Viata dupa divort?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sincer ?
Pt ca am mai vrut o sansa pentru noi.
La prima infatisare, am fost intrebati daca dorim suspendarea (avocata anuntase deja acolo) si am spus amandoi da, desi inainte cu o seara el a spus clar k nu e cale de intoarcere, k o hartie nu schimba nimik.
Pt k si eu consideram ca tine, copila merita sansa unei familii adevarate.
Intre timp, mi am mai schimbat parerea. Am impus unele reguli si cu siguranta, daca ar fi sa ne impacam, o vom face cunoscand asteptarile ambilor parti. Iar daca nu, macar avem o comunicare decenta, fara aruncari de reprosuri.
Din ce citesc, vad ca fetita ta este foarte marcata. Pt asta imi pare nespus de rau, sincer. Dar ai sa vezi k ea va fi bine, tu trebuie sa iei situatia ca atare si sa zambesti mereu. Eu ma temeam pt Giulia. Ei bine, ea nu a avut nicio durere, a acceptat ca tati nu vine acasa k are treaba, k nu sta acum aici si gata. Nu reactionez nicicum, daca ma intreaba raspund, daca vb la telefon pe ea o dau sa raspunda, am incercat sa nu accentuez nimik. Ne vedem de treburile noastre. :-)




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

am incercat sa mai scriu dar mi s-a resetata calc, acum iti spun doat atat ca din motive de mama soacra, am stat despartiti un an eu la mama acasa in BV si el la noi acasa in BUC, un an de zile a facut saptamanal curse bv-buc doar ca sa ne intoarcem si sa fim o familie!

Nu ii mai da atatea explicatii lasa-l sa dea cu capul de pragul de sus sa il vada pe cel de jos!

O sa ii vina si lui randul!
madau timpul le rezolva ai rabdare cu el!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Madau daca tu consideri ca mai ai ceva pentru el lupta cu toate armele tale...chiar daca multa lume nu va intelege(vesnica intrebare: cum te-a inselat si il mai vrei inapoi?).
Copilul tau , familia ta merita orice sacrificiu, ai rabdare cu el si odata intors acasa luati-o de la zero : fara reprosuri , fara razbunari. Stiu si vad ca poti face asta ...lupta madau .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by madau

Adina iti multumesc, vorbele tale mi-au fost de mare ajutor si in trecut si acum, in mare asa gandesc si eu...el pierde cel mai mult, nu acum...dar in viitor va regreta toate aceste lucruri. Si asta ma doare, ca nu intelege asta, ii va fi dor de noi, ii va lipsi viata alaturi de noi, asa zapacita cum era ea, ii va lipsi cea mica, sa-i sara in brate si sa-l alinte "puiu' tatii". Am incercat sa-i explic, nici o femeie din lume nu-i va putea oferi dragostea pe care i-o ofera cea mica, copilul lui...o dragoste pura, lipsita de orice fel de interese ascunse. Asta e dragostea care conteaza, e dragostea care-ti da putere sa faci ORICE, sa treci peste ORICE. Sunt sigura ca-i va parea rau cand va realiza asta, sper insa sa realizeze asta mai repede...si sa ramana alaturi de noi.

Nu inteleg insa de ce spui ca divortul poate fi in avantajul meu...la ce te gandesti?



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2





Madau, stiu ca acum ti-ai dori sa te trezesti dintr-un vis urat in care nimic nu s-a intamplat si totul e roz si frumos ca inainte.
Este foarte dureros, si greu, sa treci prin momentele astea.
Am avut si eu perioada de lupta pentru familia mea, pentru copilul meu, nu neaparat pentru mine sau pentru el in sine; ci pentru niste valori pe care le consideram atunci valori de prima clasa.

Cu timpul am vazut lucrurile altfel. Conteaza foarte mult ca intr-un cuplu sa poti sa te bazezi pe cel de alaturi, sa-ti fie mereu aproape. Cand asta lipseste, nu poti da semtimente pozitive la infinit; este normal ca undeva in timp sa iti redefinesti sentimentele pentru celalalt, si sa incepi sa te gandesti si la tine. Este greu sa suporti pe cineva alaturi, daca nu-l iubesti, doar pentru binele copilului - ori dragostea pe care sunt convinsa ca i-o porti si acum sotului tau va suferi in viitor.

Pe mine divortul m-a ajutat. Daca n-as fi facut-o, as fi prelungit o agonie si nu mi-as fi definitivat mai repede noua strategie de viata; a fost dureros atunci dar nici o clipa nu-mi pare rau ca am facut-o imediat.
Culmea, el s-a opus divortului in toata perioada respectiva - desi n-am inteles niciodata de ce, atata timp cat si-a dorit sa traiasca altfel; i-am oferit libertatea s-o faca "legal".

Fii sigura ca el va suferi inzecit fata de cat suferi tu acum. In general faptele bune nu raman nepedepsite, si nici ca va trebui sa ridici un deget ca el sa-si primeasca pedeapsa - pur si simplu pedeapsa ii vine la pachet, odata cu alegerea. Ce e bine pentru tine? Mereu vei fi cu capul sus in fata copilului, iar el se va simti exact cum este: vinovat.

Insa dupa ceva timp alegerea de a fi impreuna nu va mai fi a lui, ci a ta. Este foarte posibil ca el sa-si doreasca sa recupereze ce a avut, dar tu sa nu mai fii dispusa s-o faci. Si faptul ca veti fi divortati te va ajuta foarte mult sa faci ceea ce vei dori atunci.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

adina tare bine scri iti citesc postarile ca imi plac sunt intr-un fel........deosebite!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Da, da, subscriu si eu cu multe postarilor AdineiIulia, intotdeauna m au ajutat !



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

multumesc frumos fetelor, am trecut si eu prin ceva oarecum similar ca Madau, si stiu cat de dureros poate sa fie...si stiu ce iti doresti sa auzi, si ce iti doresti sa se intample, si la fel stiu cat de usor cazi dintr-o stare in alta...si mai stiu ca dupa ceva timp, poti privi detasat in urma, si sa-ti spui: nu regret nimic din ce-am facut, am luptat cat am putut, viata mea este mult mai buna acum!

Dar Madau este acum la capitolul "lupta cat poti", inca nu a sosit clipa sa-si ia ramas bun trecutului. Si de altfel, cine stie, nu exista doua situatii la fel, daca sotul ei are "doar o clipa de ratacire"? Asta doar timpul o va spune. Ce am inteles eu: ea nu vrea sa inchida inca usa, si daca asta vrea si poate, chiar trebuie s-o faca, chit ca o va inchide brusc saptamana viitoare.


Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Madau, in primul rind imi pare rau pt. situatia in care esti.
Eu cred ca situatia ta e mai grava decit povestesc celelate fete, din moment ce el s-a mutat la amanta lui. Eu vad trei variante aici:
1. Sa zicem ca se hotaraste sa vina acasa sa mai incerce o data. Dar daca nu a incheiat complet relatia cu cealalta, ceea ce in mod evident nu a facut, va fii mereu cu gindul la ea. Crede-ma, n-are cum sa mearga bine relatia voastra in momentul asta. Inevitabil vor fii dicutii neplacute, sau te vei intreba unde umbla cind intirzie sa vina acasa, si de aici iarasi certuri.
2. Ramine la ea. Puteti sa nu faceti divortul inca, sa mai vedeti ce se intimpla. Poate ca relatia cu ea sa mearga bine sau nu. Aici depinde f. mult si de respectiva. Dar dureaza, si tu nu poti sa traiesti tot asteptindu-l. Crede-ma, in cazul asta trebuie sa-ti iei gindul de la el si sa-ti cladesti o viata singura. O femeie distrusa, disperata, nu va atrage niciodata un barbat. Daca te va vedea ca te descurci singura, ca nu il mai rogi sa se intoarca, s-ar putea cu timpul sa va intelegeti bine, cine stie. Dar mai intai trebuie sa te desprinzi de el.
3. Poti sa-i ceri sa stea singur o perioada. Sa nu se mai intilneasca cu ea, sa nu mai vina pe la voi. Sa se gindesca ce vrea, ce conteaza mai mult pt. el, fara influente. Si sa ia o decizie.

Anyway, sfatul meu e sa iei taurul de coarne si sa nu agonizezi asa.

Si de ce spuneti ca pierde dragostea copilului? Pana la urma el alege intre doua femei. Are dreptul sa-si viziteze copilul si dupa despartire, are dreptul sa aiba o relatie cu copilul. Nu va fii non-stop acasa, dar puteti stabili un program cind sa vina la ea, si crede-ma, fetita il va iubii si asa.
Uite, de exemplu al meu ex. A plecat de acasa, s-a mutat la iubita lui. Ii merge bine, in fond traieste cu persoana de care e indragostit, nu? Nu are grija copilului, nu sta cu el noaptea cind e bolnav, nu il duce/aduce zilnic de la gradinita, nu tu problemele zilnice. Dar il vede totusi regulat, copilul il iubeste, se bucura cind vine, petrec saptaminal destul timp impreuna, timp in care doar se joaca cu el. Pe cuvintul meu, nu vad de ce i-ar parea rau ca a plecat. Are timp liber, are si o relatie buna cu cel mic. Cel mic nu sufera nici el, cel putin nu inca. Are si mama, si tata, doar ca pe rind. Cel mai greu imi este pina la urma mie, ca ma ocup practic singura de el si nu am un sot care sa ma ajute. Sigur, exista varianta recasatoririi.. dar asta e alta poveste.
Chiar citeam intr-o carte scrisa de o psiholoaga franceza, ca dupa divort parintele care nu sta cu copilul este in avantaj, si de multe ori are o relatie mai buna cu copilul decit parintele care il creste. Pentru ca timpul pe care il petrec impreuna este doar pt. distractie, el nu se ocupa de educatia zilnica. Bineintele, aici e vorba de tatii care pastreaza relatia cu copilul, nu cei care dispar din viata lui.
Sincer, urasc barbatii astia egoisti si situatiile in care ne pun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Miluna ceea ce spui tu la noi nu se intampla, ceea ce ma deranjeaza foarte tare pe mine este ca ii ofera celei mici "frimituri" din timpul sau....vine si sta cu ea jumatate de ora la 2-3 zile, in we nu prea trece, nu iese cu ea nicaieri, stau in casa si o pupa nitel, se mai joaca putin cu ea si asta e tot. Apoi pleaca. Asa ca...situatia e cam asa, pana la varsta cand Miruna va putea sa vorbeasca pt ea, eu hotarasc ce e mai bine pt ea. Si eu spun ca daca isi iubeste copilul il pune pe el pe primul plan, asa sustine cand vine vorba despre asta. So...sa faca bine si de la servici sa vina direct aici, sa petreaca toata seara cu cea mica, si apoi sa plece la "donsoara". In we sa vina, s-o scoata in parc, la teatruc, etc. Credeti voi ca donsoara, la 23 de ani ai ei, il va accepta pe el cu programul asta, dedicat copilului, asa cum e si normal de altfel? Sa fim serioase...ii va da un sut in cur de nu se va vedea. Asa ca, pana una alta, atat timp cat o pune pe cea mica pe planul 2..n-o merita, si n-o va avea. Decat frimituri...asa cum ii ofera si el. Cred ca nu gandesc rau.De aceea nici nu sta prea mult, are "obligatii"...copilul nu e o obligatie pt el. Il vrea...sa se sacrifice pt el...de ce numai eu sa fac sacrificii? In fond el a plecat, nu eu. El vrea acum numai bine pt el, iar noi sa-i fim la dispozitie cu cat are el sa ne ofere. Ei bine, e dreptul meu sa vreau mai mult, pt mine si pt copil...asa cum si ea vrea mai mult pt ea, e normal. Acum vine alegerea lui...de cine are mai multa nevoie, cine ii ofera mai multa implinire sufleteasca si satisfactii? Asta vreau sa gandeasca bine, in fond aia e doar o femeie...iar Miruna e UNICUL lui copil. Femei mai sunt...Miruna e doar una. Nu e vorba de santaj, sa nu ma intelegeti gresit, sau de rautate...il iubesc enorm de mult, nu i-as face vreodata rau....dar ma doare sufletul cand o vad pe cea mica cum sufera si el nu-i ofera ce merita. Adica TOTUL. Si oricat m-ar durea sufletul pt el...pt ea m-as sacrifica inclusiv pe mine, nu se compara.

Mamagiuliei wow...asa pur si simplu a spus ca doreste amanarea? Bine...la voi era altceva, probabil ca nu era situatia ca la noi. El fuge...fuge de tot, se ascunde in gaura de sarpe, numai sa nu vorbeasca cu nimeni...are poate impresia ca daca fuge asa, totul se va rezolva de la sine. I-am spus si lui...fuga nu rezolva NIMIC.

Adina

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Miluna, pe termen lung, el pierde. Sau in fine, in masura in care se considera tata, el pierde. nu este vorba de afectiunea copilului neaparat, ci de o gramada de lucruri ce el nu va apuca sa le vada la copilul lui. Faptul ca va depinde de un program de vizita. Faptul ca orice-ar fi, mai mult de un anumit procent din timpul liber al copilului (fie ala si 50%, dar de regula mult mai putin) nu poate spera.

Spui ca e fericit ca nu are el grija de copil? Oare noi am fi fericite sa scapam de griji, doar sa ne vedem copilul si sa ne jucam cu el? Poate nu se compara in multe cazuri, insa depinde, asa cum ai spus, ce fel de tata este.Pentru ca un timp poate ca merge s-o vada din cand in cand, dar pana la urma ii va urla in el dorinta de a fi mai aproape de copil. Sigr, in cazul in care isi iubeste copilul si are sentimente paterne.

Al meu ex cred ca ar sari in sus de fericire sa-i dau copilul lui in grija...dar cine i-l da?!! Si cum crezi ca se simte cand o aduce pe fii-mea de la plimbare, si ea ii spune: bine tati, acum pleaca, eu am treaba?! Poate el mai vroia sa stea, dar ea il conduce frumos la usa, sa fie sigura ca i-a plecat "musafirul". Stii cat de dureros poate fi asta?

Iar cei ce nu se mai implica in viata copilului si nu tin legatura cu el...pierd si mai mult. De fapt pierd un copil. Pentru ca parinte nu este cine-l face, ci cine-l creste.



Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput