Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

quote:
Originally posted by almo

Lemoni ai avut dreptate, subuectul e inchis. cred ca subiectul a fost omorat inca din fasa. Imediat dupa deschiderea acelui subiect au aparut inca 20 de doritoare noi intr-o zi. Asta e insa, moderatorii au considerat ca nu era f important.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze



pacat, daca ar fi fost dupa mine l-as fi facut "Sticky" in locul altor threaduri care nu mai apartin anotimpului. asa fiind acolo ar fi vazut poate si alti fumatori care au dointa de a se lasa si nu au timp/chef sa caute frin forum.

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

Nah...rezolvat. Mailuit cu roxanaz, intelegatoare ne-a pus subiectul unde am dorit. Multumim.

Asteptam rezultatele acestei initiative. Adica un numar cit mai mare de nefumatoare/nefumatori, experiente si succese impartasite.

Eu am inceput sa "mestec" acea carte de ceva vreme cu mare avant si am constatat ca trebuie rumegata mai pe indelete si nu in 2 zile. Asa intra mai bine in cap tot mesajul ala. Este una dintre cele mai bune carti pe tema data, parerea mea.
Mi-am stabilit si termenul aprox, adica 17, luni. Pina atunci o termin. Recomand la toata lumea cu dificultati in actiunea asta.
Resurse:
www.scribd.com/doc/49762/Allen-Carr-carte-antifumat" target="_blank">Resursa1
www.allencarrserbia.com/Serbian/files/SCANDA-%20by-Allen-Carr.pdf" target="_blank">Resursa2
www.opposingdigits.com/ebooks/Easy.Way.To.Stop.Smoking.pdf" target="_blank">Resursa3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

eu am citit cartea...si pe aceasta cale vreau sa-i multumesc lui almo ca mi-a trimis-o!
nu cred ca am inteles-o pe deplin..am citit-o si a doua oara nu in intregime mi-am facut un mini-conspect pe care il port in geanta si de cite ori as vrea scot cele doua foi si le citesc...asa mai imi piere cheful;
eu m-am lasat de azi...sper sa mearga..la servici , surprinzator, unde fumam in draci caci toti colegii de birou fumeaza nu imi vine deloc sa fume...dar acasa cedez..asa am facut si ieri..cind am ajuns acasa am pufait doua tigari..pina acum, azi nici-una dar vine ora sa plec acasa sper sa rezist...
mai a inceput careva?
tineti-mi pumnii!
De data asta trebuie sa reusesc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

andamultumim f mult . Asa da!

roxica cu mare placere! chiar vorbeam cu sotul meu ca am trimis cartea la foarte multe persoane dar cum nu prea a aparut "feedback" am zis ca probabil lumea nu e f hotarata sau poate le e frica sa o citeasca... dar sa fii asa ambitios si sa-ti faci rezumat la carte, nu mi-am imaginat!
Sunt f mandra de tine!



Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by anda


N-am avut timp sa o pun undeva ca pdf, dar am trantit-o pagina cu pagina AICI



Anda, mami de Ed

Anda ... esti sigura ca e ok ? Drepturi de autor, etc ... sa nu apara probleme. Cartea a fost tiparita de o editura in romania cred ca altfel de unde pdf-ul ...
Noi stam in Toronto si aici n-as indrazni, dar poate in romania inca mai merge :)



Viata
Pasiunea
Blog DC de Timisoara



Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

ai dreptate. aici inca mai merge....daaar am reeditat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

bUNA,
am primit cartea si am frunzarit-o de dimineata pana acum. Tre sa o listez si sa o citesc ca lumea.
Mesajul principal pe care eu l-am retinut din carte (unul dintre ele) este ca de fapt noi ne mintim si ca nu simtim nici-o placere din a fuma, ci doar este acea "alimentare" inconstienta cu nicotina care ne creeaza iluzia falsa ca tigara e super!!!!
Spunea autorul la un moment dat sa ne aprindem o tigara si sa incercam sa o savuram constient si...cred ca pentru prima data am simtit ce gust oribil are si m-am intrebat cum naiba pot sa bag atata funingine in mine?

Ar fi bine cei care am citit cartea sa o comentam aici si eventual sa punem pe tapet si mesajele care determina renuntarea la fumat, nu ziceti?

...mami daca nu mananc acuma, intru'-n grebla foamei!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

buna
este deja a doua zi la mine; deocamadata mi-e bine nu am simtit inca deloc nevoia de tigare..nu ma pot bucura pe de-antregul caci am mai avut [erioade de astea de 1-2 luni chiar cind nu suportam tigarea si apoi...hop....iara de la capat; sa vedem;
multumesc de incurajari
fetelor stiti ce ma ingrijoreaza pe mine, sincer? boala...sa va explic
se spune ca organismul reactioneaza la 'agresarea' lui cam dupa 6 luni...daca dupa 6 luni din cauza ca am renuntat la fumat mi se va declansa o boala?
cunosc citiva ( in cercul meu de prieteni nu au fost si nu sint multi fumatori) care au murit de cancer..." pt ca fumau"....asta e concluzia celor care nu fumau...dar nu e dovedita totusi stiintific;
dar cunosc mult mai multi care au facut cancer si nu numai la multi ani de cind s-au lasat de fumat...are vreo legatura? de asta mi-e frica...
stiti cum era si ideea aceea de un om bolnav de cancer: daca nu-l opera mai traia 2-3 luni, asa a murit pe masa de operatie...sper sa nu fiu paranoica si sa intelegeti ce vreau sa spun;
eu vreau sa ma las de tigari din repsect pt mine, din cauza mirosului pe care nu-l suport si cam atit...
va pup si va urez succes in tot ce va propuneti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

roxica nu am auzit de "agresarea" organismului pana acum. oare nu o fi tot un motiv ca si "ma relaxeaza" etc? Eu cunosc f multi care s-au lasat de fumat si nu au patit absolut nimic. Aici f multi romani se lasa de fumat. Unii pt sanatate, altii ca e f f costisior sa fumezi ($8-9 /pachet), altii ca s-au saturat sa inghete afara pt o tigara. Nu am auzit insa sa se fi imbolnavit vre-unul sau de vre-un caz de cancer. Eu m-am lasat in ultimii 10 ani de doua ori cate un an si sotul meu odata un an si gandeste-te cate femei nu se lasa pe perioada sarcinii si nu patesc nimic. Fii linistita din puncutl asta de vedere.


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Mda..nici nu mai indraznesc sa spun ca vrea si eu ...as vrea dar....peste 2-3-5 ore undeva cumva vad o tigare sau fumeaza cineva si deja totul in jur dispare ....se focalizeaza imaginea pe tigare cu zoom evident ...si teleghidata la magzin sa-mi cumpar!!

Am mai incercat...nu merge decat daca imi e rau de la tigari ...trebuie cumva sa-mi faca greata...altfel nu i chip... exista asemenea solutie ? idei ceva ?

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput