Viata dupa divort?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Madau, iti doresc din tot sufletul sa puteti depasi problemele si sa mergeti inainte. ma voi ruga la DD pt voi!
Ai o fetita f frumoasa, am vazut ceva poze... Sa va traiasca si sa creasca mare!
Te-am citit si la "Tutunaru", de fapt de acolo "te stiu" si stiu ca ai avut o sarcina mai grea...Si eu tot cu el am nascut, insa am tinut sarcina cu bine.
Ce sa zic, si eu trec prin stari de oboseala, copila se mai trezeste noaptea, ziua sunt in priza, papat, schimbat, plimbare, ceva treburi prin casa (inca nu am reinceput serviciul)...seara pic lata...Toate mamele cred ca trec prin asa ceva, nu este nimic anormal...Fac si eu ce pot, copil in primul rand, in casa ce pot, si normal ca incerc sa am o relatie apropiata si cu sotul, sa iesim, sa ne mai deconectam, sa una alta... Intr-o relatie trebuie sa existe intelegere din ambele parti. Fiecare trebuie sa "dea", si sa treaca peste imprefectiunile celuilalt (sa nu fie chestii majore, de principiu), dar chiar daca mai face greseli, pana la urma toti gresim, numai DD este perfect, noi nu...
Oricum, cam in orice cuplu se mai ajunge la momente dificile, la anumite discutii...Nu-mi place insa ca s-a ajuns la inselat :(

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Nici mie...si nici ca s-a ajuns la multe altele...minicuni, promisiuni desarte, sambata mi-a spus ca o sa se intoarca acasa, s-a purtat frumos, apoi duminica s-a schimbat iar, n-a mai dat nici un semn de viata, mai nou am aflat ca sta la ea si ca m-a mintit in tot timpul asta, azi a venit s-o vada pe cea mica si s-a facut ca nu-si mai aminteste ca a spus ca se va intoarce...citez "oi fi spus"...si ca acum se gandeste sa divorteze. Nu-mi vine sa cred cum actioneaza....stau si ma intreb pt ce mai lupt, nu mai am putere, imi vine sa renunt si sa spun eu stop, dar inca nu pot, tot mai sper. Ce? Numai DD stie... O intoarce ca la Braila...ba ca vine, ba ca nu vine, uite asa traiesc de 1 luna incheiata azi

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Madau imi pare rau ca treci prin asta insa nu reusesc sa te inteleg:
Nu te-ai suparat? Nu esti furioasa?
Il primesti inapoi? De ce? Ca sa ce?

Nu reusesc sa inteleg motivul pentru care nu te enervezi, nu-l dai afara in suturi!
Te rog eu mult sa-mi raspunzi, daca poti.
De ce il mai vrei?

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ufff Madau, ce pot sa mai zic? Te linisteste sa afli ca e o situatie standard? Multi din cei ce decid sa plece penduleaza o perioada; le este greu sa se rupa de trecut; nu astepta de la el o pozitie ferma: plec sau raman, nici el nu stie...dar asta nu inseamna nici ca pleaca, nici ca ramane, timpul va hotari ce doriti de fapt fiecare din voi.

Tot ce ai putea tu sa faci este sa iti curmi suferinta atunci cand consideri ca nu mai poti rezista. Indiferent de ce va fi intre voi in viitor; poate chiar vei putea sa-l ierti, cine poate sti ce ne rezerva viitorul?

Insa acum e un zbucium fara iesire; cel putin pana cand relatia lor va mai scadea in intensitate (sunt sanse mari sa se intample asta); si cand se va intampla asta vei decide atunci daca ai sa-l mai doresti langa tine sau nu.

Ce-as face eu in locul tau? mi-as minimiza suferinta. As incerca sa nu ma mai gandesc deloc la el, sa-mi construiesc viata singura cu copilul, sa cer ajutorul prietenilor. Stiu, nu e deloc usor; dar te protejezi de suferinta ce oricum nu are efect pe relatia voastra, ci doar pe psihicul tau.



Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

JG ieri eram furioasa, pt ca a mintit atat, pt ca totul pana acum n-a fost decat un joc, ca "sa ma obisnuiesc eu cu ideea"...cum frate, ii zici unui om "o sa ma intorc acasa", ca sa-l obisnuiesti cu ideea divortului? Poate-s eu nebuna. Insa azi nu mai sunt furioasa, asa oscilez intre dor si furie de 1 luna de zile, simt ca ma rup in doua efectiv. Cat o sa mai am putere? Numai Dumnezeu stie. Ma doare sufletul de cea mica, il striga mereu, intreaba de el...inca mai sper ca va avea cel putin CURAJ sa vina alaturi de noi sa vedem cum vor sta lucrurile. De ce il mai vreau? Pt ca inca simt ca-l iubesc...dupa toate astea, stiu, sunt nebuna, sunt proasta, dar inca mai exista acolo ceva pt el. Pt ca e tatal Mirunei, pt ca aveam 1000 de vise impreuna, 1000 de lucruri de realizat.

Adinanici nu mai stiu ce sa zic ref la relatia dintre ei...oare va scadea in intensitate? Nu vreau o pozitie ferma de la el acum, imi dau seama ca e zapacit, e derutat....insa ma ingrozeste ca inca n-a renuntat la ideea cu divortatul. Chestie care mi se pare prematura...la 1 sapt de cand a plecat de acasa a zis ca vrea sa divorteze, i-a zis toata lumea ca e nebun, ca asta nu e o decizie care se ia asa rapid...ca totul poate fi bine, sa astepte, sa vedem. Am crezut ca a renuntat definitiv la idee, dar uite ca ieri iar a reusit sa ma surprinda. In fine...poate era nervos...poate o sa-i treaca, ce sa mai zic. Astept doar sa-si recunoasca adevaratele sentimente pe care le are fata de mine si de copil, eu sunt sigura ca inca ne iubeste, doar ca e orbit de atractia pt "ea" acum, sper sa se trezeasca in timp util si sa nu faca vreun pas decisiv, cel putin nu atat de devreme, nu acum cand nu stie exact ce e cu el. Altfel se va alege praful de tot...si va fi mult mai greu de refacut ceva.

Mi-e foarte greu...curand ne vom muta in ap pe care-l faceam pt noi, am muncit la el cu atata drag amandoi, ne-am facut planuri, cum va fi acolo....inca ma sper ca va veni acolo si va incerca sa ne ofere o viata noua. Atat...in rest...vom mai vedea.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Divortul nu este neaparat decisiv. Mai mult, e poate fi in avantajul tau.

Cu timpul, ai sa-ti schimbi modul de a privi lucrurile. Asa cum ziceam, sunt sanse destul de mari ca ceea ce traieste el acum cu tipa sa fie un foc de paie (in cateva luni probabil ca o sa se mai schimbe situatia); te vei gandi atunci ce inseamna casnicia pentru tine, ce-ti doresti de la persoana care iti este alaturi, si s-ar putea sa nu-ti mai doresti ce iti doresti acum. Daca veti vrea amandoi sa fiti impreuna nu va va opri nici o hartie de divort.

In orice caz, relatia intre ei nu depinde acum de tine. Dar de tine depinde sa incerci sa te linistesti, sa ai rabdare, si sa iti focusezi atentia pe puiul tau mic.

Nu-l tine cu forta in casnicie. Vrea sa plece? Drum bun. El pierde cel mai mult, desi nu-si imagineaza asta. Poate pe termen scurt ai pierdut tu, dar pe termen lung, el este cel ce va trage ponoasele propriilor lui fapte.

Ai grija de tine.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Adina iti multumesc, vorbele tale mi-au fost de mare ajutor si in trecut si acum, in mare asa gandesc si eu...el pierde cel mai mult, nu acum...dar in viitor va regreta toate aceste lucruri. Si asta ma doare, ca nu intelege asta, ii va fi dor de noi, ii va lipsi viata alaturi de noi, asa zapacita cum era ea, ii va lipsi cea mica, sa-i sara in brate si sa-l alinte "puiu' tatii". Am incercat sa-i explic, nici o femeie din lume nu-i va putea oferi dragostea pe care i-o ofera cea mica, copilul lui...o dragoste pura, lipsita de orice fel de interese ascunse. Asta e dragostea care conteaza, e dragostea care-ti da putere sa faci ORICE, sa treci peste ORICE. Sunt sigura ca-i va parea rau cand va realiza asta, sper insa sa realizeze asta mai repede...si sa ramana alaturi de noi.

Nu inteleg insa de ce spui ca divortul poate fi in avantajul meu...la ce te gandesti?



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Contrapunct spune:

Si eu sunt uimita de faptul ca inca iti doresti sa se intoarca, dupa toata povestea asta in care ai fost tarata de el. Dar, pentru ca tu asta iti doresti, nu pot decat sa sper ca asa se va intampla.
Dar, privind fotografiile voastre, in care vad un vis de fetita, de o frumusete si o dragalasenie incantatoare, ma tot intreb: ce fel de om e asta care isi sacrifica fetita (pentru ca asta face)pentru o atractie, indiferent cat de puternica e ea si care, ca sa fie mizeria completa, ii pune tot nevestei in carca responsabilitatea fugii lui?
Cum iti spuneam, pentru ca tu iti doresti asta, sper ca individul asta sa se intoarca la tine, insa mai sper ca tu sa poti sa uiti cu desarvarsire josnicia lui de acum. Pentru ca altfel nu vei putea merge mai departe in minunata voastra casnicie, intrerupta temporar de escapadele lui sexuale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Madau,
eu sunt in tabara cu tine.
Adik divortul e in continuare suspendat, nu s-a pus insa problema de inselari, dar ink nu reusim sa gasim calea de intoarcere.
Si au trecut 6 luni ... insa pot sa ti zic ca desi stam separat, ne am apropiat mult.
Ce nu tine ca argument, e copilul. Pentru k eu sunt dispusa la orice sacrificiu pentru fie`mea, insa pt tatal ei ea nu este o prioritate. O fi vreo tipica gandire de mascul, nu stiu.
I am cerut si eu sa incerce sa se imagineze cum va fi el peste 10 ani si cum va privi in urma ... insa nu cred k am reusit sa l fac sa inteleaga.Dar, daca la inceput a trecut si o luna fara sa vrea sa si vada macar copilul, in fiecare we e la noi. Nu l numesc pas inainte, dar e ceva. Si mi a cerut el sa nu pun dosarul pe rol ...
K eram la capat de nervi si i am spus k daca el vrea, continuam cu divortul.
In octombrie intra insa dosarul pe rol. Daca pana atnci nu ne decidem, se intelege de la sine .
Asta e.
Viata merge doar inainte.




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Daria de ce s-a suspendat divortul? Ati avut vreo infatisare? Ce s-a intamplat?

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput