Vacanta in Grecia (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna ziua,
parintii mei pleaca vineri in Paralia Katerini si de aceea apelez la persoanele care au mai fost aici, pt detalii. Avand in vedere ca trasnportul e cu autocarul si ca plaja este exclusa, as dori sa stiu cum pot fi petrecute 10 zile in Paralia, ce puncte de interes turistic exista si orice info utila considerati ca trebuie s-o stim.
Multumesc in avans.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

lbelciug...eu le-as recomanda niste optionale: Meteorele, Muntele Athos si Insula Skiatos!!!!!! Daca isi mai permit....mai pot merge la Muntele Olimp...la Salonic.....la o seara greceasca!!! Dar primele 3 sunt intr-adevar de vazut!!!!!

P.S.Tot umbla pe acolo o oferta cu insula piratilor....ceva de genul..sa se fereasca chiar daca ofera multe si e cheap.....un vas s-a rasturnat in drum spre insula si au murit peste jumatate din oameni!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84459" target="_blank">Tine aripioara asta, voinice...
Ajut-o pe Barbye


Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem,
dar ne pot calauzi in viata.Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi;
esti intelept daca sti care jumatate!Succesul nu este niciodata final, iar infrangerea nu este niciodata fatala;
ceea ce ramane in ultima instanta este curajul . Poti pierde banii - e rau. Poti pierde un prieten - e si mai rau.
Dar daca ti-ai pierdut curajul si speranta - ai pierdut aproape totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Ana-Maria vorbesti serrios ??? Si cand s-a intamplat asta ???

Ibelciug noi am fost la Insula Skiatos ... e minunat , merita mers si vazut ... in celelalte excursii nu am fost , dar daca zicea Ana ca e ok atunci te poti increde in ea ... a fost ghid in grecia si cred ca a vazut cam tot ce e de vazut pe acolo , adica Riviera Olimpica ...

Candy regret ca nu ati avut o vacanta placuta si mult dorita . Si noi am fost din 2-8 septembrie in Grecia , dar au fost zile insorite , nici macar 1 nu a fost innorata si nici nu a plouat deloc . Chiar am prins peste 30 de grade ...
Noi am fost in Leptokaria si ne-a placut !!! La anul , probabil , vom merge in Nei Pori ca e plaja cu nisip mai fin ...

albumele noastre

vacanta in Grecia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc pt info, fetele.
ana_maria222, tu stii cumva hotelul Alexander? Ofera conditii bune turisitilor? As mai vrea sa stiu unde se poate merge la o seara greceasca... Exista restaurante specializate in Paralia? Nu stiu daca parintii mei vor putea ajunge la Salonic...
Si inca ceva: cam ce preturi au optionalele? Ceva agentii locale recomandate? Mercic.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstin spune:

[quote]Originally posted by Candy

Sincera sa fiu, eu m-am intors cam dezamagita din Halkidiki (Psakoudia, hotel Philippion Beach). Toata lumea mi-a spus ca la inceput de septembrie cu copil mic in Grecia e superOK, ca soarele nu e asa puternic, apa e calda, bla, bla. In realitate, din 10 zile vreo 4 n-au fost de plaja, a si plouat de vreo 2-3 ori (ceea ce in mod sigur nu s-ar fi intamplat in Turcia sau Spania), apa a fost rece, plaja murdara, hotelul a lasat de dorit la capitolul mancare si servici.


Nu trebuie sa fi dezamagita de HALKIDIKI ,vremea nu o poate controla nimeni.Noi am fost intre 27.08-06.09 chiar in Psakoudia la Philoxenia si chiar a fost frumos .Am fost cu masina si ne-am plimbat peste tot prin Sithonia , am descoperit si plaje salbatice si plaje cu 100-200 de sunbed s cu beach bar super adevarat , peisaje nu mai vorbesc. Cand mergi in Grecia trebuie sa fi deschis la tot ce intalnesti nou . All-inclusive in Grecia este clar mai slab decat in Turcia, dar daca vrei sa "gusti" din adevarata Grecie trebuie sa parasesti hotelul si sa mergi fara nici o jena in bucataria tavernelor locale sa vezi ce mancare stiu sa faca !!!. E adevarat ca in Psakoudia putini stiau engleza(sa laudau ca stiu germana , dar nici aia bine ),oricum te intelegeai cu ei.Si noi am fost cu copil mic (3,5 ani) si nu am avut nici o problema , in afara de: "vreau sa-mi cumperi ceva" (ceva insemnand o jucarie, si asta zilnic ) , vreau la " gipan" ( un fel de masinute : 3-4 eu pe seara). Apa era limpede, super calda si plaja asa si asa ( ai dreptate am vazut si plaje mai curate decat in Psakoudia). Oricum eu am fost acum cativa ani in Grecia intre 27.09-4.10 si nu am avut o zi de ploaie !! Asta apropo de vreme .Da ,am auzit ca ,in insule este super ,dar si mai scump.
Si acum off topic stie cineva de ce a renuntat ana maria 222 la contul de pe forum ? Este adevarat ca pe acest forum sunt reguli "comuniste"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Buna ziua si de la mine! Cu scuze ca nu am citit tot topicul,am lipsit mult de pe forum...dar vroiam sa spun si eu ce a spus crisstin...vremea nu o oti controla...si Chalkidiki e un loc minunat...chiar daca acum unul din picioare are de suferit dupa incendiul trecut...ploile acum inunda casaele si tot ce nu e protejat acum de padurile arse!!!
Suntem la final de octombrie...stiti cate grade sunt azi afara...24gr C...asta in Atena,ok...dar in general...am vrut sa spun ca uneori ploua in septembrie,alte ori astepti sa vine decembrie...si daca un hotel nu a avut servicii bune,nu inseamna ca Grecia nu are servicii bune...si daca plaja era murdara...cine a murdarit-o?
Eu locuind aici de 15 ani am sigur alt punct de vedere...si e sigur unul pozitiv...doar ca e cam sump...altceva...nu se discuta...
Si stiti ce legenda au grecii? Zic ca la inceputul lumii Dumnezeu a adunat toate popoarele Pamantului si a inceput sa le imparta bucati din pamant...le-a dat la fiecare cate o bucata si in final au ramas grecii pt care nu mai ramasese nici o bucatica de pamant...si au intrebat: Noi Doamne unde o sa ne facem casele? Pt noi nu e pamant? Si Dumnezeu atunci le-a zis ca mai e un colt mic de Pamant pe care il pastrase pt El,sa mearga acolo sa se odihneasca...dar cum nu putea sa lase poporul grec fara un loc,i la daruit...si de atunci grecii locuiesc in cel mai frumos loc de pe Pamant,loc pe care Dumnezeu il alesese pt El!!!

Numai bine!

--------------------------------------
Happy 2 be back! www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album principal&mid=188&cid=999" target="_blank">POZE IN ALBUM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Bine ai revenit Theodora, te mai asteptam cu povesti din tara cea mai frumoasa, tara alba cum imi place sa-i spun eu!
Oricand as veni in Grecia... mi-ar place cu masina sa umblu unde vreau eu... (noi am fost cu autocarul in circuit in toata Grecia si in insule 10 zile)!

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele, va scriu cu intarziere impresiile parintilor mei dupa sejurul lor in Paralia Katerini. Au mers prin agentia AviaTravel care le-a oferit in octombrie o super-oferta: 35euro+2 mil/pers pt 7 nopti, transport cu autocarul. In ciuda pretului, totul a fost exceptional. Cazarea a fost la hotel Alexandros a carui patron e un tip foarte meticulos, cu grija la detaliu pt confortul turistilor. Prin intermediul agentiilor de turism locale au facut excursii la Atena, Meteora si Salonic. La insula Skiatos si M Athos nu s-a putut merge din cauza vremii. In general, vremea a fost ploioasa, dar nu exagerta, drept pt care parintii mei au putut face destule plimbari. Recomand cu caldura agentia si hotelul mentionate.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns via_venera spune:

Salutare,
A fost cineva in Creta cu masina ?
In ce zona sunt cele mai bune plaje?
Stiti ceva de preturi si hoteluri?
Mi-ati fi de mare ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Autor: intruder
Subiect: Grecia - Creta
Trimis la: 21/07/2006 09:56:53
Mesaj:

Am dori sa mergem in concediu in Creta, regiunea Chania. A fost cineva? Impresii, pareri? La ce hoteluri ati stat? Sunt magazine (supermarket) in zona? Merita banii (cca 700 eur/pers)?


quote:
Autor: dyonise
Raspuns la: 21/07/2006 13:34:42
Mesaj:

Am fost luan trecuta in Creta insa in Hersonissos. Am facut excursii cu masina in mai toata insula, inclusiv in Chania. Noi am platit 500 E per persoana la 5*. Daca ai intrebari iti raspund cu placere.


quote:
Autor: intruder
Raspuns la: 21/07/2006 15:11:35
Mesaj:

da, am :). spune-mi te rog la ce hotel ati stat, ce conditii ati gasit acolo, ati fost cu avion/mashina, ce agentie, ce conditii sunt acolo pe insula (sunt magazine de unde se pioate cp cate ceva?)

ce trebuie vizitat pe insula? mashina de unde ati luat-o? inchiriata? si daca da, cu cat? spune-mi te rog cat mai multe...

mersi mult


quote:
Autor: anacami
Raspuns la: 21/07/2006 16:05:52
Mesaj:

Buna!
Si noi am fost acum 3 ani in Creta- in luna de miere.
Am stat in Hersonnissos- Aldemar Knossos Royal Village- hotel de 5*
http://www.aldemarhotels.com/page/default.asp?la=1&id=14

Am avut transport cu avionul, cursa charter, pana in Heraklion (sau Iraklion). De la aeroport am laut taxiul. Nu mai stiu preturile, asa ca nu o sa-ti dau.
Hotelul este de fapt un complex cu multe vile, vilute, un adevarat paradis, plin de palmieri, verdeata si flori (in special muscate).

Am luat demipensiune cu gandul ca ne vom plimba foarte mult pe insula. Mancarea a fost foarte buna, bufet suedez, la discretie (aveau niste prajituri bestiale, nu am mai mancat nicaieri asa bune).
Camerele mari, baie la fel- numai cu marmura. Curatenia se facea zilnic, relatia cu cei de la hotel a fost f. buna.
Noi doream sa ne si odihnim, eram si in luna de miere...asa ca nu am mai cutreierat insula cat as fi vrut acum...
Am fost
- o zi si am vizitat Heraklionul,
- o zi la un Aquasplash destul de mare, si ne-am dat pe tot felul de tobogane,etc-super misto.
- o zi croaziera in Santorini- trebuie neaparat vazut.Biletele pt. Santorini le-am luat de la hotel.
Neaparat sa vizitezi Palatul din Knossos (pe care noi l-am ratat din pacate...).
Eu va recomand sa inchiriati o masinuta sau un ATV (pline soselele de ele).

Partea proasta este ca plaja noastra a fost cu pietris, in Creta sunt doar anumite localitati/statiuni cu plaja de nisip. Apa superba, de smarald (nu ratati privelistea din avion; aeroportul din Heraklion este chiar pe malul marii, o senzatie deosebita la aterizare).

Poti sa faci diverse sporturi acvatice; noi am facut si paraseiling-parasuta trasa de barca); daca nu faceti faceti scubadiving, cumparati-va macar un tub si ochelari sa intrati putin sub apa-este o priveliste superba- sa vezi o multime de pestisori in apa limpede-limpede...

Santorini este super de vizitat, se merge cu un vas pana acolo.
Daca imi mai amintesc ceva iti mai scriu...
Camelia si Sebastian (26 mai 2004)


quote:
Autor: anacami
Raspuns la: 21/07/2006 16:08:36
Mesaj:

P.S. mancarea si bauturile sunt destul de scumpe, mai ales la restaurant.
Inchirierile auto se pot face direct de la hotel sau de la numeroasele centre de inchiriere din statiune (erau una langa alta )

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)


quote:
Autor: intruder
Raspuns la: 21/07/2006 16:28:43
Mesaj:

mersi mult anacami
excursia la santorini - iti aduci aminte cat a fost?


quote:
Autor: anacami
Raspuns la: 21/07/2006 16:45:05
Mesaj:

am plecat dimineata, ne-am imbarcat pe un vapor (pe vapor ne-au oferit si program artistic,etc), am vizitat Santorini, seara am plecat inapoi cu acelasi vapor

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)


quote:
Autor: intruder
Raspuns la: 21/07/2006 16:50:18
Mesaj:

si dpdv financiar?


quote:
Autor: dyonise
Raspuns la: 24/07/2006 13:35:52
Mesaj:

Scuze pentru intarzierea cu care raspund.

Am stat la Serita Beach, aproape de Statiunea Hersonissos, 5*, pachet all inclusive, prin agentia Perfect Tour.
Acum iata cateva informatii utile, indiferent de regiunea si hotelul la care te vei caza.
Creta are foarte multe obiective turistice, ruinele civilizatiei minoice, fortificatiile din perioada in care s/a aflat sub dominatia venetienilor si cateva vestigii otomane. In plus fiecare oras mare are cate un muzeu interesant. La acestea se adauga manastirile, sunt foarte multe, pesterile, plajele deosebit de frumoase si insulele din apropierea Cretei care merita vizitate. Noi am stat doua saptamani, am vizitat tot ce s/a putut in timpul acesta si tot au mai ramas destule lucruri interesante de vazut.
Daca esti genul care isi doreste sa se plimbe cat mai mult atunci iti sugerez sa inchiriezi o masina si sa iti organizezi pe cont propriu excursiile. Oricum, pentru acele excursii pe care nu le poti face decat in grup organizat, cum este cazul Cheilor Samariei sau Santorini, apeleaza cu incredere la ofertele agentiilor locale, cele ale agentiei romanesti sunt mult mai scumpe. Masina ne/a costat 90E pentru 3 zile, un hyundai athos. Nu face greseala sa iei o masina mare, unele orasele au niste stradute incredibil de inguste. Benzina e cam 1,50E. Limita de viteza pe drumul national este de 90/h, dar pana si cretanii o mai incalca.
Merita sa mananci la tavernele de pe traseu, cele din orasele mari sunt mai scumpe, o portie de peste spada a variat intre 6 si 10E in functie de locatie, o portie de calamar este cam 5-6E, un suc natural cam 2E.
Plajele sunt free, iar 2 sezlonguri si o umbrela variaza intre 4 si 8E. Daca mergi in Chania atunci merita sa ajungi la plajele Falasarna, Granvousa si Elafonisi, sunt ideale pt.snorkeling.
Exista si un Aquapark in Malia.
Magazine gasesti in toate orasele mai mari, in general preturi destul de mari. Marfurile specifice sunt uleiul de masline in sticlute de toate formele, cosmetice cu ulei de masline, bureti, ceramica, scoici. Fireste, gasesti orice doresti. Bijuteriile sunt scumpeeeee!
Oricum e de preferat sa iei suveniruri de la magazinele din orase, cele de langa obiectivele turistice sunt mult mai scumpe. Prin orasele mai mici vei gasi obiecte de artizanat destul de asemanatoare cu ale noastre.
Distractia, discotecile, barurile sunt in orasele mai mari. Daca nu iti place zgomotul si agitatia alege un hotal situat in afara orasului, pe malul marii. Ai grija, ca sunt hoteluri "cu vedere la mare" care sunt situate in interiorul insulei, undeva sus pe dealuri. Vederea e superba dar pana la mare faci niste kilometri!
Revenind la excursii, iti recomand Santorini, nu vei regreta! Exista excursii de una sau 2 zile. Insula este un paradis! Si are si o poveste impresionanta, unii spun ca acolo ar fi fost Atlantida.
In Creta merita sa vezi pestera lui Zeus de pe muntele Dikti, ruinele din Knossos, aproape de Heraklion, fortificatiile venetiene din Chania si Rethymno. In general intrarile la muzee costa 4E/pers.
Cheile Samariei sunt iar interesante, dar iti trebuie rabdare, incaltaminte solida si sapca contra soarelui.
Exista o carte in librarii, ceva cu insulele greciei, are informatii detaliate cu privire la ce merita vizitat pe fiecare insula, te/ar ajuta sa stabilesti inca de la inceput ce vrei sa vezi si sa iti gandesti niste trasee. Sper ca informatiile acestea sa iti fie de folos


quote:
Autor: dyonise
Raspuns la: 24/07/2006 13:44:19
Mesaj:

Excursia la Santorini, o zi, 89E/pers. A fost singura excursie luata de la agentia romana. Nu am idee cat costa la agentiile locale, insa de retinut ca exista doua tipuri de vase care te transporta din Creta pana acolo: cele mai rapide ajung in 2 ore.


quote:
Autor: intruder
Raspuns la: 25/07/2006 11:16:09
Mesaj:

Mersi mult Dyonise, mi-ai dat niste informatii foarte utile.
Hotelul cum a fost?


quote:
Autor: dyadya
Raspuns la: 25/07/2006 16:43:46
Mesaj:

Tocmai ce ne-am intors saptamana trecuta din Creta(luna de miere) si tot ce avem in acest moment in minte este cat de repede putem reveni acolo!
S-o iau cu inceputul. Sejur de 7 zile. Am plecat prin MTM Travel, 300 euro/persoana + 75 euro taxe aeroport. Compania Aegean Airlines. Noi am fost cazati in sudul Cretei la Matala(da o cautare pe google si o sa vezi cum arata, au o plaja superba, ingradita de niste stanci cu grote). Am plecat miercuri seara la 9.15 de la Otopeni, zbor cu escala Corfu, pana la Heraklion(asta-i in nord, pe aceeasi linie cu Chania). De acolo, microbuz pana la Matala. Hotelul Europa, cotat la 3 stele, fusesem anuntati de agentie sa nu ne asteptam la cine stie ce, ei bine a fost foarte frumos, curat, camera spatioasa, balcon, baie, mic dejun tip bufet(cam putin variat dar suficient pt dimineata).

Noi am plecat in Creta cu gandul de a bananai tot sejurul de colo colo. De aia nici nu ne-a interesat cate stele avea hotelul-oricum il vedeam doar noaptea. Am inchiriat masina, in prima zi un Jeep ca sa ne facem damblaua-asta a fost 50 euro, apoi pentru urmatoarele zile am avut un Hyunday accent, cu discount (ca luasem de la aceeasi firma)-100 euro pentru 3 zile. Benzina, in sud varia cam intre 1.13-1.16 euro, in nord insa incepea de la 1.16-1.18E.
Astea au fost detaliile administrative.

Trecem la partea frumoasa.Noi intentionam sa facem un jurnal on-line al sejurului in Creta, pt ca si pe noi ne-au ajutat altii care si-au spus parerile pe diverse forumuri, dar nu stiu cand va fi gata asa ca iti fac o trecere in revista la cald in avanpremiera.

Creta este superba daca nu te duci acolo cu ideea de a sta toata ziua la soare. Peisajul pe care ti-l ofera este in prima faza socant. Toata Creta este tot un munte de stanca golasa, din loc in loc mai vezi cate un smoc de planta si eternii maslini. Insa pot sa-ti spun ca in drumurile noastre am oprit de nenumarate ori sa pozam acesti munti, pt ca fiecare avea ceva aparte. Imaginea stancii abrupte care coboara intr-o mare albastra este fascinanta pentru cineva ca n-a vazut altceva decat nisip langa mare!

Acum, sa spun cum sta treaba cu Creta: partea de sud este mai linistita, lumea este mai relaxata, viata se scurge pentru ei intr-un ritm care te face sa vrei sa stai acolo si sa te uiti la ei. Partea de nord a Cretei este cea cu viata mai agitata, cu viata de noapte, cu muuulta lume. Noi am nimerit la fix in sud! Heraklion este capitala Cretei, cel mai mare si cel mai agitat oras. Urmatorul daca mergi inspre vest este Rethimnon, un oras frumos foc. Iar urmatorul in aceeasi directie este Chania, o bijuterie in partea sa venetiana. Portul din Chania este rezulatatul perioadei de ocupatie venetiana(vei vedea acelasi sistem si la Heraklion si la Rethimnon in port) dar Chania este deosebit. Plus ca mai are si un intreg cartier desfasurat din port inspre oras, cartierul venetian, cu toate cladirile ramase de atunci si locuite si in ziua de azi. Ce mai stiu eu despre Chania este ca acest oras este centru cumparaturilor din Creta. Daca vrei sa faci cuparaturi la greu, acolo tb sa te duci, in speta in Municipal Market(piata in forma de cruce). Noi am ajuns in Chania intr-o duminica dupa-amiaza si cand am intrebat un chelner unde-i piata si daca-i deschisa a inceput ala sa rada de nu se mai oprea. Duminca dupaamiaza?!?! Grecii se respecta. Siesta-i siesta, duminica-i duminica.
Zicea cineva de Knososs. Clar ca tb sa-l vezi! Este cel mai important sit de pe insula si cel mai bine prezentat. Intrarea costa 7 euro persoana, iar daca vrei ghid, costa 10 euro de persoana. Noua ni s-a parut cam mult asa ca n-am luat ghid, plus ca citisem despre Knososs intr-o carte de prezentare a Cretei si ne-am dus cu temele facute. Iti recomand din tot sufletul, in prima zi cand ajungi in Creta sa cauti sa-ti iei o astfel de carte turistica. La ei aceste carti au de la 250 pagini in sus, totul e scris ca o poveste, multe poze, ideea e ca daca vrei sa stii ce sa vezi in Creta, o astfel de carte iti va fi de mare folos. Costa in jur de 10 euro dar merita, pt ca noi toate intinerariile ni le-am facut cu cartea in mana.
Daca vrei sa mergi in partea de nord(adica ramai pe ideea de Chania)ai un mare avantaj. In nord infrastructura drumurilor este mult mai buna si faci mai putin intre obiective. Poti sa mergi inspre est sa vezi Agios Nicolaos(grecii spun ca-i cel mai frumos orasel din Creta) noi n-am ajuns acolo, pt ca ne-am ocupat mai mult de partea de sud-vest a Cretei, dar cand ne intoarcem luam si nordul la puricat. Poti merge in cel mai estic punct al Cretei, la Vai, plaja cu 5000 de palmieri, poti face o excursie cu vaporasul la insula Spina Longa.
Acum eu spun ce-am facut noi, poate se mai inspira si altii: am fost la Elafonisi, asta-i exact la capatul din S-E al Cretei, drumul pana acolo a durat din Matala 5 ore jumate. Asta pentru ca 3 ore ne-a luat sa ajungem pana in Chania. Deci daca stai in Chania, il faci cam in 2 ore. Ce-i Elafonisi? Un fel de rai. Adicatelea, o insula mica la care poti ajunge mergand prin mare cu apa pana la glezne, pe alocuri pana la genunchi. Si poti inconjua aceasta insula tot cu marea pana la genunchi. Apa, acolo unde-i mica are o culoare bleu deschis, transparent, efect datorat si nisipului roz, caci la Elafonisi nisipu-i roz!! Ideea e ca privelistea aia te face sa uiti de drumul pana acolo, care drum e frumos si el, dar dupa 5 ore de condus nu pot sa-l condamn pe al meu ca abia dupa ce s-a uitat pe poze a inceput sa admire Elafonisi! Ce nu ne-a placut acolo a fost faptul ca pe la panz, era atata lume de ne simteam ca la miting!
Nu ma apuc acum sa povestesc toate excusriile prin sud ca as scrie 10 pagini, plus ca tu vrei nord.
Dar tb musai sa povestesc despre Santorini.
Am plecat cu baditamai vaporul, Golden Prince ii zicea, pe care eram o mie de oameni. Un mic orasel plutitor. Am facut 4 ore dus-patru intors. Excursiile sunt organizate, de obicei intr-o anumita zi a saptamanii. La noi a fost marti. Tb sa va interesati la ghidul care va preia pe aeroport cand este aceasta excursie, ca pentru nimic in lume n-ar tb s-o ratati. Pe noi ne-a costat 94 euro de persoana, iar pe vas ti se prezinta posibilitatea de a lua excursia organizata prin santorini cu autocarul, inca 25 euro de persoana. LUATI-O!!! Neaparat. Altfel nu veti intelege nimic din Santorini si va spun si de ce. Pentru cei care iau excursia, vasul ancoreaza in jur de ora 12.30 intr-un port(Pyrgos) si de acolo se pleaca cu autocarul cu ghid(roman daca pe vas sunt suficienti romani sa se umple un autocar). Cei care nu iau excursia, raman pe vas pana in urmatorul port(Fira) unde ajung cam peste o ora, deci 1.30 Iar vasul ridica ancora la 5.30. Iti raman 4 ore sa urci in Fira(toate asezarile din santorini sunt sus pe stanca) Sunt trei variante: telefericul(3.50euro-face 3 minute), pe scari(600 trepte-NUUU) cu magarusii pe cele 600 trepte-NUUUU(daca i-ati vedea cat sunt de firavi cu ditamai matahalele calare pe ei sa mearga comod. Iti iese comoditatea pe nas, deoarece drumul costa tot cat telefericul, dureaza 20 minute si treptele sunt acoperite de balega deci miroaseee. Ideea e ca odata ajuns sus, nu prea ai timp sa vezi altceva decat Fira.
Pe cand cu excursia vezi cele 3 orase importante, te duci cu ghidul la punctul de interes al fiecarui oras( pe care n-ai avea nici o sansa sa-l depistezi singur si contra cronometru) si apoi, in fiecare oras ai cam o ara de facut ce vrei. Ce vezi in excursie: Pyrgos-cel mai non-comercial oras din Santorini-e frumos si te pregateste pentru bijuteria ce urmeaza, si anume IA(sau Oia, il gasiti cu ambele nume pe net). Fratilor, aici e paradisul, asa cum s-a exprimat sotul meu, foarte greu impresionabil dupa ce vazusem deja juma de Creta! Toate vederile, pozele de prezentare, alea la care ramai mut in fata calculatorului, sunt facute in IA. Si vreau sa va spun ca daca ati crezut vreun mom, contempland o poza din santorini, ca mai e si un pic prelucrata, ei bine...nu este! asa arata!!!Iti vine sa te agati de ceva si sa zici : luati-ma cu forta de aici, repatriati-ma ca eu nu mai plec!!!
Al treilea oras vazut este Fira, capitala, aici te lasa sa babanai dar iti spune sa ai grija sa cobori la timp in port ca sa prinzi vaporasele care fac curse spre vaporul mare((asta n-are loc in port asa ca sta oleaca mai incolo) Noi am trecut prin criza vietii noastre, deoarece am nimerit la coada la teleferic in acelasi timp cu americanii veniti pe un vas de vreo 8000 oameni si era sa nu mai ajungem nici in port nici la vapor(iar pe vapor ti se spune clar ora la care se va ridica ancora(la noi era 5.30,daca esti pe vapor, bine, daca nu, te descurci ca ei nu tin 1000 de oameni in loc pentru cativa ametiti. Ce sa va spun ca deja faceam calcule cam cate sute de euro ne va costa sa evadam din santorini!Am ajuns cu ultimul vaporas pe vas, si cand am ajuns am aflat ca lipseau 8 pasageri. La cateva minute au mai aparut cativa livizi-nu stiu cu ce au ajuns ca vaporase nu mai erau. Si am ramas cu impresia ca 2 au ramas pe santorini. Asa ca mare grija, NU intarziati la vapor!
Despre Santorini pot sa spun ca este cel mai scump loc vizitat. Dispareau banii din portofel cu viteza luminii, si n-am cumparat nimic relevant. A ba da, vin! Retineti numele Vinsanto, rosu, dulce, si dati 5 euro pe un pahar ca este ambrozie curata! Este vinul Papei, Vaticanul aprovizionandu-se din Satorini. Noi am luat si acasa dar prea putin ca nu eram siguri ca ala de-l bausem era acelasi cu al de-l cumparam la sticla, si sticla costa 15 euro ca sa facem experimente. Acasa am descoperit ca ala era, iar acum lingem din cand in cand dopul!
Fetelor, in Santorini am vazut cele mai frumoase bijuterii din toata viata mea. Nu se pot descrie, pentru ca nu seamana cu absolut nimic din ce exista pe aici. Iar ca preturi...well...mi s-a pus pata pe un colier de 11 mii euro!!! Iaca. Poate pentru altii.
Multi bani cheltui si pe vapor(desi ai mic dejun si cina incluse) Dar o cafea costa 2 euro, o cola la fel, o apa tot cam pe acolo. Si in 8 ore e inutil sa spun cam cat bei. Poti sa vii cu ele la tine, dar dupa ce se incalzesc sunt bune de aruncat. Si apoi, am zis ca n-am dat 250 euro pe Santorini ca sa ne calicim la a bea ceva rece pe vas. In total Santorini ne-a costat cam 400 euro. Scump, dar meritaaaaaaaaa!!!
Sa revin acum cu detalii de alte costuri. Nici o masa mancata in Creta nu ne-a costat mai mult de 20 euro cu tot cu bacsis. Si am mancat ce am vrut. Plus ca la fiecare masa am baut si cel putin cate 2 sucuri/ape. Cel mai mult in Creta am cheltuit pe apa/suc. Am baut cel putin 3 l de lichide pe zi de persoana si nu e moft, din cauza umiditatii de acolo simti in permanenta nevoia sa bei apa. La taverne/terase/restaurante un suc variaza intre 1/2 euro, dar in supermarketuri, buticuri, benzinarii, o sticla de apa este de la 30 euro centi la 40-50. Ei au sticlele de apa de 750 ml(alea de jumate sunt insuficiente) iar daca vrei sa iei sticla mai mare, nu se merita ca se incalzeste si o poti arunca. Cola de exemplu(ca al meu e dependent de cola si stiu preturile, era de la 80 eurocenti-vorbesc tot de magazine).
Noi am facut un calcul si am ajuns la concluzia ca pentru 2 persoane, 2 mese pe zi si toate tonele de lichide consumate inseamna cam 50, hai 60 euro pentru amandoi. Astia-s obligatorii, ca altfel incepi sa chitai. iar 50 euro pe zi pentru 2 persoane nu mi se pare mult. Asta numai ca sa traiesti acolo. Daca vrei sa te plimbi, sa cumperi, sa vezi diverse locuri costurile urca.
Si ca o concluzie pot sa va spun ca insula Creta are 250 km lungime si 60 latime in punctul cel mai mare, iar noi am reusit sa parcurgem cu cele 2 masini 900 km in 5 zile, reusind sa vedem cam un sfert din ce-am vrea sa vedem in Creta.In fiecare locsor prin care treci, in fiecare orasel ai ceva de vazut. Iar pentru cei pasionati si de latura isorica a Cretei, va spun eu ca la un moment dat aveam impresia ca fiecare bolovan are o anumita semnificatie. Creta este plina de situri arheologice si nu ma refer numai la Knososs,Phaistos si inca vrei doua mari. Peste tot exista ceva descoperit, fiecare manastire/biserica are ceva deosebit. Pur si simplu mergi cu masina si pozezi intr-una, te opresti de 5 ori pe fiecare drum c-ai mai vazut ceva interesat. Am facut 2500 poze si tot atatea planuri de cand o sa ne intoarcem acolo. Ni se pare ca mai sunt atatea de vazut si ca de-abia acum ni s-a deschis apetitul de Creta. Dar cum spuneam si la inceput, ca sa-ti placa in Creta, tb sa vrei sa mergi prin Creta, sa vezi locuri, pietre, peisaje, monumente. Daca vrei doar zacut la plaja, atunci tb sa alegi foarte bine locul, caci asa cum spunea cineva mai sus, majoritatea plajelor din Creta sunt cu pietre. Si atunci, daca istorie nu vrei, drumuri nu vrei, iar plaja si marea au pietre, nu prea are rost sa mergi in Creta. Noi am vazut romani nemultumiti pe acolo, tocmai din aceasta neintelgere a Cretei. S-au dus crezand ca e un fel de Malibu mai ieftin si s-au intors super dezamagiti.
Apropo de drumuri, in sud, un drum intre doua obiective inseamna urcat/coborat vreo doi munti. Soseaua este "incolacita" pe munte, intr-o parte vezi stanca iar in...prapastie vezi marea. Deosebit!
Eu mai am o groaza de povestit, doar starniti-ma ca nu ma mai opresc, dar deocamdata iau o pauza. Intruder, daca vrei sa ma mai intrebi ceva anume, ceva ce eu am omis, nu ezita.
O sa incerc in seara asta sa pun si niste poze de prin Creta, dar nu promit nimic.
Sper ca am fost cuiva de folos cu aceasta poveste, mie una mi s-a facut un dor de Creta ca dupa ce trimit acest mesaj ma apuc sa ma uit din nou pe poze!


quote:
Autor: mihaStroescu
Raspuns la: 25/07/2006 23:14:34
Mesaj:

dyadya iti multumesc din suflet pt toate amanuntele despre Creta!
azi m-am hotarat sa merg in vara asta in Grecia si de 3 ore ma uit la oferte si mai ales la sugestii pro si contra

mi-au fost de folos toate aspectele tale
pot sa apelez la tine pentru alte informatii?

pupici


quote:
Autor: dyadya
Raspuns la: 25/07/2006 23:39:52
Mesaj:

Absolut si cu cea mai mare placere! Doar ca te rog sa ma mai si opresti atunci cand te plictisesti, ca eu mi-am descoperit o noua pasiune in viata: sa vorbesc despre Creta!


Poze nunta
Diverse pentru nunta


quote:
Autor: anacami
Raspuns la: 26/07/2006 09:01:40
Mesaj:

Dyadya, foarte frumos povestit!
Si noi am fost in Santorini cu Golden Prince! Pe mine m-a impresionat capitaneasa (era condus de o femeie fooarte stapana pe ea).V-a invitat la dans?
In unele locuri din Santorini drumul urca asa abrupt si era asa ingust, incat aveam impresia ca o sa cadem in mare.
Santorini are niste case deosebite, unele parca sapate in munte (ex. Fira); majoritatea sunt vopsite in alb, cu acoperis albastru stralucitor.

Uite cateva poze cu noi, poate pun mai multe
Camelia si Sebastian (26 mai 2004)


quote:
Autor: dyonise
Raspuns la: 26/07/2006 09:37:40
Mesaj:

Hotelul>
Serita Beach e un hotel de 5* situat pe malul marii, la cativa kilometri de orasul Hersonissos. Nou renovat, luminos, cu multiple facilitati. Cu toate acestea, eu i/as fi dat doar 4* pentru ca desi e comod nu poti spune totusi ca ar fi deosebit de luxos. E ideal pentru persoane mai linistite sau familii cu copii - are 3 piscine dintre care una cu tobogane pentru copii, sezlongurile si umbrelele de la piscina sunt gratuite, la fel si cele de pe micul ponton din fata hotelului). Exista o mica plaja in fata hotelului, insa este recomandabil sa mergi la plaja mare, cu steag albastru (cea mai inalta distinctie acordata unei plaje) care se afla la 100 m. Acolo e nisip fin, nu sunt stanci in apa. Atentie, unde sunt stanci in apa e foarte posibil sa fie si arici de mare si desi nu sunt veninosi totusi tepii produc mult disconfort.
Serita Beach face parte din lantul hotelir Mitsis, mai multe detalii gasesti pe net insa langa hotelul nostru erau multe altele, situate chiar langa plaja de care iti vorbeam care aratau mult mai bine vazute de afara. Fiecare hotel are diverse programe de divertisment pentru turisti, jocuri pentru copii langa piscina, exercitii de aerobic etc. In hotelul in care am stat in fiecare seara era un program pt copii urmat de discoteca, dansuri traditionale, ma rog, variau si ei. Un hotel care m/a impresinat intr/adevar este Malia Park, care este situat in mijlocul unei gradini de flori rare, un fel de mica gradina botanica. Hotelul e inconjurat de o piscina. Locul arata de vis dar banuiesc ca este foarte scump.
Mancarea la hotel este pentru toate gusturile, au mereu fructe proaspete, in special pepeni, peste, prajituri cu miere. Ce nu iti recomand in Creta este inghetata locala.
Eu am vazut din afara si hotelurile de 3*.... nu stiu ce sa spun, depinde de ceea ce isi doreste fiecare. Oricum, ca si in Egipt, toate sunt cu o stea in minus. Si inca ceva, la Serita iti schimbau prosoapele si faceau curatenie zilnic, dar nu ne/au dat sampon, balsam, casti pentru par, in fine, toate fleacurile astea care de obicei apar obligatoriu de la 4*.
Apropos de bijuterii in Santorini, intr/adevar, sunt magnifice dar un inelus modest era 2000E!


quote:
Autor: dyonise
Raspuns la: 26/07/2006 09:43:35
Mesaj:

Daca vrei sa/ti faci o idee pot posta niste fotografii, numai sa nu fie interpretate ca o reclama


quote:
Autor: dyadya
Raspuns la: 26/07/2006 10:24:14
Mesaj:

Sa revenim!
anacami, de data asta Golden Prince avea un capitan, mic si simpatic foc, care a venit val vartej sa vada cine-i intarzie lui plecarea din Santorini si s-a lovit nas in nas cu livizii de care pomeneam mai devreme, care din galbeni au devenit mov la vederea capitanului!
Sa va povestesc un pic de romanii intalniti in Creta. In prima zi in Matala, plimbandu-ne prin bazar ma lovesc cu ochii de o tabla pe care scria cu creta alba : Bine ati venit, romani!. Opa! Taverna cu pricina poarta numele de Sirtaki(asta pentru cine va ajunge pe la Matala, sa stie ce cauta), iar romanasul nostru care lucreaza acolo se numeste Lucian si este un tip de nota 10.Ne-a ajutat mult dandu-ne tot felul de idei, trasee, ponturi, etc. Noi in fiecare seara am mancat la ei, o mancare super buna(cel mai bun tzatzichi din toata Creta la ei l-am mancat), si mi-am permis sa experimentez mancarurile lor grecesti(yammmy) pt ca aveam si eu pe cine sa intreb pe limba mea din ce-s facute. Apropo ca dau dintr-una intr-alta. Toti grecii stiu si nu stiu engleza. Unii foarte bine, altii cat sa te intelegi cu ei la chestii mari. Dar am avut surpriza sa constatam ca si daca nu reuseau sa scoata mai mult de 3 vorbe in engleza, nu te lasau pana nu plecai cat de cat lamurit. Cea mai mortala faza am patit-o la o taverna mai izolata pe un drum prin sud, unde ne-am oprit sa bem o cafea. Patroana(care avea un mare sort alb, vreo 50 de ani si servea cot la cot cu fatuca de langa ea) nu prea stia engleza. Ne-a intrebat :eat,drink? Lamurim partea cu cafeaua, dar la mancare, ioc: meniu in engleza nu aveau, asa ca-l ia grecoiaca de mana pe sotu' meu, il duce in bucatarie si-i da sa manance din toate oalele ca sa vada omul ce mancare poate sa comande!
Revenind. Patronul de la Sirtaki este un tip absolut extraordinar, vine pe la toate mesele, sta de vorba cu lumea, serveste, strange mase, e mereu acolo si nu l-am vazut o data urland, tipand la angajati sau facand "atmosfera". Or avea si ei frecusurile lor, dar de la masa nu se vad! Pe noi,aparuti pe taverna lui datorita afisului de la intrare si veniti acolo seara de seara, ne trata ca si cum ne cunosteam de cand lumea. Ce sa mai, grecii stiu sa te faca sa te simti bine.
A doua roamnca intalnita in Creta la munca a fost langa Knososs. O idee foarte interesanta. Parcare gratuita intr-o livada de maslini-deci umbra, cu rugamitea de, daca aveti placerea, serviti ceva la terasa.Oricum inainte sa te avanti in Konsoss simti nevoia de a sta un pic la o masa si de a bea ceva, asa ca nu simti niciun mom ca ti se intoarce mana la spate. Aici la taverna, ne-a identificat ea (Paula) pe noi si vreau sa va spun ca era simpatica foc si nu se mai oprea din vorbit, de ti-era mai mare dragul. Se vedea ca ii e dor sa vb romaneste!
Ca sa inchei capitolul cu romani, Creta nu este plina de romani, dovada ca am intalnit doar cativa(mai era o tipa in Matala, dar doar am vazut-o), si Creta nu este invadata de turisti romani, asa ca nu te simti ca pe Magheru cand mergi acolo.

Sa va mai povestesc putin de drumurile de la ei. Toate(mai putin autostrada) sunt foarte inguste. Pe majoritatea abia daca are loc o masina, iar in orasele te gandesti mereu sa nu carecumva sa nimeresti direct in casa omului. Si inca ceva. Toata Creta e tot o serpentina. Drum drept nu exista decat maxim pe o suta de metri. Restul numai serpentine. Iar cand te deplasezi dintr-un loc intr-altul pe serpentinele de pe munte,cu marea cascandu-se, la propriu, sub tine, ajungi la concluzia ca Transfagarasanul nostru e chiar simpatic. Barem vezi unde cazi. Aici vezi doar apa albastra.
O alta chestie interesanta. Din motive de sosele inguste pe care n-au cum trece doua masini venind din sensuri opuse, din loc in loc soseaua se lateste un pic, tocami ca sa poti face loc sau sa ti se poata face loc. Un singur lucru sa nu prinzi pe drumurile astea: autocar turistic in fata. De ala n-ai cum trece decat daca trage el pe dreapta si-ti face loc. Noi am prins autocar pe ultima portiune pana la Elafonisi si am facut o ora in loc de 20 minute!

Apropo de distante. Grecii astia sunt de coma. Ii intrebi: cat e pana la X? Raspuns invariabil: o ora! N-ai sa auzi in veci x km! La ei orice drum dureaza o ora. Daca cumva vrei sa treci din S undeva in N sau viceversa iti spun o ora jumate, maxim doua! Eu va zic de pe acum: adaugati cel putin 50% daca nu chiar100% la ce va zic ei. Intr-adevar timpul estimat de ei e corect cu conditia sa stii foarte bine drumul, nu sa vanezi indicatoare, si cu conditia sa nu te opresti din 10 in 10 minute pt sesiuni foto! Noi mereu cand plecam de undeva faceam de doua ori mai mult decat ne spusesera ei, iar cand ne intorceam faceam cat au spus.

Limitari de viteza sunt, dar grecii merg ok. Nu sunt bezmetici, dar nici nu merg cu 20/h. Politie n-ai sa vezi pe acolo in schimb grecii au un sistem foarte "ospitalier": la sfarsitul sezonului politia trimite toate amenzile catre firmele de inchiriat masini, care identifica la cine a fost masina in ziua x si iaca cum vine vederea din Grecia prin noiembrie! Noi n-am observat radare la vedere prin drumurile noastre, dar daca sunt din alea ascunse, o sa va anunt in toamna! Oricum, nu prea poti sa circuli ca bezmeticul pe serpentinele alea si nici nu am vazut sinucigasi pe sosele.
Repet, tot ce va spun eu aici se refera la drumuri din sud, centru si N-V. Nordul, cu acele locuri cu viata de noapte etc, are parte de multi tineri turisti drogati, beti, teribilisti, galagiosi, sunt accidente produse de ei, etc. Chiar ne povestea Lucian ca la sfarsitul sezonului cand pleaca toti turistii, televiziunea din Creta prezinta cum a fost sezonul si atunci se vede si partea asta mai putin idilica.

Sa va mai spun de vizitarea manastirilor si a bisericilor. Mare atentie: la intrare roaga tinuta decenta. Acum la barbati mai e cum mai e, dar noi in pantaloni scurti nu prea suntem de vizitat manastiri, iar in Creta numai in pantaloni scurti poti sta. Asa ca daca aveti in minte sa si intrati in aceste manastiri, aruncati in portbagaj o fusta si un tricou mai decent, just in case. Eu n-am avut aceasta inspiratie si am preferat sa nu pun pe nimeni in sit. penibila de a-mi arata afisul, asa ca ne-am multumit sa le vedem pe afara.

Sa ma intorc putin la Santorini. Cum spunea si anacami, foarte interesante sunt casele lor(in Ia si Fira, mai ales) case facute in stanca si practic ele sunt desfasurate in jos. Partea de "sub pamant" este cea locuita. In partea de sus au bucatarii, magazii, terase, dar de locuit locuiesc jos. Iar casele ai senzatia ca sunt construite efectiv una din alta. Pe deasupra terasei uneia trece strada ca sa ajungi la alta. Iar in satorini toate casele sunt albe cu diverse chestii vopsite in albastru/bleu: geamurile, acoperisurile, treptele. Iar cand arunci asa o privire de ansamblu vezi albul caselor pigmentat din loc in loc cu albastru si albastrul marii Egee. De ce se vede marea Egee atat de albastra din Satorini? pentru ca sSantorini este la 250m deasupra nivelului marii, iar marea are acolo(in urma celebrei eruptii vulcanice) o adancime de 1000 m. Datorita acestei adancimi are acea culoare de mai ca-i suspectezi ca au turnat cerneala in ea!

Mai iau o pauza acum, ca am inrosit tastatura!



Poze nunta
Diverse pentru nunta


quote:
Autor: Asterix
Raspuns la: 26/07/2006 10:37:42
Mesaj:

dyadya, foarte frumos ai povestit despre Creta si Santorini, povestea ta mi-a acompaniat excelent cafeaua de dimineata :-). Astept continuarea jurnalului tau de calatorie si multe poze, please.


Asterix


quote:
Autor: danita
Raspuns la: 26/07/2006 10:54:35
Mesaj:

Creta este superba ! am fost la Herssonisos acum 2 ani ! super ! Nu uitati sa vizitati tot, poze sau filmat sa va faceti pregatire cu soare inainte (noi am fost in iunie si ptr ca in ro era destul de racoare am fost la solar si bine am facut!) nu uitati sa va dati tot timpul cu crema ptr protectie solara indiferent ca mergeti la plimbare sau la plaja. si nca un amanunt care noi nu l-am stiut: papucei ptr intrat in apa - sunt niste arici de mare cu care nu as mai vrea sa fac cunostinta !
Incercati sa va orientati spre hoteluri cu aer conditionat, se poate platii si acolo dar nust daca e avantajos.
Papa e buna, apa e scumpa... dar e super ! VACANTA PLACUTA

Danita

BeBelusca


quote:
Autor: dyadya
Raspuns la: 26/07/2006 11:40:03
Mesaj:

Ma bucur ca va plac povestile mele, sper sa va si fie de folos. Asterix, m-am executat si am pus cateva poze, dar astea-s de pe al doilea aparat avut la noi. Pe aparatul principal de care suntem chiar mandri-o poala de bani dar face niste pozeeee- am facut poze la rezolutie maxima si-s fooooarte mari. Tb sa ma invete sotul cum sa le miscorez ca nici macar una nu pot sa incarc la dimensiunea asta.


Creta
Poze nunta


quote:
Autor: anacami
Raspuns la: 26/07/2006 12:04:52
Mesaj:

Noroc de voi, am constatat ca am mai uitat unele chestii- in Santorini, de ex. nu imi mai aminteam numele oraselor, stiu doar ca peisajele erau superbe.Ia cred ca este cel mai frumos.
Stiti ce ma intrebam eu: cum o fi/te simti sa faci baie intr-o piscina pe marginea prapastiei!?!?
Mai era un satuc/orasel (printre primele de pe traseu) in care aproape fiecare casa avea cate o mica bisericuta-sau mai bine spus capela...Si niste strazi mici-mici si intortochiate, cu o panta destul de mare! Nu prea am vazut localnici, nu stiu unde erau ascunsi!

P.S. Dyadya, am vazut pozele; foarte frumoase, poate mai pui! Am tras cu ochiul si la cele de la nunta, am vazut o mireasa superba, cu o rochie pe masura (waw,ca in reviste!).Casa de Piatra!

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)


quote:
Autor: madairina
Raspuns la: 26/07/2006 12:26:37
Mesaj:

Am citit si eu cam tot ce s-a scris pe aici. SUPER. Noi mergem pe 02 septembrie tot in Creta la hotelul Chrissi Amoudia 4* la 1.5km de Hersonissos. Ma interesa daca in excursia catre Santorini se poate merge si cu copilul. Noi plecam cu copilul care are aproape trei ani. Am luat un sejur de 7 zile cu all inclusiv dar ne gandim ca nu o sa stam toata ziua acolo ca e chiar pacat. Tot asa cu inchiriat de masina pentru plimbari si bineinteles ATV. Stie cineva cat costa inchirierea unui ATV? Poate stie cineva ceva despre hotel. Astept impresii.

Multumesc


quote:
Autor: Corina75
Raspuns la: 26/07/2006 14:53:52
Mesaj:

Buna....
Si noi am fost acum 2 ani in iulie in Creta...eram in luna a 5-a cu Andrei si mi-era o frica in avion!!! Dar a fost super, per total, o vacanta exceptionala...
Am stat la hotel Dimitrion 3*, demipensiune (cca 350EUR/pers cu transport cu tot), foarte bine. Nu super-lux dar ok, mancare buna, aer conditionat, hotelul este chiar in centrul Hersonissos.
Am prins atunci chiar finala campionatului european cand a castigat Grecia, nebunia de pe strazi, si inainte de plecare am vazut si flacara olimpica...trecea pe acolo in drum spre Atena...
Plaja faceam in Malia, mergeam cu autobuzul 10min, dar ce autobuze!! Cu A/C, civilizate, super..
Am facut si excursii, la Knossos, Spina Longa si Agios Nikolaos, imi pare rau ca am ratat Santorini...dar poate data viitoare....
Am fost si la o seara cretana, cu mancare si program artistic traditional, intr-un sat de pe langa Hersonissos, Anopolis parca, unde e si un waterpark nemaipomenit.

Noi nu am inchiriat masina, desi erau oferte la fiecare metru () si f avantajoase...dar nu am avut de ce...Aveti grija la contractul pe care il semnati...ca asigurarea este ca RCA-ul la noi...daca ai accident nu e casco, si platesti de-ti vine rau...era cineva din hotelul nostru patit...

Dar per total, nota 10, servicii ireprosabile, oameni saritori si atenti...mergeti neaparat ca merita....

Corina si Andrei (24.11.2004)


quote:
Autor: vivien08
Raspuns la: 26/07/2006 17:39:48
Mesaj:

Foarte frumos,Dyadya,mii de multumiri pt.informatiile pe care ni le dai si tu si alte membre de pe forum.Nu ma pot satura sa citesc despre ce ai scris mai ales despre Santorini.Santorini e visul meu.Poate iti mai amintesti citeceva despre el si ne mai spui.Cred ca a fost ceva de vis acolo.Acuma,dupa cite ai povestit imi dau seama ca e chiar asa cum se vede pe net,superb.Poate ne mai pui niste poze.
Acuma,daca te-ai mai duce in Creta in care oras te-ai caza,care ti-a placut cel mai mult?


quote:
Autor: dyadya
Raspuns la: 26/07/2006 19:15:39
Mesaj:

In primul rand multumesc pentru aprecieri! anacami, multumesc pentru complimente si urari.
Poze va mai pun dar cred ca saptamana viitoare reusesc sa pun de pe camera principala. Acolo sunt niste poze cu adevarat superbe. Intre timp o sa mai selectez cateva de pe acest aparat.
vivien08, ca sa-ti raspund scurt si la obiect, m-as caza in Santorini! Chestie imposibila deocamdata, poate doar sa castig la loto!
Sincer mi-ai pus o intrebare la care ne-am gandit si noi, tinand cont ca de intors in Creta ne intoarcem sigur. Noi suntem destul de sentimentali si probabil prima optiune ar fi tot Matala, ca deja ne simteam acolo ca acasa. Plus ca am avut un ghinion fantastic si n-am apucat decat intr-o dupa-amiaza sa facem plaja acolo, asta in conditiile in care cretanii din nord vin in weekend in Matala sa faca plaja. Si noi cazati acolo, ioc!Asta insa s-a intamplat pentru ca doua zile le rezervasem plajei(prima si ultima) si in ambele a fost un vant atat de puternic incat era imposibil sa stai pe plaja. Simteai mii de pietricele cum trec prin tine! Adevarul e ca noi plaja n-am prea facut in Creta, decat acolo unde ne-am dus sa vedem o plaja. Dar nu ne pare rau ca de bronzat ne putem bronza si pe aici.

Ce-am mai vazut? Ati vazut poate in poze un loc numit Moni Preveli. Asta-i in sud, un loc deosebit unde un rau venit de pe munte face estuar la mare si prinde intre el si mare o fasie de plaja, astfel incat ai apa si in fata si in spate. Raul este, cum altfel?, strajuit de palmieri pana la plaja. Aici am crezut ca murim de-a binelea, pt ca pe aceasta plaja cobori efectiv pe munte. Pe poteca. Lasi masina in parcare si iti zice grecul de acolo: aaa, 10 minutes walk! Am zis ca-l impuscam! Adevarul crunt este ca am facut chiar 10 minute la coborare, dar am murit de 5 ori pe drum. Dar la urcare....ehei...aproape juma de ora, cu pauze pe la umbra boschetilor! Dar cand ajungi jos, vezi un alt loc idilic si uiti de toate. Si apropo de spiritul grecilor. Acolo jos,plaja nu este foarte mare si exista o singura terasa cu treburi de baut si niscai sandwisuri, si credeti-ma ca ajungi jos atat de insetat ca ai da si 10 euro pe o apa, ceea ce ne si asteptam. Cand colo, surpriza! Preturi ca la orice terasa de pe malul marii, adica normale. Mai avem noi romanii cateva mii de ani lumina sa-i ajungem din urma!Cea mai tragi-comica faza a fost ca, odata ajusi la terasa, prabusiti pe scaune si cu o apa respectiv cola rece in fata, observam cu stupoare un vaporas care "desarta" vreo 20 de turisti. Dupa care observam ca pe el scria Daily Cruise To Preveli. Sa facem infarct si mai multe nu. Adica noi ne-am dat sufletul sa escaladam munti si cand colo exista si o varianta mult mai comoda. Asa ca, daca ajungeti pe acolo, si vreti a evita sporturile extreme, vedeti din care orasel de langa Moni Preveli pleaca vaporasele.
Tot in sud si relativ aproape de Matala mai este o statiune foarte frumoasa, Agia Galini, si inteleg ca-s mai multe agentii din Romania care trimit turisti acolo, inclusiv agentia prin care am mers noi. E ceva mai mare decat Matala, dar este deosebit de frumos si linistit. Dealtfel asta si inseamna, Sfanta Liniste. Aproape toate oraselele din Creta incep cu Agia(Sfanta) sau Agios(Sfantul).
Tot prin sud, am mai descoperit si Plakias, e o poza pe malul marii, iarasi deosebit de frumos si cochet.
Am uitat sa va spun ca partea de sud a Cretei este inconjurata de Marea Libiei iar partea de nord de Marea Egee. Ambele sunt superbe, deci privelistea e de vis si in S si in N.

Acum, daca ar fi sa alegem rational locul in care ne vom caza data viitoare, asta ar fi undeva in nord. Din doua motive:1. partea de N-E n-am apucat s-o exploram deloc; 2. In nord drumurile sunt mult mai bune si ajungi mai repede dintr-un punct in altul. Iar irational vorbind, tocmai ce m-a sunat sotu acu', sa incep sa ma uit care-s ofertele pentru Creta in septembrie. Mi-a zis s-o iau metodic si sa-ncep cu Matala!

Si sa revin la Santorini, ca am eu un feeling ca asta vreti.
Nitica istorie nu strica niciodata, asa ca, sa purcedem. Stiti probabil ca acolo se presupune ca a fost Atlantida. Noi presupunem, grecii stiu sigur! Santorini a fost o insula vulcanica, iar in 1500AC, vulcanul a explodat, nu a erupt, scufundand toata partea centrala a insulei, si ducand-o jos in mare la o adancime de 1000m. De aici si albastrul marii de care va spuneam in episodul anterior. Ce a ramas in urma exploziei este o "semiluna" , kaldera o numesc grecii, caci arata exact ca o caldare. Cu un an inainte de aceasta explozie a fost un cutremur foarte mare care a gonit toti oamenii de pe insula, astfel ca era nepopulata la mom exploziei.
Acum sa vin cu povestea de la celalalt capat. In Creta, toate siturile arheologioce si toate legendele si istoriile vorbesc despre civilizatia minoana. Aceasta civilizatie a fost la apogeu cam acum 4000 de ani. A disparut brusc, fara ca mult timp sa se inteleaga de ce si cum.
Si acum sa unesc cele doua povesti. Pe la 1800-1900 un istoric grec a facut legatura( si a si dovedit-o pe cat se poate) intre eruptia vulcanului de pe Santorini si disparitia civilizatiei minoane. Valurile tip tsunami provocate de explozie au distrus flota Cretei(flota cu care ei practic conduceau lumea). Norul de cenusa a distrus recoltele, vegetatia, asezarile. Ramasi fara ajutor de pe apa si fara provizii si posibilitati de revenire pe uscat, se pare ca asta a cam insemnat sfarsitul civilizatiei minoane.

Si acum cu povestea proaspata in minte sa ne intoarcem la santorini si sa va spun ce m-a socat cu adevarat acolo. Munti albi din care atarnau intr-un echilibru aparent precar pietre negre de dimensiuni variabile. Ei bine muntele alb era cenusa vulcanica intarita iar pietrele negre erau rocile vulcanice prinse acolo. Si stau asa de zici c-or sa se desprinda instant de cateva mii de ani!!!
M-au mai frapat culorile insulei. Fiind insula vulcanica toate culorile stancilor, rocilor, etc sunt foarte dure. Rosu foarte inchis, negru. E deosebit.

Alt fapt interesant: sunt 352 de manastiri si biserici in Santorini, si a fost o perioada in care pe insula erau mai multe biserici decat case. Acum populatia de pe Santorini este estimata undeva pe la 11000 oameni.

Ce mi-a ramas lipit pe creier sunt acele imagini, pe care le vedeti in toate prezentarile de santorini, in care daca stai la o terasa nu vezi ce e sub tine, vezi direct marea. Asta pentru ca, practic, oraselele sunt construite pe stanca nu pe un platou la acelasi nivel. Acum, din cate am inteles acele case cu terasa deasupa marii sunt toate hoteluri sau terase/taverne.

Ce mi-a mai placut a fost albul stralucitor al caselor, gardurilor si aleilor, caci, da, in santorini am vazut pentru prima data alb pe jos: treptele, dalele, stradutele sunt vopsite in alb. Si sunt multe stradute inguste practic treci printre doi pereti de case, si pe bucatile alea vezi alb jos, alb stanga -dreapta si cand ridici ochii vezi cerul albastru si daca esti orientat spre mare vezi la capatul acestu "tunel" alb marea albastra. Si iti vine sa te opresti si sa te uiti la nesfarsit. Iar apropo de alb proaspat vopsit, ei bine chiar asa este. Treceam pe o straduta pe care vopsea un nene de jur imprejur si sa nu va imaginati ca acoperea vreo culoarea mai murdara. Nu, tot alb era, dar un pic mai estompat. Ulterior am aflat ca ei mentin acel alb stralucitor prin vopsire in fiecare an.
Ce pot eu sa recomanda daca vreti a merge la santorini este sa incercati sa stati acolo o noapte. Inteleg ca exista si excursii de doua zile, asa ca alea ar fi mai indicate. Nu vreau sa ma gandesc cam cat ar costa, dar cand esti acolo si stii ca ai numai 5 ore la dispozitie ai da orice sa poti ramane peste noapte. Plus ca am inteles de la ghidul nostru ca apusul de soare in Ia este pe primele locuri in lume prin nu stiu ce topuri. Adevarul e ca am vazut niscai poze de la apus facute pe acolo si n-am cuvinte sa descriu cum arata! Asta-i regretul nostru, ca n-am putut sta o zi intreaga.
Cam atat cu Santorini, cred ca am cam epuizat subiectul; daca am uitat ceva revin ulterior.

Despre Creta mai am de povestit, dar deocamdata mai iau o pauza.
Creta
Poze nunta


quote:
Autor: aissa
Raspuns la: 26/07/2006 19:36:26
Mesaj:

Dyadya am citit pe nerasuflate tot ce ai scris, dar nu stiu de ce nu pot sa iti vad pozele. Daca apas pe linkul de la semnatura ta vad albumul in totalitate (toate pozele mici) dar daca apas pe una din poze imi spune ca e album privat. Am putut sa le vad pe cele de la nunta, le-am vazut pe cele din albumul cu 8 poze din Creta (My public shoebox), dar albumul din semnatura nu.
Oricum, foarte frumos ai povestit si chiar si asa mici am savurat si pozele.

Cristina si ghighiloi


quote:
Autor: dyadya
Raspuns la: 26/07/2006 20:21:05
Mesaj:

aissa, raman recunoscatoare. Pai sigur ca nu se vedeau ca am uitat setarea pe privat. Acum e public si se vad ok.
Edit ca am mai pus cateva poze in album.
Creta
Poze nunta


quote:
Autor: vivien08
Raspuns la: 26/07/2006 22:07:06
Mesaj:

Frumos,foarte frumos ai mai povestit.Parca ma si vad prin locurile alea superbe.
E mare diferenta de preturi intre Creta si Santorini?
Nu a existat riscul sa va pierdeti prin Santorini cand v-au lasat liberi? Si de unde stii atata istorie despre Santorini? M-a impresionat.
Se vede ca e un loc deosebit dupa cum povestesti.
Inca o intrebare(sper ca nu am pus prea multe)-cartea aceea de care ziceai-ghidul despre Creta era in engleza?sau cum v-ati descurcat cu ea?


quote:
Autor: Rexanne
Raspuns la: 27/07/2006 09:15:17
Mesaj:

Mai Dya, eu am fost anul trecut in Creta, si bineinteles ca nu am ratat Santorini...numai ca io am coborat in port cu...picioarele. Adica pe jos...adica cot la bot..cu magarusii. A fost o adevarata aventura (pe care sincer nu as vrea sa o repet), dar cum a spus Dya, extraordinar. Iar apusul din IA dupa cum ne-a povestit ghidul nostru este cel mai frumos din lume.
Preturile sunt in medie cu 2-3 euro mai mari decat in Creta, ma refer la mancare, cu 1 euro -1.5 mai mari la beuturi, si nu ma refer aici la cele alcoolice, iar la suveniruri te rupe (am dat pe un magnet 4.5-5 euro...).Dar se merita!!!
Si noi am inchiriat masina (3 zile cu 110 euro, toate asigurarile si taxele incluse) si am bananait cam prin toata insula...Rethimno si Chania m-au dat gata, niste orase absolut superbe, si va recomand din tot sufletul sa mergeti la VAI (cred ca am niste poze la VAi in albumul meu).
Intruder, Chania merita banii astia, dar numai daca ai un hotel de cel putin 4 stele, cu demipensiune.
Noi am stat anul trecut In Hersonissos, la hotel Dimitrion,care cica avea 3*, dar pe care sincer l-as cota la 2*... cu demipensiune.Dar, la cat am stat noi in hotel, nu ne-a deranjat...A! Si 10 zile ne-au costat 400 de euro de persoana (cu tot cu avion si taxe).


quote:
Autor: dyadya
Raspuns la: 27/07/2006 11:54:37
Mesaj:

Ok, revin cu raspunsuri la intrebari.
Vivien08, asa cum spune si rexanne, santorini este cu cativa euro mai scump la orice produs. Pot sa-ti spun ca pe noi toata aventura la santorini, cu tot cu plata excursiei, plata turului organizat plus tonele de lichide baute pe vapor si prin santorini, ne-a costat aproape 400 euro. e o senzatie interesanta sa dispara 400 euro din portofel intr-o singura zi, dar merita, daca-i ai.

Apropo de pierdutul prin santorini. In primul orasel ghidul ne-a dat ca punct de reper turla unei biserici care se vedea de oriunde ai fi fost, asa ca n-am avut cum s-o ratam. In Ia nu puteam sa ne ratacim, pt ca am mers in grup organizat pana sus, acolo de unde se vad privelistile, si tot ce-a trebuit sa facem singuri a fost sa ne intoarcem pe acelasi drum, si peste tot ii vedeam pe cei din autocar, deci n-ai cum sa te pierzi. Insa in Fira am avut parte de aventura vietii noastre. Ne-am dus cu ghidul de la autocar pana acolo unde incep aleile pe buza stancii. Era ora 4, ghidul ne-a spus ca la 5.15 pleaca ultimul vaporas catre vapor si ca tb sa coboram la vaporas in timp util sa-l prindem. telefericul facea 3 minute dar a uitat sa ne spuna si de coada la teleferic. Asa ca am bananait prin Fira pana pe la 5 fara 20, am stat la o terasa deasupra marii minunandu-ne de ce ne vad ochii si am luat-o agale catre teleferic. Unde ne-a intampinat o coada imensa(va spuneam ca aveam cam aceeasi ora de plecare cu americanii). Pe scurt, la ora 5.12 minute eram in teleferic uitandu-ne disperati in jos sa vedem daca n-a plecat ultimul vaporas si facand calcule cat ne costa sa plecam pe cont propriu de pe santorini. La 5.14 min eram in port si am plecat asa cum spuneam cu ultimul vaporas catre vapor! a fost deoasebit! si acum ma mai trec fiori!

Dar de ratacit pe acolo nu prea ai cum, pt ca neavand mult timp la dispozitie, nu mergi decat pe strada principala si faci poze la case si la mare; nu ai timp sa te aventurezi pe stradute, pe unde probabil ca ai avea si sanse sa te ratacesti.

Ma intrebai de unde stiu atata istorie despre Santorini. Cartile lor sa traiasca. Pe vapor, la dus, am cumparat o carte despre santorini, pe care am citit-o pe drum, ca sa mergem acolo cu temele facute. Cam ce era in carte ne-a spus si ghidul in autocar, si povestea pusa pe imagini iti ramane in minte. De-aia va spun sa va luati musai carti de acolo. Unu, ca intelegi altfel tot ce vezi, doi, ca sunt asa frumos scrise incat retii totul ca pe o poveste. Iar aceste carti sunt la vazare in engleza, germana, italiana, spaniola, olandeza, etc. Noi le-am luat in engleza, si n-ai probleme in a le intelege chiar daca nu esti doxa de engleza pt ca sunt scrise intr-un limbaj accesibil tuturor.

Mai sunt cateva detalii istorice interesante despre santorini. De exemplu, arheologii si-au dat seama ca a existat un cutremur mare care a gonit oamenii de pe insula pentru ca au gasit in casele daramate seminte incolite si balarii crescute printre dale. Ceea ce inseamna ca dupa cutermur, natura si-a continuat ciclul, dar n-a mai fost nimeni s-o "stavileasca". Explozia vulcanului a acoperit toate aceste locuri(cam ca la pompei) pastrandu-le asa cum aratau ele dupa cutremur. Asa au putut ei sa-si dea seama ca a fost un cutremur, ca n-au fost oameni pe insula atunci(n-au gasit urme, corpuri, etc). Insa ce-au descoperit interesant a fost ca totusi au fost cateva persoane pe insula la mom exploziei, sau au venit imediat dupa, pt ca au gasit diverse treburi asezate deasupra cenusei vulcanice. Deci picior de om a fost si a supravietuit sau a revenit foarte repede pana sa apuce totul sa se pietrifice.

Vad ca facem ce facem si tot la santorini ajungem cu povestile.
Despre Creta, sa va mai spun ca este patria pisicilor. Am vazut vreo 5 caini in tot sejurul(acolo nu exista conceptul de caine in curte) dar am vazut sute de pisici. Fiecare taverna este doatata cu cateva exemplare. Am vazut pisici in cele mai diverse locuri, inclusiv la Knsoss era una care parea de-a casei!

Sa va mai spun ca la nici o taverna la care am fost nu am asteptat dupa nimic: nici sa ne aduca meniul, nici sa vina cu nota, etc. Sunt foarte atenti la toate nevoile tale. Iar in satorini, oamenii stiau lectia, erau invatati cu turistii veniti in tur organizat si la terasele la cere ne-am asezat am cerut sa ne aduca odata cu consumatia si nota ca tb sa ajugem repede inapoi. In 2 minute pe ceas aveam totul pe masa, asta in conditiile in care terasele erau pline ochi.

Sa va mai spun de ghizii romani de acolo. Ei au contract cu MTM Travel si se ocupa printrea altele cu preluarea turistilor de la aeroport, vin si se intalnesc o data cu tine pt o discutie in care afli ce excursii organizate exista, cand, cat, ce poti sa vezi. Ionut se ocupa de partea de nord(el ne-a preluat la plecare, dar a trecut o data si prin Matala si am stat la vorba), Silvia se ocupa de partea de sud. Silvia este o bomboana de fata, o sibianaca de nota 10, care dupa propriile-i spuse a venit acu 8 ani in Creta in vacanta, o data, de doua, ori, de 10 ori, s-a indragostit de Creta si a zis: eu aici raman! Si acum e stabilita acolo, lucreaza la o agentie de turism de-a grecilor si profitand de faptul ca-i romanca, ei o pun pe ea sa se ocupe de grupurile de romani. Ideea e ca ai un om acolo, pe care poti sa-l suni oricand si sa-l intrebi orice, iar noua ne-a fost de mare folos sa avem cu cine ne sfatui. Acu, nu stiu daca or mai fi si altii, sau daca ei colaboreaza prin partenerul grec cu toate firmele romanesti care trimit oameni in creta, dar noi cu ei am avut de-a face si avem numai cuvinte de lauda la adresa lor. Va spun asta pt ca avem o cunostinta care a fost in Creta prin alta agentie si tot de Silvia si de Ionut s-au lovit.

Ok, pauza ca sa-mi mai adun gandurile si revin cand le-am pus in ordine!
PS: am gasit excursii in Creta cu 99 euro in toamna dar se pare ca la hotel de 2* ceea ce s-ar putea sa fie cam tragic pt ca nu mentioneaza nimic de baie in camera. Mai cautam!
Edit: madairina, scuze pentru intraziere: nu stiu daca exista limita de varsta inferioara la copii pentru excursia la santorini, dar pot sa-ti spun ca erau multi cu copii pe vapor, iar cativa mi-au atras atentia, pt ca erau cu copii suficienti de mici incat mai mult erau plimbati in brate. Sincera sa fiu nu stiu daca e o idee buna sa mergi cu un copil de un an-doi 8 ore pe vapor, pt ca daca are rau de mare il chinui rau de tot. Noi la intoarcerea in Creta am avut parte si de mare cu valuri(umblau ghizii cu pastile) si unul dintre copilasi a plas vreo doua ore. Cred ca-i era rau dar parea prea mic ca sa spuna exact ce are si categoric nu pricepea el cu e cu raul de mare. Mie sincer mi-a fost mila de copil, si mi s-a parut ca l-au chinuit inutil, pt ca nu cred ca un copil de un an-doi pricepe ceva din aceasta excursie. Cele 8 ore pe vapor au fost obositoare si pentru noi, darmite pentru o mogaldeata care abia se tine pe picioare.

Creta
Poze nunta


quote:
Autor: livia_adela
Raspuns la: 27/07/2006 15:40:39
Mesaj:

Buna fetelor.
Am citit pe nerasuflate aproape tot ceea ce ati scris.
Multumesc Dyadya pt descrierile despre creta pt ca noi pt luna de miere am ales exact aceasta destinatie.
Mai precis 4 zile in Creta si 3 in Santorini.
Am scris pt ca as avea o corectie la cele scrise de Dyadya cu privire la preturile cazarii in Santorini.Nu trebuie sa castigi la loto pt a sta acolo.
Noi excursia ne-am facuto singuri adica am cuplat Creta cu Santorini si ne ajunge 700 de euro de pers 7 zile.In creta satam la Aldemar knossos Royal Village 5 stele cu demipensiune iar in Santorini la un hotel de 4 stele in Fira prin agentia Perfect Tour.
Deci daca vreti sa va duceti interesati-va pt ca nu sunt niste preturi asa de mari.
Ma bucur ca ati scris atatea lucruri frumoase despre Creta pt ca nu stiam daca am facut o alegere buna pt luna de miere.Acum insa m-am mai linistit.

Va pup
Livia


quote:
Autor: vivien08
Raspuns la: 27/07/2006 19:23:49
Mesaj:

Inca o data multumim pentru informatii,dyadya. Vreau sa te mai intreb ceva(daca nu sunt prea indiscreta)cam cat te-a costat in Creta,in afara cazarii,santorini am inteles.Si cam cum ti s-au parut preturile in Creta?


quote:
Autor: vivien08
Raspuns la: 27/07/2006 19:27:35
Mesaj:

Buna Livia,
Poti sa-mi spui te rog cu ce vei merge din Creta in Santorini,mai precis iti asigura agentia de unde ai luat biletul transferul?


quote:
Autor: livia_adela
Raspuns la: 27/07/2006 19:53:44
Mesaj:

Cu vaporul acela de croaziera care face 4 ore sau cu cel mai rapid care face 2 ore. Imi poate face intermedierea si agentia dar cred ca ne vom cumpara noi bilet atunci ca doar poti cumpara si bilet separat fara sa fie neaparat cu excursia organizata.
Dar de ce ma intrebi stii tu ceva ca ar fi vreo problema cu transportul?


quote:
Autor: anacami
Raspuns la: 27/07/2006 20:42:47
Mesaj:

Adela, cum am scris anterior, si noi am stat la hotelul la care veti sta voi. Eu zic ca o sa va placa, este un adevarat paradis dpdv al vegetatiei (contrast f. puternic cu restul vegetatiei din insula). Acest complex avea un sistem deosebit de irigare, astfel incat in permanenta era asigurata umiditatea solului. In afara de asta, sistemul de iluminare m-a impresionat, aleile sunt superbe pt. plimbari nocturne. Au o multime de piscine (sunt numai vile cu max. 1 etaj) rasfirate in tot complexul, plus vreo 3 principale- cu baruri.Intr-una din ele dimineata venea un instructor si puteai face gimnastica in apa. Una are si un tobogan destul de lung (gen Aquapark).
"Gard in gard " cu acest comnplex era Aldemar Royal Mare, cu un complex SPA foarte mare, printre cele mai cunoscute din Europa.
Complexul nostru avea si un pavilion mare pt. conferinte, cand am fost noi era un congres medical, majoritatea turistilor erau medici .
Au tot felul de terenuri, de golf,de tenis, un fel de sah in marime foarte mare,locuri de joaca pt. copii,etc
Singura problema ar fi bauturile (si noi am avut demipensiune, nu erau incluse in pret nici macar la masa).Un suc era 3 euro...Pt. camera si plaja ne cumparam de la un complex din apropiere, dar pt. masa ne cumparam de acolo.

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)


quote:
Autor: anacami
Raspuns la: 27/07/2006 20:51:37
Mesaj:

aaa,si inca ceva:am vazut o multime de magazine de blanuri! din Hersonissos spre Heraklion vedeai cate unul la tot pasul de-a lungul soselei.Nu ca m-ar fi interesat, dar mi s-a parut ciudat

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)


quote:
Autor: vivien08
Raspuns la: 28/07/2006 00:06:51
Mesaj:

Nu stiu nimic despre transport,eu doar ma informez. Pare interesanta varianta aleasa de tine cu Santorini si Creta .Eu inca nu am fost si de aceea intreb.Sper sa ne povestesti cand te intorci despre cum a fost.


quote:
Autor: dyadya
Raspuns la: 28/07/2006 00:42:25
Mesaj:

vivien, vad ca bantuim la ora asta pe forum amandoua, asa ca pot sa-ti raspund la intrebare: preturile in Creta mi s-au parut normale, pe alocuri chiar mici prin comparatie cu ce-am auzit ca se practica prin statiunile de fitze de pe litoralul romanesc. Da, daca raportezi la salariul minim pe economie de la noi, preturile sunt mari. Pe de alta parte daca salariul minim este etalonul, atunci nu iesi din tara.
Noi am cheltuit, fara cazare si santorini, in jur de 700 euro. Daca imparti la zile iese cam 100 euro pe zi, dar de fapt in banii astia intra si masina inchiriata, benzina folosita, intrari pe la diverse obiective turistice, carti turistice, o groaza de suveniruri pentru tot neamul, etc. Cum spuneam intr-un mesaj anterior, daca vrei doar sa manaci si sa bei apa/suc in creta iti ajung 50 euro pe zi pt doua persoane. daca vrei sa te plimbi, sa vezi diverse, sa iei masina, calculezi cam la 100 euro pe zi. Tot ce pot spune este ca noi n-am facut concesii pe acolo, n-am facut foamea, setea, etc. Probabil ca daca te chinui un pic iesi si mai ieftin, dar totusi noi eram pt prima data in Creta, mai eram si in luna de miere, si n-am vrut sa ne refuzam nimic in limitele bunului simt, fireste. Nu mi-am luat haine, pantofi, bijuterii, blanuri(anacami, intr-adevar e un mister si pt mine treaba cu blanurile dar se pare ca sunt foarte ieftine in grecia si sunt peste tot). Ne-am simtit bine fara sa aruncam cu banii si fara sa ne calicim la o cola rece cand aveam pofta.

Creta
Poze nunta


quote:
Autor: dyonise
Raspuns la: 28/07/2006 11:38:27
Mesaj:

Salutare,
Ma alatur si eu opiniei ca pentru un copil de 3 ani excursia la Santorini s/ar putea sa fie obositoare. Dyadya a descris cu mult talent frumusetea peisajelor si a punctat cu umor micile incidente care sunt inevitabile. Daca privesti totusi prin prisma unui copil s/ar putea sa vezi doar ca intr/o zi esti trezit devreme, suit in autocar si dupa un timp trensferat pe un vapor. Acolo vei petrece 2 ore legat de un scaun(catamaran) sau 4 ore, intr/o atmosfera mai relaxata (feriboatul). Dupa care esti iar suit in autocar si dus in diverse destinatii unde ai o perioada fixa de timp in care trebuie sa vezi cat mai multe. Ai vazut, ai alergat la autocar, ai ajuns la urmatoarea destinatie si tot asa. In plus, pe stradutele superbe de Oia, Fira etc. se preumbla sute daca nu mii de turisti, e cam inghesuiala si mult soare. Apoi urci iar pe vas si ajungi inapoi la hotel noaptea. Pentru nn adult toate aceste sunt amanunte neglijabile dar pentru un copil s/ar putea sa conteze. Cum insa fiecare isi stie copilul mai bine decat oricine, daca tu crezi ca frumusetea peisajelor (dyadya nu a exagerat deloc) l/ar incanta atunci poti opta pentru excursia in care esti preluat din port in Santorini de autocare, nu magarusi, nu cabine suspendate. E mai comod.
Si daca tot vorbim de Santorini, in orasul Fira sau Thera cum scriu ei, este un muzeu micut,chiar la intrare, care adaposteste obiecte din perioada preistorica. Nici unul dintre obiectele de aici nu seamana cu ceramica din Creta, culorile pastelate, desenul delicat si foarte elaborat, gratia formelor sunt rodul unei civilizatii cu totul aparte. Se pot vedea mici vase de lut, croite parca in joaca, decorate cu pasari in zbor, recipiente pentru pastrat alimente, pictate cu delfini albastri, diverse fresce si printre ele, o fresca cu maimute jucandu/se (animale rare in aceasta zona). Veti observa ca toate mamimutele sunt pictate din profil, cu o singura exceptie,pictata cu fata, ceea ce pentru arta grafica a acelor vremuri insemna o indrazneata spargere a tiparelor. Dar ceea ce m/a pus pe ganduri au fost cateva statuete inalte de/o palma, reprezentand oameni cu capul mult alungit care aduc izbitor de mult cu ... de fapt, va las sa le descoperiti chiar voi. Intrarea estea libera.
Cum Creta are darul de a te molipsi de entuziasm, v/as mai da o sugestie >mergeti sa vedeti pestera lui Zeus din muntele Dikti. Ca sa ajungi pana acolo urci timp de un sfert de ora pe niste trepte de piatra,in soare (exista si varianta cu magarusii-10E). traseul duce mai intai la niste grote pline de bolovani si iti spui dezamagit>pentru asta m/am chinuit sa vin pana aici? Daca ai insa curiozitatea cobori pe niste trepte care aparent nu duc nicaieri vei simti dintr/o data ca aerul se racoreste imprejur. Mai cobori putin si in fata ta se deschide larg gura pesterii. Te uiti in jos si tot ceea ce vezi sunt treptele umede, strajuite din loc in loc de lumini de un verde fosforescent. Incepi coborarea si pe masura ce ochii ti se obisnuiesc cu semintunericul incepi sa distingi formele bizare ale stancilor care formeaza zeci de bolte si firide. Pestera era folosita ca loc de intalnire al luptatorilor cretani din vechime, o parte dintre scuturile si armele gasite acolo pot fi vazute astazi la muzeul din Heraklion. Cu putina imaginatie,nu se poate sa nu zaresti macar cateva locuri care par sa fi fost perfecte pentru celebrarea unor ritualuri razboinice. Parca patrunsi de spiritul locului, turistii vorbeau mai toti in soapta. In linistea aceea se puteau auzi picaturile de apa cazand de pe tavanul de stanca si ciripitul pasarilor care s/au aciuat in firidele de la gura pesterii. M/am uitat in sus, undeva, la mai mult de o suta de metrii deasupra noastra se vedea ca un cerc de lumina intrarea. Regret ca nu am cuvinte sa descriu senzatia de racoare verde fosforescenta si sunetul batailor de aripa. Daca ajungeti acolo, nu uitati, un pulover pentru copii si incaltaminte care sa nu alunece usor !


quote:
Autor: intruder
Raspuns la: 28/07/2006 14:45:08
Mesaj:

multumesc tuturor pt informatii, sunt deosebit de utile si folositoare. am mari emotii cu alegerea hotelului..sunt destul de multe variante la aceiasi bani...


quote:
Autor: vivien08
Raspuns la: 28/07/2006 17:22:33
Mesaj:

Multumesc dyadya pt. informatii.Am insistat cu treaba asta pt. ca am vrut sa-mi fac o idee despre Creta si sa fac si o compatatie.Ma gandesc deja la urmatoarea vacanta,la anul.Stii cum e ,eu am terminat vacanta pe anul asa ca gandesc deja la urmatoarea.Altii abia acuma pleaca asa ca visez si eu cu ei.
Noi am fost anul acesta in Croatia,a fost super si cu o excursie de o zi la Venetia.Si Croatia e minunata,deosebita.Acuma ma intelegi de ce am insistat pe Creta si Santorini-e visul meu urmator.


quote:
Autor: dyadya
Raspuns la: 28/07/2006 18:02:30
Mesaj:

ma bucur sa aud ca povestile mele sunt de folos. Vivien, te inteleg foarte bine, si ai la ce visa pana cand ajungi acolo, iar dupa ce te intorci...well, eu o data la doua nopti ma tot visez prin Creta.
Dyonise, am notat in agenda pestera lui Zeus, data viitoare cand ajungem in Creta tb musai sa mergem si acolo ca mi-a placut mult ce-ai povestit.

Creta
Poze nunta


quote:
Autor: intruder
Raspuns la: 10/08/2006 15:33:55
Mesaj:

s-a intors cneva de curad din creta? impresii proaspete?


quote:
Autor: dyadya
Raspuns la: 10/08/2006 17:29:02
Mesaj:

Chiar ma intrebam de ce nu mai zice nimeni nimic. Intruder, tu cand pleci in Creta? Ai gasit si alte oferte sau ramai tot la cea initiala?
Noi tot am vrea sa mai mergem o data anul asta, dar uite ca acush se face septembrie si parca vad ca ramane pentru vara viitoare...

Creta
Poze nunta


quote:
Autor: intruder
Raspuns la: 11/08/2006 12:27:46
Mesaj:

Planuiesc sa plec dupa 5 septembrie, pentru 10 zile. Inca nu m-am hotarat unde, deoarece varianta initiala a cam cazut dupa ce am gasit la o agentie oferte pt sejururi de 10 zile. Inca studiez posibilitatile. Totusi, orice veste e bine venita ;)


quote:
Autor: ariana31
Raspuns la: 21/08/2006 14:23:03
Mesaj:

eu m-am intors de curand din creta.
am stat la hotel blue palace ,insula Elounda,unde sunt plaje excelente.(in golful Cretan)
cazare impecabila,bauturi si mancaruri excelente cu specific mediteranean,sala de fitness si terenuri de sport.


quote:
Autor: intruder
Raspuns la: 23/08/2006 09:09:18
Mesaj:

la ce hotel ai stat in elounda? din cate am vazut in ofertele agentiilor de turism, este o zona foarte scumpa...ai gasit ceva mai ieftin?


quote:
Autor: ariana31
Raspuns la: 28/08/2006 18:48:37
Mesaj:

la hotel blue palace am stat.

este o zona scumpa intr-adevar dar nu se poate compara cu nimic as zice eu.
adica fiecare ban este justificat prin tot ceea ce ti se ofera incepand cu peisaje,servicii si altele.....


quote:
Autor: dyadya
Raspuns la: 20/09/2006 21:14:17
Mesaj:

N-a mai venit nimeni din Creta? Ca mi s-a facut asa un dooorr! Macar de la altii sa mai aud niscai povesti, ca eu anul asta clar ca nu mai ajung acolo!

Creta


quote:
Autor: kriss79
Raspuns la: 20/09/2006 22:25:07
Mesaj:

Plecam si noi in Creta pe 30 sept, dar nu in Chania, ci aproape de statiunea Gouves, la 16km de Heraklion si vom sta la Hotel Lavris Paradise. A fost cineva aici?
Dyadya> povesti de acolo dupa 6 oct cand ne intoarcem

POZE
Incercarile mele

Cristina S.


quote:
Autor: via_venera
Raspuns la: 07/01/2007 00:24:42
Mesaj:

Salutare,
Vrem sa mergem cu masina in Creta in luna de miere in iulie 2007.
Ne ajuta cineva cu informatii?
In ce zona sunt cele mai bune plaje?
O recomdare in legatura cu un hotel?
Se merita sa mergem cu masina pina acolo?
Ne-ati ajuta foarte mult.
Multumim anticipat.

Mergi la inceput