Viata dupa divort?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Ane2200, cum sa te coste 150 lei o hotarare de divort legalizata?
Sper ca e o eroare!
Taxa pentru eliberarea unei copii legalizate dupa o hotarare, cu mentiunea definitiva si irevocabila e mult, mult mai mica!!Intereseaza-te la judecatorie, la registratura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ioana, cred ca mai bine ii scrii Sofiei un pm.

Cat dureaza pana trece, dureaza cateva luni. Pe masura ce trece timpul va fi un pic mai bine. Un pic mai bine dupa prima luna, un pic mai bine dupa a doua si pana la urma te vei linisti complet si va fi bine. Am citit ca dureaza in medie 1-2 ani pana iti revii de tot. Mie mi se pare cam mult. E posibil sa iti revii complet in 6 luni, dar de simtit ceva mai bine te vei simti intr-o luna-doua. Odata ce se va pronunta divortul vei simti o usurare, ca o piatra luata de pe umeri. Sunt trei stagii, socul si durerea, ruptura si dezorganizarea vietii, refacerea vietii (nu neaparat recasatorirea) si planurile de viitor. Acum e greu pt. ca desi zici ca nu te gandesti la impacare, situatia nu e 100% clara si ambiguitatea e absolut criminala, dar odata clarificata prin pronuntarea divortului (sau chiar odata inaintate actele) va fi deja mai usor, o sa vezi. Nimic nu e vesnic, nici fericirea, nici durerea, asta e sigur!! O sa iti revii, ai grija de tine te rog! Daca e nevoie, mergi la un psihoterapeut, mai ales ca nu ai prieteni. Cele ce au prieteni ii foloesc pe acestia pe post de psihologi si ajuta enorm. Ce nu te doboara, te face mai puternic, o sa treaca. Iesi cat poti, inventeaza-ti si tu cate activitati poti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ioana, nu esti singura
Si toate trecem prin aceste stari de frica imensa in ceea ce priveste copiii care cresc cu parintii divortati
Insa garantii nu sunt pentru nimeni
Si daca le oferim copiilor multa iubire si intelegere, vor resimti mult mai putin normalitatea asta a noastra

De ce spui ca ti-ai distrus viata singura ?
Eu nu cred ca ai trait singura sa-ti asumi asa o vina mare.
Si`apoi ... daca esti sanatoasa si ai un copil sanatos, eu zic ca viata ta e chiar frumoasa

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Ioana, toate cele care am trecut sau trecem printr-un divort am avut trairile astea. Si eu m-am invinovatit candva, insa asa cum spune Daria, nu am trait singure incat sa purtam intreaga vina. In plus, cel ce fuge e las, cel ce nu accepta, ce nu recunoaste. Da, e greu, e f greu, insa sunt dureri si mai mari decat aceasta. Imi amintesc ce-mi spunea Daria chiar mie, si am ajuns sa cred: faptul ca el nu isi vede copiii crescand, ca nu se bucura de ei si minunatiile lor zilnic mi-a dat putere, el e cel ce pierde, si enorm!
Nici eu nu stiu cat dureaza recuperarea, si pe mine inca ma coplesesc singuratatea si greutatile, lupta asta a supravietuirii singura cu 2 copii, insa o sa te simti bine candva, linistita, dar vei mai si cadea, insa toate au un pret pe lume si eu gandesc asa: daca asta e pretul linistii mele si a copiilor mei - si crede-ma, am trecut toti 3 prin momente cumplite-il platesc.
Multa putere si incredere in bine! Ai grija de tine, nimeni altcineva nu o va face!

mami, "pinsentza" si "diliciosul"

Strumfii spun lucruri trasnite

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Un licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta15 spune:

Buna, fetelor! va citesc de cateva luni si iata ca ma hotarasc si eu sa postez ceva!
Am un baietel de aproape 9 luni si un divort pe rol.
Povestea..cam aceeasi ca la toata lumea. Dupa ce ne-am chinuit sa ne facem o casa, tot ce trebuie, ne-am hotarat ca avem tot ce ne trebuie pt un copil, insa nu a fost chiar asa pt ca dumnealui s-a gandit mai bine cand eram gravi si parca situatia nu ii convenea. asa ca a inceput sa imi reproseze ca el nu are destula libertate, ca el vrea sa iasa in oras cu prietenii, etc. toate astea dupa ce isi facuse o prietena virtuala careia ii spunea in miez de noapte ca o iubeste. in fine, totul a degenerat si m-am hotarat ca nu suntem bataia lui de joc, nici eu nici baietelul meu. Pe 27 mai am avut a doua infatisare.el nici acum nu realizeaza ce se intampla sau nu ii pasa.Nu ca m-ar interesa, dar parca traieste intro alta lume.
vroiam sa va intreb daca aveti idee cate infatisari sunt(aproximativ) pana se pronunta divortul?
La prima infatisare l-a intrebat pe el daca e de acord si el a zis ca nu si ca vrea sa isi puna avocat. Acum la a doua nu s-a prezentat nici el nici vreun avocat. data viitoare e cu martori(pe 24 iunie).Acum eu parca stiam ca la 1 iulie tribunalul intra in vacanta. daca nu se pronunta nici atunci, inseamna ca ma apuca toamna tot asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Nicoleta15,
am trait aceeasi experienta ca si tine...Ema avea 9 luni cand ne-am despartit, din pacate nu am avut puterea sa intentez divort, eram prea coplesita, Ema era mica, nu aveam bani etc...
Anul trecut insa pt ca EL, urma sa aibe un coil a intentat divort, in numele meu...eu nu m=-am prezentat pt ca nu eram in tara asa ca m-a reprezentat avocata...totul a decurs f repede deaorece ambii am fost deacord cu divortul...dupa ce au fost audiati martorii s-a desfacut casatoria...
Fiecare caz are particularitatile lui, ce ma surptinde ca si tatal Emei avea indiferenta si nepasarea despre care vb ...

Iti doresc numai bine si crede-ma ca o sa miri cat de puternica si cate faci singura...
Numai bine

http://florina-emilia.blogspot.com
ajutati la terapia pt Ema
Mari, mami de Ema
http://kittyland.dyndns.org:8180/ema/
bijuteriile printesei Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanamatei spune:

Nicoleta, pe 24 fa rost de 2 martori pt ca in eventualitatea ca el nu se prezinta este nevoie de 2 martori.1 martor este util numai in cazul in care e si el prezent sau macar avocatul lui si el e de acord cu martorul adus de tine(martor comun).De asemenea, asigura-te ca ai si ancheta sociala facuta.Ar trebui sa se termine pe 24, cu audierea martorilor, daca aveti toate actele in regula.Se prelungeste, si te apuca toamna, numai daca nu ai martori pe 24 si nu ai nici ancheta sociala facuta.De asemenea, tre sa depui la dosar locul lui de munca, ca sa trimita ei adresa la jobul lui pt stabilirea pensiei alimentare si sa le vina raspunsul pana pe 24.Poate mai stii o parte din aceste informatii.Sper sa iti fie de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucamea spune:

nicoleta15, nu te grabi cu divortul, mai ales ca ai un bebelus!!!!!!!!

in urma cu catva ani am sfatuit pe cineva sa divorteze, a fost o mare greseala!

acum n.as mai spune nimanui sa divorteze, eventual sa mearga si sa discute cu parintele duhovnic, sa faca rugaciune.

daca nu sunt motive f grave NU DIVORTA. gandeste.te si la copilul tau, la faptul ca el ar putea face naveta de la tine la tatal sau, ca ar fi bulversat si n.ar mai avea incredere in niciunul dintre parinti la un moment dat.

viata dupa divort e mult mai grea. te simti putin usurata la inceput dar apoi regrete, nostalgii, alegeri gresite de genul... din floare in floare.

poate sunteti prea tineri, poate este o proba de foc pentru casatoria voastra, mai gandeste.te!

sa-ti ajute bunul Dumnezeu si sa nu faci un gest pe care sa-l regreti toata viata!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucamea

nicoleta15, nu te grabi cu divortul, mai ales ca ai un bebelus!!!!!!!!

in urma cu catva ani am sfatuit pe cineva sa divorteze, a fost o mare greseala!

acum n.as mai spune nimanui sa divorteze, eventual sa mearga si sa discute cu parintele duhovnic, sa faca rugaciune.

daca nu sunt motive f grave NU DIVORTA. gandeste.te si la copilul tau,


orice preot iti va spune ca adulterul este un motiv permis de divort, scrie in Biblie.

viata UNODRA dupa divort este mult mai grea, a altora devine ca fulgul din prima secunda dupa despartire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucamea spune:

asa este conchita.

este un subiect f delicat divortul.

cum spuneam mai sus, eu regret ca am sfatuit candva sa divorteze cineva. ma mustra constiinta. e adevarat ca pe atunci nu stiam eu multe.

Mergi la inceput