cine preseaza flori?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Buna dimineata!
Fetele, eu mai foloseam glitter pentru textile la felicitari, si asta este in relief si exista in diferite culori.
Am si eu o intrebare: stie cineva cum se fac frunzele din care raman doar nervuri, multi care preseaza flori le folosesc, se numesc "skeleton leaves" si mie imi plac tare mult, dar nu stiu cum se fac. Cand eram mica adunam primavara in padure frunze cazute de toamna si "scheletonizate" natural in pamant si umezeala toata iarna, le puteti vedea in www.ivettamoore.com/images/gallery/Daisy_l.jpg" target="_blank">aceasta fotografie sau in www.ivettamoore.com/images/gallery/Skeleton_leaf2_l.jpg" target="_blank">aceasta.
PS:Site-ul cu fotografiile din link este http://www.ivettamoore.com/gallery.php


Corina, mami de leutz blond si bb Aris (12.08.2005)
poze filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Corina, si mie imi plac mult aceste frunze, cred ca sunt anumite plante care au astfel de frunze, nu cred ca poti sa le faci tu asa... In orice caz incerc sa ma interesez special pt tine, poate aflu ceva pt tine. Mai demult vazusem si eu niste fluturi decupati din aceste frunze transparente. Arata demential.
aelita, ce ma bucur ca ti-am dat si tie microbul! Apropo, sa stii ca hobby-ul asta creaza dependenta! Intr-adevar primavara se gasesc cele mai frumoase flori, insa cred ca si vara gasim ceva dragut... Daca as sti denumirile, ti-as spune ce presez eu acum. Sunt niste flori mov/albe, mari care cresc in tufisuri...
Jocelyn, merci de info. O sa caut la librarii!
Fetele, sunt fericita azi caci in sfarsit am gasit un centru la care am duc 2 tablouase la inramat. Nu e ieftin, si abia marti vor fi gata, dar mor de nerabdare sa le vad "imbracate".

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Iunie 2006
Grecia 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Info:

PLANTELE PARFUMATE CARE INFLORESC VARA sunt: garofitele, regina noptii, lumanarelele (Oenothera biennis) si crinii. Poti include si arbustii parfumati: glicina, caprifoiul cu miros de miere, iasomia, liliacul si calinul; trandafirii din soiul New Dawn, cu flori roz-pal si parfum intens de mere, care dureaza toata vara.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Iunie 2006
Grecia 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

felicitari fetelor. sunt superbe toate pozele ce le-am vazut.
...cred ca ma apuc si eu....

www.babiesonline.com/babies/a/andrada/" target="_blank">puiut de om

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Corina, gata, m-am informat.
Se pare ca exista un arbore in India, f popular si bun pt tratam. naturiste, care se numeste peepal. Info despre el gasesti aici: http://www.gurjari.net/ico/Mystica/html/peepal_tree.htm

Metoda prin care frunzele devin transparente si apoi se coloreaza este descrisa aici:
http://www.science.edu.sg/ssc/virtual_ssc.jsp?type=4&root=205&parent=205&cat=206

Ar mai exista de asemeni un arbore numit Rubber Tree care creste in Thailanda. Nu stiu sa creasca ceva similar in Europa de aceea intrebarea este CUM putem face rost de aceste frunze.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Iunie 2006
Grecia 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Liviana, multumesc mult, vad ca nu e greu sa le faci, asta daca ai frunzele.
Sa inteleg ca clorul este coroziv si si distruge frunza, ramanand doar nervurile sau doar le decoloreaza? eu am inteles ca le si distruge, de fapt nu ma intereseaza f. mult sa le colorez cat sa le fac "schelet".
Am gasit si eu ceva si vad ca merg si frunze de la copaci mai "normali". Uite aici: http://www.almanac.com/garden/crafts/skeletonleaves.php
Si de fapt ceea ce adunam eu in copilarie in padure erau frunze de stejar si plop, cred ca merita incercat.
Acum trebuie sa gasesc o padure, ceva, ca in parcuri mi-e rusine sa rup frunze (ca sa nu mai vorbim de flori) si nici nu-mi place sa jumulesc parcurile.


Corina, mami de leutz blond si bb Aris (12.08.2005)
poze filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Corina, frunzele de Peepal devin skeleton chioar si dupa ce sunt tinute in apa cca 2 saptamani.
Cred ca merita incercat si cum zici tu, cu frunze de stejar. Sa ne spui rezultatele.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Iunie 2006
Grecia 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

La ora asta gasiti mutle petunii,toate culorile,usor de presat si de modelat apoi.

eu imi amintesc ,cand eram mica,ca atunci cand voiam sa le am presate intr-o zi,culegeam multe multe,le puneam in coli de hartie si le calcam ! da,le calcam ,intre coli,cu fierul de calcat.si acum imi amintesc mirosul incins de plante,ce furmos era.
banuiesc ca nu e o metoda buna pt tabluri,dar pt ierbarele mele de atunci era o idee geniala,sa fac un ierbar intr-o zi !

creeaza dependenta,stiu,ca si cand eram mica ed-aia am recusr sa inventii gen "calcatul" ca nu aveam rabdare sa astept.

dar ieseau frumos si calcate,sa stiti :))

nu am mai gasit pagini aurii,le-am aruncat pe toate,asa ca am sacrificat doua enciclopedii de pictura, si am cules ce am putut din florile mele din balcon.
zilele astea sper sa ies in parc,am niste flori de camp pe aproape .

mi-ati bagat microbul,da!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Va rog frumos, in cateva cuvinte, poate cineva explica in romaneste cum se fac "skeleton leaves"? Sunt superbe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Jocelyn, am gasit la librarii pixuri din alea "smechere"! Sunt intr-adevar tare frumoase. Am luat auriu, argintiu si albastru azur. O splendoare, nu alta.
Corina, am intrebat si de gliter, dar s-au uitat stramb la mine vanzatoarele. Poti te rog sa-mi spui ce are mai deosebit lipiciul asta?
Marilen, cu frunzele e mai complicat. Inca nu stim nici noi daca putem face ceva din frunzele pomilor autohtoni, dar Corina va incerca si ne va spune. Pana atunci, da-i inainte cu presatul florilor.
aelita, eu am cam dat gres cu petuniile. Dupa uscare si-au pierdut culoarea, mai ales cele rosii.
Apropo, m-am interesat de handmade paper. In India se pare ca sunt preturile cele mai mici.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Iunie 2006
Grecia 2006

Mergi la inceput