Bulgaria - impresii:drum,hoteluri,statiuni,etc(2)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

quote:
Originally posted by bombonica76

Este primul meu mesaj pe forum. M-am intors vineri de la Nisipuri, hotel Astera. Am stat 6 nopti si pot sa spun ca intr-adevar hotelul este superb si serviciile de calitate.
Am avut ceva probleme la cazare. Ne-am dus la ora 13 si ne-au spus sa venim dupa o ora pentru ca se facea curatenie in camera. Ne-au spus ca avem camera la et. 3 si in final a fost la 1 si n-au cam plimbat pana ne-au dat cartelele de acces, adica pe la ora 15.30.
Ciubuc nu am dat, si nici nu ne-am certat receptionista pt ca ne-a dat camera la et 1. am vazut ca aveau niste foi unde era scris foarte clar pentru cine e rezervata fiecare camera. Asa ca sigur puteti sa aflati de la agentie la ce etaj este camera in care veti sta.

Despe mancare, numai de bine. Foarte diversificata atat la micul dejun cat si la cina, si ne-am dus la masa la ce ora am vrut noi, nu se manca pe serii.
La cina bauturile se platesc, nu intra in costul platit la agentie si chelnerul iti aduce un bon la masa, care contine si comisionul de 10%. Preturi: o apa plata 0,5l 1 leva, cola, fanta 0.25 1,5 leva, suc de portocale 2.5 leva.

Mare atentie unde parcati masina. Noi cand ne-am dus ne-a spus paznicul de la parcare sa parcam in fata hotelului pentru ca in parcarea amenajata nu mai erau locuri. Ar fi bine sa incercati sa gasiti un loc in parcarea hotelului, pt ca noi am patit o faza urata. Am venit intr-o zi de la plaja si nu mai era masina. A fost ridicata si dusa undeva la intrarea in statiune pentru ca era parcata intr-un loc interzis. Am avut noroc pt ca ne-am dus la receptie si i-am spus receptionistei ca acolo ni s-a indicat sa parcam de la bun inceput. Si prietenul meu s-a dus impreuna cu portarul de la hotel si a luat masina. Costul de 54 leva a fost platit de cei de la hotel.

Ne-a placut atat de mult la Nisipuri incat mai vrem sa mergem o data prin septembrie cand scad preturile





Bombonica, spune-mi te rog cum sunt camerele??iti da la cerere pat matrimonial???cum a fost la etajul 1???eu as prefera mai sus 4-5 sa zicem - pt panorama dar daca o sa fiu pusa in situatia de a sta la etj 1 sa stiu la ce sa ma astept...cei de la agentie mi-au spus ca nu pot alege eu nimic....dar poate stii ceva...

nunta oradea-5 august
nunta ploiesti-13 august

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

catutza, asigurarile le-am facut in Bucuresti, dar nu stiu unde si cat au costat, ca sotul meu s-a ocupat de asta.

Daca vrei, iti dau un PM maine si-ti spun exact.



Ajutati-l pe Alex http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74100


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Asigurarile sint in jur de 200.000 lei/pers pentru o saptamina. La Balcic, fara rezervare, am fost noi. Ne-am dus la o agentie de turism, am spus ce vrem si ne-a cazat intr-un apartament cu 3 camere (eram 5 persoane).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firutza spune:

Buna!avem si noi bilete la Albena,in august,hotel Oasis_3*all inclusive,si dupa ce citii impresiile voastre ma cam speriai!Adica,sa fi luat ,,teapa'',sa fi fost mai bine doar cu mic dejun si sa ne descurcam noi cu celelalte mese?!Chiar m-ar indispune sa ma conditioneze ei la ce ora pot manca si la ce ora nu;mai ales ca mergem cu un copil de 2ani...Cine imi poate da mai multe detalii?ar fi super daca ar spune cineva chiar de Oasis...am inteles ca imi pot retrage rezervarea cu 3o zile inainte...mersi mult si astept in continuare impresiile voastre!


Dalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonica76 spune:

quote:
Originally posted by ramonzca79

quote:
Originally posted by bombonica76

Este primul meu mesaj pe forum. M-am intors vineri de la Nisipuri, hotel Astera. Am stat 6 nopti si pot sa spun ca intr-adevar hotelul este superb si serviciile de calitate.
Am avut ceva probleme la cazare. Ne-am dus la ora 13 si ne-au spus sa venim dupa o ora pentru ca se facea curatenie in camera. Ne-au spus ca avem camera la et. 3 si in final a fost la 1 si n-au cam plimbat pana ne-au dat cartelele de acces, adica pe la ora 15.30.
Ciubuc nu am dat, si nici nu ne-am certat receptionista pt ca ne-a dat camera la et 1. am vazut ca aveau niste foi unde era scris foarte clar pentru cine e rezervata fiecare camera. Asa ca sigur puteti sa aflati de la agentie la ce etaj este camera in care veti sta.

Despe mancare, numai de bine. Foarte diversificata atat la micul dejun cat si la cina, si ne-am dus la masa la ce ora am vrut noi, nu se manca pe serii.
La cina bauturile se platesc, nu intra in costul platit la agentie si chelnerul iti aduce un bon la masa, care contine si comisionul de 10%. Preturi: o apa plata 0,5l 1 leva, cola, fanta 0.25 1,5 leva, suc de portocale 2.5 leva.

Mare atentie unde parcati masina. Noi cand ne-am dus ne-a spus paznicul de la parcare sa parcam in fata hotelului pentru ca in parcarea amenajata nu mai erau locuri. Ar fi bine sa incercati sa gasiti un loc in parcarea hotelului, pt ca noi am patit o faza urata. Am venit intr-o zi de la plaja si nu mai era masina. A fost ridicata si dusa undeva la intrarea in statiune pentru ca era parcata intr-un loc interzis. Am avut noroc pt ca ne-am dus la receptie si i-am spus receptionistei ca acolo ni s-a indicat sa parcam de la bun inceput. Si prietenul meu s-a dus impreuna cu portarul de la hotel si a luat masina. Costul de 54 leva a fost platit de cei de la hotel.

Ne-a placut atat de mult la Nisipuri incat mai vrem sa mergem o data prin septembrie cand scad preturile





Bombonica, spune-mi te rog cum sunt camerele??iti da la cerere pat matrimonial???cum a fost la etajul 1???eu as prefera mai sus 4-5 sa zicem - pt panorama dar daca o sa fiu pusa in situatia de a sta la etj 1 sa stiu la ce sa ma astept...cei de la agentie mi-au spus ca nu pot alege eu nimic....dar poate stii ceva...

nunta oradea-5 august
nunta ploiesti-13 august



Camerele la Astera sunt spatioase si totul e foarte curat. Pat matrimonial nu am avut, dar am unit cele doua paturi si a fost foarte bine, aproape ca nu se simtea unde se imbinau. Mi-a placut mult sistemul de ventilatie, pentru aer conditionat exista o telecomanda in perete de unde se regleaza temperatura si aerul vine printr-o fanta din partea superioara a tavanului. Au telefon in baie, pe mine una m-a surprins.

Si eu as fi preferat o camera mai sus de 1, dar pana la urma m-am impacat cu ideea. Piscina hotelului este plasata la etajul 1 si din camera aveam priveliste chiar acolo. Mi-a placut pentru ca era liniste, adica am putut dormi la pranz.
A sta la un etaj inferior poate fi si un avantaj, deoarece in hotel sunt doar 2 lifturi, destul de solicitate si poti astepta minute bune pana ajunge si la etajul tau.

Sper sa ai bafta si sa prinzi o camera cat mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Ioana , multumesc mult de raspuns , o sa mergem si noi sa ne facem din bucuresti atunci ca oricum trebuie facuta si cartea verde .

Natasa , agentie de turism de la noi sau din bulgaria (adica a-ti fost la agentie cum a-ti ajuns acolo) ? Cat v-a costat si in ce perioada? Noi mergem pe 2 august , doar noi 3 (fata o sa aiba atunci 9 luni ). Tot un aprtament sau o garsoniera am vrea si noi (sau o camera intr-o vila ceva , unde sa avem acces si la bucatarie - pentru fata..un laptic, ceva...). Speram sa gasim in perioada in care mergem noi ca am inteles ca va fi aglomerat.

Catutza si Bianca-Maria (2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Am fost direct in Balcic si ne-am gasit acolo. Ne-a costat 32 de euro pe zi apartamentul ala cu 3 camere. Era o agentie chiar linga port, unde incepea faleza. Am inteles ca anul asta e ceva mai scump, se trezesc si bulgarii ca oricit ne-ar lua e mai putin decit in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

firutza si noi mergem in August la Oasis, la Albena.
Am ceva relatii de acolo, a fost o colega de-a sora-mi anul trecut si ea a zis ca a fost super de super, nu mi-a pomenit de mese fixe sau alte inconveniente.
Acum e plecata la Nisipuri , cand vine mai cer detalii, dar noi nu ne mai razgandim, ca deja e cam tarziu.
Inca nu am aflat daca au parcare
Patut pt copil nu ne dau, am aflat astazi de la agentie!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

Bombonica multumesc f mult pentru raspuns....sper sa nu avem probleme cu parcarea pt ca as vrea sa mai iesim cu masina....adica sa mergem in Varna, Albena...etc

nunta oradea-5 august
nunta ploiesti-13 august

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Tot eu va stresez , gasesc si la ei bazare ca la noi ? Sa iau si eu o amintire ceva la cei dragi de acasa ? As prefera ceva traditional, dar ma multumesc cu ce gasesc !(nu neaparat in balcic , poate fi si in alte statiuni , ca oricum noi o sa bantuim ).



Catutza si Bianca-Maria (2.11.2005)

Mergi la inceput