M-am hotarat....adoptie (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Corina ,mie mi-au placut la nebunie pregatirile voastre !
Cand plecati la mare ?In ce statiune?


Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

coooooooooooorinaaaaaaaaaaa , ce mare a crescut fii-ta , ptiu sa nu o deochi si ce frumoasa e , cred ca isi gaseste vreun gagic la mare in mod sigur.
Si unde ai gasit "dle " un sutien asa de mic ?Ma omoara Maria mea ca vrea si ea sutien si ma gandeam sa-i iau si eu un costum de baie din doua piese pt la mare.
Fete din Buc , de unde luam si noi costume de baie pt copii ?
Si are dreptate Ilinca , chiar nu ne intalnim si noi deloc ?Sau ati plecat toti in concediu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Corina, sper ca nu te-ai suparat pe mine ca ti-am zis s-o lasati mai moale cu pregatirile, era doar o gluma, si eu m-am amuzat copios de agitatia voastra, si cred ca la fel voi face si eu cand va fi cazul.
Distractie placuta la mare va doresc, asteptam poze cu minunatia ta de pitica bronzata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Buna fetelor.De ieri am intrat pe forumul vostru si m-au emotionat foarte tare dragostea si mandria cu care scrieti despre copii vostri si emotia cu care,cele care inca nu-i au,ii asteapta.Pina mai ieri eram fan "asteptand un ingeras",dar se pare ca ingerasul din familia mea nu vrea sa vina prin burtica ci prin DPC.De aproape 9 ani am incercat tot ce am putut pentru a naste un BB si nu am reusit.Nu am ramas insarcinata niciodata.Si am ajuns la momentul,dureros de altfel,in care am zis:gata,nu mai pot.Nu mai rezist tratamentelor si nu in ultimul rand stressului,si nici sexului facut la comanda,in anumite zile etc...etc...cum prea bine cred ca stiti toate.Mi-e dor sa fac dragoste cu sotul meu pentru ca asa vreau si simt,si nu pentru ca sunt zilele fertile.Asa ca ne-am hotarat sa adoptam.Asa cum bine am citit aici la voi vreau sa fiu MAMA,si daca nu se poate sa fiu si gravida,asta este,am sa fiu doar mama.Sunt convinsa ca si eu si sotul meu ne vom iubi copilul ffffff mult.
Dar eu am o teama,pe care nu am destainuit-o sotului meu,dar v-o spun voua.Eu lucrez in domeniul sanitar si am vazut si auzit multe:copii bolnavi de Sida,copii cu handicap fizic si/sau psihic,si multe altele.Va rog spuneti-mi de unde stiti ca copilasii pe care i-ati luat acasa sunt sanatosi?le-ati facut in prealabil analize,sau se fac la DPC inainte de a fi adoptati?
Va rog lamuriti-ma,ajutati-ma sa imi iau aceasta piatra de pe inima,ajutati-ma sa privesc adoptia fara teama si cu inima deschisa.
Va multumesc si astept raspunsurile voastre.

Ana.T.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Ana ,dupa ce iti gasesti copilul ii poti face analize de care vrei ,avand in vedere ca l-a un moment dat in evolutia procesului de adoptie trebuie sa dai o declaratie la notar cum ca ai luat la cunostinta de starea lui de sanatate .Handicapul fizic poti sa-l vezi tu sau pediatrul ,handicapul psihic ,de asemenea .Exista si o doza de risc ,sa fie ceva ce nu se poate observa in momentul in care iei copilul ,mai ales daca e foarte mic ,dar si daca ai fi nascut tu un copil tot nu puteai fi sigura ca e perfect sanatos sau daca e sanatos ,ca o sa ramana asa.
La unii bebici poti afla ceva informatii despre parinti ,daca le stiu cei de la dpc sau maternitate ,la cei cu linie la mama si tata nu ai de unde sa stii.
Bafta !

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona dragusin spune:

CORINA,petrecere frumoasa in concediu cu toate ca avind asa o domnisoara mare si cocheta...o sa cam stai cu batul sa alungi baietii...

ANA bine ai venit la adoptii! Si nu-ti face mari probleme.nu-ti ascunde nimeni ca un bb sufera de vreo afectiune,si ai posibilitatea sa-i faci ce analize vrei.Succes !

Si eu vreau intilnire !

Azi am cintarito pe Patricia si are 9.200 ! tati e de parere ca o indop prea mult...dar daca e mincacioasa fata ce sa fac..
In rest,ne iubim mult,stam agatata de mami toata ziua si la baie ce sa va spun...nu mai vrea in fundulet,vrea pe burtica sa dea din picioruse !Si spal-o mami daca poti ! Cind terminam nu-ti dai seama cine cui i-a facut baita !
Va pup fetelor.

SIMONA
http://pg.photos.yahoo.com/ph/doru_gilbert/album?.dir=82d7re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Ana, bine ai venit in familia noastra. Iti doresc sa gasesti repede bb, sa fie sanatos si sa fiti fericiti impreuna.
Asa cum au spus si fetele care au scris mai sus, poti face ce analize vrei ca sa scapi de incertitudini. Pina acum insa , nu a fost nici un copil cu SIDA.
Au mai fost copii bolnaviori din neglijenta maternalilor insa acum sunt bine sanatosi datorita faptului ca au ajuns la mamicile lor care le ofera tot ce e mai bun incepind cu multa dragoste.
Roaga-te sa poti lua un bb direct acasa pentru ca, maternalii (desi unii iubesc si ingrijesc foarte bine copiii)in general fac un job si, ca orice job din Romania.....
Nu se compara dragostea unei mame cu dragostea unei persoane care e platita sa aiba grija de un copil.
Un copil (din ceea ce am vazut) s deschide ca o floare cind e alaturi de mami si taty care il iubesc.
Maternalii buni ii numeri pe degete.
Oricum, copii cu SIDA eu nu am vazut asa ca stai linistita.
Bafta multa si putere sa treci peste procesul de adoptie.
Asa cum am mai spus si altor fete, trebuie sa fii tare si sa nu le lasi doborata de greutati (ma refer la birocratie - care e gramada)

Corina, concediu placut si sa ne auzim cu bine dupa. Pupa printesa si, asa cum a spus si Simona, ai grija la baietii care ii dau tircoale.

Simona, ai o fata scumpa foc. E tare mkincacioasa daca a ajuns la acest nr de Kg. . Sa ai si tu grija de ea (cu baietii) ca si a ta e scumpica foc.

Flory, ce fac ingerasii? Asteptam vesti proaspete.

Avem copii frumosi. Sa ne traiasca, sa fie fericiti si noi pe linga ei.
Va pe toate

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Am si eu o rugaminte la mamicile celor 4 copii ai caror date de nastere nu le stiu.
As vrea sa le spun La multi ani insa nu stiu in ce data.

1.Vladimir Ioan
2.Smantanica
3.Gabi
4.Alexandra - Mmmaria
Va multumesc anticipat.

Daca nu vreti sa le dati pe DC, va inteleg perfect insa mi-as dori sa le stiu eu, ca persoana (daca nu supar pe cineva cu dorinta mea)

Va multumesc inca o data si va pupic pe toate


Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinuta spune:

Bine ai venit, Ana. vreau sa-ti spun ca exact aceleasi angoase ma incearca si pe mine - daca bb-lul are sa fie sanatos sau o sa fiu mintita in legatura cu starea lui de sanatate; am primit deja raspunsurile si cred si eu , sincer, ca suntem destul de mature ca sa ne alegem bebelul pe care il dorim ( sau el sa ne aleaga pe noi cum am auzit ca ar fi , de fapt)si sa ne dam seama de starea lui de sanatate
Acum, pe mine cel putin,ma incearca o alta grija - care tine de etapa in care ma aflu eu- de ce oare au trecut aproape 2 saptamani de cand am depus dosarul si cei de la DPC nu par a se grabi deloc??? Abia sapt viit am programat prima discutie cu psihologul( de care, sincer, mi-e teama pt ca nu stiu la ce sa ma astept)cand eu sunt nerabdatoare sa se termine mai repede cu toate astea.
Irina,chiar vroiam sa intreb mai demult cum de stiti voi zilele de nastere ale bebeilor? Eram surprinsa sa vad ca ii felicitati si ma gandeam ca voi, fiind mai de mult timp pe aici deja va cunoasteti f. bine sunteti o adevarata familie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Malinuta, zilele de nastere ale copiilor sunt pe prima pagina a fiecarui capitol prin bunavointa fetelor care au muncit nu gluma ca sa arate asa de bine. Le pentru munca depusa.
Legat de grija ca nu te-au sunat, stai linistita.
Pe mine m-au sunat cam dupa 8 zile de cand am depus dosarul iar prima intilnire (deoareec tb sa coincida programul ambelor parti - familia si DPC) a fost cam la 2 sapt si jumatate de cand am depus dosarul.
Stai linistita ca obtinerea atestatului e partea cea mai simpla. O sa imi dai dreptate.
Dupa atestat vine greul: cautarea bb, gasirea, obtinerea declaratiilor de la rude, infatisari la tribunal, etc
E birocratie multa insa dorinta de a avea un bb si satisfactia pe care o ai atunci cind stringi in brate puiul te fac sa ti se para restul, o joaca de copil.
E stresant insa, repet, cu puiul linga tine, poti trece peste toate greutatile intimpinate.
Bafta atat tie cat si tuturor fetelor care urmeaza sa isi gaseasca puii si sa ii aduca ACASA.

Va pe toate


Irina si Mihai

Mergi la inceput