Calculul datei nasterii

Calculul datei nasterii | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Pentru voi:
Un tabel foarte acurat de calculare a datei nasterii.
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=848





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Ce super e!
Mie mi s-a potrivit data exact cum mi-a spus dr. si la ultima ecografie.


Alina (32+) & Dragos (11.04.2002) pozici 1, pozici 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Si mie mi s-a potrivit, dar nu ca la ultima echo, ca la cele dinainte, ca la ultima mi-a zis ca e prea mic si ca sigur mai sta.
Dar tabelul e chiar simplu de folosit, e misto, eu il descoperisem deja.

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmmonica spune:

Exact ca la ecografie, numai ca bebita mea a vrut sa vina mai devreme cu o saptamana.....asa ca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpik_lui spune:

si la mine s-a potrivit. Exact asa mi-a spus si doctorita. Acum astept sa vad daca intr-adevat va fi chiar pe acea data.


26+

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev296pr_.png" alt="pregnancy" border="0" /></a>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

quote:
Initial creeata de desprecopii
Un tabel foarte acurat de calculare a datei nasterii.

Mirela, tabelul respectiv functioneaza 100% doar pt UM (si aici vorbim doar de ciclu regulat de 28 de zile) cuprinsa intre 1.03 si 24.05. In rest, in 2 din 4 ani mai intra in discutie si cite un an bisect ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu nu inteleg de ce dedesupt ,adica in dreptul liniei care indica data nasterii apar doua luni.
De ex. la mine apare 25 aug/sept.Sa inteleg ca nasc pe 25 aug. sau 25 sept.???
Recunosc ca nu m-am uitat atent dar daca-i asa,ce precizie!

M-am mai holbat o data ,da` tot nu pricep


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

hannen, pe a doua linie in cazul tau e vorba de intervalul 8 august - 6 septembrie, deci 25 august.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geany_bc spune:

A corespuns exact.
In 2002 ultima menstruatie am avut-o pe 8 martie si Alex a venit pe lume pe 13 decembrie, exact ca in tabel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rusealexa spune:

Desi 3 doctori au spus cu totul altceva, ecografiile in urma masuratorilor..etc. la fel, acest tabel chiar m-a nimerit. Ultima menstra a fost pe 02 Noiembrie 2005 si am nascut pe 09 august 2006 - ora 08.55. Pe 09 August 2006, la 03.30 dimineata am simtit din somn..ca fac pipi..si instinctiv am dus mana pe cearceaf sa verific..DA...SE RUPSESE APA.. desi in urma spuselor doctorilor vizitati nasterea se putea produce pe 3-9 Septembrie.
Asa ca din experienta mea...aveti incredere in acest calcul.. poate sa va luati o marja de 1 - 2 zile maxim..
Succes si nastere usoara celor care le intereseaza acest calcul...si aveti toata increderea.

rusealexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinabr spune:

Ce voi scrie poate o sa vi se para stupid!
Bune toate tabelele daca stii cu exactitate acea data (prima zi a ultimei menstruatii). Eu poate sunt mai dezordonata, dar perioadele nu sunt exact determinate la mine si nici nu ma asteptam sa raman insarcinata. Asa ca nu stiu exact acea zi. Acum si medicul spune de intarziere de 5zile, dar daca este vorba de data ?( stabilita cu 5 zile mai devreme?). Ma gandesc ca fac tratament si nervi imi fac aiurea. Daca mai vrei sa nasti si cu cezariana.....
Ce stiu exact sunt datele contactelor sexuale neprotejate. Dar se pare ca nu e relevant...
In aceasta situatie ma iau doar dupa ecografe?? Se pare ca doar D-zeu stie exact cand trebuie sa se nasca...

BB 21 sapatamani + baietel de 7 ani si 4 luni (Mihnea)

Mergi la inceput