si cu copilul de doi ani din dotare), dar a meritat.
O vacanta minunata tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

din pacate nimeni nu isi aduce aminte de numele hotelului din Zakynthos.
despre drumul pana acolo noi am plecat din Atena am trecut prin Corint si am facut cam 3 ore in total pana in Kilini, asta intr-o vineri zi de sarbatore, deci cam aglomerat pe autostrada. pana am iesit din Atena a fost infernal, dar drumul pe autostrada a fost foarte bun. Am facut si o oprire sa mancam ceva. Pt ferry-boat, daca sunteti cu masina trebuie sa ajungeti ceva mai devrema caci imbarcarea autoturismelor dureaza un pic mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmon spune:

Daca vreti sa veniti in Zakynthos cu masina nu e obligatoriu sa treceti prin Atena (daca nu vreti sa vizitati Atena, bineinteles). De pe autostrada Salonic-Atena, cam in dreptul localitatii Lamia puteti s-o luati direct prin munti, spre Patras (se trece pe langa Delphi, si cu ocazia asta se poate vizita si Delphi). Castigati cam 300 km, iar din Patras pana la Kilini sunt cam 60 km. Sunt cam 5 ferry-uri pe zi pana in Zakynthos.
Pentru cine are chef, de la Kilini mai sunt cam 30-40 km pana la Olympia.

Zakynthos e si insula mea preferata, am fost acolo de 2 ori, odata cu masina, odata fara. In sezon (iulie-septembrie) se poate face turul insulei cu vaporul, dureaza 1 zi(12 ore) si astfel poti ajunge la plaje cum e Navaglio, care nu pot fi atinse decat venind de pe mare. E superb, recomand insula oricui. Fiind foarte multi turisti veti descoperi ca se vorbeste engleza, italiana, germana, franceza ba chiar si romana :).

Hoteluri sunt foarte multe, iar in port e un fel de birou pentru cazari, astfel incat cei care vin fara programari la hotel gasesc imediat cazare. In plus, prima data cand am fost cu masina, fara cazare, ne-a luat chiar din port un mosulet grec, care avea o vila privata, la 8 km de oras, in Tsilivi parca, foarte ieftin si tot la fel, cu bucatarioara echipata, baie, camera normala si aer conditionat.

Vacanta placuta la vara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Offf....nu mai spune de Zakynthos cat e de frumos, ca ma imbolnavesc de inima rea. E totusi muuuult prea departe ca sa ajung acolo cu masina cu bb de un an jumate.

Dar intrebare-intrebatoare: oare in halkidiki e cald si bine - a se citi cald-cald la sfarsitul lui august inceputul lui septembrie??? Ca mie mi-e frica sa nu cumva sa inceapa ploi, seri racoroase si altele asemenea, nefiind chiar foarte in sud.

Cand am fost data trecuta la Kusadasi, in jur de 5 septembrie, serile se lasa racoarea - adica trebuia sa-ti iei ceva cu maneca lunga pe tine...si mie nu-mi placea deloc.Si ma gandesc ca acolo e chiar mai jos si mai cald ca in Halkidiki? Am dreptate????





Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 si www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

quote:
Originally posted by Noki_Lara

Offf....nu mai spune de Zakynthos cat e de frumos, ca ma imbolnavesc de inima rea. E totusi muuuult prea departe ca sa ajung acolo cu masina cu bb de un an jumate.

Dar intrebare-intrebatoare: oare in halkidiki e cald si bine - a se citi cald-cald la sfarsitul lui august inceputul lui septembrie??? Ca mie mi-e frica sa nu cumva sa inceapa ploi, seri racoroase si altele asemenea, nefiind chiar foarte in sud.

Cand am fost data trecuta la Kusadasi, in jur de 5 septembrie, serile se lasa racoarea - adica trebuia sa-ti iei ceva cu maneca lunga pe tine...si mie nu-mi placea deloc.Si ma gandesc ca acolo e chiar mai jos si mai cald ca in Halkidiki? Am dreptate????




Noki, acum doi ani, cand am fost in Halkidiki, am fost exact in perioada asta: 22 august - 2 septembrie si a fost o vreme super. Exact cat a trebuit de cald, iar seara am stat cu totii numai in tricou, nu am imbracat nici macar o seara maneca lunga. Ziua era vreme ideala de plaja, apa de 25-26 grade, nu stiu daca a fost doar norocul, dar asa a fost vremea in 2005. In schimb, pe 2 sept cand am plecat, s-a facut mai rece, stiu ca ploua cand ne caram bagajele la masina.
Anul trecut am fost in Grecia in 25 august - 9 septembrie si, la fel, a fost vreme super de plaja (in Peloponez am fost), iar la intoarcere am dormit o noapte in Paralia si seara a fost putin racoare. In schimb ziua era vreme calda, cam 26 grade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Noki Lara, am fost in Potidea acum 10 ani, in seprembrie si a fost superb, cald, seara nu aveam nevoie de maneca lunga, iar cand ne-am intors in tzara aici era super frig.
Eu vreau sa merg anul asta tot in sept, Darius va avea un an si 1 luna, asa ca as vrea ceva cu transp. cu avion, poate imi recomanda si mie cineva o excursie.

Dariana si Darius (30.07.2006)poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Anul trecut am fost in Halkidiki la sfarsitul lunii iulie. Am prins o zi de ploaie si in rest erau cam 30-35 grade. Cei de acolo ne-au spus ca acea vreme e de octombrie. Si intr-o vara (din mai pana in octombrie) ploua de 3-4 ori. Din ce am inteles de la ei e ca pot fi temperaturi mari in toiul verii, noi am avut noroc d eo vreme super.

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Multumesc mult pentru raspunsurile cu vremea. M-am mai linistit.
In schimb asa de tare m-am enervat azi: pe site-ul Jeka si Abtravel- nemernicii- dau niste preturi si in realitate cand suni si intrebi conscret, de fapt sunt cu 10-15 euro mai mari.

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 si www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

da, stiu, ca zic ca mai costa si cutare si cutare si mai e si cutare taxa, ar trebui sa puna pretzul total cu toate taxele incluse, dar nu fac asa ca sa atraga clientii. si eu am tot cautat dar nu am gasit ce as vrea eu si sincer nici nu m-am hotarat inca daca sa merg cu avionul sau cu masina.
poate imi spune si mie cineva cam ce zboruri sunt in grecia, ca eu chartere nu prea am gasit, decat in salonik, creta si cam atat.

Dariana si Darius (30.07.2006)poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Cu avion mai e si Corfu, unde parca merge Taromul.

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput