Calculul datei nasterii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

buna ! e super tabelul, si la mine se potriveste exact data calculata cu tabelul cu data indicata de dr. la ambele ecografii facute pana acum. Si dimensiunile fatului s-au potrivit cu datele de pe site-ul principal...Fiind mamica noua, la prima sarcina, paranoia e in floare :D dar ce-am zis mai sus inseamna ca bb se dezvolta normal, nu? Pupi.

Elena 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_gab spune:

Multumesc pentru calculator.
Eu sunt la inceput, in sapt 8 si inca nu am mers la medic. Daca folosesc calculatorul data de nastere ar fi 2 sept 2007 dar eu am visat ca o sa am un baietel pe data de 12 sept 2007. Eu cred cu tarie in visul meu. Ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

gabi, oricum data nasterii se calculeaza cu o aproximatie de 10 zile, asa ca...de ce nu? ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alus spune:

Fetelor ma puteti ajuta si pe mine cu calculul.? eu inca nu sunt insarcinata dar ultima menstruatie am avut pe 18 ianuarie, daca as ramane insarcinata pana la urmatoarea sarcina imi iese ca pe 25 oct/noi, deci cand se va naste? ajutatima va roc,explicaiimi ca sa pot intelege mai bine.

Va multumesc

http://wk250.tripod.com/w2/untitled.html

Alus + Julia
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64324" target="_blank">Cum sau nascut Sylwia si Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

quote:
Originally posted by alus

Fetelor ma puteti ajuta si pe mine cu calculul.? eu inca nu sunt insarcinata dar ultima menstruatie am avut pe 18 ianuarie, daca as ramane insarcinata pana la urmatoarea sarcina imi iese ca pe 25 oct/noi, deci cand se va naste? ajutatima va roc,explicaiimi ca sa pot intelege mai bine.

Va multumesc

http://wk250.tripod.com/w2/untitled.html

Alus + Julia
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64324" target="_blank">Cum sau nascut Sylwia si Julia




25 octombrie



Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Si la mine coincide ce mi-a zis medicul si ce calculasem eu... cu data din acest tabel... dar de fapt nici nu ma mira, ca doar se foloseste aceeasi metoda

Ce este imbucurator este ca la eco, a iesit cu 2 zile mai devreme... Sa speram ca o tine asa...

Sarcini usoare tuturor in continuare... si copii sanatosi si voiosi celor care deja au nascut!!!

POZA Bebe Antonio din Sapt.16
Andrada 26+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns araboaica spune:

Si la mine coincide data, este aceeasi data ca cele care imi reiese din diferite calcule (facute de dr sau de mine pe diferite site-uri).
Si exact cum zice si andradap, se foloseste aceeasi metoda.

Invata sa iti calculezi singura data cand vei naste:# Scrie numeric data primei zile a ultimei menstruatii. Exemplu: 1 / 8 (1 august).

La numarul lunilor, scade 3. Exemplu: 8 - 3 = 5

La numarul zilelor adauga 7. Exemplu: 1 + 7 = 8.
Copilul tau se va naste pe data de 8 / 05 (8 mai).

Incercati si prin aceasta metoda, va reiese aceeasi data probabila in care ve-ti naste??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns araboaica spune:

AAA........si inca ceva: Retine insa ca data aceasta este exacta doar daca stii cu certitudine prima zi a ultimei menstruatii, daca ai avut ovulatia exact cu 14 zile mai tarziu decat prima zi a ultimei menstruatii si ai avut contact sexual vaginal neprotejat in aceasta perioada de ovulatie si daca faci parte din categoria generala de femei care nasc la 266 de zile de sarcina.
Oricum, rata de variatie a datei exacte a nasterii este cu maxim doua saptamani in minus sau in plus fata de acest calcul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_al_jaafari spune:

mie imi place! asa mi-au spus si medicul de familie si ginecologul. doar ca ciclul meu menstrual e de 26 de zile ...asa ca va fi totusi o surpriza.

Simona 13+ Mara/Matei

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Aproos de un ciclu mai scurt... Si eu il am de 24 de zile... si sunt convinsa ca va veni ceva mai repede cu cateva zile... Asta daca nu-si propune sa intazrie si atunci va veni poate chiar la fix pe DPN-ul prestabilit!!!!

PS: Asa cum zicea si araboaica exista acea metoda de calcul folosita peste tot pt. calcularea DPN-ului...

POZA Bebe Antonio din Sapt.16
Andrada 26+ cu Antonio

Mergi la inceput