Cum sa scap de furnici?

Cum sa scap de furnici? | Autor: malla

Link direct la acest mesaj

Am observat ca am furnici in camera mica.
Oare cum sa scap de ele?
Am scos mocheta afara, am spalat-o, dar degeaba...am vazut ca furnicile se ascund in striurile de la parchet... si mai ies la plimbare pe mocheta... Oricata curatenie as face in aceasta camera tot nu fug... nu stiu ce sa mai fac ca m-am saturat sa spal zilnic pe jos, sa bat mocheta si tot degeaba...
Oare exista prafuri de cumparat sa dau pe jos si sa moara?
Voi ati avut vreodata probleme de acest fel?
Sfatuti-ma va rog, cum sa scap de ele ca nu le mai suport...


Adinella

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!

Andrei si Adriana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Eu am dat cu spray pt gandaci pe toata podeaua, in special pe langa usa si am tinut usa inchisa toata ziua. De atunci, n-am mai vazut, insa, continui sa dau... de data asta, pt paianjeni (ceea ce-mi aminteste sa verific subiectul cu pricina).

Mi-am amintit de o alta metoda: creta! Trasezi cu creta o bariera in calea lor, pe care n-o vor trece niciodata, dar asta inseamna sa se si vada...folositoare, dar cam neplacuta.

Proaspat casatorita !


Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Exista remedii insa inainte de toate trebuie sa verifici de unde se alimenteaza cu apa si "alimente". Au o sursa pe care o poti depista relativ usor urmarindu-le "drumurile". Abia dupa aceea merita sa iei si alte masuri. Sunt insa extrem de "incapatanate".

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

nu stiu Marius de unde se alimenteaza ca am inebunit cu ele...tot omor la ele incontinuu si ele nimic, rasar ca din pamant!!! Azi iar fac curatenie generala in camera mica, poate poate oi scapa de ele. Merg sa cumpar un spray sa dau cu el sa vad roadele...
Asta inseamna ca tre sa ma mut din camera asat cu familia nu?

Adinella

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!

Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Efecte sunt si daca dai cu spray si daca pui praf insa ele (furnicile) sunt in numar extrem de mare asa incat exista posibilitatea sa obtii un efect minor si temporar. Faptul ca apar intr-un loc nedorit de cineva este doar o coincidenta de situatie, pentru ele exista ceva ce le atrage suficient de mult incat sa decida sa ramana acolo. Sau unde erau a exista ceva care sa le displaca suficient de mult incat sa-si gaseasca un alt loc mai prielnic. Faptul ca ai parchet poate fi extrem de dificil in eliminarea lor. Dar ele nu traiesc cu parchet (sau prea putin ). Au o sursa de hrana si mai ales apa.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Apa nu e in camera mica chiar deloc...noi mancam in bucatarie si tot acolo bem si apa:) nu stiu ce sa mai zic...mi-e teama ca il musca pe Andrei ca am gasit la un moment dat int-un tricou de al lui din dulapior, si i-am mutat hainele in alta parte.
Sun in parchet ca le-am vazut, dar nu pot sa scot parchetul...efectiv ma simt inchisa!


Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Am fost plecati 3 zile in weekend si aseara cand ne-am intors "le-am gasit" instalate in casa, in locul nostru... Aveau trasee, din baie...pana in dormitor sub parchet si de la bucatarie...mergeau in sir indian pana in living. Azi ma duc la Billa sa caut ceva...

Merge orice spray anti gandaci?

Multumesc!

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mironna spune:

Claudia, eu am dat cu Raid pentru gandaci si furnici.

Mirona si Andrada (20.03.2003)





ANDRADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada2021 spune:

Si eu am gasit dulapul fetitei mele plin de furnici.Am dat cu Raid,3zile nu am dormit in camera,dar am scapat de ele.

laura si ariana(20-o2-2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

MUltumesc mult pentru raspunsuri. Am luat azi Raid spuma (intr-un tub rosu). Mai vad cate una, asa, razlet...sper sa scapde ele pana se reintorc copiii de la munte.

O sa ziceti ca sunt nebuna , nu mi-a placut ca a trebuit sa le omor asa...dar cred ca alta solutie nu aveam sa le conving sa s eintoarca in mediul lor natural...

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
poze Simon

Mergi la inceput