Implantul dentar, stie cineva ce dezavantaje are?

Implantul dentar, stie cineva ce dezavantaje are? | Autor: crisinuca

Link direct la acest mesaj

Buna,
Am o problema si sper ca voi sa ma ajutati, nu gasesc pe nicaieri ce dezavantaje exista, ce urmeaza dupa un implant. De exemplu,in privinta igienizarii, nu este suficienta doar spalarea pe dinti, trebuie sa aplici si alte metode de curatare, cate controale, radiografii urmeaza sa faci dupa un implant?
A facut cineva dintre voi asa ceva? Merita...? se intretine usor?
Puteti sa imi recomandati vreo clinica de implantologie? Ce ziceti de clinica Asclepimed, ati auzit de ea?
Va multumesc pentru ajutor, trebuie sa iau urgent o decizie.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grlairam spune:

http://sanatate.jurnalul.ro/articol.php?id=4583 - este un articol destul de complet..... daca mai ai intrebari, raspund cu placere..... cu pareri avizate.. sunt medic stomatolog si sper ca in 2-3 ani sa am si specializare in implantologie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Informativ, cam cat costa un implant?

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Mie mi s-a spus ca undeva intre 250 si 500.
Dar cred ca difera de la clinica la clinica. Ba mie chiar mi-a recomandat dr. sa fac o radiografie 4d, ceva de genul asta, sa se vada bine osul. Iar aia mai costa vreo 2 mil cica.

Anka si Ubitu (26.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Se poate ca osul sa respinga implantul, asa cum i s-a intimplat mamei mele......

Flavia si Bianca

Bia vijelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Flaflo implantul mamei tale se pare ca a fost sub forma de lama , si a fost implantat intr-o etapa, protezarea avind loc dupa citeva saptamini de la implantare.

In prezent cele mai bune implante se considera implantele in doua etape - partea intraosoasa se implanteaza in os si peste 4-6 luni dupa ce are loc integrarea osoasa are loc protezarea, astfel implantul stind in os 4-6 luni fara a avea contact cu bacteriile din mediul bucal se integreaza bine. Astfel este foarte important ca implantarea sa fie efectuata in doua etape. Reusita la mine in tara este de 98%, chiar daca din careva motive implantul nu se integreaza acesta este inlocuit gratis cu alt implant.

Este important ca osul in care va fi fixat implantul sa corespunda cerintelor implantarii - adica sa corespunda dupa grosime, inaltime, daca aaceste cerinte nu sunt indeplinite se fac interventii chirurgicale suplimentare, care la noi in tara costa peste 500 euro, dar implantul costa de la 320 euro - asta sunt cele mai mari pretuir, sunt si mai mic insa calitatea lor lasa de dorit.

Igienizarea nu este o problema pentru implant. Daca implantul se integreaza in os - aceasta este pe viata - nu prezinta probleme in viitor, desigur cu respectarea igienei.

Un mic dezavantaj poate fi in zona frontala( dintii din fata), acesta este de ordin estetic - este un dezavantaj minor, consta in faptul ca implantul poate sa se prevada putin prin gingie - insa acest lucru poate fi observat doar de profesionisti implantologi.

Durerea la implantare este mai mica decit cea de la extragerea unui dinte.

P.S. am scris dupa dictarea sotului (este stomatolog)

Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Acum si eu citeva cuvinte de la mine - merita sa -ti pui un implant - aceasta este mult mai corect decit protezarea dintilor, pentru ca in aceste cazuri sunt distrusi inca doi dinti sanatosi(de prin parti). Eu am un dinte lipsa - sotul considera ca cea mai buna solutie va fi sa fie pus un implant, cu atit mai mult ca nu este dureros si este mult mai simpla procedura decit atunci cind iti este extras dintele 8 (mare durere de cap si de dinti si greu si pentru medic)

Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Alinaxeni, Crisinuca, scrieti-mi pe PM, cunosc un medic implantolog ff bun. I-a facut implant sotului meu si nu are nici o problema.
El face implanturi de ultima generatie (din cele descrise de Alionushca) cu 400 de euro per dinte.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Eu mi-am facut 4 implanturi pe maxilarul superior, in urma cu un an si doua luni. Pt. ca nu mai aveam dintii de f. multi ani, mi-a facut si lifing de sinus si grefa de os(sper ca e cat de cat corect ce-am zis, Aliona?). Initial a zis ca-mi pune trei - 1200-400 Euro/buc, cand a trebuit sa-i puna efectiv a zis ca totusi e mai bine sa-l puna si pe al patrulea insa pretul a ramas neschimbat(sincer, m-a mirat, insa a zis ca asta e, asa ca au costat de fapt 300/buc). Cum zicea si Aliona, dupa 6 luni urma sa-mi faca lucrarea. In final am stat un an, a ales sa-i "incarce" gradual, am mai lalait-o si eu. Cert e ca acum am dinti noi si care arata super. Reguli speciale de igiena nu sunt, spalat normal, firul interdentar si cam atat. Protezarea am platit-o separat, 140/dinte.
Operatia in sine, desi a durat destul, a fost complet nedureroasa si nici dupa n-am simtit nici o durere, drept pt. care acum am curaj si-n toamna imi mai fac 3 pe maxilarul inferior.
Am ani multi de cand umblu prin cabinete stomatologice si dupa atatea experiente i-am impartit pe dr. stomatologi in: puternici si buni. Ani de-a randul am dat doar peste cei puternici(mi-au scos tot ce-au prins), de cativa ani insa am gasit si unul bun, am salvat ce mai era de salvat si reparam ce-au stricat ceilalti. E un tip super, asa ca ti-l recomand din suflet, daca vrei.
Merita sa faci daca-ti permiti financiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisinuca spune:

Maricris,

iti multumesc pentru raspuns, foarte interesant articolul si nu numai acela.
Va multumesc si voua fetelor pentru pareri, poate mai povesteste cineva din experienta proprie si vine si cu adrese de cabinet? ar prinde foarte bine.

crisinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

liliana, si eu sunt interesata de implanturi si ma intreb daca ai putea sa-mi recomanzi si mie pe dr. tau. Vin in tara la vara si poate reusesc sa fac si eu ceva. Stiu si eu ce inseamna sa ai probleme cu dantura si sa nu ai un stomatolog bun. Acum eu am unul f bun dar nu prea e de acord cu implanturile. Trimitemi-l pe MP. Iti multumesc anticipat.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Mergi la inceput