Vacanta in Grecia (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Melina

Pitica mea e cuminte si fascinata de drumuri lungi cu masina. Chiar si asa, vrem sa facem drumul in doua zile, si astfel cred ca nu mai e nicio problema. Zic bine?

Tot ce-am gasit pe net despre zona confirma ce-ai spus si tu, dar stii cum e... "sa nu te increzi in greci..." . Glumeam, nu de peisaje imi faceam griji, ci mai mult de Tolo, pentru care am gasit ceva oferte interesante, dar acum ca mi-ai zis, m-am linistit!
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Vrem sa plecam si noi la vara in insula Thassos. Am vrea sa stam la vila nu la hotel ptr ca as vrea sa plecam si cu bebe. Am vazut pozele voastre si m-ati imbolnavit, recunosc.

Fetele care-ati fost in Thassos, am si eu cateva intrebari:
- pana la ce ora -aprox- gasesc feryybot sa ma duca pe insula
- cam cat costa sa trec cu masina
- ati fost cu copil sub 1 an?
- recomandari de vile sau agentii...(in Potos)

Multumesc anticipat!









Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Grecia cu copilas de un an jumatate
Noki_Lara
Hello! Datele problemei:
- ploduletz de un an jumate la vara care nu sta in masina fara scandal la drum lung; deci ne trebuie ceva relativ aproape, dar nu litoralul nostru si nici cel bulgaresc, eventual. Deci ramane Grecia.
- hotel la mare, demipensiune.

Ceva idei, din experineta voastra? Eu am fost in 1995 in turul Greciei, dar cel clasic, cu vizitat locatii turistice, putin doar prin statiuni la litoral.

Nu stiu deci ce statiune sa aleg;, preferabila dpdv al apropierii ar fi peninsula Halkidiki, dar si aicea stiu ca sunt 3 brate. Care din ele si de ce?

Sau Paralia Katerini?

Si nici sa nu falimentez total?

Pleease, un sfat?


Bebe Beca
Thasos este si mai aproape.



ralcat
Draga Cuscra,
Iti recomand mai degraba Halkidiki decat Paralia. Din mai multe motive: esti mai aproape de Romania (oarecum), esti mai departe de autostrada (Paralia e vis a vis de autostrada), e mai fain amenajata zona turistica, cu verdeatza, hoteluri faine, supermarketuri unde gasesti de toate. In plus, cred ca pe plaja se vorbeste bine romaneste, asa ca te simti ca acasa. (Io m-am distrat rau acolo cand m-am luat de unii care-mi comentau fundul, evident in romaneste, cand le-am vazut fetele cand le-am zis ca au gusturi la tartitze ... m-am tavalit pe jos de ras)
Oricum, daca te decizi la Halkidiki, unul din brate e cu muntele Athos asa ca e de exclus. Noi am stat in 2001 intr-un hotel simpatic foc, pe malul marii nu-mi amintesc exact pe care brat, dar daca te intereseaza ma uit in caietul cu impresii (de fapt in agenda cu cheltuieli) si-ti dau mai multe detalii. A fost ultima oprire dintr-un tur al Greciei facut de noi (adiq nu organizat de o agentie) si unde am bantuit pana'n Creta si inapoi si din toata Grecia continentala acolo mi-a placut cel mai mult ca stat la soare cu burta'n sus, ieseam din hotel si eram pe plaja. Nisip fin, topless (sa fie si tati satisfacut), apa se adancea treptat, mancare buna, camere faine, chiar ok a fost.
Si-n plus mai ai si ce vizita in zona, adica in limita a 100 km, ai Salonicul care e un oras frumos, ai multe sere, ai un canal super fain facut pe timpul lui Alexandru cel Mare, ai multe sere cu flori de vanzare (evident ca am venit cu ghivece cu buruieni din Grecia de ma injurau toti ca n-aveau loc in masina de florile mele ... ).
Si daca mai ai rabdare, da o cautare pe Kavala. E o statiune chiar in nordul Greciei, in capatul peninsulei Halkidiki, nu e la fel de inundata de turisti dar e superba. Cu palmieri, apa cu toate culorile, noi pe acolo am intrat in Grecia si ne-a placut de am murit.
Daca vrei, caut si poze, chiar daca sunt de cu ani in urma.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan


Noki_Lara

Bebe Beca - Thassos? Pai dupa ce de 2 ore citesc forumurile de anul trecut in care tu- cap de afis plecai in Halkidiki - inca nu am ajuns la impresii post-vacantza - amu zici de cu totul altceva...Nu pricep. Nu ti-a placut acolo?Chiar, cum a fost?

Ralcat- draga cuscra, multumesc mult de tot de informatii. Daca ai drum pe la caietul de notite, baga un oki si zi-mi si mie pe ce brat ai fost si hotelul. Si de ce pe ultimul brat e exclus? Cel cu Muntele Athos?

Ma duc la nani. Imi pica ochii in gura de somn si vise...

Bebe Beca

Pe mine m-a dezamagit Halkidiki..... Si am auzit pareri foarte bune despre Thassos. Plus ca Thassos este la vreo 600 km de Bucuresti, mai aproape decat oricare brat din Halkidiki. Daca alegi Halkidiki, eu as merge pe Sithonia, mi s-a parut mai pitoresc. Un hotel care mi-a placut mie in peninsula este Alexandros Village, dar este pe ultimul brat al peninsulei si este destul de mers pana la plaja de la el. dar hotelul arata tare bine.

Ioana si Rebeca

melina34
BebeBeca,imi permiti o intrebare, ai fost peste tot in Halkidiki de spui ca esti dezamagita?lamureste-ma te rog....

M.


Roxana_G
Eu am fost cu fetita la 6 luni in Grecia, in Halkidiki, in bratul Athos. Era destul de izolat, plicticos, sotului meu nu prea i-a placut, si am cautat in disperare sa cumparam de undeva carne de pui sa ii gatesc piticei. Va spun sincer ca nu am gasit prin satele statiune de acolo ceva care sa para proaspat, asa ca am hranit-o cu legume, fructe, cereale si iaurt.

Cu cativa ani in urma am fost si in insule, sunt superbe, chiar daca departe. Acolo da merita. Paralia este o statiune mai ieftina, dar destul de aglomerata si modesta ca oferta as spune. Cel putin comparativ cu insulele. Eu le-am vizitat in acelasi an si probabil dupa Santorini nu am mai putu vedea altceva.

Merita sa mergi la un club, cu de toate, cu loc pentru copii, cu plaja, etc. Acolo au si activitati pentru copii. Dar vedeti cat de izolat este, ca la noi au fost ceva probleme.

La un jumatate am fost cu ea in Turcia, acolo cluburile sunt ok, conditii mai bune la acelasi pret si gasesti mai de toate. Anul trecut am fost in Cipru, am mers cu avionul cu ea si nu au fost probleme deloc, ba chiar la intoarcere a dormit bustean. Dar scump al naibii.

Rox 17+si Alexandra Maria (10.02.2004)

Bebe Beca
M-a dezamagit pentru ca am plecat de acasa cu alte asteptari. Imi imaginam altceva. Si am gasit multa aglomeratie, hoteluri bagate unul in celalalt, cu spatii mici, totul inghesuit. Mi-a placut foarte mult Porto Carras, dar... este exclusivist tare. Mi-au placut peisajele de pe bratul Sithonia... Si cam atat. Totul depinde de gusturi. Eu, personal, nu as mai merge acolo.

Ioana si Rebeca

boo lina
Mie mi-a placut f mult in Sithonia. Nici vorba de hoteluri inghesuite. Dimpotriva, am ales acest brat pentru liniste si relaxare, am stat la o pensiune f draguta in Vourvouru, cu o gradina superba, pensiune care avea si o mica plaja a ei, dotata cu sezlonguri. Aveai o mica bucatarioara, plus gratar in curte. Ce-i drept noi am fost cu masina, in septembrie, si in fiecare zi ne plimbam si faceam plaja in alt loc.Ne-am simtit super bine si anul asta repetam experienta. Peisajele sunt frumoase si plajele de vis plus ca fiind final de sezon erau doar cateva persoane pe plaja. Am gasit si supermarketuri de unde mai luam mancare ptr micul dejun. Am facut si una din excursiile de o zi cu vaporul, am fost si prin statiuni mai maricele, si in Salonic dar mie mi-a placut linistea din "satul" in care am stat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

Bebe Beca
M-a dezamagit pentru ca am plecat de acasa cu alte asteptari. Imi imaginam altceva. Si am gasit multa aglomeratie, hoteluri bagate unul in celalalt, cu spatii mici, totul inghesuit. Mi-a placut foarte mult Porto Carras, dar... este exclusivist tare. Mi-au placut peisajele de pe bratul Sithonia... Si cam atat. Totul depinde de gusturi. Eu, personal, nu as mai merge acolo.

sorry, poate ca pricep eu mai greu dar...n-am inteles unde ai fost exact, ce inseamna acolo???fii dragutza si s[une-ne ca sa nu ne ducem si noi!!
din experienta mea de 7 ani, fiecare brat iti ofera altceva, depinde de tine ca persoana sa stringi info despre locul in care te vei duce, si asta s-o faci inainte sa pleci!;unde ai gasit hoteluri bagate unul in celalalt iarasi nu inteleg, eu am fost pe toate cele trei brate si chiar nu imi imaginez despre ce vorbesti!!

karula, iti garantez ca o sa-ti placa Tolo si Nafplio!!daca imi merge scannerul home fac diseara o incercare de a scana citeva poze sa vezi cu ochii tai;o s te indragostesti de TOLO te previn!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ma tenteaza si pe mine Tolo pt viitor (pt ca am fost in liceu intr-o excursie si am trecut prin Napflio si m-am indragostit de oraselul ala ) dar am citit pe un site ca ar fi statiune zgomotoasa, in care viata incepe dupa ora 22 si deci nu prea potrivita pt familii cu copii mici. Asa e?

Cu avionul se poate ajunge acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

ceva info despre Tolo http://www.tolo-guide.gr/
cit despre zgomot, eu nu confirm, am stat la un hotel exact pe plaja, ieseai din hotel si intrai in apa, nu era nici un zgomot, in timpul prinzului lumea se retragea iar seara ieseau la promenada;

M>


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Melina multumesc! Studiez acum :-)

Dragut! Si pare mai salbatic, pitoresc si mai putin plin de romani

Poti sa-mi dai cateva detalii despre:
-plaja - cu nisip?
-preturi in general (restaurante)
-distractii pt copii ?
-la ce hotel ai stat tu? si daca iti amintesti cam cat a costat?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

,
M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Am mai cercetat cate ceva despre Grecia..si m-am indragostit iremediabil de insula ZAKYNTHOS. A fost cineva pe acolo? e in Marea Ionica, cu niste plaje si peisaje mirifice...
Dar cam departe de mers cu masina...
Ceva informatii? pleeease?

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 si www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

quote:
Originally posted by Noki_Lara

Am mai cercetat cate ceva despre Grecia..si m-am indragostit iremediabil de insula ZAKYNTHOS. A fost cineva pe acolo? e in Marea Ionica, cu niste plaje si peisaje mirifice...
Dar cam departe de mers cu masina...
Ceva informatii? pleeease?

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 si www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!



Stiu pe cineva care a fost acolo si am vazut poze si intradevar din ce mi-a povestit e de vis. daca poti merge acolo, du-te

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput