Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Buna fetelor, n-am mai trecut pe-aici de ceva timp.
Eu m-am lasat pe 1 aprilie si nu am mai fumat de-atunci si nici nu cred c-o s-o mai fac vreodata. Ca de lasat e a 4 oara cand ma las acum dar e sigur ultima! Sincer va spun: cititi cartea despre care s-a tot vorbit aici. Am vazut ca a scos humanitas audiobook, mi-a sarit in ochi intr-o benzinarie, sper sa nu ma puna la colt pentru reclama. EDIT ca am uitat sa zic: dar o gasiti la fel de bine gratis pe net e de-ajuns sa cautati cu google allen carr ca o gasiti in primele rezultate pe scribd. Mie inca imi vin in minte fraze din cartea asta care ma ajuta enorm: de exmplu sa nu-i invidiezi pe fumatori. Mereu cand vad pe cineva care fumeaza intr-o ipostaza care si mie imi facea placere in trecut la un pahar de cola rece sau la terasa, am asa o fractiune de secunda de nostalgie, dupa care imi rasare gandul in cap. Nu trebuie sa-i invidiez, ci sa-i compatimesc.
Iar o faza care inainte nu m-ar fi miscat in veci amin. M-am intalnit cu o prietena fumatoare s-o iau cu masina s amergem in parc cu copiii. Am intarziat putin si ea m-a asteptat in fata blocului cu caruciorul fumand o tigara. Cand am ajuns sotul meu a bagat caruciorul in portbagaj iar eu l-am tinut putin pe bebe in brate ca sa se suie ea in masina. Mirosea copilasul de parca abia venise din club. Si mi-a zis ca n-a fumat langa el, a pastrat distanta regulamentara, a fumat in asa fel incat sa nu vina fumul la el, si totusi... Ma lasasem deja si atunci m-a plait ca asa au mirosit si copiii mei. SI pentru ei in primul rand am facut un lucru extraordinar ca m-am lasat si pentru ei merita sa ma straduiesc sa nu ma reapuc. Daca ma gandesc bine cam astea ar fi singurele doua lucruri cu care am ramas dupa ce am citit cartea: sa nu-i invidiez pe fumatori si prima tigara nu vine niciodata singura, dar si cele mai importante!

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele
www.breslo.ro/Shop/androix" target="_blank">Androix Bijoux


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Tin sa va spun ca am citit toate paginile acestui subiect si, bineinteles, cartea despre care se vorbeste. Fumez din 1993, din primul an de faculta. Nu mai conteaza cum m-am apucat... probabil din terbilism... cert e ca am ajuns si eu la 1 -pachet, 1 pachet jumate pe zi. Si acum, ca sunt intr-un moment de sinceritate, sa va spun si ce proasta consider ca am putut fi. Acum vreo 6 ani, imi vine mie asa, din senin, intr-o dimineata, sa-i spun colegei cu care imparteam fiecare tigara si cafea la ora aia: "Uite, eu mai am trei tigari si dupa aia nu mai fumez".. fata intelege din spusele mele ca mi se termina tigarile si din x motive nu-mi pot lua altele , asa ca-mi spune "Nu-i nimic, eu mai am asa ca-ti dau si tie daca vrei", "Nu" spun eu,"eu mai fumez trei tigari si dupa aia nu mai fumez"...replica a fost ceva de genul "Mdaa", cu juma de gura. De ce spun ca ma consider proasta: pentru ca din momentul ala n-am mai fumat vreo trei ani de zile, timp in care am ramas insarcinata, am nascut am alaptat foarte putin, si la un timp am realizat ca imi lipseste ceva....oare tigara?!... cum nu mi-am dat seama pana acum ce dor mi-e de ea...si uite asa de la una am ajuns din nou la un pachet-un pachet jumate pe zi.......
Zilele trecute, un cumul de factori (printre care, de ce sa nu fiu cinstita, trebuie sa amintesc si mama ei de Criza Mondiala, care ne-a afectat veniturile si hopa' acu ce preturi sunt la tigari), m-a facut, pentru cateva minute sa ma gandesc, sa ma las de fumat.
Iertati-ma, insa eu de acest subiect pe forum nu m-am mai "izbit" pana acum.... si "bantui" de ceva vreme pe aici. Remarc cu stupoare ca e deschis din 30.05.2006...si eu nu l-am vazut pana acum. Concluzia mea (proprie si personala) e ca NU AM VRUT SA-L VAD, NU AM CREZUT CA AM NEVOIE SA-L VAD.
In fine, de duminica incoace citesc si nu ma mai opresc, si sper sa pot spune si eu ca marti, 08.09.2009, ora 23 am fumat ultima tigara din viata mea si am devenit nefumatoare. Sper din tot sufletul!
Nu pot decat sa va multumesc ca existati!
Ce vreau sa spun,pentru cine nu a citit cartea (a se nota ca e tot o parere proprie si nu trebuie luata ca "lege")... aceasta carte ajuta enorm, e ca o picatura care umple paharul (cum mai spunea cineva pe aici) sau ca cireasa de pe tort...e ca o mana intinsa care te trage si te ajuta sa ajungi "dincolo"...insa numai pentru cei ce vor, la un moment dat, sa se lase de fumat si cumva, sunt constienti ca vor dar nu pot. Pentru cineva care NU doreste sa se lase (cum e de exemplu colega mea de birou, care sustine ca nu stie daca se poate lasa sau nu, nu are habar daca e dependenta sau nu , cert e ca ii place enorm sa fumeze si poate sa moara ca ea nu se lasa ), aceasta carte e fix frectie la picior de lemn...repet...parerea mea. In momentul in care va aparea si macar o mica, mica, indoiala in gandirea ei, si va considera macar ca nu e Ok ceea ce face insa nu se poate abtine, atunci ii voi recomanda cartea.
Incerc sa revin si in alte zile cu relatari despre reactiile pe care le am la noua "stare" de nefumatoare, cu speranta ca poate va ajuta pe cineva care doreste sa renunte la fumat, asa cum relatarile altor fete ce au postat aici m-au ajutat pe mine sa ma hotarasc sa fac acest pas.
Acum ce pot sa va spun....in timp ce tastez bag de seama ca au trecut mai mult de 24 de ore de la Eveniment...si ca un scurt rezumat.... la servici am trecut cu usurinta peste nevoia de tigara (in conditiile in care in ultimul timp aveam un fel de ritual cu colega mea, la modul ca fiecare zi incepea "obligatoriu" cu o cafelutza si cu trei tigari.... nu mai spun cate erau peste zi), de fiecare data cand simteam nevoia de a fuma imi aparea in cap intrebarea "de ce sa fumez aceasta tigara, la ce-mi ajuta"?... si raspunsul cred ca-l stiti...LA NIKA. Apoi am ajuns acasa unde erau parintii mei ce statusera peste zi cu fetitza... corpul (SAU CREIERUL) meu era deja pe "avarie" dupa atatea ore fara nicotina, si striga ca vrea o tigara... si mi-am spus: "Daca ai putut sa nu fumezi 8 ore cat ai fost la servici si ai fi putut sa fumezi oricand, acum, in prezenta parintilor tai de care te feresti sa fumezi in general (si in prezenta carora oricum te poti abtine) ar trebui sa-ti fie si mai usor sa nu fumezi"...sa mor io... asa a fost, chit ca ma credeti sau nu.
Mai, ajung la concluzia, ca oricat s-ar lauda el ca e contabil, nenea asta cu cartea lui, mi-a spalat creierul (in sensul bun, ca avea o gramada de mizerie=nicotina intr-insul) si m-a ajutat. N-as fi crezut ca o carte MA va ajuta intr-atat...never ever...
Asa ca
M-am intins cat o zi de post insa poate ca va fi de folos....cuiva.....candva....
I'll be back....promit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirian spune:

bravo eveline. poti, sigur o sa rezisti, stiu ca primele zile sunt groaznice, dar trec. eu parca cu nevoia de tigara am luptat mai usor decat cu depresia care se instaleaza ulterior, ma apuca brusc, nu imi venea sa ma imbrac dimineata , sa ma vopsesc, desi de regula am un intreg ritual, mi se parea ca totul este zadarnic si fara rost in lumea asta. si asta numai din cauza tigarilor, ma uram pentru asta, am inteles ca e vorba de depresia post-viciu. si acum la 11 luni mai trec prin asta, sigur episoadele sunt mult mai rare si mai de scurta durata dar nu e placut. si toate astea din cauza tigarilor, 20 si ceva de ani am fumat cu indarjire, sigur ca organizmul sufera si ne joaca feste,dar o sa treaca nevoia asta, o sa ajungi din nou sa te simti bine langa colega ta de serviciu care fumeaza, si o sa ai si mai multi bani cu care o sa-ti cumperi tot felul de lucrusoare pe care poate nu ti le-ai permis inainte. nu ami spun ca vei mirosi mai frumos, si o sa arati mai bine.cu timpul ai un sentiment de mandrie si te simti puternica ca ai reusit sa invingi viciul.si nu te vei ingrasa neaparat, eu m-am temut de asta, dar in 11 luni am pus doar 3 kg , acum am 60 la o inaltime de 1,70. si astea le puteam evita cu putin efort, eu cam mananc dulciuri. daca le inlocuiesti cu guma de mestecat e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Multumesc de incurajari Mirian!
A trecut aproape o saptamana si e nesperat de bine. Cand "imi vine" sa fumez, ma intreb daca,, chiar am nevoie de ea (de tigara adica)... si bineinteles ca nu am. Cheful imi trece instantaneu. Nu am simtit nevoia sa inlocuiesc tigara cu altceva. Ma simt moral super bine, sunt mandra ca nu mai fumez si chestia asta ma face sa vad si sa simt unele lucruri altfel decat pana acum. De exemplu descopar... sau mai bine zis redescopar gustul si aroma mancarurilor sau bauturilor. Asta nu inseamna ca am inceput sa mananc sau sa beau mai mult....pur si simplu le savurez altfel. Ma credeti ca pana acum un pahar de suc sau o cafea era doar "ceva" ca sa mearga tigara....acum imi dau seama abia ce gust are. Nu mai zic de mancaruri....
Referitor la perceptia pe care o am fata de ceilalti fumatori.... n-am ajuns, cum spune in carte sa-mi fie mila de ei....insa am alta atitudine....de rautate....nu vreau sa fiu rea dar ceva dinauntrul meu spune cand vad ca cineva isi aprinde o tigara: "uite...nu se poate abtine...e dependent....crede ca vrea o tigara sa se calmeze, sau sa se relaxeze dar de fapt nu-si da seama ca e dependent".... si ma simt mandra, oarecum superioara ca eu nu mai sunt asa. Atitudinea asta e buna si nu prea.... e buna pentru ca ma ajuta sa nu mai fumez si nu e buna pentru ca nu-mi sta in fire sa am chiar asa o rautate in mine... probabil o sa treaca si asta.
Una peste alta e super OK. Ma simt bine dpdv moral si asta conteaza enorm... am mai multa incredere in mine si asta e ceea ce conteaza.
Sotul in prima instanta nu m-a crezut in stare.... sau mai bine zis nu a crezut ca m-am lasat asa, pur si simplu. Luna asta a planat asupra mea suspiciunea ca as fi insarcinata si sotul credea ca de asta m-am lasat..... dupa ce suspiciunea a trecut si eu tot nu mai fumez, abia acum m-a crezut si el...si ceilalti.
Va urez o saptamana minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Buna fetele... Si la mine sunt 2 zile de cand am terminat aceasta carte minune si evident a doua zi fara tigari. Fumam cam un pachet/zi.Si nu-mi vine sa cred ca nu-mi lipseste desi sotul meu inca fumeaza (nu a terminat cartea) si dimineata la cafea iesim afara pt a fuma el. Ma uit la el si nu mi-e pofta de tigare...realizez ca el deocamdata nu rezista fara.Doar crede ca e dependent...chestia cu spalatul creerului.E adevart tot ce spune acest Allen. Am mai incercat de 2 ori sa ma las de fumat si mi-a fost tare rau.Din prima zi aveam dureri de cap,stari de voma...plus psihic eram daramata.In loc sa ma fi bucurat ca nu mai fumam aproape ca spuneam cu lacrimi in ochii.

Oricum...voiam sa va multumesc tuturor celor care ati recomandat cartea minune. In plus voiam sa va rog sa-mi spuneti unde pot cauta celelalte carti ale aceluiasi scriitor. Cea despre greutate si cea despre cum sa impiedicam adolescentii sa se apuce de fumat.
Le are cineva in format electronic?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Bravo Giana, tinem pumnii in continuare.

Eu am doua saptamani de acum. Ma gandesc foarte rar la tigari si atunci pentru cateva secunde... nici nu trebuie sa ma mai gandesc la vreun sfat din carte cand imi fuge mintea... nu mai e cazul, nu mai simt nimic referitor la ele.
Mi-a disparut si "rautatea".... nu mi-e mila de cei ce fumeaza... imi sunt insa indiferenti... treaba lor, ca sa zic asa...

In concluzie cred ca am scapat de dependenta... organismul meu nu mai cere nicotina, ma simt minunat.

Cine vrea sa se lase sa incerce cu metoda asta... se poate intr-adevar foarte usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Si eu am deja o saptamana de la ultima tigare.Doooamneee cat de bine e. Si nu stiu cine zicea ca primele zile sunt groaznice...NU! NU! NU!

Mie nu mi s-au parut deloc groaznice...singurele momente au fost foarte scurte si destul de rare. Erau momente de nostalgie...si odata cand ma pregateam sa ies cu prietenele la un suc in oras cautam sa bag si tigarile in poseta.Pt scurt timp uitasem...apoi am devenit nostalgica si m-am gandit oare cum am sa ma simt eu langa ele la suc ele fumand si eu nu...oare-mi va lipsi?voi suferi?

Vreau sa va spun ca a fost o iesire super.M-am simtit bine,am povestit...si nu m-a deranjat deloc ca langa mine ele pufaiau de zor ca de obicei. M-am simtil la fel de bine cu ele ca de obicei,ca si atunci cand fumam.Chiar mai bine pentru ca am invins acest viciu!

Asa ca incercati,cititi si nu veti regreta. Sotul meu s-a lasat si el dupa 20 de ani de fumat si tata si el dupa 30 de ani.Cartea-i o minune!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gnm spune:

6 saptamani fara tigare!!!!!
super ideea mi-a venit citind ceea ce a-ti scris voi aici.
cum eu sunt o persoana pe care uneori o domina invidia, m-am hotarat sa ma las de fumat, impulsata fiind de invidia asta bolnava ,,cum altii pot, si eu pot, dar mai repede, mai bine si mai usor" ,aceeasi invidie bolnava care m-a facut sa ma apuc de fumat gandind ,,daca amicii mei pot fuma,eu de ce nu?ce,sunt mai fraiera?"
din pacate atunci (acum 22 de ani)nu mi-am dat seama ca ceea ce face-am era cea mai mare prostie din viata mea!
nu am avut nevoie de nici o carte,ideea fiind ca atunci cand m-am apucat nu am citit carti ca sa invat cum sa fumez,am inceput pur si simplu,asa ca m-am lasat pur si simplu.
in ultima zi am fumat tot pachetul intr-o seara,pana am simtit ca-mi vine rau,m-am culcat cu ideea ca de a doua zi cand ma trezesc nu mai fumez. si asa a fost!
nu pot spune ca nu mi-a fost greu,inca-mi mai e,mai ales dupa ce termin de mancat,cand normal ,,ii pune-am capac" cu o tigare,dar i-mi spun, ,,nu fumez,sa vad,am sa mor?" si prefer sa mananc o fructa.
de maine,incep sa ma duc si la sala,profit de cadoul primit de la colegi vineri de ziua mea, un abonament pe un an la o sala de fitnes de 3 ori pe sapamana, cu acces la spa si cu 1 masaj relaxant cu uleiuri aromatice pe saptamana. spun ca profit ptr ca vreau si sa dau jos cele vre-o 15 kg pe care le am in plus,pe langa faptul ca sportul te ajuta mult sa scapi de ,,dorintele nesanatoase".
acum incerc sa ma motivez spunand mai in gluma mai in serios ,,parca ma vad in cateva luni ca sunt o barby"
orice numai sa reusesc sa spun sincer si cu capul sus ca am reusit sa ma las de fumat,ca duc o viata sanatoasa si ca sunt un bun exemplu ptr fiul meu!
concluzia?
pana si invidia are partile ei bune cand e folosita cu capul , nu cu sufletul!
asa ca, multumesc din suflet tuturor celor ce au impartasit aici experienta lor,trezindu-mi astfel spiritul competitiv.
sunte-ti o mina de diamante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si eu merg pe 3 luni deja...mi se pare simplu acum tot ce trebuie este sa va gasiti MOTIVATIA necesara.

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris-cris spune:

Buna,fetelor.
Sa va spun si eu pe scurt cum e la mine cu fumatul: acum aproximativ un an m-am lasat ( cu ajutorul plasturilor).Dupa 6 luni, trecand printr-o perioada mai proasta, m-am reapucat si fumez si acum.Si regret enorm ca m-am apucat din nou si as vrea tare mult sa reusesc sa ma las din nou, imi doresc enorm, dar mereu aman.
O intrebare as avea: voi dupa ce v-ati lasat nu ati avut stari de nervozitate mai accentuate, si nu ma refer doar in primele zile fara tutun ci mult dupa.Eu, desi trecusera mai multe luni de cand ma lasasem, eram totusi f.f.nervoasa, ai mei ziceau ca am luat-o razna, ma enervam din orice, si pe sotul meu si pe copil, orice ma scotea din sarite.Stiind ca nu mai fumez, am crezut ca am aceste stari din cauza pastilelor anticonceptionale-si le-am schimbat.Dar, abia acum incep sa realizez ca toate acele luni cat nu am fumat, eram nervoasa din cauza ca nu fumam, nu din cauza pastilelor.Cel putin asa cred.Nu stiu cum sa fac sa renunt( o sa caut si eu aceasta carte despre care tot am auzit), mai ales ca aceasta combinatie( AC-tigari) este total contraindicata.
Voi ce credeti, oare starile mele de nervozitate sa fi putut tine chiar 6 luni dupa ce ma lasasem de tigari? Sincer, acum mi-e si frica sa ma las, ca sa nu redevin la fel de agitata si nervoasa ca inainte.

Multumesc

Mergi la inceput