Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Buna fetele!

Eu m-am lasat de fumat acu'.... 7-8 ani, nici nu mai tin minte exact cand, nu mai tin socoteala. N-am putut s-o fac treptat, sunt genul de om totul sau nimic. Nu m-am ingrasat deloc desi sunt o persoana care ia foarte usor in greutate si mereu ma lupt cu dietele. Cred ca cea mai grea pe rioada sunt primele 2-5 luni, depinde de fiecare. Apoi urmeaza o perioada de cca 1 an de zile in care te poti oricand reintoarce la fumat datorita dependentei gestului, dependentei la nivel afectiv ca sa zic asa. Muuult timp dupa ce m-am lasat de fumat parca nu mai reuseam sa ma relaxez daca nu fumam tigarea aia aducatoare de pace, parca petrecerile nu mai erau petreceri daca nu aveam tigara in mana, etc. stiti voi despre ce vorbesc. Si acum chiar cand sunt la o intalneala cu persoane care fumeaza imi vine sa aprind o tigara; daca o aprind nu-mi mai intra, la doua fumuri ametesc si imi ramane un gust in gura de parca am mancat... nu stiu ce porcosenie. Deci din punctul meu de vedere dependenta de nicotina e problema cea mai mica. Dar... merita sa faci orice ca sa-ti castitgi independenta fata de tine insati, si sa nu fi un examplu prost pentru copii. Baietelul meu cand a remarcat prima data pe cineva fumand in statia de autobuz ma intrebat perplex: "Hei, ce face omul ala?" i-am explicat eu ce si cum dar tot s-a mai uitat vreo cateva minute ca la un nebun. M-am felicitat pentru faptul ca nu fumez nici eu nici sotul si nici prietenii nostri apropiati si in felul asta copilul meu creste cu ideea ca normalitatea e aceea de a nu fuma si nu invers asa cum am vazut apoi in parc o fetita de aceeasi varsta cu baiatul meu si care jucandu-se de-a domnisoara isi luase un bat si se prefacea ca fumeaza; mama ei fiind fumatoare... i se pare normal sa fumeze, pentru ea e la fel de normal ca faptul ca femeile au sani, sau ca femeile poarta fusta. Deci, muuuult succes in lupta cu tigara!!!!!

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Vreau si eu cartea va roooooog!!! Vreau si eu sa ma las. Va rog dc poate cineva sa mi-o trimita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Andreea cauta pe google dupa autor Allen Carr si o gasesti pe scribd.

Eu nu am mai fumat de cand am zis ca nu mai fumez, nu mi-a fost usor dar nici imposibil. Ma surprind des gandindu-ma la fumat. Nu mananc exagerat dar inca mi-e frica de ingrasat. Am uitat sa zic ca m-am mai lasat de fumat de doua ori pentru perioade destul de lungi si am luat de fiecare data cate 5 kilograme. Acum mi-am propus sa nu ma mai las prada mancarii Cam asta e in orice dependenta: schimbi o dependenta pe alta. Drogurile si alcoolul pe fumat, fumatul pe mancare sau pe ciocolata.

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele
SPRING SALE!!!

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lemoni

Eu am crezut ca am genele bunicilor mei care au trait pana pe la 90 de ani > Nimic nu ma speria , fumatul placerea mea chiar si acum as mai vrea o tigare . Ce ma face sa ma opresc , cancerul la san care doctorul l-a descoperit saptamina trecuta . Da mi se intimpla mine , eu aia care eram cea mai sanatoasa din lume pana saptamina trecuta , o fi de la tigare ,? nu stiu ce conteaza important este ca sunt bolnava numai caut scuza la ce m-a imbolnavit , caut o cale care sa ma insanatoseasca. Ce v-a urma o vara cu multa chimoterapie, apoi ani la rand de mers la coada la programarile de la doctor pe care le urasc ca nu am rabdare sa astept si am numai 41 de ani.
Sper ca mesajul meu sa va dea de gandit , si sa va lasati toate de fumat.

"To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet."
Charles Haanel


Imi pare rau, Lemoni, sa aud asa ceva. Fii tare. O sa fie un pic cah cu chimioterapia, dar trece. Curaj si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_70 spune:

Va rog sa-mi tineti pumnii!
De astazi am inceput sa "fumez" tigara electronica.
Fumez de 20 ani. In ultima perioada 4 pachete la 3 zile (in conditii normale).
Am luat cartuse normale pentru inceput.
La cat timp pot incerca sa trec la un continut de nicotina?
Multumiri anticipate!

Orice barbat care crede ca este mai destept decat nevasta lui, este casatorit cu o femeie inteligenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Dupa 4-6 saptamani poti sa treci la concentratia medie, adica cea de 12 mg. Succes!
Eu recunosc ca tot mai bag cate o tigara, la cafeluta. Lucrul cel mai bun, beneficiul cel mai mare este ca, atunci cand stau la barfa cu fetele, la o terasa, la o convorbire telefonica, la o cafea de duminica, tin tigara intre dinti, pufai, gesticulez cu ea intre degete Dar nu mai rad un pachet de bete, ca altadata.
Ma gandesc ca o tigara-doua pe zi nu imi fac asa de mult rau ca un pachet-doua, cum fumam eu. Daca nu aveam tigara asta, cedam de prin martie sigur. Atunci am observat eu ca imi scade motivatia, dupa vreo 4 luni

Am uitat sa spun ca mi-am facut detartraj acum cinci zile, iar seara trecuta am inceput procedura de albire a dintilor, cu gel si gutiere. Si ma dor dintii si-mi pulseaza, vai de cozonacu` meu. Si asta tt din cauza fumatului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_cita spune:

Hello! Si eu m-am lasat de fumat de 4 luni si pot spune ca am luat cea mai buna decizie de pana acum....in fine decizia asta a venit inainte de cea de a avea un bebe! Pentru cei / cele care au nevoie de ajutor le pot recomanda sa citeasca cartea lui Allen Carr! Desi nu am crezut ca o carte ma va ajuta sa las fumatul...s-a intamplat...desi nu credeam ca voi reusi vreodata...e drept ca nici nu imi propusesem pana acum 4 luni.... Stiu ca poate suna incredibil, si eu am fost sceptica si nu am fost in totalitate de acord cu tot ce scrie in acea carte...dar efectul a fost uimitor! In ultima luna am mai fumat 1-2 tigari la intalnirile cu prietenii din weekend...dar sunt constienta ca nu ma voi intoarce niciodata la pachetul de tigari zilnic. Daca doriti cartea ma puteti cauta pe adresa mea de mess si si pot sa o trimit.....
Sper sa va poata ajuta si pe voi.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

si eu va trimit cartea cu placere doar sa imi trimiteti un PM cu adresa de email.

cele care cred ca nu pot sa bea cafea fara sa fumeze, inlocuiti tigara cu ceva dulce, o prajiturica, un biscuite. extra cloriile ardeti-le la gym.

multa bafta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

De 4 zile nu mai fumeze. De motivat, m-a motivat cartea lui Alen Carr. Pana acum nu mi-a fost greu, desi am fost la o petrecere, exact in prima zi, unde erau 90 % fumatori, m-am enervat tare rau aseara era cat pe ce sa cedez si acum...parca as trage una, dar NU VREAU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Andreea, Super!
Ce am tinut eu minte si cand imi este pofta de tigara imi repet singura este ca nu pot sa fumez o tigara de pofta, asa ceva nu exista. Pentru ca o tigara o cere pe urmatoarea. Asa ca nu. Si exact ca tine cand mi-e pofta de tigara vreau dar nu vreau. Adica vreau sa fumez, dar parca mai mult vreau sa nu ma reapuc de fumat.
Cafeaua e la fel de buna ca inainte, chiar mai buna. De ingrasat nu m-am ingrasat decat o jumatate de kilogram pana acum, dar e ok. Cat poate sa ma tina "nelinistea" asta care ma face sa rontai ceva, o luna maxim zic eu.
Si pentru cine vrea cartea www.scribd.com/doc/6355558/Allen-Carr-In-sfarsit-nefumator" target="_blank">AICI

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele
SPRING SALE!!!

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput