Probleme mari sarcina gemelara

Probleme mari sarcina gemelara | Autor: IIuli

Link direct la acest mesaj

Buna,
Sunt foarte trista si nu stiu ce sa fac, m-am invartit pe forum si nu stiam unde sa scriu si m-am oprit aici. Va rog mult de tot sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, am aflat acum o veste tare proasta si nu stiu ce sa fac.
Sora mea e insarcinata in trei luni si la prima ecografie i s-a spus ca va fi doar un bebe. Aseara, la a doua eco, i-a spus doctorita ca are sac gemelar si ca unul din copii se dezvolta normal, pe cand celalat nu. Culmea a fost ca doctorita nu stia ce sa o sfatuiasca sa faca, i-a zis chiar ca poate ar fi mai indicat sa renunte de tot la sarcina Se poate sa fie nevoie de asa ceva? Ati mai auzit de asemenea probleme? Ce se poate intampla cu celalalt bebe? Stiti vreun doctor bun (ea e la Iasi) care sa se ocupe de asemenea probleme?


Va rog mult sa ma sfatuiti daca stiti ceva. Surioara mea are aproape 30 de ani, e la prima sarcina (a ramas imediat insarcinata) si mai avem istorii de gemeni in familie (nu foarte fericite, din nefericire).

Multumesc mult,
Iulia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Buna,ii doresc numai bine surorii tale.
Nu am avut gemeni,dar am vazut aici la televizor ca se pot face tratamente si operatii ale bebeilor inca din burtica.Ar rebui sa vada de ce nu se dezvolta normal unul dintre bebei,la ecograf.
Eu am vrut gemeni la a doua sarcina,dar ginecologul nu mi-a recomandat.Voiam sa fac tratament special ca sa raman insarcinata cu gemeni.

Numai bine.


Samurai-lady si bb Ken

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Samurai-lady" target="_blank">Pagina personala DC

Web-poze Kenutz

www.desprecopii.com/info.asp?id=486" target="_blank">Cum a venit pe lume Samurash bebe




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Samurai-lady, multumesc de raspuns. Din nefericire, nu am auzit sa se faca astfel de operatii in Romania. Si plus de asta, cred ca operatiile se fac intr-un stadiu mai avansat al sarcinii cand apar probleme; la ea insa un copil e dezvoltat normal pentru trei luni si celalalt e un ghemotoc, nu s-a dezvoltat deloc.
Deci eu cred ca acesta al doilea nu are sanse sa se dezvolte; problema e daca celalalt se poate dezvolta normal si sa fie sanatos. Am si citit pe net pe o gramada de site-uri, unde se spunea ca un asemenea sindrom in prima parte a sarcinii poate fi foarte daunator (In early pregnancy (before 26 weeks), TTTS can cause both fetuses to die, or lead to severe disabilities. If TTTS develops after 26 weeks, the babies can usually be delivered and have a greater chance of survival without disability0. :((
De asemenea, am aflat ca si mama poate avea probleme, ca nu stiu ce vase nu mai comunica intre ele si nu ce rau se intampla.

Plus ca mai are si o doctorita probabil inconstienta,dupa ce i-a descoperit problema a trimis-o acasa si i-a zis sa mai vina dupa doua sau trei saptamani la control. Nu ar trebui sa o monitorizeze in continuu, sa ii dea tratamente? habar n-am si nu stiu ce sa fac :(..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Am inceput sa scriu cu un mare avant, apoi am sters tot. Chiar daca am gemeni, nu pot sa dau sfaturi in situatia asta.

Am auzit ca este un doctor excelent pentru ecograf pe nume ILIEV. Am inteles ca e cel mai bun din zona moldovei. Dar de medic ginecolog nu stiu. Sa mearga sora ta la el(pentru a doua parere), si sa ii recomande el pe cineva eventual. Daca doresti, incerc sa fac rost de nr de tel si o adresa a cabinetului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Capsunica, daca ai putea sa ne faci rost de un numar de telefon de la dr. Iliev ti-as fi recunoscatoare. Surioara mea e asa zapacita si eu sunt prea departe ca sa ma duc eu sa caut.
Am auzit si eu ca dr. Iliev e bun la eco si as vrea sa mearga la el la o a doua parere.
Multumesc mult de ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Nu am avut gemeni si nu am trecut prin asa ceva, dar, am vazut (Discovery, Reality) si am citit despre asta si lucrurile nu sunt asa negre pe cat par. Daca unul dintre gemeni moare celalalt are sanse sa se dezvolte normal, mai ales ca dupa cate spui, s-a intamplat mai demult (la varste de sarcina asa mici embrionii opriti in evolutie se resorb treptat). Matusa mea a avut o sarcina gemelara dar unul dintre bebelusi s-a oprit in evolutie in uter si pe celalalt l-a nascut la termen (si a aflat de-abia la nastere ca a mai fost un bb). Un medic bun cu experienta sunt convinsa ca o poate incuraja.

Multa sanatate

...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Iliev - 0232.237.761. Multa sanatate si sa ne mai dai vesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:


Multumesc mult de mesaje si de numarul de telefon.
Gio: Da, am mai auzit si eu intre timp, interesandu-ma, ca sarcina poate evolua cu bine chiar daca al doilea bb nu s-a dezvoltat :(
Oricum, ea a fost la alt medic ieri, care nu a vazut acelasi lucru la eco; ba chiar i-a spus ca are un bb bine sanatos si ca sa stea linistita. Eu in ceata asta nu sunt foarte linistita, sincer, dar om vedea ce se mai intampla..
Capsunica: mersi mult de numar. Am programat sa mearga luni la eco la dr. Iliev, sper sa fie bine.
Va tin la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

IIuli, daca esti din Bucuresti poti sa incerci sa-l suni pe Dr. Tutunaru, este renumit pentru sarcini cu probleme. Si promoveaza viata cu prioritate. Este super expert.

Ti-am trimis PM cu nr. lui de mobil.

te pup si sarcina usoara surorii tale!

Aventura 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Multumesc mult, aventura, pentru numarul de mobil. Este un domn de treaba, adica pot sa il sun doar sa il intreb cum ar fi mai bine sa faca fara sa o aduc pe sora mea deocamdata la el?
Eu am vrut sa o aduc aici sa mearga la un doctor bun, dar e abia in luna a patra.. nu pot sa o tin aici cinci luni, are si ea treburile ei acolo :(
Surioara mea merge azi la eco la dr. Iliev, pe care mi l-au recomandat multe fete de aici.. va fi deja a treia opinie. Daca tot nu e ok, o sa incerc sa il sun pe dr. Tutunaru.
Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

O prietena a avut sarcina gemelara, lucru constatat pe la 6-7 sapt. de sarcina. Pe la 3 luni, la control, dr. a zis ca unul din gemeni a murit. Celalalt s-a dezvoltat normal,e un baietel frumos si destept foc. LA prietena mea a fost si mai complicat pt. ca gemenii erau din acelasi ovul/in acelasi sac.SI totusi a fost bine,fara alte tratamente.

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput