Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

pumba, nu ma las batuta! Am mai scapat de durerile de cap. Din pacate nu pot rontai morcovi ca sunt prea tari si nu am voie alimente tari (port aparat dentar). In schimb: apa, guma de mestecat, Eugenii ...Am cam luat proportii dar sper sa scap repede de ele. Si incerc si sport: alergat, inot si, cand nu am timp, macar 15 minute pe bicicleta medicinala.
Allure, cred ca este o metoda buna. Problema e cu psihicul majoritatii fumatorilor care spune "mie nu mi se poate intampla". Mama mea nu s-a putut lasa de fumat pana nu era sa moara...fuma de 40 de ani, ajunsese la 3 pachete de tigari pe zi.

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

iepumic- si eu am avut senzatia ca m-am ingrasat.
nu stiu tu cum esti ,dar eu, am folosit prune uscate ,inainte sau dupa cafea dimineata.
primele 2 saptamani sunt grele,dupa aceea e mult mai usor
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Buna,

Nu vreua sa ma bag in mijlocul discutiei, dar tocmai o fac :)


M-am lasat de fumat acum ceva timp si incerc sa inteleg de ce nu le iese la unii.

Dar pana o sa ma reusesc sa citesc cele 44 de pagini, vreau sa va spun o chestie pe care o stie probabil toata lumea

Daca te lasi de fumat nu te ingrasi, ci ar trebui sa slabesti.

Organismul se detoxifica, deci trebuie sa slabeasca.

Ne ingrasam daca mancam si mestecam tot soiul de chestii dulci si nesanatoase.

Eu am slabit in prima luna si dupa care a fost ok - ca deja iesisem din faza mai ciudata.

Cand vroiam sa fumez, beam apa, ceai neindulcit, si am mancat multe mere.

Asa ca daca va apucati sa roadeti ceva fructe, legume, sigur nu o sa luati un gram.

Si daca puteti, mergeti mai mult pe jos sau ceva.

Imi cer scuze daca par moralizatoare, dar pe bune, se poate. Cred ca unii pot mai usor, altii mai greu, dar vreau sa sper ca toata lumea poate.

Eu cautam sa vad daca exista vreun grup de Fumatori Anonimi, ceva.

Oare exista in Bucuresti?
Si daca nu, am putea face unul?


Pup si bafta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Iepumic,

Da, o sa te doare capul vreo 2-3 saptamani, poti sa fii foarte nervoasa, sa iti vina sa bati pe toata lumea, sau sa fii foarte depresiva, sa plangi fara motiv, etc. etc
Eu am citit destul de mult pe tema asta, mai ales dupa ce m-am lasat :)


Si m-a uimit tare sa descopar ca nicotina ajunge mai repede la creier ca alte droguri ilegale. Si deci e mai adictiva decat ele.

Da, cand fumam, suntem drogati cu acte in regula!

Acum mi se pare o adevarata crima sa lasi tigarile la liber pe strada la vanzare!

Asa ca da, o sa ai tot soiul de chestii urate, dar asta e.... trec.

Si ce bine o sa te simti dupa aia

Asa ca, cum spune englezul, "Don't give up giving up!" Toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Salutare.
pumba, eu m-am ingrasat dar nu prea mult, cel putin deocamdata. Nu cred ca vor scapa lucrurile de sub control in privinta asta. ma stradui sa nu le las sa o ia razna.
AnaGN, chestia cu ingrasatul dupa lasatul de fumat...Am citit mult pe tema asta. E evident ca nu lipsa nicotinei e principalul factor pt care te ingrasi dupa ce nu mai fumezi ci refugierea in mancare. Cei mai multi fumatori inlocuiesc, cand se lasa, tigarile cu ceva de rontait: seminte, bomboane, biscuiti etc. Reflexul acela de a duce mana la gura trebuie inlocuit cu ceva. Si mai mult de aceea se ingrasa. Dar si lipsa nicotinei are o mica influenta...in general arderile se reduc cand se renunta la tigari. Dar asta se poate contrabalansa cu ceva mai multa activitate fizica. Oricum, e mai usor sa dai jos 1-2 kg decat sa iti repari plamanii ca te-ai ales cu cine stie ce boala din cauza ca nu ai fost in stare sa renunti la fumat ca sa nu te ingrasi.
Eu am mai scapat de durerile de cap dar la capitolul nervozitate...wow. Nu am fost niciodata asa "jumpy"...spre isterica. Si deprimata. E adevarat ca sunt si la CM si dezamagirea lunara de a nu avea 2 liniute e uriasa...+ belele la servici. Asa ca tind sa cred ca nervozitatea are legatura cu lipsa tigarilor doar 20%.
Ar fi o ideea buna sa facem un club al Fumatorilor Anonimi. Este cu siguranta mai usor sa te lasi cand poti fraterniza cu persoane care trec sau au trecut prin aceleasi lucruri ca si tine si te sustin fiindca ele chiar stiu prin ce treci. Tare as vrea sa se lase si sotul meu. Dependenta lui e mult mai veche si mai grea si de cate ori a incercat sa se lase am tintu-o numai in scandaluri fiindca la el efectele adverse sunt mult mai mari. Se ingrasase 5 kg in 2 saptamani..

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

hello,
am gasit acest subiect si ma altur voua...
in iunie am intrat in CO si am plecat cu Ema cateva zile la munte, cum nu aveam cu cine sa fumez si pt ca era un aer pRE curat am zis ca e pacat sa fumez...dupa munte am plecat la mare si nu am fumat pt ca ear prea cald...si m-am trezit ca nu mai merge tigara.
nu stiu daca e o metoda buna pt toata lumea, oricum nu fumam un paket pe zi, mereu imi spuneam ca nu am de ce sa fumez insa acum sunt ok...deci am 2 luni in care cred ca am mai tras 1-2 tigari...de fapt am incercat si nu a mers.
trebuie sa ma apuc de alergat pt ca tre sa-mi ci\onsum energia si caloriile.


bazar pentru Ema

ajutati la terapia pentru Ema pe DC


Ajutati-ma sa inteleg lumea!



Mari, mami de Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

a incercat cineva cu medicamentul Zyban ?
am inteles ca ar fi eficient, dr poti sa-l iei doar daca esti 100% OK cu ficatul si nu bei alcool deloc
multumesc

http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

saptamina viitoare se opereaza prietena mea cu cancer oral...tumoarea e inauntru, maricica si ca atare va trebui scos tesut mult de primprejur...adica o parte din maxilar cu masele cu tot (cam toate maselele din partea dreapta... + nodulii limfatici de la gat



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Brrrr, sinistru! Sper ca prietena ta sa treaca cu bine peste aceasta incercare cumplita.
Ceea ce demonstreaza ca pozele alea infricosatoare de pe pachetele de tigari nu sunt puse aiurea acolo.

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns somalc spune:

si eu sunt fumatoare din pacate!! fumez de placere! m-am lasta de fumat in primele luni de sarcina ( am doi copii); altadata m-am lasat de fumat pt 9 luni; cea mai lunga perioada in care nu am fumat a fost de un an jumatate. apoi m-am reapucat. era mult mai bine cand nu fumam! as vrea sa ma las din nou! eu am renuntat la fumat dintr-o data....pur si simplu....nu am mai fumat....
a fost destul de greu! cred ca e nevoie de multa, multa vointa! as vrea sa ma las din nou - mai ales ca am auzit ca de azi se scumpesc din nou tigarile... Bafta tuturor celor care incearca sa se lase de fumat!!!!!1

Mergi la inceput