Calculul datei nasterii

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa-rozi spune:

Si mie mi se potriveste tabelul cu DPN data de ecograf si de UM.Aceeasi zi iese.Acum sa vedem cum vrea bebe,mai devreme sau mai tarziu.El e sefu
33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xeloxel spune:

Buna fetelor,
sunt o proaspata inscrisa pe acest forum si o noua graviduta.Uitandu-ma in calendarul indicat de voi, ar trebui sa nasc pe 03 iunie 2009.Pe 14 octombrie merg la control iar si atunci imi va comunica si medicul , cu aproximatie, desigur, data nasterii puiutului meu .Va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Buna fetelor sunt si eu noua pe aici cu un bebe de 11 sapt si 6 zile. Mi-am facut si eu calculul si bebe ar trebui sa vina pe 1 Mai 2009. La prima echo dr mi-a zis ca pe 9 Mai iar aseara la al doilea echo mi-a spus ca pe 1 Mai. Deci se cam potriveste acum sa vedem daca vrea sa vina de Ziua Muncii sau nu... Pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Aici scrie ca as naste pe 8 iulie, dar oare e acest tabel corect si daca ciclul meu e mai scurt de 28 de zile? Eu am avut in ultimele 6 luni cicluri intre 21 si 27 de zile (in medie de 25). Presupun ca nici ovulatia nu a avut loc ca la un ciclu normal, in ziua 14...

Nu stiu cat de importanta e ziua exacta, pana la urma nu prea conteaza, dar sunt curioasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Pe mine aproape m-a nimerit Conform tabelului trebuia sa nasc pe 6 mai, ei bine, am nascut pe 4 mai... Eh, 1 zi- doua acolo... se intelege...

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui marianebuna

Aici scrie ca as naste pe 8 iulie, dar oare e acest tabel corect si daca ciclul meu e mai scurt de 28 de zile? Eu am avut in ultimele 6 luni cicluri intre 21 si 27 de zile (in medie de 25). Presupun ca nici ovulatia nu a avut loc ca la un ciclu normal, in ziua 14...

Nu stiu cat de importanta e ziua exacta, pana la urma nu prea conteaza, dar sunt curioasa...


e facut pt cicluri regulate de 28 de zile. daca stii in ce zi ai ovulat, poti ajusta tu Oricum, putine femei nasc exact la 40 de saptamani.

Mami de fetita si de baietel 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gopo29 spune:

La mine n-a prea functionat calculul asta. Am avut UM pe 17 dec. 2006, iar DPN calculat era 23 sept. 2007, data pe care mi-a confirmat-o si doctorita mea la ecograf. Dar bebe s-a hotarat sa ne dea toate 'calculele' noastre peste cap si a venit pe lume .... tocmai pe 8 oct. 2007.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

la mine nu sa potrivit tabelul ... mie imi arata pe 2august, doctorul mi-a zis pe 30iulie iar strunful ...... ca sa fie mai cu mot... a venit pe 29 iulie

Alina mamica lui Darius Gabriel (29/07/2008)
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyforeverD spune:

Nu va suparati nu stiti unde pot lua legatura cu cei de la drepurile copilului sau unde ar trebui sa vb ca sa stiu si eu ce se intampla si de ce nu e nimic corect in tara asta?Eram studenta in anul IV si am ramas gravida ei bine nu m am casatorit fiindca e lunga povestea am dat pe cine nu merita.Am pastrat copilul care e pe numele meu dar tatal e trecut si el acolo.K nu cer alocatie de la el ca stiu ca nu are cum sa ne ajute momentatn e un aiurit .(mi-am dat seama prea tarziu).K ,am nascut in 28 dec si cand Cris fetita mea era micutza,eu mi-am dat si licentza pe care am si luat-o.K eram la buget la facultate si asta insemna prezenta obligatorie pentru ca altfel nu aveai credite si nu intrai in examen,de aceea nici nu aveam cand sa lucrez ca sa am venitul ,adica indemnizatia care o au mamicile ce au lucat un an si ceea ce nu m i se pare corect este ca aici nu ajuti mamica ci copilul e dreptul lui la indemnizatie care ar trebui sa o aiba toti copii.Vreau sa vb cu cineva sa se faca ceva ,cu legea asta privind studentele care nasc pt ca e absurda .daca e sa te iei dupa lege ar trebui sa iti programezi cumva nasterea ceea ce nu ii poti dicta organismului .E o absurditate mare ca alte chestii care se intampla pe cale"legala "in Romania.Am trimis un memoriu si am primit raspuns de la secretariatul General al Guvernului ca s-a trimis spre solutionare si nu imi ramane decat sa astept,dar daca stau fara sa nu mai incerrc nimic,cine stie cum se misca lucrurile ca in Romania si cand va face Cris 2 ani eu nu o sa mai am ce face,daca nu se solutioneaza cat mai urgent.E incorect pt ca daca stam sa ne gandim cat sunt de scumpre toate si ca statul ce face? cu ce te ajuta .Am auzit de la cineva ca daca as fi fost in situatia asta pe dincolo aveam si locuinta.Ei bine eu am noroc ca am parinti de nota 10 ,dar ce ma faceam daca nu erau ei.Asa ca va rog sa mi ziceti cu cine tre sa mai incerc sa vb pentruu solutionarea acestui caz ,care sunt sigura ca nu e singular.Am alocatia copilului de 200 ajutorul monoparental si somajul care e tot 200 pt ca abia a facuCris 1 anisor.Oricum o sa ma angajez dar ma intereseaza sa se solutioneze cumva legea sa se schimbe ceva curand de tot.Va rog sa va mai interesati.Eu nu is din Bucuresti ci din Bistrita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

nu ai nimerit deloc bine aici cu intrebarea ta. Poate un moderator sa ii mute intrebarea la topicul legislative??

Mami de fetita si de baietel 28+

Mergi la inceput