Calculul datei nasterii

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Conform tabelului si a primului ecograf DNP in cazul baietelului nostru a fost 19 febr. Burtica a inceput sa se lase de la sfarsitul sapt 37. Unii imi spuneau ca se va naste mai tarziu stiind ca baietii sunt mai lenesi, alti ca se va naste mai repede deoarece e sarcina obtinuta prin fiv.
Dar ce mai conteaza, David s-a nascut pe 17 febr si e un copil sanatos si mancacios.

Sarcini usoare si la termen tuturor


www.flickr.com/photos/35135644@N08/?savedsettings=3253387726#photo3253387726" target="_blank">David, copilul nostru mult iubit

Bianca, mamica celui mai frumos copil din lume

Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutel spune:

SUNT O VIITOARE MAMICA SI SUNT FERICITA MAI AM UN BAIETEL DE 6 ANISORI EL E PUTIN GELOS DORESTE UN FRATIOR DAR TRIESTE CU PUTINA TEAMA CA EL VA FII PE LOCUL DOI CEEA CE NU SE VA INTIMPLA NICIODATA INTRBAREA MEA ESTE URMATOAREA DACA STIE CINEVA SA/MI RASPUNDA CA EU NU MAI INTELEG NIMIC LOCUIESC IN MADRID AM FOST LA ECOGRAF PE 5 MARTIE MI/AU SPUS CA SUNT INSARCINATA IN 12 SAPTAMINI ,,,BUN ,,,DUPA CALCULELE MELE AR TREBUI SA NASC IN SEPTEMBRIE /OCTOMBRIE DAR MEDICUL DE FAMILIE DE AICI IMI SPUNE CA NU CA NASC IN NOIEMBRIE SI STAU SI MA GINDESC CITE LUNI TIN SPANIOLII BEBELUSII IN BURTICA ASTA SUB FORMA DE GLUMA ,DAR SPUNETIMI DVS VA ROG INDIFERENT CINE CITESTE MESAJUL MEU PINA LA URMA CUM SE CALCULEAZA DATA NASTERII INGRASULUI MULTUMESC SI SANATATE LA MAMICI SI LA CEI MICUTI DIN BURTICI VA PUP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

pentru data nasterii se aduna 9 luni si 10 zile la data ultimei menstruatii si se calculeaza astfel data ”probabila” a nasterii...

21s +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xeloxel spune:

eu dupa tabel aveam DPN 5 iunie dar la fiecare eco mi-a modificat medicul DPN-ul si acum am ajuns pe 27 mai.

xeloxel [baiat]s.30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

danutel uite aici poti sa afli data probabila a nasteri

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=candvinebarza

scri data ultimului ciclu menstrual si ti se calculeaza data probabila a nasterii!

33+
GUGU
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">burtica mea minuscula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Buna eu am 12 saptamani si 5 zile.Insa am o mare dilema.La controlul din data de 17 februarie mi s-a spus ca am 7-8 saptamani iar la controlul din data de 17 martie mi s-a spus ca sarcina este mai mica cu 2 saptamani avand 10 saptamani.Am facut ecograf si la fel.Este posibil sa se fi produs o eroare?Iar doctora de fam imi spune ca DNP este 27 sept 2009 iar ginecologul 5 oct 2009.Dupa care sa mai iau.O alta dilema ar fi ca nu am nici un simptom de femeie insarcinata.La 12 saptamani nu ar trebui sa simt copilul in mine?Va rog sa-mi raspundeti ca sa pot sta si eu linistita.Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuliapapusa

Buna eu am 12 saptamani si 5 zile.Insa am o mare dilema.La controlul din data de 17 februarie mi s-a spus ca am 7-8 saptamani iar la controlul din data de 17 martie mi s-a spus ca sarcina este mai mica cu 2 saptamani avand 10 saptamani.Am facut ecograf si la fel.Este posibil sa se fi produs o eroare?Iar doctora de fam imi spune ca DNP este 27 sept 2009 iar ginecologul 5 oct 2009.Dupa care sa mai iau.O alta dilema ar fi ca nu am nici un simptom de femeie insarcinata.La 12 saptamani nu ar trebui sa simt copilul in mine?Va rog sa-mi raspundeti ca sa pot sta si eu linistita.Multumesc.


iuliapapusa in mod normal la prima sarcina simiti miscarile bebelu-lui abia intre saptaminile 17-20..deci stai linistita mai ai timp..eu l-am simitit pe al meu abia in saptamina 19 prima data si acuma da ca un adevarat ...DPN se poate schimba in functie de masuratorile la eco..poate ai ovulat mai tirziu si deceea e bebe mai micut ...

34+
GUGU
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">burtica mea minuscula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:


Hello!! Tabelul functioneaza, intr-adevar pt doamnele la care totul s-a desfasurat normal. Eu,daca tin cont de tabel,in fct de ultima menstruatie, DPN-ul este 30 sept. Insa la ecograf imi apare mereu in jur de o sapt in plus, adica inteleg ca am avut o menstruatie peste sarcina. Nu? Thank you.










Andrutza 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Hello
Data probabila se calculeaza in functie de ultima menstruatie, pentru ca aia este sigura. La eco de vede f clar marimea fatului, in functie de data conceptiei, care nu este deloc aceeasi la toate femeile. De aceea apar diferente de date.
Monis

monis 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana04 spune:

buna,
eu sunt o noua graviduta, conform tabelului ar trebui sa nasc pe 22 decembrie, joia viitoare merg la ecograf sa vad ce-mi spune si doctorul.
am mari emotii e primul meu bebe

nana

Mergi la inceput