Viata dupa divort?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns artar spune:

In cererea de divort s-a specificat ceva de genul"desi la inceput au fost amanati de sentimente sincere unul fata de altul in timp s-au distantat ajungand acum la diferende ireconciliabile si de aceea cerem desfacerea casatoriei din culpa comuna si fara motivare".Mentioneaza ca a rezultat un minor in urma casatoriei pe care paratul(in cazul meu) este de acord sa fie incredintat mamei, ca ne-am inteles cu plata pensiei alimentare, ca el e multumit de cum am eu grija de copil,ca eu am servivi si ca mama ma ajuta la cresterea copilului etc.

Avocatul lui sustinea ca avem nevoie de martori,sa vina taica-sau,maica-mea sa spuna una, alta,circ si iar circ dar avocata mea a spus ca nu e nevoie de asa ceva chiar daca e un minor,e tot culpa comuna si daca vrei sa divortezi si nu ai martori nu te tine nimeni legat, ce e chestia asta?Si a avut dreptate, nu a fost nevoie de nici un martor,intr-adevar a zis judecatoarea ceva in ideea de a mai acorda un termen ca poate ne impacam dar avocata mea a spus ca nu mai exista nici o sansa de impacare,casnicia e compromisa definitiv bla, bla, bla..ura si la gara!La al doilea termen cum am scris mai sus plus partajul:o foaie pe care ai semnat-o dupa ce ai stat si ai negociat bine!

De aia ziceam ca e bine sa ai un avocat bun:te scuteste de multe mizerii intr-o perioada si asa f trumatizanta.Cauta martori,instruieste-i ce sa spuna,ramane-le datori sau nu,barfa..vai de mama lor...Asa te duci scurt si decent,se duce avocatul intai ca sa nu stai acolo cu orele pana iti vine randul,te suna cu jumatate de ora inainte,vii, ai intrat,ai scapat si gata!Ca la examen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magga spune:

hmmm...mi-a spus mie cineva o vorba de duh cum ca mai greu e sa divortzezi decit sa te casatoresti.

inca un pic de rabdare va doresc...pina este gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Deci cind exista un copil(sau mai multi)la mijloc,nu se mai poate numi "de comun acord",au considerat ei ca tre sa-i spuna "din vina comuna"(parca nu-mi vine sa scriu "culpa")....
este de fapt,aceeasi marie cu alta palarie,doar ca-ti trebuie un martor(la noi a fost soacra-mea).........
din pacate sistemul judiciar face din viata noastra intima un fel de circ scos in piata publica si fardat cu expresii juridice,rigide,reci si care n-au chiar nici o legatura cu caminul conjugal....

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Mai fete, mie mi s-a spus ca o sa vina acasa cele de la asistenta sociala pentru ancheta !!!!

Oare de ce ?

Oricum, banuiesc ca asta se va intampla dupa prima infatisare de luna asta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Si ce fac acesti asistenti sociali cand vin in vizita?
Ce te intreaba, la ce se uita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

E chiar o formalitate!Si eu am avut emotii dar nu are nici o treaba..Cum te cheama,cand te-ai nascut,unde lucrezi, de cand lucrezi,cati ani de casnicie ai, daca divortezi ai unde sa stai,cine sta cu copilul cand esti la job,care e motivul divortului(eu am mintit) si cam atat..Vezi ca tb sa rezolvi intre cele doua termene,adica sa te duci tu sa vb cu asistentul sa vina acasa caci el daca vede ca nu te agiti nu vine si pierzi termenul urmator degeaba...Asta ar trebui sa o rezolve tot avocatul..cel putin la mine asa a fost...

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel03 spune:

Sofia, esti o norocoasa ca poti privi cu umor si in astfel de momente. Eu cu greu am reusit sa trec prin aceasta incercare. Si dupa mai bine de 2 ani, n-as spune ca am trecut testul. "Paratul" oare va stii vreodata ce ar fi putut avea, dar s-a jucat? Imi esti draga "virtual", si iti doresc numai bine alaturi de Nuca si de cine vei vrea tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ani3lla spune:

Stati linistiti sa vedeti circ in nov la divortul meu.
Eu divortez si omul nu.
Normal ca judecatoarea o sa ceara ca martor si pe papa ca doar tre' sa se dumireasca ce sentinta sa dea.
Eu niciodata nu am inteles de ce nu te despart judecatorii astia la cerere si atat. Pai, ce? daca ma poarta un an prin tribunale, ma las pagubasa si ma intorc la el?v Aiurea. Vorba cuiva : circ, mamaica, circ, ca asa e la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

La mine n-au venit cei de la autoritatea tutelara si divortul s-a pronuntat si fara raportul lor. Deci, asa cum ziceau si fetele mai sus, e doar o formalitate. Bine, la mine ex n-a cerut copilul, la noi incredintarea minorului si pensia au avut loc intr-un alt proces, inaintea celui de divort.

poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

La mine probabil ex va cere un copil, sau cel putin asa mi-a spus. Doar pt. simplu motiv sa nu-mi plateasca pensie alimentara. Mi-a spus sa decid eu de care copil vreau sa scap- asta mi-a spus in iulie. Deci se pare ca nu scap de autorizatia tutelara. Insa trebuie sa le dau oare noua adresa unde stau acum sau cea la care am stat cu ex?

Mergi la inceput