Calculul datei nasterii

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid_sim spune:

uff... tin si eu minte ca in ultimele sase luni mi-am notat ;)) in telefon... a fost intre 32 si 39-40 zile... de la penultima si ultima eco, avem 14 sapt si o zi si se pare, ca pe 8 dec ne vom trezi cu o fetitza (Mara)... pareri de doc am mai auzit ca DPN 6-10-12 dec... acu' depinde... da as vrea si eu sa stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

La mine sunt 2 zile diferenta intre ce zice eco si ce zice tabelul,si va pot spune ca sora mea a nascut cu 8 zile inainte de data calculata in tabel.Cred ca bebe vine cand are el chef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Carmilia , aici ai dreptate. Si mie dr. mi-a spus prima data in ianuarie, iar dupa eco a zis ca e mai mare si ca s-ar putea sa vina in decembrie. Dar pana la sfarsitul sarcinii or sa mai apara schimbari.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Am si eu o intrebare:
tot scrie peste tot sa-ti notezi data la care il simti pe bebe prima oara ca misca, ca in functie de asta moasa stie calcula data la care se va naste.

Stie cineva cum se calculeaza data nasterii in functie de prima miscare?
(... ca io n-am moasa...)

Piciulika 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid_sim spune:

Hmmmm... eu uneori simt ceva usor, ffff usor in burtica... dar o miscare ferma, adevarata, inca mai astept. Deci nu pot sa zic inca: a miscat! Si avem 16 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_and spune:

Nu cred ca tabelul e valabil daca ai ciclu neregulat, cum este cazul meu...uff poate doar la ecografie sa aflu exact in cate saptamani sunt, pana acum am vreo 3 date diferite..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns underqueen spune:

aaa...eu totusi cate saptamani am? ca dupa calcul am 2 saptamani si 6 zile. dar daca se calculeaza din prima zi a ultimei menstruatii (25 mai) as avea 4 saptamani si ceva.

sunt foarte nelamurita...

-------------------------
inteligenta ma urmareste dar sunt prea rapida
hai bebe! -februarie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Azi, vineri, ai 5 saptamani
De-acum vinerea adaugi cate o saptamana la varsta lui bebe. Sarcina usoara!

Ioana 5+

Vine bebe!!



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns underqueen spune:

mersi, ioana!

-------------------------
inteligenta ma urmareste dar sunt prea rapida
5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akachian12 spune:

Eu nu stiu ce sa mai cred.prima data doctorul mi-a zis exact cum apare in tabel adika o sa nasc pe 4 august.Apoi a zis ca de fapt nu e 4 e 3 august(asta la a doua ecografie).Apoi a zis ca pe 25 iulie si ultima oara a zis ca s-ar putea chiar mai devreme.Dar 25 iulie a trecut.Azi suntem in 28 si fetita mea nu da nici macar cel mai mic semn ca ar vrea sa iasa.La ultima ecografie s-a mirat si doctorul ca nu iese si mi-a recalculat saptamanile si din 40cate imi ieseau m-am intors la 36.Tin sa precizez ca am CM-ul regulat de cativa ani.A mai patit careva asa ceva?Astept si eu un sfat sau un raspuns

Mergi la inceput