Calculul datei nasterii

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mihaela, nici o data nu e sigura, totul e cu o marja de 2 saptamani!!!

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 25+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

quote:
Originally posted by Piciulika

Am si eu o intrebare:
tot scrie peste tot sa-ti notezi data la care il simti pe bebe prima oara ca misca, ca in functie de asta moasa stie calcula data la care se va naste.

Stie cineva cum se calculeaza data nasterii in functie de prima miscare?
(... ca io n-am moasa...)

Piciulika 24+




Piciulika asa mi-a zis si mie o prietena:cand a miscat prima oara bebe,esti la jumatatea sarcinii,deci de atunci mai trec patru luni jumate si gata...

Dana +29s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Tabelul este f util.Mie la prima nastere nu mi s-a potrivit.Sunt din nou insarcinata si sper ca acum mi se va potrivi.

danonique

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

quote:
Originally posted by akachian12

Eu nu stiu ce sa mai cred.prima data doctorul mi-a zis exact cum apare in tabel adika o sa nasc pe 4 august.Apoi a zis ca de fapt nu e 4 e 3 august(asta la a doua ecografie).Apoi a zis ca pe 25 iulie si ultima oara a zis ca s-ar putea chiar mai devreme.Dar 25 iulie a trecut.Azi suntem in 28 si fetita mea nu da nici macar cel mai mic semn ca ar vrea sa iasa.La ultima ecografie s-a mirat si doctorul ca nu iese si mi-a recalculat saptamanile si din 40cate imi ieseau m-am intors la 36.Tin sa precizez ca am CM-ul regulat de cativa ani.A mai patit careva asa ceva?Astept si eu un sfat sau un raspuns

mihaela



Draga mea,vreau sa-ti spun ca si eu sunt in situatia ta, oarecum.... Pentru ca nu prea corespund datele de la o echografie la alta din luna in luna. Mie medicul imi face echo si ma consulta in fiecare luna. Nu stiu ce sa mai cred pentru ca si la mine exista o marja de eroare cam de trei saptamani. Sunt la a doua sarcina, mai am o fetita si acum fac un baiat. La prima sarcina am avut ultimul CM pe 11 noiembrie si am nascut pe 12 august. Acum am avut ultimul CM in jur de 29 noiembrie. Data probabila pe care mi-o calculeaza echograful este odata 31 august, alta data intre 03-09 sept, alta intre 05-09 sept. si, alta mi-a dat 27 august. Cred ca in functie si de cum creste bb in burtica.... cand mai mult, cand mai putin.... Oricum iti doresc nastere usoara si o bebita cuminte si sanatoasa. Va pup pe amandoua.

MM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by danuta36

quote:
Originally posted by Piciulika

Am si eu o intrebare:
tot scrie peste tot sa-ti notezi data la care il simti pe bebe prima oara ca misca, ca in functie de asta moasa stie calcula data la care se va naste.

Stie cineva cum se calculeaza data nasterii in functie de prima miscare?
(... ca io n-am moasa...)

Piciulika 24+




Piciulika asa mi-a zis si mie o prietena:cand a miscat prima oara bebe,esti la jumatatea sarcinii,deci de atunci mai trec patru luni jumate si gata...

Dana +29s



daca la mine a miscat prima data la 15 sapt fix, asta inseamna ca la 29-30 de saptamani nasc????

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 26+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

fetelor, calculul dupa tabel e util mai ales cand CM e regulat sau, asta e mai greu de anticipat, cand se cunoaste data exacta a conceptiei. Si atunci, clar e precis, pe cand calculul dupa eco, intr-adevar, e indus si de ritmul de crestere al lui bb. Cand CM e regulat, mai de incredere e tabelul

naty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_aug78 spune:

Buna ziua,
eu am avut ultimul CM pe 5 iulie 2007 si acum cica sunt in 6 saptamani.BB are 5.7 cm si i bate inimioara...
Am luat Utrogestan o saptamana si dupa aceea mi azis medicul sa l intrerup voi ce stiti despre acest medicament ce experiente aveti?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Chir bun tabelul ...
eu am avut cand am ramas insarcinata cu ANdrei ultima menstruatie pe 6.05 si el s-a nascut pe 13 febr.
intarziere de 3 zile .Si chiar trecusem de termen.Am avut nasterea provocata ca el nu dadea semne ca ar vrea sa vina ...ii placea la mami in burtica.

Anca mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoseb spune:

buna in primul rand si la mine sa potrivit dpn cu ce mia spus doctorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hova-anna spune:

buna fetelor
sunt o burtica noua printre voi.la mine se potriveste tabelul cu ce spune medicul adica am avut UM pe 20dec si tr sa nacs pe 27sept desi medicul nu mi-a spus o data exacta ci doar ca la sf lui sept.dar sapt viitoare se implinesc 40de sapt.sunt curioasa daca baietelul meu vrea sa iasa sau nu cand il astepta noi.va povestesc dupa cum a fost.nu va faceti griji si la mine au fost pe parcurs mai multe dpn presupuse dar se clarifica lucrurile spre sarsit.
sarcini usoare sa aveti.


Mergi la inceput